ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη

    Τα Στατιστικά του MusicHeaven

    jorge
    14.10.2005, 01:03
    Τα στατιστικά κάποιοι τα μισούν, κάποιοι τα λατρεύουν. Όμως νομίζω πως σαν μέλη του MusicHeaven θέλουμε να ξέρουμε πάνω κάτω τα στατιστικά της μουσικής μας κοινότητας, συγκριτικά με άλλα γνωστά sites.

    Πριν παραθέσω κάποιες γραφικές παραστάσεις, να πω ένα στατιστικό στοιχείο που μου έκανε εντύπωση το μήνα που διανύουμε. Στις 4 Οκτωβρίου 2005 φθάσαμε τους 1.600 μοναδικούς επισκέπτες. Αυτό σημαίνει πως κατά τη διάρκεια εκείνης της ημέρας δεχθήκαμε επισκέψεις από περίπου 1.600 διαφορετικές IP διευθύνσεις.

    Πέρυσι τέτοια εποχή φτάναμε το πολύ τους 400 (!)

    Επίσης στις 12 Οκτωβρίου 2005 τα hits (εμφανίσεις σελίδων) έφτασαν περίπου τα 26.000.

    Πάμε τώρα με μερικά συγκριτικά γραφήματα από το Alexa.com (δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος συγκριτικός φορέας μέχρι στιγμής).

    Με μπλε είναι το MusicHeaven, με κόκκινο τα άλλα sites...












































    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-11-2005 17:43 ]
    jorge
    14.10.2005, 01:11
    Τα στατιστικά προέρχονται από όσους χρήστες έχουν εγκαταστήσει την Alexa Toolbar, μια υπηρεσία που εγκαθίσταται στον Internet Explorer ή τον Firefox, ως toolbar.

    Κατά τη δική μου γνώμη, το καλύτερο χαρακτηριστικό της είναι η λίστα με παρεμφερή site που βγάζει. Πχ όταν είμαι σε ένα site με παρτιτούρες, μου βγάζει μια μικρή λίστα με 5-6 άλλα sites, παρόμοιας θεματολογίας. Ή όταν διαβάζω την ηλεκτρονική Ελευθεροτυπία, μου εμφανίζει αυτόματα τα links της Καθημερινής, της Ναυτεμπορικής κ.α. . Έτσι γλιτώνω ψάξιμο και αρκετό χρόνο.

    Αν θέλετε, το δοκιμάζετε από εδώ. Είναι free.
    jorge
    14.10.2005, 18:00
    Μια ενδιαφέρουσα λίστα είναι και αυτή που έχει το Κορινθόραμα. Περιλαμβάνει μόνο ελληνικά sites και βασίζεται στα αποτελέσματα της Alexa. Δείχνει τα κορυφαία sites κάθε κατηγορίας.
    DimitrisDimitriadis
    14.10.2005, 18:24
    Τι να λέμε δηλαδή, Γιώργο (Χόρχε)! 12 στα 17 αν δεν κάνω λάθος, να υπερτερεί ο "Μουσικός Παράδεισος" είναι για
    Πετάει η ομάδα!!!
    Άντε και σ' ανώτερα!!!
    Astron
    14.10.2005, 19:41
    Το ενδιαφέρον είναι ότι στα ελάχιστα του mad.gr παρατηρούνται τα μέγιστα του musicheaven.gr.. τί μπορεί να σημαίνει αυτό;
    jorge
    14.10.2005, 19:46
    Ίσως είναι οι ημερομηνίες των ενημερωτικών newsletters που στέλνουμε

    jorge
    03.11.2005, 13:00
    Οι παραπάνω γραφικές παραστάσεις ανανεώθηκαν. Όπως φαίνεται, αυτό το μήνα γενικά υπήρξαν πολλοί επισκέπτες, κάτι άλλωστε που οδήγησε και σε αλλαγή του server μας.
    rapsodos
    03.11.2005, 13:30
    Α, και εγώ νόμιζα οτι οφειλοταν στη φωτιά στο New Jersey
    Aντε βρε ... και παγκόσμιο
    jorge
    03.11.2005, 14:18
    Η φωτιά με προβλημάτισε και έβαλα αλλού το νέο server! Η τοποθεσία του είναι πλέον στο Palmdale της California. Γράψε κι άλλο ανέκδοτο τώρα, με California και σεισμούς
    jorge
    14.11.2005, 17:42
    Τα γραφήματα της πρώτης σελίδας έχουν ανανεωθεί...
    jorge
    15.11.2005, 18:40
    Στην κεντρική σελίδα, κάτω χαμηλά, θα υπάρχει πλέον ένα γράφημα - σύγκριση του MusicHeaven με κάποιο άλλο τυχαίο site. Δεν υπάρχει ανταγωνιστική διάθεση. Απλά το χρειάζεται η Ομάδα Ανάπτυξης για να ξέρει αν βαδίζει σωστά, ενώ κάποιος που θέλει να διαφημιστεί, μπορεί να δει αν τελικά τον συμφέρει η προβολή του στις σελίδες μας.

    Ο άξονας X είναι ο χρόνος, ο άξονας Y είναι η κατάταξη σε παγκόσμιο επίπεδο. Σήμερα ο άξονας Υ φτάνει στο 53.000 περίπου, κάτι που σημαίνει οτι βρισκόμαστε μέσα στα 53.000 sites με τους περισσότερους επισκέπτες παγκοσμίως. Συνολικά τα sites στο internet είναι πάνω από 5.500.000.
    Desmar
    16.11.2005, 01:44
    ...εντυπωσιακό!!! ... μπράβο σε όλους!!!


    vkot
    20.04.2006, 10:46
    Τα στατιστικά της Alexa μου θυμίζουν τα στατιστικά της AGB...
    Είναι αναξιόπιστα. Μάλιστα πρόσφατα έστησα ένα site για έναν πελάτη μου και μετά από λίγο καιρό και πριν καλά καλά αποκτήσει περιεχόμενο εμφανίστηκε σε κατάταξη πάνω από γνωστά site ραδιοφωνικών σταθμών, εφημερίδων, κλπ. Παράλογο.
    jorge
    20.04.2006, 11:03
    Σωστό. Κι εγώ τα αφαίρεσα γι' αυτό ακριβώς το λόγο.