ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.845 μέλη
    poz_panthiras
    14.10.2005, 15:22
    Επειδή μ' ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα της μουσικοθεραπείας, και μια που έχει γίνει ήδη νύξη γι' αυτό στην ιστοσελίδα του ΜΗ, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Αν κάποιος διαθέτει σχετική βιβλιογραφία, θα του ήμουν ευγνώμων αν μου την έστελνε.
    Ευχαριστώ!!!
    nefos
    14.10.2005, 17:23
    Quote:

    Το μέλος poz_panthiras στις 14-10-2005 στις 15:22 έγραψε:

    Επειδή μ' ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα της μουσικοθεραπείας, και μια που έχει γίνει ήδη νύξη γι' αυτό στην ιστοσελίδα του ΜΗ, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Αν κάποιος διαθέτει σχετική βιβλιογραφία, θα του ήμουν ευγνώμων αν μου την έστελνε.
    Ευχαριστώ!!!





    @ Παρούσα!

    @ Βιβλιογραφία στα αγγλικά ; Στα ελληνικά (χμ...θα χρειαστεί να το ψάξω πιο πολύ)

    @ Για μουσικοθεραπεία με τι άτομα;

    @ Αν προτιμάς στείλε πμ. Thumbs Up
    mavroula
    14.10.2005, 17:50
    an endiafereste xero kapoia poy kanei
    vouliakis
    14.10.2005, 22:50
    Quote:

    Το μέλος poz_panthiras στις 14-10-2005 στις 15:22 έγραψε:

    Επειδή μ' ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα της μουσικοθεραπείας, και μια που έχει γίνει ήδη νύξη γι' αυτό στην ιστοσελίδα του ΜΗ, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Αν κάποιος διαθέτει σχετική βιβλιογραφία, θα του ήμουν ευγνώμων αν μου την έστελνε.
    Ευχαριστώ!!!





    Επιλογή βιβλιογραφίας για τη μουσικοθεραπεία, από τη Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας -ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ




    nefos
    15.10.2005, 00:06
    Quote:


    Το μέλος vouliakis στις 14-10-2005 στις 22:50 έγραψε:
    Επιλογή βιβλιογραφίας για τη μουσικοθεραπεία, από τη Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας -ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ






    @ Παναγιώτη είσαι κινητή βιβλιοθήκη . Λέω να σταματήσω να κάνω search στο Google και να απευθύνομαι μοναχά σε σένα!
    poz_panthiras
    15.10.2005, 18:56
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 14-10-2005 στις 17:23 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος poz_panthiras στις 14-10-2005 στις 15:22 έγραψε:
    [i]
    Επειδή μ' ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα της μουσικοθεραπείας, και μια που έχει γίνει ήδη νύξη γι' αυτό στην ιστοσελίδα του ΜΗ, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Αν κάποιος διαθέτει σχετική βιβλιογραφία, θα του ήμουν ευγνώμων αν μου την έστελνε.
    Ευχαριστώ!!!





    @ Παρούσα!

    @ Βιβλιογραφία στα αγγλικά ; Στα ελληνικά (χμ...θα χρειαστεί να το ψάξω πιο πολύ)

    @ Για μουσικοθεραπεία με τι άτομα;

    @ Αν προτιμάς στείλε πμ. Thumbs Up

    [/I]



    Θα προτιμούσα στα ελληνικά αλλά επειδή ξέρω ότι το αντικείμενο είναι πολύ εξειδικευμένο ας είναι και στα αγγλικά. Δεν με πειράζει.
    Για παιδιά ηλικίας 4-15 χρονών και πιο ειδικά για άτομα με ειδικές ανάγκες, σύνδρομο down, αυτιστικά κλπ.

    nefos
    16.10.2005, 08:13
    Quote:


    Το μέλος poz_panthiras στις 14-10-2005 στις 15:22 έγραψε:

    Θα προτιμούσα στα ελληνικά αλλά επειδή ξέρω ότι το αντικείμενο είναι πολύ εξειδικευμένο ας είναι και στα αγγλικά. Δεν με πειράζει.
    Για παιδιά ηλικίας 4-15 χρονών και πιο ειδικά για άτομα με ειδικές ανάγκες, σύνδρομο down, αυτιστικά κλπ.






    @ όπως έβαλε και ο google-βουλιάκης παραπάνω μπορείς να δεις ελληνική βιβλιογραφία πατώντας ε δ ώ. αν αυτά δεν σου είναι αρκετά τότε μάλλον θα χρειαστεί να σου μεταφράσω (εκτός αν μπεις καφέ για να σου πω 5,6,7,κλπ πράγματα σχετικά μιας και κάνω πρακτική σε παιδιά με αυτισμό αυτό τον καιρό).
    Stormrage
    16.10.2005, 12:07
    Γειά σας κι από μένα!

    Πρώτο μου μήνυμα, από τα χιλιάδες που θα ακολουθήσουν ( τώρα που βρήκα μια κοινότητα που ασχολείται με τη μουσική ).

