ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Το αγαπημένο σας instrumental κομμάτι

    jorge
    09.02.2003, 01:22
    Ελληνικό ή ξένο; Συνήθως τα ξένα είναι αυτά που προσωπικά με συγκινούν περισσότερο. Προτιμώ Yanni και τα Marching Season, Reflections of Passion και Nostalgia.
    Επίσης, πολύ καλό και το Mediterranean Sundance από τους κιθαρίστες Paco De Lucia και Al Di Meola, όπως και ολόκληρος ο συγκεκριμένος live δίσκος!

    Από ελληνικά υπάρχουν ελάχιστα, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το 'τουριστικό' πλέον 'Ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας'. Έχει καταντήσει λίγο βαρετό όμως...

    Περιμένω και τη δική σας άποψη, ώστε να φτιάξουμε τη λίστα με τα αγαπημένα μας ορχηστρικά κομμάτια!
    mousikofilos
    10.02.2003, 16:36
    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΥΤΗΚΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΕΥΓΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ ΤΟΥ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: mousikofilos στις 10-02-2003 16:38 ]
    Eirini
    10.02.2003, 18:20
    Αγαπημένο μου instrumental... Είναι τόσα πολλά.. Θα ξεχωρίσω την ορχηστρική έκδοση των:

    Am fenster - City
    Wasted time - Eagles

    Αν και έχω αδικήσει πολλά κομμάτια σίγουρα..
    Astron
    12.02.2003, 01:49
    Jorge, και ο Yanni (Γιάννης Χρυσομάλλης) Έλληνας είναι, απλά απευθύνθηκε κυρίως στην ξένη αγορά.
    Μου αρέσει και εμένα πάρα πολύ.

    Αλλά αυτός που με έχει κερδίσει εδώ και πολλά χρόνια με τα instrumental κομμάτια του και τις ενορχηστρώσεις του είναι ο Σταμάτης Σπανουδάκης.

    Μ' αρέσουν σχεδόν όλα του τα έργα, αλλά κορυφαία του στιγμή θεωρώ τον Αλέξανδρο. Μπορεί κανείς να "ζήσει" τον Μέγα Αλέξανδρο μέσα απ' τον δίσκο αυτό.
    jorge
    12.02.2003, 12:20
    Έλληνας μπορεί να είναι, αλλά προσωπικά δεν τον έχω ακούσει ποτέ να μιλάει ελληνικά. Ούτε και στην Ελλάδα πολυέρχεται... Το θέμα δεν είναι όμως αυτό, αλλά το οτι έχει γράψει κομματάρες!
    gate
    13.02.2003, 20:04
    Προτείνω τον Michael Nyman
    και ειδικότερα τα μουσικά κομμάτια που έγραψε για την ταινία "the piano" (αυτός είναι και ο τίτλος του σχετικού cd)
    Hopkins
    14.02.2003, 03:17
    Εμένα με τρελαίνει το soundtrack από την ταινία "Ο τελευταίος των Μοικανών", ενώ εξαιρετική δουλειά έχει γίνει και στο "Ρέκβιεμ για ένα όνειρο".
    GLafki
    02.03.2003, 22:18
    Bre paidia exoume thn Eyanthia REmpoutsika sthn Ellada pou dinei resta sta orxhstrika!!!!!AKouste ta cd ths (h' estw tou kotsira,mias kai tou grafei mmousikh...)!!!!!!!!!!
    APo xenous Ennio Morricone kai The Piano apo Michael Nyman...
    dEUS
    02.03.2003, 23:26
    AS AKOUSEI KAPIOS TON TELEFTEO DISKO TWN SIGUR ROS KAI META TA LEME...EINAI MAGEIA!!!!!!!!
    Dimitrios
    12.03.2003, 14:34
    Για μενα το καλυτερο instr. κομματι ειναι το Still I'm Sad των Rainbow.
    Εξαλλου ετσι εχω ονομασει και το συγκροτημα μου!!!
    Overdose
    22.03.2003, 15:51
    Αυτό που μου αρέσει πολύ είναι το Call of Cthulu των Metallica.Και οι Led Zeppelin έχουν ένα κορυφαίο αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του
    ZOI
    22.03.2003, 21:07
    vangelis!!!!polla wraia!!!
    composer
    23.04.2003, 04:22
    I orxistriki mousiki einai gia pollous enas paradeisos!me tin plirotita tis den xriazese stixous apla kalo auti gia an apolauseis tin mageia tis!

    Gia emena ena prosfato kommati pou me agizei poly einai apo to 10 cd tou Stavrou Lantsia "epistrofi" to kommati No 3 "athootita"!

    kai tha epanalavw apo tous prolalisantes to "the piano "tou Nyman,to opoio einai gia emena prwsopika ymnos!!
    composer
    23.04.2003, 04:24
    Sorry gia to orthgrafiko lathos!!
    den einai to 10 cd tou Lantsia alla to 1o!!
    justme
    23.04.2003, 10:18
    Ειναι παρα πολλα τα ορχηστρικα κομματια που μου προκαλουν δεος γιατι ως γνωστον ειμαι οπαδος του εν λογω ειδους μουσικης.

    Ενα απο τα αγαπημενα μου ειναι ολο το cd "ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΗς ΤΖΟΚΟΝΤΑ" Μανος Χατζιδακις οπως & ενα ακομα του ιδιου συνθετη.Νομιζω τιτλος του ειναι "Η μπαλλαντα της ευτυχιας".

    Επειδη & η κλασσικη μουσικη θα μπορουσε να χαρακτηριστει instrumental παρτε να ακουσετε τα πρελουδια του Ραχμανινωφ & θα με θυμηθειτε
    savina
    24.04.2003, 10:10
    Αν και με τα "The piano" και "Το χαμογελο της Τζοκοντα" εχω σχεδον καλυφθει, ακουστε και Rene Aubry καθως και Angelo Badalamenti και τον καπως παλαιοτερο αλλα εξαιρετικο Nicola Piovani.
    justme
    24.04.2003, 11:08
    Βεβαια ξεχασα να αναφερθω & σε εναν ακομα καλλιτεχνη που εχει δωσει πολυ καλα δειγματα συνθεσης.Krzysztof Kieslowski .Η μουσικη του στην "Διπλη ζωη της Βερονικα" & στην "Τριλογια.Ασπρο-Κοκκινο-Μπλε" ειναι μοναδικη & αξιζει να τα ακουσετε.
    Nektarios
    24.04.2003, 16:50
    To Europa (Earth's cry heaven's smile) apo ton Santana!Apo ta kalytera pou exw akousei!!
    Steppenwolf
    25.04.2003, 01:11
    Episis kai to thema apo tin tainia "Mathimata pianou"...
    jimid
    14.05.2003, 21:15
    Epeidi den mporw na meinw se ena kommati....
    Metallica - Call of Cthulu
    Metallica - To live is to die
    Metallica - Orion
    Iron Maiden - Transylvania
    Cradle of filth - Dinner at Deviant's palace
    Joe Satriani - The summer song
    Auta kai alla ta opoia den mou erxontai auti ti stigmi....