ελληνική μουσική
    654 online   ·  210.830 μέλη

    Πάνος Γαβαλάς! Τον θυμάται κανείς πια;

    pclos
    11.10.2005, 22:09
    αυτος της ελεγε,γλυκε μου τυραννε και αυτη απαντουσε μη μου μιλατε!
    μετα ξεχαστηκαν στον χορο! ειχαν πιει πολυ αλωστε...
    ειν`ευτυχης ο ανθρωπος που αγαπη δεν γνωριζει,τελικα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 19-07-2006 07:41 ]


    LithiHios
    11.10.2005, 22:34
    Kai sunantithikan sto staurodromi kai niosan ths agaph ton kahmo kai sto idio staurodromi tou hpe pws varethike kai dixos logo tou zhthse xorismo


    Τ' άστρα κοιτώ και σκεύτομαι αχ και να πέσει ένα
    να κάνω ευχή να μην μπόρεις να ζεις χώρις εμένα


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : LithiHios στις 11-10-2005 22:35 ]
    geordan
    12.10.2005, 00:19
    Κάθε λιμάνι και καημός...

    Αμ τα κλασικά του, τα λαϊκά; Ξεχνιούνται εύκολα;
    Γνωρίζω ελάχιστα το ρεπερτόριο του, αλλά το μεγαλείο του φαίνεται και το 2005. Για να μην πω ότι τώρα είναι που φαίνεται περισσότερο. Όσοι δεν τον θυμούνται...αυτοί χάνουν.
    Dj_kerveros
    12.10.2005, 00:50
    Δυστυχώς ελάχιστοι είναι αυτοί που τον θυμούνται!! Να ταν ο μόνος! Πόσους μεγάλους καλλιτέχνες του παλιού καλού λαϊκού τραγουδιου έχουμε ξεχάσει σήμερα;
    Voltage
    12.10.2005, 01:00
    Μετά την πλύση του θυμικού με Βέρτη, Μαζωνάκη, Τερλέγκα και λοιπή παστιτσάδα, θα μας έπεφτε κάπως δύσπεπτος ο υπέροχος, αναντικατάστατος Πάνος Γαβαλάς !
    Κι όμως, παρά τις απαγορευτικές συνταγές των εφημερευουσών Εταιριών, κάποιοι αδιόρθωτοι καλοφαγάδες τον γεύονται στη ζούλα !
    piterpiano
    12.10.2005, 04:15
    και φυσικα το φοβερο backup που ειχε απο τον μεγαλυτερο αρμονιστα της εποχης Βασιλη Βασιλειαδη που του ειχε γραψει αρκετες απο τις επιτυχιες του.Οντας εξαρτημενος απο τα πληκτροφορα,βλεπω τα πραγματα απο διαφορετικη σκοπια..
    nikosm
    12.10.2005, 11:49
    πράγματι ο Γαβαλάς ένας από τους κορυφαίους ερμηνευτές του λαικού ταρογουδιού που τα τελευταία χρόνια δεν γίνεται καμία αναφορά σ΄αυτόν αν και τραγούδια του παίζονται και ακούγονται παντού χωρίς πολλοί να γνωρίζουν ποιος τα έλεγε.Επίσης έχει γράψει και πολύ ωραία τραγούδια. Μήπως πρέπει κάτι να γίνει εδώ μέσα για τον θυμηθούμε ξανά αλλά και νατον γνωρίσουν κα΄ποιοι ?
    pclos
    12.10.2005, 12:33
    Αααααααααααααακριβως! αυτος ειναι ο λογος που ξεκινησε αυτο το θεμα!
    να εισαι καλα, ειναι ετσι οπως τα λες! φοβερο,ολη η ελλαδα να χορευει
    καθε μερα το γλυκε μου τυραννε και να μην ξερουμε ποιος το εχει γραψει!
    σαν το περιφημο,σηκωσε το το .......,δεν μπορω να περιμενω! ολοι το τραγουδαγαμε
    και μαλιστα τσιτα,αλλα ποσοι ξερουν σε ποιον ανηκει αυτη τη μελωδια?
    GL
    12.10.2005, 13:21
    Στο σταυροδρόμι σε βρήκα και με βρήκες
    κι είχαμε νοιώσει της αγάπης το παλμό
    μα κάποιο βράδυ πως βαρέθηκες μου είπες
    και δίχως λόγο μου ζητούσες χωρισμό

    Τώρα που σ' έχασα, σ' αναζητώ
    Που να 'σαι αγάπη μου, τους γλάρους ρωτώ
    Με χίλια κύματα και με πουλιά
    σου στέλνω αγάπη μου χιλιάδες φιλιά,

    Τώρα το πλοίο έχει σαλπάρει
    κι από τα μάτια σβήνει η στεριά
    Μες στα κατάρτια πετούνε οι γλάροι
    κι εγώ σου λέω έχε γεια

    Θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά, σαν άνθρωπο να κλαίει
    να τού χτυπώ τα τέλια του, τον πόνο μου να λέει.

    Γιατί σαν άνθρωπος σε σφάλμα έπεσα
    Που σε αγάπησα αληθινά
    Ενώ δεν άξιζες ούτε σε έπρεπε
    Να 'χεις στα χέρια σου τέτοια καρδιά


    Κολαζ απο τραγουδια του Πανου Γαβαλα......
    skouiler
    19.07.2006, 03:17
    O Πάνος ο Γαβαλάς είναι ένας πολύ καλός λαϊκός τραγουδιστής. Το χρώμα της φωνής του και μόνο τον καθιστά ιδιαίτερο. Ενώ ξεκίνησε από την σχολή Καζαντζίδη, σε όχι μεγάλο χρονικό διάστημα διαμόρφσε δικό του ερμηνευτικό ύφος, παρόμοιο με κείνο του Τσετίνη (π.χ).
    Πολλά από τα τραγούδια που ερμηένευσε (ίσως?) πρώτος ο ίδιος τα επανακτέλεσε και ο Καζαντζίδης, όπως συνεβει άλλωστε και το αντίστροφο. Τέτοια τραγούδια είναι "Θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά", "Στην πόρτα σου" κ.α. Κάτι που δεν ξέρουν πολλοί είναι ότι ο Γαβαλάς εχει πει διασκευές Ρεμπετικων τραγουδιών πάρα πολλές. Τέτοια τραγούδια είναι το " Είναι ευτυχής ο άνθρωπος" , "Τι σου λέει η μάνα σου για μένα", "Καϋμό μες την καρδούλα μου" και πολλά άλλα που τώρα δεν μπορώ να φέρω στο μυαλό. Δικό μου αγαπημένο τραγούδι του, είναι το

    "Μπορεί να έφυγες,
    γιατί βαρέθηκες
    ίσως να ζήτησες άλλου χαρά.
    Όμως δεν σκέφτηκες,
    πως με κατέστρεψες
    κι αφησες πίσω σου μια συμφορά.

    Γιατι σαν άνθρωπος σε σφαλμα
    σε σφάλμα έπεσα
    που σε αγάπησα άληθινα
    ένω δεν άξιζες
    ούτε σου έπρεπε
    να χεις στα χέρια σου τέτοια καρδια..."

    Ωραίος, πολύ ωραίος ο Γαβαλάς. Νομίζω πέθανε από καρκίνο στο λάρυγγα. Μακάρι να τον προβάλλουν λίγο περισσοτερο τα οπτικοακουστικά μέσα. Και μαζί με αυτόν το σύνολο της λαϊκής δημιουργάς των μετεμφυλιακών πρώτων δεκαετιών. Αυτά.

    Γεια