    Λοιπόν, πάνθηρα, το θέμα της μουσικοθεραπείας, και γενικότερα των εναλλακτικών θεραπειών, είναι πολύ μεγάλο, και με έχει απασχολήσει κι εμένα κατά καιρούς.

    Η μουσικοθεραπεία, έχει τις ρίζες της πολύ παλιά στο παρελθόν, και πηγάζει από τα φιλοσοφικά και θρησκευτικά συστήματα, που είχαν αναπτύξει πολιτισμοί πριν τον δικό μας.

    Ένα πολύ καλό βιβλίο, για να μάθεις πολλά πράγματα, να τα συνδέσεις μεταξύ τους και να καταλάβεις τη φιλοσοφία τους, είναι το "Η εσωτερική διάσταση της μουσικής", από της εκδόσεις Φαγκότο ( δεν θυμάμαι τον συγγραφέα ). Εκτός από τη φιλοσοφική διάσταση, και την ιστορική αναδρομή, αναλύει και πρακτικά τις επιδράσεις της μουσικής, στο σώμα, στο συναίσθημα, στο νου και στο πνεύμα.

    Επίσης πολύ καλό βιβλίο, είναι το "Μουσική και Ιατρική", από της εκδόσεις Νέα Ακρόπολη, το οποίο είδα πως σου το πρότειναν ήδη.

    Το βιβλίο αυτό το διάβασα πρόπερσι, όταν πήγα στη Νέα Ακρόπολη της Θεσσαλονίκης, και παρακολούθησα μια ομιλία σχετικά με τη μουσική. Πριν από δύο εβδομάδες, που πέρασα από την Αθήνα, μου είπαν πως έχουν ομάδα που ασχολείται με τις εναλλακτικές θεραπείες, και έχει συγκεντρωμένο υλικό. Ίσως αν ψάξεις κι εκεί να βρεις κάτι.

    Πάντως, δεν θυμάμαι να έχει πέσει στην αντίληψή μου κάτι σχετικά με τα παιδιά, και τη μουσικοθεραπεία. Πολλά βιβλία έχω δει με ασκήσεις για να μάθουνε τα παιδιά να ακούνε, ή να παίζουνε μουσική, αλλά όχι να τη χρησιμοποιούνε για θεραπευτικούς σκοπούς. Μάλλον θα πρέπει να διαβάσεις κάμποσα βιβλία, για να κάνεις μια επιλογή αυτών που θες να εφαρμόσεις.

    Καλό ψάξιμο λοιπόν!
    olia__
    22.06.2006, 20:27
    αν και καπως αργα για να λαβω μερος στη συζητηση,μηπως ξερετε κανεναν που κανει ηδη μουσικοθεραπεια?να ρωτησω τι σπουδες πρεπει να κανω και που.με ενδιαφερει ως επαγγελμα.(περιοχη θεσνικης αν ειναι δυνατον)
    nefos
    22.06.2006, 20:42
    Το μέλος olia__ στις 22-06-2006 στις 20:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    αν και καπως αργα για να λαβω μερος στη συζητηση,μηπως ξερετε κανεναν που κανει ηδη μουσικοθεραπεια?να ρωτησω τι σπουδες πρεπει να κανω και που.με ενδιαφερει ως επαγγελμα.(περιοχη θεσνικης αν ειναι δυνατον)



    @ Εγώ σπουδάζω μουσικοθεραπεία κι όπως σου έγραψα και στο άλλο topic θα σου απαντήσω σύντομα. Σπουδή αναγνωρισμένη στην Ελλάδα από το Υπουργείο δεν υπάρχει.
    eleana
    29.06.2006, 12:34
    Πολυ ενδιαφερον θεμα....Θα ηθελα να εκπαιδευτω καποια στιγμη στην χρηση των ΤΕχνων (και των εικαστικων) για θεραπευτικους σκοπους.
    Και εμενα οι δικες μου πληροφοριες σχετιζονται απο χωρους με πνευματικο υποβαθρο. Ομως θα ηθελα να ενημερωθω απο καποια Πανεπιστημιακη πηγη σεμιναρια/σχολη/βιβλιογραφια.
    Ειναι αληθεια πως οι Ανατολιτικες θρησκειες εχουν ανεπτυγμενη την εννοια της
    μουσικης ως προς ττην πνευματικη της χρηση.
    Δεν ειμαι αρνητικη, αλλα προτιμω πρωτα να ενημερωνομαι απο ειδικους οπου οτιδηποτε υποστηριζουν το αντλουν απο την κλινικη επιστημονικη ερευνα και παρατηρηση.Αν ξερει καποιος λοιπον γνωριζει απο σχετικες πηγες θα ηθελανα με ενημερωσει.
    nefos
    29.06.2006, 15:53
    Το μέλος eleana στις 29-06-2006 στις 12:34 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πολυ ενδιαφερον θεμα....Θα ηθελα να εκπαιδευτω καποια στιγμη στην χρηση των ΤΕχνων (και των εικαστικων) για θεραπευτικους σκοπους.
    Και εμενα οι δικες μου πληροφοριες σχετιζονται απο χωρους με πνευματικο υποβαθρο. Ομως θα ηθελα να ενημερωθω απο καποια Πανεπιστημιακη πηγη σεμιναρια/σχολη/βιβλιογραφια.
    Ειναι αληθεια πως οι Ανατολιτικες θρησκειες εχουν ανεπτυγμενη την εννοια της
    μουσικης ως προς ττην πνευματικη της χρηση.
    Δεν ειμαι αρνητικη, αλλα προτιμω πρωτα να ενημερωνομαι απο ειδικους οπου οτιδηποτε υποστηριζουν το αντλουν απο την κλινικη επιστημονικη ερευνα και παρατηρηση.Αν ξερει καποιος λοιπον γνωριζει απο σχετικες πηγες θα ηθελανα με ενημερωσει.



