ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Τί πιστεύετε για τη ζωή μετά θάνατο;

    maspa
    05.10.2006, 12:51
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 05-10-2006 στις 12:32 έγραψε...

    και αυτα που μας εκθετεις εσυ τα αποκαλεις σοβαρα επιχειρηματα?



    Δεν αποτελούν επιχειρήματα τα όσα είπα.Είναι απλά ένα μέρος του περιεχομένου ενός βιβλίου που έχω διαβάσει. Δυστυχώς περαιτέρω γνώσεις για το θέμα δεν έχω. Αλλά εσύ ήσουν κάπως ερριστικός. Διαφωνείς; Διατύπωσε την άποψή σου χωρίς ειρωνίες.
    Astron
    05.10.2006, 13:25
    Maspa, τα φαινόμενα που περιγράφεις τα γνωρίζω και εξηγούνται επιστημονικά. Πρόκειται για παραισθήσεις βασισμένες στα πρότυπα που έχουν οι άνθρωποι. Άλλωστε είναι πολύ της μόδας το τούνελ που στο βάθος έχει ένα λαμπερό φως και αισθάνεσαι πανέμορφα. Στην πραγματικότητα όμως αυτή η εικόνα δημιουργείται στον εγκέφαλο την στιγμή που ο ασθενής επανέρχεται στη ζωή και όχι όση ώρα ήταν νεκρός.
    Αξιόπιστος μάρτυρας για την ζωή μετά θάνατον θα ήταν μόνο κάποιος που πέθανε και ...παρέμεινε νεκρός! (αν και κάτι τέτοιο θα ήταν λίγο δύσκολο για πρακτικούς λόγους :) )
    maspa
    05.10.2006, 14:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-10-2006 στις 13:25 έγραψε...

    Maspa, τα φαινόμενα που περιγράφεις τα γνωρίζω και εξηγούνται επιστημονικά. Πρόκειται για παραισθήσεις βασισμένες στα πρότυπα που έχουν οι άνθρωποι. Άλλωστε είναι πολύ της μόδας το τούνελ που στο βάθος έχει ένα λαμπερό φως και αισθάνεσαι πανέμορφα. Στην πραγματικότητα όμως αυτή η εικόνα δημιουργείται στον εγκέφαλο την στιγμή που ο ασθενής επανέρχεται στη ζωή και όχι όση ώρα ήταν νεκρός.
    Αξιόπιστος μάρτυρας για την ζωή μετά θάνατον θα ήταν μόνο κάποιος που πέθανε και ...παρέμεινε νεκρός! (αν και κάτι τέτοιο θα ήταν λίγο δύσκολο για πρακτικούς λόγους :) )



    Astron παραίσθηση είναι ότι ο φύλακας άγγελος σου σε παίρνει και καθώς οδεύει προς τα πάνω δαίμονες προσπαθούν να σε πάρουν από τον άγγελο? Και λένε πως είναι η χειρότερη στιγμή για τη ψυχή....Κι άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι τώρα....Θα ψάξω το βιβλίο και θα επανέλθωω....
    Astron
    05.10.2006, 15:35
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-10-2006 στις 14:02 έγραψε...
    Astron παραίσθηση είναι ότι ο φύλακας άγγελος σου σε παίρνει και καθώς οδεύει προς τα πάνω δαίμονες προσπαθούν να σε πάρουν από τον άγγελο? Και λένε πως είναι η χειρότερη στιγμή για τη ψυχή....Κι άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι τώρα....Θα ψάξω το βιβλίο και θα επανέλθωω....



    Αυτήν την ιστορία μου την λες ως ρεαλιστική;
    Κάνεις μάλιστα το (ρητορικό κατά τη γνώμη μου) ερώτημα αν είναι παραίσθηση ότι ο άγγελος σε τραβάει προς τα πάνω και οι δαίμονες προς τα κάτω...
    Ε ναι βρε maspa, αυτά τα παραμυθάκια -κατά τη γνώμη μου- είναι οπωσδήποτε παραισθήσεις. Άλλωστε οι θρήσκοι τα βλέπουν αυτά και στα όνειρά τους.
    Πάντως οι γνωστές "near death experiences" και τα βιβλία επί του φαινομένου δεν έχουν καμία σχέση με αυτό το μαλλιοτράβηγμα δαιμόνων και αγγέλων. Η εικόνα που περιγράφεται συνήθως είναι έντονο φως, τούνελ, γαλήνη κλπ

