ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.817 μέλη

    Ειστε ρατσιστες ή οχι.

    Emaki
    11.09.2006, 11:40
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι γίνεται...
    Όταν ας πούμε στην Ελλάδα ακούμε διάφορα για κάποιους Αλβανούς που δεν έχουν και την καλύτερη συμπεριφορά (ληστείες , φόνοι κτλ) είναι λογικό να στους βλέπουμε με κακό μάτι.
    Δεν συμφωνώ όμως με την συγκεκριμένη αντιμετώπιση.
    Σίγουρα υπάρχουν και "καλοί".
    Άλλωστε υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες που δεν είναι κόσμιοι , γιατί δεν είμαστε ρατσιστές με αυτούς?
    Με λίγα λόγια παντού υπάρχουν καλοί και κακοί…

    jorge
    11.09.2006, 11:40
    Προς heartbreak_kid:

    Αν η μητέρα σου είχε ερωτευτεί, γνωρίσει και παντρευτεί έναν Αλβανό (τυχαία, τον είδε, της άρεσε κλπ), εσύ Αλβανός δε θα γεννιούσουν;


    ΥΓ. Βέβαια δε θα ήσουν "εσύ". Θα είχες άλλα γονίδια. Με αυτή τη λογική όμως, ποτέ δε θα μπορούσες να υπάρξεις "εσύ", όπως είσαι αυτή τη στιγμή, μια και εσύ ως αποτέλεσμα είσαι η διασταύρωση 2 συγκεκριμένων ανθρώπων.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-09-2006 11:41 ]


    heartbreak-kid
    11.09.2006, 11:46
    Το μέλος jorge στις 11-09-2006 στις 11:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Προς heartbreak_kid:

    Αν η μητέρα σου είχε ερωτευτεί, γνωρίσει και παντρευτεί έναν Αλβανό (τυχαία, τον είδε, της άρεσε κλπ), εσύ Αλβανός δε θα γεννιούσουν;


    ΥΓ. Βέβαια δε θα ήσουν "εσύ". Θα είχες άλλα γονίδια. Με αυτή τη λογική όμως, ποτέ δε θα μπορούσες να υπάρξεις "εσύ", όπως είσαι αυτή τη στιγμή, μια και εσύ ως αποτέλεσμα είσαι η διασταύρωση 2 συγκεκριμένων ανθρώπων.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-09-2006 11:41 ]





    δεν είναι τόσο απλό βρε αφεντικο...για να βγω εγώ χρειάστηκε το σπερματοζωάριο του πατέρα μου και το ωάριο της μητέρας μου!έτσι βγήκε ο άνθρωπος που γράφει τώρα.Αν είχε γίνει αυτό που περιγράφεις,δεν θα είχα βγει εγώ αλλά κάποιος άλλος με άλλα εξωτερικά χαρακτηριστικά που θα κουβάλαγε και άλλα πράγματα από την πλευρά του αλβανού πατέρα του(και ίσως να μην γινότανε ποτέ μελος στο ΜΗ,ευτυχώς για σας)...δεν είμαστε λευκό χαρτί όταν γεννιόμαστε,κουβαλάμε πράγματα μέσα μας (το λεει και ο καζαντζάκης στην ασκητική) και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι,όπως τίποτα στην ζωή δεν είναι τυχαίο,έτσι και το τί θα γεννηθή ο καθένας δεν είναι επίσης...
    jorge
    11.09.2006, 11:52
    Τα ίδια λέμε βρε, δες το υστερόγραφό μου
    heartbreak-kid
    11.09.2006, 11:57
    Το μέλος Emaki στις 11-09-2006 στις 11:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάλι πιστεύω ότι γίνεται...
    Όταν ας πούμε στην Ελλάδα ακούμε διάφορα για κάποιους Αλβανούς που δεν έχουν και την καλύτερη συμπεριφορά (ληστείες , φόνοι κτλ) είναι λογικό να στους βλέπουμε με κακό μάτι.
    Δεν συμφωνώ όμως με την συγκεκριμένη αντιμετώπιση.
    Σίγουρα υπάρχουν και "καλοί".
    Άλλωστε υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες που δεν είναι κόσμιοι , γιατί δεν είμαστε ρατσιστές με αυτούς?
    Με λίγα λόγια παντού υπάρχουν καλοί και κακοί…




