ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.845 μέλη

    Κώστας Μπραβάκης - 12 Κύκλοι ..κι ένα τραγούδι μοναχό

    llorona
    13.10.2005, 15:27
    Κυκλοφορεί αυτές τις μέρες κατευθείαν από τη Βέροια, η προσωπική δουλειά του τραγουδοποιού Κώστα Μπραβάκη, με τίτλο 12 ΚΥΚΛΟΙ..κι ένα τραγούδι μοναχό.
    13 τραγούδια, σε στίχους και μουσική δική του , τραγουδισμένα από την Καίτη Κουλλιά (ακούστε το θαυμάσιο ταγκό "Χορός με τη φωτιά"), τον Κωνσταντίνο Τσαχουρίδη, τη Γεωργία Νταγάκη και την Μαρία Παπανικολάου.
    Στην ιστοσελίδα της προσωπικής του ανεξάρτητης εταιρείας παραγωγής www.outopos.gr μπορειτε να βρείτε πληροφορίες για το έργο αλλά και την προσωπική του πορεία.
    Το συνιστώ ανεπιφύλακτα πάντως. Δουλειά που μυρίζει μεράκι.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-10-2005 18:24 ]
    odeiofdl
    13.10.2005, 16:56
    Περιμένω αυτό το CD με ανυπομονησία!
    Όλες οι δουλειές του Κώστα Μπραβάκη είναι εξαιρετικές!

    Επειδή έχω ασχοληθεί με το έργο του, επιτρέψτε μου να διορθώσω ότι δεν είναι
    ένας απλός τραγουδοποιός, αλλά ένας ολοκληρωμένος συνθέτης με κατάθεση
    σοβαρών έργων σε όλες τις φόρμες!
    odeiofdl
    15.10.2005, 15:10
    Πάντως μέχρι να κυκλοφορήσει το επόμενο CD, ακούστε αυτό που ήδη κυκλοφορεί με τίτλο "Φεγγάρι στην παλάμη μου" στο οποίο συμμετέχει και η Σόνια Θεοδωρίδου!

    Είναι μια πολύ εξαιρετική δουλειά!!!
    llorona
    24.10.2005, 18:52
    Δικαιολογειται πιστεύω η παράθεση ενός βιογραφικού, μετά τα σχόλια του φίλου, για να πάρετε και μια πιο ολοκληρωμένη γεύση από την καλλιτεχνική παρουσία του Κώστα Μπραβάκη

    Ο Κώστας Μπραβάκης γεννήθηκε στο Διδυμότειχο το 1962. Εγκαταστάθηκε στη Θεσσαλονίκη και σπούδασε αρμονία, αντίστιξη, φούγκα, κλασική κιθάρα και σύνθεση. Την ίδια εποχή πήρε μαθήματα jazz κιθάρας και θεωρίας από τον Κώστα Σαπαλίδη. Ήταν ιδρυτικό μέλος του συγκροτήματος των ΝΩΕ, με το οποίο εξέδωσε δυο δίσκους: "ΝΩΕ", ANO KATO RECORDS 1987, "η γιαγιά Ειρήνη", LYRA 1990. Στις αρχές της δεκαετίας του 90 εγκατέλειψε τη δισκογραφία και αποσύρθηκε στη Βέροια, όπου ίδρυσε το Ωδείο Φίλιππος. Η ανάγκη όμως για διεύρυνση των μουσικών σπουδών τον οδήγησε να εγγραφεί στην τάξη σύνθεσης του μαέστρου και συνθέτη Θόδωρου Αντωνίου και για 5 χρόνια μελέτησε μαζί του σύγχρονες τεχνικές σύνθεσης. Αποφοίτησε με βαθμό "άριστα παμψηφεί" και τιμητική διάκριση. Έργα του έχουν παρουσιαστεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, στην αίθουσα τελετών του ΑΠΘ από τη Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Θεσ/νίκης, το Ελληνικό Συγκρότημα Σύγχρονης Μουσικής και άλλα σύνολα. Το 1998 απέσπασε το γ΄ βραβείο σύνθεσης για κρουστά όργανα, στα πλαίσια του Α΄ Διεθνούς Φεστιβάλ Κρουστών που έγινε στη Θεσσαλονίκη, με το έργο "Αχέρων" για 5 εκτελεστές και μαγνητοταινία. Αναθέσεις για σύνθεση έργων έχει πάρει από την Ελληνοαμερικάνικη Ένωση και το ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας. Είναι μέλος της Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών και Καλλιτεχνικός διευθυντής του Ωδείου Φίλιππος. Επιστρέφει στη δισκογραφία και την τραγουδοποιία το 2000 σε συνεργασία με την ανεξάρτητη δισκογραφική εταιρία ANO KATO RECORDS της Θεσσαλονίκης. Καρπός αυτής της συνεργασίας ήταν ο δίσκος "όταν κοιτάς ανατολή…κρυφά παρηγοριέμαι", που αποτελεί για τον ίδιο ένα ταξίδι στις ρίζες του και τις καταβολές του. Ακολουθούν ένα CD με έργα για κλασική κιθάρα συνθετών του 20 αιώνα, με εκτελεστές τους καθηγητές κιθάρας του Ωδείου Φίλιππος Βασίλη Βαλαβάνη, Χρήστο Βερνάρδο και τον ίδιο, και το CD single "η αγκαλιά της Μυρσίνης". Την άνοιξη του 2001 δημιούργησε τις ανεξάρτητες δισκογραφικές εκδόσεις κάτω από τον τίτλο "ΟΥ ΤΟΠΟΣ" και ήταν παραγωγός και ενορχηστρωτής του CD της φιλόλογου και μουσικοπαιδαγωγού Εύας Ιεροπούλου με αποδέκτη τα παιδιά και τίτλο "το πράσινο μούσκαρι- ο". Το Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου συμμετείχε ως συνθέτης, ενορχηστρωτής και παραγωγός στο δίσκο "Βεροίας Αντίδωρον" που κυκλοφόρησε για λογαριασμό του συλλόγου "οι Φίλοι του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας", με συμμετοχή 30 περίπου καλλιτεχνών.
    Το Μάιο του 2002 είχε τη διεύθυνση της μικτής χορωδίας του Ωδείου συμμετέχοντας στη γερμανική παραγωγή "Techn-opera" με σολίστ τη φημισμένη Ελληνίδα σοπράνο Σόνια Θεοδωρίδου και τη Γερμανίδα Gertraud Wagner, στα πλαίσια του Φεστιβάλ "η Ανθρώπινη Φωνή". Η συνεργασία του με τη Σόνια Θεοδωρίδου είχε ως επακόλουθο την κυκλοφορία του δίσκου με τίτλο "φεγγάρι στην παλάμη μου" σε στίχους και μουσική του ίδιου.

