ελληνική μουσική
    457 online   ·  210.845 μέλη

    Το αγαπημένο σας instrumental κομμάτι

    christiano
    16.05.2003, 01:11
    Eγω θα διαλεγα το" Comfortably Numb" απο τι αλλο,απο τους μαγικους
    Pink floyd ,το οποιο ειναι στο cd "us and them"-symphonic pink floyd,
    και ειναι ενα απο τα κοματια που διασκευαζει η "London philharmonic orchestra"



    In the sky a bird was heard to cry............
    dEUS
    16.05.2003, 03:02
    godspeed you black emperor!
    elissavet
    05.06.2003, 08:00
    ME EXETE KALYPSEI ARKETA ME SPANOUDAKH, ME NYMAN, KAI ENNIO MOR.
    ALLA PREPEI NA PROSTHESO TO SOUNDTRACK THS TAINIAS ROAD TO PERDITION (POLY KALO) KAI SOUNDTRACK APO TIGRH KAI DRAKO-AYTO TO CELLO!!!, KAI APO TH LISTA TOY SINTLER.
    EPISHS, GIA APEIRO XASHMO: TAKIS BARBERIS-EPISODES.....
    KAI ALLA POLLA.....
    yiannisyiannis
    05.06.2003, 09:51
    Νομίζω είναι πολύ δύσκολο να απαντήσει κανείς απόλυτα πιο είναι το αγαπημένο του οργανικό κομμάτι (instrumental στην ...νεοελληνική). Επειδή κάθε στιγμή οι διαθέσεις αλλάζουν και οι μουσικές χρωματίζουν συναισθηματικά κι ακολουθούν τις διαθέσεις μας, η όλη κατάσταση είναι ολίγον τι ρευστή. Για να μη μακρηγορώ, θα επιλέξω με πόνο δύο κομμάτια, αποκλείοντας πολλά άλλα, εξίσου υπέροχα. Ένα ελληνικό κι ένα ξένο.
    1. Το Μινόρε του τεκέ, του Χαλκιά, ο οποίος έβγαινε με το ψευδώνυμο Jack Gregory. Πρόκειται για ένα ιστορικό κομμάτι, αφού είναι η πρώτη ηχογράφηση με μπουζούκι που έγινε ποτέ. Η ηχογράφηση έγινε το 1928 σε δίσκο γραμμοφώνου 78 στροφών, όχι εδώ αλλά...στην Αμερική. (Οι πρώτες ηχογραφήσεις με μπουζούκι στην Ελλάδα άρχισαν το 1932 με το Βαμβακάρη, σηματοδοτώντας και την αρχή του τέλους του σμυρναίικου τραγουδιού). Το μινόρε του τεκέ, αποτελεί ένα εξαιρετικό δείγμα μουσικής γραφής, γραμμένο στην οκτάηχο, (σε ήχο τρίτο του σκληρού διατόνου) και αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για πολλούς μεταγενέστερους. Ο μεγάλος αδικοχαμένος Γιάννης Παπαιωάννου δήλωνε, ότι εξαιτίας αυτού του τραγουδιού, που όμοιό του δεν έχει γραφτεί, είχε το ερέθισμα να ασχοληθεί με το μπουζούκι. Τέλος ο σημαντικός λαϊκός συνθέτης Περιστέρης, το 1947 έβαλε στίχους στο Μινόρε του τεκέ, αφού του έκανε και κάποιες...μικροεπεμβάσεις και προέκυψε το πολύ γνωστό σε όλους μας ρεμπέτικο το Μινόρε της αυγής. Όποιος επιθυμεί να έχει στη μουσική του βιβλιοθήκη την αυθεντική ιστορική ηχογράφηση του 1928, μπορώ ευχαρίστως να τη στείλω σε μορφή mp3.
    2. O Ροζ πάνθηρας του Χένρι Μαντσίνι. Είναι ένα εξαιρετικό κομμάτι καταπληκτικής έμπνευσης. Ο Μαντσίνι πειραματίζεται με τη χρωματική κλίμακα, πετυχαίνοντας να συνθέσει ένα μοναδικό έργο, που δεν συνδυάζει μόνο ρυθμό, κίνηση και συναίσθημα, αλλά είναι διανθισμένο και με μια πανέμορφη μελωδία, το θέμα της οποίας εξελίσσεται κι επαναλαμβάνεται σε όλο το έργο, δίχως να σε κουράζει. Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να συνθέσει κάποιος ένα τόσο ολοκληρωμένο και συνάμα μελωδικό κομμάτι, γραμμένο σε μια τόσο βαριά κλίμακα. Κάτι αντίστοιχο στην ελληνική μουσική κατάφερε ο Χιώτης.
    dntakoulas
    05.06.2003, 17:42
    Polla. Apo Mettalica - Orion se THanasi Papakonstantinoy - Organiko
    mexri Mayroydh - Cafe De l' Art kai ksana piso ...
    Eleni17gr
    05.06.2003, 22:21
    O Zoρμπάς όπως και οι ‘‘15 Εσπερινοί’’ του Μάνου Χατζιδάκι.
    Και πολλά πολλά ξένα,κυρίως των Pink Floyd.
    stefke
    07.06.2003, 03:17
    Alan Silvestri-Forrest Gump Suite
    exaisio
    Guess
    19.06.2003, 12:20
    Quote:

