ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.848 μέλη

    Απορία - Σκάλωμα με ακκόρντο

    piterpiano
    12.10.2005, 04:09
    Εχω σπασει το κεφαλι μου να βρω ποιο ειναι ενα ακκορντο στο 'Ποια νυχτα σε εκλεψε' του Πλεσσα αλλα στην εκτελεση του Ρεμου σε ενα διπλο δισκακι που ειναι live.

    ΜΟΥΣΙΚΟΙ με καλο αυτι ενωθειτε και πηγαινετε το κομματι στο σημειο που λεει:'ποια νυυυυυυυυυυυυυχτα σε εκλεψε...' (αρχη του ρεφραιν) και συγκεκριμενα εκεινο το ακκορντο που σκαει στο 'νυ'..

    οποιος το βρει τον κερναω τον ακριβοτερο καφε της αθηνας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-10-2005 14:13 ]
    steinway
    12.10.2005, 11:35
    Το ενδεχόμενο να φαλτσάρει εκεί ο Αντωνάκης δεν το 'χεις σκεφτεί;
    Γιατί μόνος σου είπες στο live με τον Ρέμο. Δηλαδή όταν το ερμηνεύει ο Πουλόπουλος είναι διαφορετικό κομμάτι;

    Απ' ότι θυμάμαι δεν πρέπει να γίνεται κάποια αλλαγή εκεί. Όμως δεν θέλω να το παίζω κι έξυπνη, μπορεί να' χεις και δίκιο απλά μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες...
    piterpiano
    12.10.2005, 14:52
    oxi agapiti filh den kanw lathos.an akouseis ton disko o maestros tou live exei kanei mikroallages se akkornta bazontas ena jazz xrwma se polla kommatia.akomh k na faltsarei o remos to akkornto einai akkornto.gia na katalaveis sto idio shmeio sthn ektelesh tou poulopoulou apla o drummer kanei gemisma xwris na akougetai sygxordia.voithiste meeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!
    Jimy
    12.10.2005, 15:13
    Καλό θα ήταν να δείς την πρωτότυπη του Πλέσσα εννοώ την παρτιτούρα μην
    αναλώνεσαι σε διασκευές και δήθεν ενορχηστρώσεις αλλά αν θές και κάτι παραπάνω
    είναι V 7/9#


    Vanos
    12.10.2005, 15:20
    Με πρόλαβε άλλος...


    Αυτό είναι πάντως!!
    Vanos
    12.10.2005, 15:24
    Σημείωση:
    Αν θεωρήσεις ως τονική αυτή με την οποία αρχίσει το κομμάτι τότε είναι
    ΙΙ 7/9#. Με άλλα λόγια αν το τραγούδι είναι σε ντό ελλάσωνα τότε η συγχορδία που θες είναι D 7/9# (re).



    piterpiano
    13.10.2005, 01:33
    thank u paidia etsi opws ta lete ine!!!!!ante na sas paw gia kafe an eiste apo athina!!

    piterpiano
    13.10.2005, 01:58
    na tolmisw na exw mia defterh apopsh oti einai Dm b5/7/9# h kanw lathos?


    pantws file jimy ta kommatia toy sygkekrimenoy live pistevw oti exoun ipostei kalh enorxhstrwsh,diafnwneis?
    Jimy
    13.10.2005, 08:34
    Επειδή το αυτί φίλε Piterpiano έχει την τάση να ακούει τις εξωτερικές φωνές
    συνήθως-δηλαδή τον τραγουδιστή ή την τραγουδίστρια-δεν έχει κάποιο νόημα να αναλώνεσαι σε τέτοια ψαξίματα.
    Το τί έχει υποστεί το κομμάτι να μη το πούμε καλύτερα ..απο jazz κοίτα καλύτερα
    αν έχες την τάση να ακούς τέτοιες συγχορδίες


    Vanos
    13.10.2005, 09:05
    Δεν νομίζω να είναι Dm b5/7/9# γιατί κάτι τέτοιο δεν θα είχε νόημα φίλε piterpiano.
    Αν ήταν αυτή η συγχορδία θα πάιζαμε ρε,φα(φυσικό),λα ύφεση, ντο, μι ΔΙΕΣΗ= φα φυσικό. Οπότε απλώς θα επαναλαμβανόταν ουσιαστικά η τρίτη, το φυσικό φά δηλαδή.
    Για D b5/7/9# δεν αποκλείεται, απλά δεν έχω ένα πιάνο αυτή τη στιγμή να το τσεκάρω.
    Θα τα δώ όμως αργότερα!


    Jimy
    14.10.2005, 08:41
    Κι όμως αυτό είναι piterpiano αν πούμε την c- η συγχορδία που ζητάς είναι
    ii 7/9 εννοείται οτι στον ελλάσονα η δεύτερη είναι ελλατωμένη δεν έχει νόημα το
    5b

    Εκεί που σκάει η συλλαβή νύ-χτα αν κατάλαβα