    rodian
    06.11.2005, 01:48
    To cd κυκλοφόρησε με 13 υπέροχα τραγούδια.

    Μετά από το «φεγγάρι στην παλάμη» μου ο Κώστας Μπραβάκης επανέρχεται με τον τέταρτο προσωπικό του δίσκο με τίτλο «Δώδεκα κύκλοι». Τα τραγούδια ερμηνεύουν οι Καίτη Κουλλιά, η Μαρία Παπανικολάου, η Γεωργία Νταγάκη, ο Κωνσταντίνος Τσαχουρίδης και ο ίδιος ο συνθέτης. Είναι μια συλλογή τραγουδιών που το καθένα συνδέεται με την αισθητική και τον ιδιαίτερο τρόπο απόδοσης του κάθε ερμηνευτή.

    Ο Γιάννης Δαλαμάρας, ο καλός οινοποιός από τη Νάουσα της Μακεδονίας, έλεγε πως το κρασί μοιάζει σαν τη γυναίκα με τα πολλά της πρόσωπα. Άλλοτε μαλακιά, άλλοτε σκληρή, φίνα και δροσερή μα και πικρή και ο δρόμος προς την ολοκλήρωση έχει το δικό του κύκλο. Γι αυτό και στο κελάρι του παλιώνουν αρμονικά όλες οι γεύσεις κι όλα τα πρόσωπα, χωρίς να χάνουν ποτέ απ' τη ζωντάνια τους. Κάθε σημείο του κύκλου δίνει το δικό του τόνο, φρεσκάδα, ηδονή, ωριμότητα, σοφία. Κι όταν ο κύκλος κλείσει, αρχίζει η ιστορία.
    Άνοιξα κι εγώ το δικό μου κελάρι με τα τραγούδια στην Καίτη, στη Γεωργία, στη Μαρία, στον Κωνσταντίνο, για να διαλέξουν αυτό που τους ταιριάζει.
    Καλή Ακρόαση
    Κώστας Μπραβάκης

    Λίστα τραγουδιών
    1. Χορός με τη φωτιά 3.15"
    2. Νύχτα καλοκαιρινή 3.17"
    3. Ο ξωμάχος 4.05"
    4. Η ανεμώνα 4.04"
    5. Η λύπη και η χαρά 2.50"
    6. Άνοιξη θαρείς και μπήκε 4.40"
    7. Του φεγγαριού 3.46"
    8. Ανεμοδείκτης 4.00"
    9. Η καλή ροδιά 3.46"
    10. Όλο λέω πως φεύγω 3.46"
    11. Έβγα λαλιά απ' τα χείλη μου 3.50"
    12. Αυγερινός 2.50"
    13. Ένα τραγούδι μοναχικό 2.50"

    llorona
    07.11.2005, 14:57
    Να ενημερώσω επίσης, ότι η ζωντανή παρουσίαση του cd θα γίνει στη μουσική σκηνή ΠΛΑΤΩ στη Θεσσαλονίκη, στις 30 Νοεμβρίου στις 22.30
    Εγώ θα είμαι εκεί, μιας και είχα τη χαρά να δω τους στίχους μου "Εβγα λαλιά απ τα χείλη μου" να γίνονται τραγούδι. !
    llorona
    29.11.2005, 16:25
    Διόρθωση.Η παρουσίαση θα γίνει στη μουσική σκηνή ΠΛΑΤΩ στη Θεσσαλονίκη στις 7Δεκεμβρίου ημέρα Τετάρτη, ώρα 2230.