    05-06-2003 στις 09:51, yiannisyiannis wrote:
    Νομίζω είναι πολύ δύσκολο να απαντήσει κανείς απόλυτα πιο είναι το αγαπημένο του οργανικό κομμάτι (instrumental στην ...νεοελληνική). Επειδή κάθε στιγμή οι διαθέσεις αλλάζουν και οι μουσικές χρωματίζουν συναισθηματικά κι ακολουθούν τις διαθέσεις μας, η όλη κατάσταση είναι ολίγον τι ρευστή.


    Συμφωνώ απόλυτα με τον yiannisyiannis αν και πάντα υπάρχουν κάποια instrumental(στη...νεοελληνική )κομμάτια που ξεχωρίζουν για τον καθένα μας!Επειδή μ'αρέσουν πολλά-ανάλογα βέβαια και με τη διάθεση-θα αναφέρω το πρώτο ελληνικό που μου έρχεται στο μυαλό:"Ο χορός των Χαρταετών" του Μίκη Θεοδωράκη!
    ZOI
    20.06.2003, 22:58
    to love theme apo to soundtrack tis tainias"romeo&juliet".exairetiko to vrisko
    latin
    26.09.2003, 02:02
    Eξαιρετικό είναι το sofrito του mongo santamaria, εξαιρετικού conguero και το caribe από το πιανίστα Michel Camilo. A επί τη ευκαιρία είμαι νέο μέλος! Καλώς ήρθα
    rapsodos
    26.09.2003, 10:29
    Είναι πάρα μα πάρα πολλά τα instrumental κομμάτια που με μαγεύουν με το άκουσμά τους. Θα μπορούσα να αφιερώσω ώρες αναφέροντάς τα. Επειδή όμως δεν έχω τόσο διαθέσιμο χώρο και χρόνο θα προσπαθήσω να περιοριστώ όσο μπορώ και σίγουρα όχι με σειρά προτίμησης. Γενικά λοιπόν, θα προσπαθήσω να περιορίσω τις αναφορές μου σε soundtracks. Το περίφημο the piano για την υπέροχη μελαγχολία του, ο τελευταίος των Μοϊκανών για το αδιαμφισβήτητο δέος του, Braveheart για τον αξιόλογο και εντυπωσιακό συνδυασμό παραδοσιακών και σύγχρονων στοιχείων, Chocolat για την ανοιξιάτικη διάθεσή του, Eternity and a day για μία ολοκληρωμένη μελαγχολία, Ameli για το μεγαλείο της απλότητάς του (το αγαπημένο μου ίσως), The belly of an architect για τις εικόνες που δημιουργεί και τόσα μα τόσα άλλα.
    Melinda
    10.05.2005, 00:25
    "A lifetime away from Paradise" M' aresei para poly! Anatrixiazw k mono pou to skeftomai...