    το θέμα είναι ότι πολές φορές συγκεκριμένες συμπεριφορές ανθρώπων μας κάνει και μπερδεύουμε επιστημονικούς όρους...εμυ,ένας έλληνας δεν μπορεί ποτέ να είναι ρατσιστης με έναν άλλο έλληνα.χάνει την έννοια του ο όρος έτσι...επίσης χάνει την έννοια του ο όρος όταν τον δικαιολογούμε με ληστείες αλβανών κλπ...οι ληστέιες των αλβανών ή των ελλήνων είναι πρόβλημα του υπουργείου δημοσίας τάξεως.το αν υπάρχη ρατσισμός απέναντι σε κάποιες φυλές είναι καθαρά θέμα που δικαιλογείται ή δεν δικαιολογείται από την πορεία της κάθε φυλής στην ιστορία.όταν κάποιοι λανθασμένα θεωρούσαν ότι οι μαύροι της αμερικής πρέπει να έχουν λιγότερα δικαιώματα από τους λευκούς,"πατάγανε" στο γεγονός ότι ζούσαν σε ημιαγρία(κατ'αυτούς) κατάστασι στην αφρική και τους φέρανε για δούλους...με λίγα λόγια τους είχαν τοποθετήσει ιστορικά εκεί...για τίποτα παραπάνω.ευτυχώς ή δυστυχώς ο άνθρωπος που δηλώνει ρατσιστής πρέπει να έχη την στοιχειώδη λογική να δικαιολογήση το πιστεύω του με επιχειρήματα ιστορικά.όχι με το αστυνομικό δελτίο της ημέρας...
    heartbreak-kid
    11.09.2006, 11:57
    Το μέλος jorge στις 11-09-2006 στις 11:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τα ίδια λέμε βρε, δες το υστερόγραφό μου



    ναι αλλά δεν καταλήγουμε στο ίδιο συμπερασμα
    xanthoulak
    11.09.2006, 15:58
    Δε κατάλαβα. Δικαιολογείσαι να είσαι ρατσιστής ή ρατσίστρια αν έχεις σαν επιχείρημα την ιστορία; Δε με ενδειαφέρει κανένα επιχείρημα ρατσισμού. Προσωπικά συμμετέχω σε αντιρατσιστική πρωτοβουλία, έτσι για τη... δική μου δικαιολογία. Έκανα μετανάστρια όταν ήμουν παιδί και παλιότερα τουλάχιστον τους Έλληνες τους αντιμετώπιζαν ακριβώς όπως η χώρα μας τους Αλβανούς. Μάλλον...λίγο καλύτερα. Και στον φίλο παραπάνω που λέει: ευτυχώς για μας που δε θα έγραφε αλβανός στο ΜΗ, τι να πω! Δεν απέχει ξέρεις και πολύ η περίπτωση να πάθει η Ελλάδα ό,τι κι η Αλβανία και να βρεθούμε στη θέση τους! Και η κουλτούρα δε χάνεται επειδή γίνεσαι αναγκαστικά οικονομικός μετανάστης. Και είχε κουλτούρα και...ιστορία η Αλβανία. Λοιπόν από μένα ευχές για έναν κόσμο χωρίς ρατσισμούς και ξενοφοβίες!!!!!
    heartbreak-kid
    11.09.2006, 16:54
    κι απο μένα ευχές για τα γενέθλιά σου
    belma
    11.09.2006, 17:14
    Τι θα πει είμαι ρατσιστής? Κάνω επιλογές, μ αρέσει κάποιος δεν μ αρέσει, συμπαθώ μια κάστα ανθρώπων ή όχι....
    Μέσα στο κακό υπάρχει ένα καλό και μέσα σε ένα καλό υπάρχει ένα κακό...και ενός κακού, μύρια έπονται....
    Τέλος πάντων...ο κάθε άνθρωπος πιστεύει ό,τι θέλει...σημασία έχει να βλέπουμε εμείς τι κάνουμε....Δεν μπορούμε να κριτικάρουμε άσχημα όταν βλέπουμε να χτυπάνε έναν έγχρωμο άνθρωπο λόγω χρώματος, όταν εμείς οι ίδιοι θα μπούμε σε ένα λεωφορίο ή θα περπατάμε στον δρόμο και θα μας ακούμπήσει ένας ζητιάνος κι εμείς θα αποτραβηχτούμε με δυσαρέσκεια....
    Για σκεφτείτε λοιπόν και τις καθημερινές μορφές ρατσισμού....Όλοι μας κάποια στιγμή έχουμε υπάρξει ρατσιστές...ηθελημένα ή άθελά μας....


    xanthoulak
    11.09.2006, 17:14
    Σ' ευχαριστώ πολύ.
    LostInSpace
    11.09.2006, 17:37
    Το μέλος Astron στις 10-09-2006 στις 22:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος LostInSpace στις 10-09-2006 στις 19:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τα τελευταία χρόνια παράδεχτηκα οτί ΝΑΙ είμαι ρατσίστρια...ε πως να το κάνουμε δεν είματσε όλοι ίδιοι αλλά ούτε και ίσοι....



    Πρόσεξε, ο ρατσισμός αναφέρεται σε φυλές. Είσαι σίγουρη ότι μιλάς για αυτό;

    Αν μιλάς για αξιοκρατία θα συμφωνήσω. Ο κάθε άνθρωπος έχει άλλες δεξιότητες και άλλοι είναι καλύτεροι σε κάποια πράγματα και άλλοι όχι.