    Υ.Γ. Αλήθεια αν σε αυτό το τράβα-τράβα νικήσουν οι δαίμονες τί γίνεται; Ατυχία ε;
    katerina229
    05.10.2006, 15:47
    Τι να πιστεύω για την ζωή μετά τον θάνατο;
    Έχει σημασία τι πιστεύω εγώ ή ο άλλος;
    Ό,τι και να πιστεύεις καθένας μας, ο θάνατος είναι ένα γεγονός αναπότρεπτο και χωρίς επιστροφή. Για ένα γεγονός η γνώμη μας δεν έχει σημασία.
    Τι να πιστεύω λοιπόν κι εγώ για τον θάνατο; Γνωρίζω μόνο όσα μπορώ να γνωρίζω, ότι στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ
    maspa
    05.10.2006, 16:02
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-10-2006 στις 15:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 05-10-2006 στις 14:02 έγραψε...
    Astron παραίσθηση είναι ότι ο φύλακας άγγελος σου σε παίρνει και καθώς οδεύει προς τα πάνω δαίμονες προσπαθούν να σε πάρουν από τον άγγελο? Και λένε πως είναι η χειρότερη στιγμή για τη ψυχή....Κι άλλα πολλά που δεν τα θυμάμαι τώρα....Θα ψάξω το βιβλίο και θα επανέλθωω....



    Αυτήν την ιστορία μου την λες ως ρεαλιστική;
    Κάνεις μάλιστα το (ρητορικό κατά τη γνώμη μου) ερώτημα αν είναι παραίσθηση ότι ο άγγελος σε τραβάει προς τα πάνω και οι δαίμονες προς τα κάτω...
    Ε ναι βρε maspa, αυτά τα παραμυθάκια -κατά τη γνώμη μου- είναι οπωσδήποτε παραισθήσεις. Άλλωστε οι θρήσκοι τα βλέπουν αυτά και στα όνειρά τους.
    Πάντως οι γνωστές "near death experiences" και τα βιβλία επί του φαινομένου δεν έχουν καμία σχέση με αυτό το μαλλιοτράβηγμα δαιμόνων και αγγέλων. Η εικόνα που περιγράφεται συνήθως είναι έντονο φως, τούνελ, γαλήνη κλπ

    Υ.Γ. Αλήθεια αν σε αυτό το τράβα-τράβα νικήσουν οι δαίμονες τί γίνεται; Ατυχία ε;



    Ξέρεις ο ρεαλισμός πολλές φορές δε βοηθάει να κατανοήσουμε θέματα όπως αυτό.
    Τώρα τι να σου πω....το πολύ πολύ περίμενε να πεθάνεις να δείς τι ισχύει τελικά Πέρα από τη πλάκα όμως! Εσύ πιστεύεις απλά ότι είναι ένα τούνελ?Τίποτα άλλο?
    Astron
    05.10.2006, 16:08
    Εγώ πιστεύω ότι η έννοια "μετά το θάνατο" δεν έχει και πολύ νόημα. Είναι σαν να ρωτάς τί γίνεται μετά το τέλος μιας ταινίας.
    Φυσικά και θα μου άρεσε η έννοια της αθανασίας, όπως άλλωστε και σε όλους μας. Κανείς δεν θέλει να πεθάνει, αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει τίποτα που να αποδεικνύει ότι ο θάνατος δεν είναι το τέλος.
    Επίσης η ύπαρξη μεταθανάτιας ζωής συνήθως σημαίνει ότι πιστεύεις ότι υπάρχει η ανθρώπινη ψυχή που μένει αθάνατη. Εγώ όμως δεν έχω χρειαστεί την έννοια της ψυχής για να εξηγήσω τον κόσμο μέχρι στιγμής. Όλα δουλεύουν μια χαρά και χωρίς αυτήν.

    maspa
    05.10.2006, 19:00
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-10-2006 στις 16:08 έγραψε...

    Εγώ πιστεύω ότι η έννοια "μετά το θάνατο" δεν έχει και πολύ νόημα. Είναι σαν να ρωτάς τί γίνεται μετά το τέλος μιας ταινίας.
    Φυσικά και θα μου άρεσε η έννοια της αθανασίας, όπως άλλωστε και σε όλους μας. Κανείς δεν θέλει να πεθάνει, αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει τίποτα που να αποδεικνύει ότι ο θάνατος δεν είναι το τέλος.
    Επίσης η ύπαρξη μεταθανάτιας ζωής συνήθως σημαίνει ότι πιστεύεις ότι υπάρχει η ανθρώπινη ψυχή που μένει αθάνατη. Εγώ όμως δεν έχω χρειαστεί την έννοια της ψυχής για να εξηγήσω τον κόσμο μέχρι στιγμής. Όλα δουλεύουν μια χαρά και χωρίς αυτήν.




