ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Τί πιστεύετε για τη ζωή μετά θάνατο;

    Voltage
    16.10.2005, 21:14
    Θα συμφωνήσω, αν μου επιτρέπετε, με το φίλο Astron, προσθέτοντας ότι αποτελούμε τη μοναδική μορφή ζωής που έχει γνώση του θανάτου ! (Το προπατορικό αμάρτημα !!!)

    Hastaroth
    16.10.2005, 22:53
    Δέν είμαστε η μοναδική μορφή ζωής που έχει επίγνωση τού θανάτου.Οχι μόνο στό Σύμπαν,φυσικά (αφού σίγουρα υπάρχουν και σέ άλλους πλανήτες νοήμονες μορφές ζωής που επομένως προβληματίζονται μέ το φαινόμενο τού θανάτου,άν και δέν είμαστε σέ θέση νά γνωρίζουμε το πώς),αλλά ούτε κάν πάνω στον ίδιο μας τον πλανήτη.

    Θά συμφωνήσω δέ μέ τον Αστρον οτι τά ανώτερα (τουλάχιστον) πλάσματα τού ζωϊκού βασιλείου (δηλαδή τά σπονδυλωτά) λειτουργούν μέ βάση το συναίσθημα.

    Οσοι έχουν (όπως εγώ) κατοικίδια ζώα,το γνωρίζουν (το είπε ο Αστρον αλλά δέν βλάπτει νά το επαναλάβω:διότι πρό ετών είχα ένα σέττερ το οποίο κάποια μέρα,εντελώς ξαφνικά,ήρθε το πρωϊ και μέ περίμενε να σηκωθώ από το κρεββάτι μου και δέν εννοούσε νά φύγη από κοντά μου αλλά καθόταν και επέμενε να τον χαϊδεύω συνέχεια.Σχεδόν δυό εβδομάδες αργότερα πέθανε από καλπάζουσα λευχαιμία...)

    Οσο γιά το τί γινόμαστε-άν γινόμαστε-μετά θάνατον,θά το μάθουμε όταν έρθη η ώρα.Πρός το παρόν άς κοιτάμε νά ζούμε την ζωή μας όσο πιό αρμονικά και ήρεμα γίνεται....


    Voltage
    17.10.2005, 00:13
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 16-10-2005 στις 22:53 έγραψε:

    Δέν είμαστε η μοναδική μορφή ζωής που έχει επίγνωση τού θανάτου.






    Η βεβαιότητά σου, φίλε Hastaroth, δεν αποτελεί παρά ένα αξίωμα ! Διαθέτεις, μήπως, αποδεικτικά στοιχεία ;
    Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που γελάει κι έχει γνώση του ότι "πεπρωμένο του είναι ο θάνατος" !

    dimitrapan
    17.10.2005, 11:02
    Nομίζω ότι το αν τα υπόλοιπα ζωντανά διαθέτουν αισθήματα ή απλώς ένστικτο και αν επίσης έχουν γνώση του αναπόφευκτου του θανάτου, δεν θα το ξέρουμε ποτέ με σιγουριά παρά μόνον αν ισχύει η μετενσάρκωση ή η μετεμψύχωση (πάντα μπέρδευα αυτές τις δύο έννοιες) και ξαναγεννηθούμε άλλου είδους ζώα...

    MariannaP
    17.10.2005, 11:52
    Τα τελευταία χρόνια έχω μια απορία σχετικα με αυτό το θέμα...

    Εστω ότι ισχύει η μετεμψύχωση.
    Πόσος καιρός χρειάζεται μετά το θάνατο ενός ανθρώπου για να "μετακομίσει" η ψυχή του στο σώμα ενός άλλου?

    Anyway, ότι και αν έχω ζήσει, ότι και αν πιστεύω, ένα πράγμα εύχομαι...