    Episis wraio einai kai to "Creeping thoughts"
    elzaatar
    10.05.2005, 00:59
    Το Take five του Dave Brubek και το Who pay's the ferryman,Μαρκόπουλος.
    Είναι και άλλα πολλά αλλά αυτά μετά από αρκετά χρόνια όταν μου λένε οργανικό κομμάτι είναι , σχεδόν πάντα,τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.
    Τώρα θα μου πείτε ότι η jazz είναι κύρια οργανική μουσική ,όπως και η κλασική μουσική επίσης. Τι να κάνουμε;Αυτά έχει η ζωή. Ο Ennio Morricone έχει γράψει ορχηστρικά που μου αρέσουν πολύ αλλά τον κατατάσω στα soundtracks.

    GL
    10.05.2005, 05:01
    Mike Oldfield-Tubular Bells..........................For ever.....!!!!!!
    Ennio Morricone-Chi Mai..............................For ever.....!!!!!




    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 10-05-2005 16:54 ]
    xristos
    10.05.2005, 12:44
    Τώρα φταίω εγώ να κατεβάσω μια λίστα:

    Gnosieennes - Eric Satie ως κορυφή και πάμε παρακάτω,

    Struggle for pleasure - Vim Mertens (Ακουγόταν στην ταινία "Η κοιλιά του αρχιτέκτονα". Συγκλονιστική μελωδία του μινιμαλιστή Vim Mertens)

    Apres la pluie - Rene Aubry (Χιλιοπαιγμένο πια και χιλιοακουσμένο, αλλά όσες φορές και να το ακούσεις... Από το soundtrack του Killer Kid)

    O θάνατος του Ταύρου - Σταύρος Λάντσιας (από το πρώτο ορχηστρικό του album την Αθωότητα)

    Μέσα από σένα - Ευανθία Ρεμπούτσικα (Του έχω μια αδυναμία αυτού του ορχηστρικού γιατί μ' αυτό άνοιγα το demo που είχα πάει στον Μελωδία... Από το "αστέρι και η ευχή")

    Yann Tiersen (γενικώς) - Μπορεί να έγινε γνωστός με την Amelie, αλλά ο άνθρωπος έχει γράψει 3 ορχηστρικές albumάρες!

    Everlasting - MOBY (Ασύληπτο! Από το Play βεβαίως - βεβαίως)

    Born - Reborn - Γιώργος Βαρσαμάκης (άντε ντε, εσείς που αγαπάτε την μουσική... Ανακαλύψτε και κανέναν δίσκο που αξίζει τον κόπο)

    Deep Inside - Μιχάλης Δέλτα

    Αυτά προς το παρόν... Όταν μου ΄ρθουν κι άλλα θα επανέλθω!





    jorge
    10.05.2005, 12:58
    Να συμπληρώσω σε όσα είχα γράψει πριν 2,5 χρόνια...

    The Loner - Gary Moore
    Ballade pour Adeline
    Lily was here
    Ocean - Jorge
    mag
    10.05.2005, 16:05
    Σταμάτης Σπανουδάκης - Κύματα
    Vangelis Papathanassiou - Chariots of fire
    Vangelis Papathanassiou - Alpha

    ...

    Μαύρα κοράκια, κόκκινα κοράκια...
    Τι προμηνύουν τα κόκκινα και μαύρα κοράκια??


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: mag on 10-05-2005 16:07 ]
    cheroubino
    10.05.2005, 16:25
    το τάνγκο από την ταινία "¶ρωμα Γυναίκας".
    Floyd
    04.06.2005, 14:09
    Nobody home - pink floyd
    Από τα καλύτερα που άκουσα για κλασική κιθάρα
    Orfeus
    04.06.2005, 15:54
    "Starlight"
    "Sea of Tranquility"
    "Cloudy Waltz"
    "Sailing/Back Home"
    "Sunny Cross"
    "Love Me Everywhere"
    "To the East"

    Όλα του .......Orfeus!!!!