    Δηλαδήη εσύ σε όλα λειτουργείς με τη λογική; Το ένστικτο, τα "θέλω" από που πηγάζουν από το μυαλό;
    Astron
    05.10.2006, 19:13
    Όχι βέβαια, δεν λειτουργώ μόνο με τη λογική, λειτουργώ και συναισθηματικά. Και επειδή ξέρω πόσο φοβάμαι τον θάνατο, ξέρω επίσης το πόσο ωραία θα ήταν να φιάξουμε παραμυθάκια για να νικήσουμε αυτόν τον φόβο.

    Όσο για το ένστικτο, εκείνο είναι που πρώτο απ' όλα σου λέει να κάνεις ό,τι περνάει απ' το χέρι σου για να μην πεθάνεις. Το ένστικτο αυτό που το λένε και ένστικτο αυτοσυντήρησης είναι ίσως μια σημαντική ένδειξη του γεγονότος ότι δεν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο.
    Αν μέσα μας πιστεύαμε στην αιώνια ζωή κανείς δεν θα φοβόταν. Αλλά ενστικτωδώς όλοι μας φοβούμαστε το θάνατο.


    Τα υπόλοιπα δεν είναι ένστικτα, μας τα μάθανε στα σχολεία, στις εκκλησίες στα κατηχητικά.


    Υ.Γ. Με κατηγορείς ότι απαντώ μόνο με τη λογική... Δηλαδή σε μια φιλοσοφική συζήτηση πώς να απαντούσα; "αχ καλέ θέλω πολύ να υπάρχει παράδεισος και ζωή μετά θάνατον, άρα υπάρχει;"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 05-10-2006 19:16 ]


    maspa
    05.10.2006, 19:33
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-10-2006 στις 19:13 έγραψε...

    Όχι βέβαια, δεν λειτουργώ μόνο με τη λογική, λειτουργώ και συναισθηματικά. Και επειδή ξέρω πόσο φοβάμαι τον θάνατο, ξέρω επίσης το πόσο ωραία θα ήταν να φιάξουμε παραμυθάκια για να νικήσουμε αυτόν τον φόβο.

    Όσο για το ένστικτο, εκείνο είναι που πρώτο απ' όλα σου λέει να κάνεις ό,τι περνάει απ' το χέρι σου για να μην πεθάνεις. Το ένστικτο αυτό που το λένε και ένστικτο αυτοσυντήρησης είναι ίσως μια σημαντική ένδειξη του γεγονότος ότι δεν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο.
    Αν μέσα μας πιστεύαμε στην αιώνια ζωή κανείς δεν θα φοβόταν. Αλλά ενστικτωδώς όλοι μας φοβούμαστε το θάνατο.


    Τα υπόλοιπα δεν είναι ένστικτα, μας τα μάθανε στα σχολεία, στις εκκλησίες στα κατηχητικά.


    Υ.Γ. Με κατηγορείς ότι απαντώ μόνο με τη λογική... Δηλαδή σε μια φιλοσοφική συζήτηση πώς να απαντούσα; "αχ καλέ θέλω πολύ να υπάρχει παράδεισος και ζωή μετά θάνατον, άρα υπάρχει;"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 05-10-2006 19:16 ]





    Αχ, καλέ;;

    Το ότι υπάρχει η μεταθανάτια ζωή κατ'εμέ είναι κάτι που αποδεικνύεται....Οι Άγιοι της εκκλησίας μας ας πούμε....Τι θεωρείς πως είναι....φαντάσματα??
    Astron
    05.10.2006, 19:46
    Οι Άγιοι είναι νεκροί εδώ και χρόνια...
    maspa
    05.10.2006, 19:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-10-2006 στις 19:46 έγραψε...

    Οι Άγιοι είναι νεκροί εδώ και χρόνια...





    Και τα τόσα θαύματα που ακούμε και βλέπουμε?
    Astron
    05.10.2006, 20:13
    Όπως ο Βησσαρίων; Τελικά όπως αποδείχτηκε δεν ήταν θαύμα.
    Για να μην το κάνουμε chat με ερωταπαντήσεις, την άποψή μου σχετικά με τα θαύματα μπορείς να την διαβάσεις στο ακόλουθο topic σχετικά με το θέμα: Απάτη το θαύμα του Σαν Τζενάρο (στην πρώτη σελίδα γιατί μετά η συζήτηση έγινε γενικότερη.)
    Με λίγα λόγια δεν πιστεύω στα θαύματα. Είναι είτε σπάνια, είτε λιγότερο σπάνια, είτε και συνηθισμένα φαινόμενα που ο κόσμος βιάζεται να τους προσδώσει "μεταφυσικές" ιδιότητες. Λες και ο Θεός ήθελε να καταλύσει τους νόμους που ο ίδιος έθεσε.
    maspa
    05.10.2006, 20:27
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 05-10-2006 στις 20:13 έγραψε...