    @ Διαβάζοντας το post σου η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα ελαφρώς. Κλινική επιστημονική έρευνα πάνω σε τι ασθενείς; Σε νοσοκομείο, σε γηροκομείο, σε μαιετήριο,σε ψυχιατρική κλινική, σε τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να ξέρεις; Αν θες πανεπιστημιακή πηγή, μια κάποια λύση θα ήταν να κάνεις search στον τομέα που σε ενδιαφέρει και να βρεις online άρθρα πάνω στο αντικείμενο, έχει άπειρες έρευνες, κλπ. Journal of music therapy είναι μια προσιτή πηγή. Επίσης αναφέρεις πως θα ήθελες να εκπαιδευτείς κάποια στιγμή στην χρήση των εικαστικών, άρα εννοείς art therapy. Τουλάχιστον στον Καναδά/Ηνωμένες Πολιτείες αυτή η σπουδή δεν είναι σε πανεπιστημιακό επίπεδο όπως η μουσικοθεραπεία, αλλά σε college level.
    eleana
    30.06.2006, 01:59
    λΥΠΑΜΑΙ αν δεν ημουν κατανοητη. Εννοουσα πως θα μπορουσα εδω στην Ελλαδα να σπουδασω/εκπαιδευτω ή εστω ενημερωθω, απο επισημους φορεις σε θεματα που σχετιζονται με την χρηση της Τεχνης σε θεραπευτικους σκοπους
    nefos
    30.06.2006, 03:02
    Το μέλος eleana στις 30-06-2006 στις 01:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    λΥΠΑΜΑΙ αν δεν ημουν κατανοητη. Εννοουσα πως θα μπορουσα εδω στην Ελλαδα να σπουδασω/εκπαιδευτω ή εστω ενημερωθω, απο επισημους φορεις σε θεματα που σχετιζονται με την χρηση της Τεχνης σε θεραπευτικους σκοπους



    @ Μπορείς να τηλεφωνήσεις στον Ελληνικό Σύλλογο Μουσικοκινητικής Αγωγής Carl Οrff (τηλεφώνησε στο πρώην 131 και ζήτα το τηλέφωνο της σχολής χορού της Άννας Ματέυ). Επιπλέον υπάρχει ένας οδηγός με όλες τις εναλλατικές θεραπείες στην Ελλάδα, αυτό μπορείς να το βρες πιθανώς από το Κέντρο Ομοιοπαθητικής στο Μαρούσι. Το έχω, αν θες κάποιο συγκεκριμμένο είδος θεραπευτικής αγωγής μου λες σε προσωπικό μήνυμα. Να σπουδάσεις στην Ελλάδα σε επίπεδο ΑΕΙ δεν υπάρχει (όπως έχω ήδη αναφέρει πιο πάνω σε άλλο post), από εκεί και πέρα υπήρχε μια ιδιωτική σχολή πριν 5 χρόνια, αλλά δεν είμαι ενημερωμένη για το τι γίνεται αυτή τη στιγμή (αν θες μου λες και μαθαίνω), για τη μουσικοθεραπεία όμως, όχι για άλλα είδη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 30-06-2006 03:03 ]


    ChristinaKalliodi
    20.09.2018, 14:03
    Αξιόπιστες πληροφορίες για τις σπουδές μουσικοθεραπείας (τι περιλαμβάνουν, που γίνονται) μπορεί να βρεί κάποιος στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Συλλόγου Πτυχιούχων Επαγγελματιών Μουσικοθεραπευτών. Εϊναι σημαντικό πάντως (ως μουσικοθεραπεύτρια η ίδια) να τονίσω ότι η μουσικοθεραπεία απαιτεί ολοκληρωμένες πανεπιστημιακές σπουδές και σε καμία περίπτωση δεν ασκείται μετά από παρακολούθηση μεμονομένων σεμιναρίων. Εισαγωγικά σεμινάρια γνωριμίας γίνονται κατά καιρούς αλλά έχει σημασία να ελέγχει κανείς ποιος τα παρέχει. Αν ο φορέας δηλαδή πιστοποιείται ή ελέγχεται από κάποιο οργανισμό μουσικοθεραπείας και αν οι διδάσκοντες έχουν ολοκληρωμένες σπουδές μουσικοθεραπείας. Δυστυχώς η πλειοψηφία των προσφερόμενων προγραμμάτων δεν πληροί αυτές τις προυποθέσεις.