    Να μην υπάρχει επόμενη και προηγούμενη ζωή!
    Sofia
    17.10.2005, 14:44
    Έστω οτι η μετεμψύχωση είναι γεγονός. Οτι οι ψυχές δηλαδή δε χάνονται και μετά τον βιολογικό θάνατο μεταφέρονται σε νέο σώμα. Ανακυκλώνονται δηλαδή κατά κάποιο τρόπο. Αυτό θα σήμαινε πως ο αριθμός τους είναι συγκεκριμένος, πεπερασμενος.
    Δεδομένου όμως οτι ο πληθυσμός της γης αυξάνεται συνεχώς, θα έπρεπε να είχαμε...έλλειψη σε ψυχές!
    Οπότε, κάτι δεν κολλάει στην όλη υπόθεση... Θα έπρεπε να γεννιούνται συνεχώς νέες ψυχές για να καλυφθούν οι ανάγκες του αυξανόμενου πληθυσμού (πράγμα που θα αναιρούσε την αρχική υπόθεση) Ενώ από την άλλη, προκύπτουν νέα ερωτήματα: πως θα γεννιέται η 'νέα' ψυχή? απο το τίποτα? απο το πουθενά? (αφού έχουμε θεωρήσει πως είναι κάτι σαν μια μορφή ενέργειας η οποία ανακυκλώνεται) και σε τι θα διαφέρει απο την 'παλια'? και πως διαλέγει το σώμα που θα μπει? ή μήπως δεν το διαλέγει..?και τελικά πόσα σώματα μπορεί να αλλάξει? και θα αλλάζει σώματα αιώνια?
    Ουφ! Πολλά ερωτήματα και απάντηση καμία (τουλάχιστον καμία ικανοποιητική).
    Οπότε, αυτή τη ζωή που έχουμε και μας ανίκει ας τη ζήσουμε τουλάχιστον όσο καλύτερα γίνεται. Σαν να είναι η πρώτη και η τελευταία μας.
    Red-Rose
    29.10.2005, 08:14
    Πιστεύω στη μεταθάνατο ζωή αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το τι υπάρχει μετά!γιατί υπάρχουν πολλές θεωρίες και κάποιες ίσως είναι αβάσιμες, κάποιες άλλες ίσως να ισχύουν. όταν πεθάνω θα σας πω!





    πάντως ίσως να παίζει ρόλο το πόσο έχουμε αναπτύξει το πνεύμα μας.
    Kerato
    05.01.2006, 17:19
    Αν κάποιος μας κάνει πλάκα και υπάρχει ζωή μετά θάνατον....ΤΗΝ ΚΑΤΣΑΜΕ!!!!

    Σοφία....!!!....Έλλειψη ψυχών???Και τόσους ζωντανούς οργανισμούς που καταστρέφει ο άνθρωπος για να πολλαπλασιάζεται ο ίδιος πού τους βάζεις????ζωάκια...φυτάκια...πουλάκια...εντομάκια...Ε?...ΕΕΕΕ?????
    lidiaaa
    01.05.2006, 01:52
    PWS EIPATE?SE TI NA PISTEYW??
    Hastaroth
    01.05.2006, 02:06
    Quote:

    Το μέλος Voltage στις 17-10-2005 στις 00:13 έγραψε:

    Η βεβαιότητά σου, φίλε Hastaroth, δεν αποτελεί παρά ένα αξίωμα ! Διαθέτεις, μήπως, αποδεικτικά στοιχεία ;
    Ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που γελάει κι έχει γνώση του ότι "πεπρωμένο του είναι ο θάνατος" !


    [/I]



    Μήπως εσύ διαθέτεις αποδεικτικά στοιχεία γιά την ανωτέρω άποψή σου;

    Μέ δεδομένο οτι το Σύμπαν έχει διάμετρο είκοσι δισεκατομμύρια έτη φωτός και περιέχει εκατοντάκις εκατομμύρια πλανητών,είναι στατιστικά βέβαιο οτι σέ κάποιους από αυτούς τους πλανήτες υπάρχουν μορφές ζωής μέ νοημοσύνη ανάλογη -ή και ανώτερη ενδεχομένως- μέ την δική μας.