    Όπως ο Βησσαρίων; Τελικά όπως αποδείχτηκε δεν ήταν θαύμα.
    Για να μην το κάνουμε chat με ερωταπαντήσεις, την άποψή μου σχετικά με τα θαύματα μπορείς να την διαβάσεις στο ακόλουθο topic σχετικά με το θέμα: Απάτη το θαύμα του Σαν Τζενάρο (στην πρώτη σελίδα γιατί μετά η συζήτηση έγινε γενικότερη.)
    Με λίγα λόγια δεν πιστεύω στα θαύματα. Είναι είτε σπάνια, είτε λιγότερο σπάνια, είτε και συνηθισμένα φαινόμενα που ο κόσμος βιάζεται να τους προσδώσει "μεταφυσικές" ιδιότητες. Λες και ο Θεός ήθελε να καταλύσει τους νόμους που ο ίδιος έθεσε.



    Στο Θεό πιστεύεις?? Δε μπορώ να σε καταλάβω....
    Astron
    05.10.2006, 23:03
    Όχι Μάσπα δεν πιστεύω. Αλλά λέω για αυτούς που πιστεύουν στα θαύματα ότι ουσιαστικά πιστεύουν ότι ο ίδιος ο νομοθέτης του κόσμου καταλύει τους νόμους του. (Αφού θαύμα είναι κάτι που αντιβαίνει στην λογική και στους φυσικούς νόμους). Αλλά επειδή η κουβέντα δεν είναι τα θαύματα ας μην πάμε εκεί, αν θες να κάνουμε σχετική κουβέντα ας γράψουμε στο σχετικό topic.
    Giorgos_arazei
    06.10.2006, 00:17
    Καταρχην να απαντησω στον φιλο μου τον Παυλο οτι ο Βησσαριων δεν αποδειχθηκε απατη(οπως νομιζουμε) αλλα ηδη η Εκκλησια σκεφτεται να τον ανακυρηξει Αγιο. Επιπλεον, τοσα θαυματα γινονται (διχως επιστημονικη εξηγηση)καθημερινα που αμα τα παραθεσω εδω θα γινω γραφικος. Απο χερια αγιων που παραμενουν ζεστα και μοσχοβολουν(το λεω απο προσωπικη εμπειρια) μεχρι πραγματα που τριβεις τα ματια σου να δεις αν οντως βλεπεις οτι βλεπεις!

    Τελοσπαντων, πιστευω πως αυτη η ζωη δεν ειναι παρα ο προλογος το του τι θα ακολουθησει ο καθενας. Αυτη η ζωη (παντα κατα τη γνωμη μου) ειναι η ευκαιρια που χει ο καθενας να "φτιαξει χαρακτηρα" και μετα ερχεται η αληθινη ζωη,η αιωνια.

    Το χω ξαναπει αλλα επειδη το διαβασα και εδω ομως,θα το ξαναπω. Δεν περιμενω απο καμια επιστημη τουτου του κοσμου να μου πει αν υπαρχει ψυχη ή τι γινεται μετα το θανατο. Το θεμα μεσα μου το χω ξεκαθαρισει και εκει βρισκεται η ουσια...στην ψυχη του καθενος! Τι κ αν πουν οτι ναι,υπαρχει ψυχη ή οτι δεν υπαρχει,ποσός με ενδιαφερει
    jorge
    06.10.2006, 00:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 06-10-2006 στις 00:17 έγραψε...

    Επιπλεον, τοσα θαυματα γινονται (διχως επιστημονικη εξηγηση) καθημερινα που αμα τα παραθεσω εδω θα γινω γραφικος. Απο χερια αγιων που παραμενουν ζεστα και μοσχοβολουν(το λεω απο προσωπικη εμπειρια) μεχρι πραγματα που τριβεις τα ματια σου να δεις αν οντως βλεπεις οτι βλεπεις!