    Συνεπώς βρίσκω λογικό να πιστεύω οτι δέν είμαστε η μόνη μορφή ζωής μέσα στο σύμπαν που έχει επίγνωση τού θανάτου.


    tzouv
    01.05.2006, 02:20
    Συμφωνω απολυτα με τον Hastaroth οτι σιγουρα καπου σε καποιο αλλο μερος υπαρχει ζωη η οποια μπορει να ψαχνει και αυτη για μας οπως εμεις και να εχει τα ιδια ερωτηματα που θετουμε και εμεις.Τωρα για την μεταθανατια ζωη κανεις δεν γυρισε για να μας πει με σιγουρια οτι υπαρχει.Εγω πιστευω οχι οτι συνεχως οι ψυχες μας ανακυκλωνονται και μπαινουν σε αλλα σωματα αλλα οταν ενας ανθρωπος δεν ολοκληρωση τον κυκλο της ζωης του οπως θα επρεπε ερχεται ξανα στην κοσμο μεσα σε ενα αλλο σωμα για να πραγματοποιησει τα αυτα που δεν μπορεσε να κανει στην προηγουμενη του ζωη...
    uNick
    02.05.2006, 18:22
    Κάποιοι μίλησαν στα πρώτα posts για χωροχρόνο, διαστάσεις κλπ. Με βάση την (αναπόδεικτη ως σήμερα) θεωρία περί συμπαντικού οργανισμού, ίσως η απάντηση στο ερώτημα περί ζωής μετά τον θάνατο να βρίσκεται κάπου εκεί... Κάποιοι υποστηρίζουν πως η ψυχή δεν χάνεται, αλλά μετά τον θάνατο του φυσικού σώματος μεταπηδά σε άλλη διάσταση. Όλα αυτά βέβαια μόνο σε θεωρητικό επίπεδο, αφού πρακτικά δεν αποδεικνύεται επαφή με ψυχές ή πνεύματα σε κάποια άλλη διάσταση, επίσημα έστω...
    faltsoo
    02.05.2006, 20:22
    σιγουρα ειναι πιο φθηνη



    maroulaki_321
    02.05.2006, 20:58
    Δεν θέλω ΚΑΝ να σκέφτομαι τη ζωή μετά θάνατον!
    eneni
    02.05.2006, 23:58
    παιδιά ας το διορθώσει κάποιος:
    τι πιστευετε οχι - ται
    βγάζει μάτι!
    rory166
    03.05.2006, 00:46
    Quote:

    Το μέλος eneni στις 02-05-2006 στις 23:58 έγραψε:

    παιδιά ας το διορθώσει κάποιος:
    τι πιστευετε οχι - ται
    βγάζει μάτι!





    η καλυτερα "πιστευεΤΕ"
    eneni
    03.05.2006, 01:07
    Quote:

    Το μέλος rory166 στις 03-05-2006 στις 00:46 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος eneni στις 02-05-2006 στις 23:58 έγραψε:
    [i]
    παιδιά ας το διορθώσει κάποιος:
    τι πιστευετε οχι - ται
    βγάζει μάτι!





    η καλυτερα "πιστευεΤΕ"

    [/I]



    σωστο!

    assasinos
    03.05.2006, 01:26
    Den prepei na yparxei...ti sto kalo...toso martyrio se auth th zwh den ftanei?8eloume kai allh meta???
    Edw h kolash edw kai o paradeisos...kai eutyxws o ka8enas pairnei akrivws auto pou tou aksizei!


    Nomos Merphy
    Ama deis kapoion me kalh dia8esh...shmainei oti vrhke kapoion allo ws eksilasthrio 8yma!

    T.D.E.D.F.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 03-05-2006 06:11 ]
    Sideline
    03.05.2006, 03:14
    Μεγάλο θέμα είναι αυτό.

    Οσοι δεν μπορούν να γράψουν το πιστεύετε με "ε" πάντως θα πάνε σίγουρα στη Κόλαση.

    Το ξέρω.

    Μου το είπε ο Θεός χθες.


    assasinos
    03.05.2006, 03:18
    SideLine εγω δεν σου είπα τίποτα!