    Αφού γίνονται καθημερινά, θα ήθελα ν' ακούσω μερικά ακόμα, εφόσον βέβαια έχεις προσωπική εμπειρία.
    Giorgos_arazei
    06.10.2006, 01:10
    Δεν θα θελα απο δω χορχε. Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν,ουτε να κανω καποιον να πιστεψει. Αλλωστε μερικα ειναι ιερα πραγματα για μενα,δεν θα βγει κατι με το να τα εκθεσω εδω.Οποιος θελει κοιταει γυρω του και βγαζει τα συμπερασματα του.Εγω ειμαι ηδη οκ μ'αυτο το θεμα.Το ειπα και πιο πανω.
    katerina229
    06.10.2006, 17:05
    Εγώ θα σας πω δική μου εμπειρία.
    Υπάρχει ένας γέροντας αυτήν την στιγμή που μιλάμε ο οποίος εξομολογεί σε ένα εκκλησάκι στη Δροσιά. Λέγεται Μάρκος. Παρότι δεν τα πάω και πολύ καλά με την εξομολόγηση και γενικότερα πιστεύω μεν στον Θεό αλλά δεν είμαι και κάθε Κυριακή στις εκκλησία, ωστόσο κάποια στιγμή, μετά από έναν θάνατο στην οικογένειά μου, αισθάνθηκα την ανάγκη να μιλήσω με έναν άνθρωπο της εκκλησίας. Είχα ακούσει πολύ καιρό πριν μου συμβεί το γεγονός αυτό γι' αυτόν τον άνθρωπο, από τυχαία συζήτηση στο σπίτι μας, από κάποιους γνωστούς μας που είχαν έρθει για επίσκεψη, για τον άνθρωπο αυτόν, αλλά δεν είχα δώσει σημασία ιδιαίτερη όπως συνήθως δηλαδή κάνω. Τέλος πάντων, μετά τον θάνατο του δικού μου ανθρώπου, μη έχοντας καμία πιο πρόσφατη παράσταση στο μυαλό μου για κάποιον σεβάσμιο άνθρωπο της εκκλησίας, θυμήθηκα τη συζήτηση εκείνη, μου είχε μείνει και το όνομα και έψαξα να βρω που είναι. Πραγματικά πήγα και τον βρήκα και αυτή την εμπειρία δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Αντί να του μιλάω εγώ, μου μίλαγε εκείνος για 1 ολόκληρη ώρα, και μου είπε πράγματα για τη ζωή μου, που δεν τα είχα πει σε κανέναν κι ύστερα μου έκανε ένα ψυχογράφημα που εγώ για τον εαυτό μου δεν θα τολμούσα να κάνω... Είναι περιττό βέβαια να πω πως γνώριζε το όνομά μου, πριν του πω οτιδήποτε. Και για να μη σκεφτείτε τίποτε άλλο, πριν μπω΄στο δωμάτιο που εξομολογεί, δεν μίλησα σε κανέναν, ώστε να του αποκαλύψω το όνομά μου, πέρα από ένα καλησπέρα σε μια κυρία στα κεριά.
    Δε σας μιλάω για φανταστικό πρόσωπο. π. Μάρκος το όνομά του και το περιστατικό αυτό δεν έχει πολύ καιρό που έχει συμβεί.
    maspa
    06.10.2006, 17:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 06-10-2006 στις 00:17 έγραψε...

    Καταρχην να απαντησω στον φιλο μου τον Παυλο οτι ο Βησσαριων δεν αποδειχθηκε απατη(οπως νομιζουμε) αλλα ηδη η Εκκλησια σκεφτεται να τον ανακυρηξει Αγιο. Επιπλεον, τοσα θαυματα γινονται (διχως επιστημονικη εξηγηση)καθημερινα που αμα τα παραθεσω εδω θα γινω γραφικος. Απο χερια αγιων που παραμενουν ζεστα και μοσχοβολουν(το λεω απο προσωπικη εμπειρια) μεχρι πραγματα που τριβεις τα ματια σου να δεις αν οντως βλεπεις οτι βλεπεις!

    Τελοσπαντων, πιστευω πως αυτη η ζωη δεν ειναι παρα ο προλογος το του τι θα ακολουθησει ο καθενας. Αυτη η ζωη (παντα κατα τη γνωμη μου) ειναι η ευκαιρια που χει ο καθενας να "φτιαξει χαρακτηρα" και μετα ερχεται η αληθινη ζωη,η αιωνια.

    Το χω ξαναπει αλλα επειδη το διαβασα και εδω ομως,θα το ξαναπω. Δεν περιμενω απο καμια επιστημη τουτου του κοσμου να μου πει αν υπαρχει ψυχη ή τι γινεται μετα το θανατο. Το θεμα μεσα μου το χω ξεκαθαρισει και εκει βρισκεται η ουσια...στην ψυχη του καθενος! Τι κ αν πουν οτι ναι,υπαρχει ψυχη ή οτι δεν υπαρχει,ποσός με ενδιαφερει