    Αλλα γενικεύσεις απέναντι σε φυλές μόνο προβλήματα μπορούν να φέρουν.
    Αν μια ομάδα ανθρώπων φέρεται με ένα συγκεκριμένο τρόπο, τότε πρέπει να αναρωτηθούμε: αν και εμείς είχαμε βρεθεί στις ίδιες ακριβώς συνθήκες είμαστε σίγουροι ότι δεν θα πράτταμε με τον ίδιο τρόπο;

    Αυτό που θέλω να πω απέναντι σε όσους δηλώνουν ρατσιστές είναι να μην μπερδεύουμε τις συνθήκες που γενούν πχ εγκληματικότητα ή αναλφαβητισμό με πράγματα άσχετα όπως είναι η φυλή ή το έθνος.

    (Κάποια πολύ γενικά χαρακτηριστικά ίσως υπάρχουν. Αλλά είναι τέτοια η επίδραση της κοινωνίας που κατά τη γνώμη μου είναι πάρα πολύ δύσκολο -αν όχι αδύνατο- να τα ξεχωρίσεις.)

    Λύθηκε....άλλωστε στο εξωτέρικο ζω...θα ήταν ανυπόφορο να είχα πρόβλημα με τις φυλές!! salud
    Hastaroth
    11.09.2006, 21:23
    Συνεπώς δέν είσαι ρατσίστρια...
    liaki2
    13.06.2007, 20:08
    Να αναφέρω ένα γεγονός που συνέβη πραγματικά:
    Είναι ένας μάυρος που στη ζωή του ξεκίνησε από το μηδέν και όταν μεγάλωσε δούλεψε πολύ σκληρά και έγινε ένας πάμπλουτος επειχηρηματίας. Μία μέρα βγάινει από τη λίμο του και πάει σε ένα καρτοτηλέφωνο να πάρει ένα τηλέφωνο. Βγάινοντας μία συμμορία ρατσιστών από αυτές τις οργανώσεις του επιτίθεται πετροβολόντας τον. αυτός γλιτώνει παρά τρίχα και μπαίνει στη λίμο του. Ο οδηγός ξεκινά και εκείνη την ωρα του πετάνε μία κοτρόνα στα τζάμια, χάνει τον έλεγχο και πέφτει πάνω σε μία κωλώνα. Ο μαύρος μένει παραπληγικός, ανάπηρος από το λαιμό και κάτω, σώλεται από του χάρου τα δόντια. δε μπόρεσε να ξαναδουλέψει και ξόδεψε τα λεφτά του στους γιατρούς.
    Και απαντώ την ερώτηση: Είμαστε όλοι έστω και λίγο ρατσιστές. Κι εγώ μαζί.
    CountessEfi
    22.06.2007, 16:13
    είμαι κ παραέιμαι γιατί από προσωπικές εμπειρίες δεν έχω δει ΤΙΠΟΤΑ καλό από όλους αυτούς που έχουν έρθει εδώ πέρα. (με εξαίρεση τους μαύρους κ τους κινέζους). όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλω καν να υπάρχουν.
    absurdus_delirium
    22.06.2007, 16:45
    Ο,τι να 'ναι... Το τραγελαφικό ήταν πως ένα σύνθημα σε έναν τοίχο τα έλεγε όλα:

    Οι παππούδες μας προσφυγες, οι πατεράδες μας μετανάστες και εμείς ρατσιστές.

    Οι παππούδες -άνθρωποι μορφωμένοι και καλλιεργημένοι- ήρθαν από Μικρασία, Πόντο και Ανατολική Θράκη για να γλιτώσουν από σφαγές και οι ντόπιοι -με την αρωγή του κράτους- τους φέρθηκαν σα σκυλιά.
    Οι πατεράδες πήγαν στην Γερμανία, Βέλγιο, Αυστραλία, Αμερική και έβγαλαν τους καρκίνους από τις δουλειές για τους μετανάστες που ήταν στα εργοστάσια με όλα τα χημικά στα πνευμόνια τους. Στην Αμερική τους θεωρούσαν κάτι ως ημίλευκους (στα μάτια τους ήταν πιο πολύ ανατολίτες απ' ότι λευκοί - η δεύτερη γενιά μεταναστών αμερικανοποιήθηκε πλήρως - και τους σόκαρε το γεγονός ότι Έλληνες παίρναν στη δούλεψή τους μαύρους και τους πληρώναν κανονικό μεροκάματο) και στη Γερμανία τους κοιτούσαν με την ίδια απέχθεια που κοιτάς τον Αλβανό που βρωμάει στο λεωφορείο γιατί -μας αρέσει, δε μας αρέσει- τρώγαμε πολύ περισσότερο σκόρδο τότε απ' ότι τώρα!
    Κι εμείς ανακαλύψαμε ότι έχει και πιο μίζερους ανθρώπους στην γειτονιά και νιώσαμε ότι έχουμε και το δικαίωμα να είμαστε ρατσιστές! Αλλά έτσι είναι: ο άνθρωπος (και, συνεκδοχικά, ο λαός) φαίνεται τι είναι όταν αποκτήσει κάποια, σχετική έστω, εξουσία...


    Tren
    22.06.2007, 20:26
    Παράθεση:

    Το μέλος CountessEfi στις 22-06-2007 στις 16:13 έγραψε...

    είμαι κ παραέιμαι γιατί από προσωπικές εμπειρίες δεν έχω δει ΤΙΠΟΤΑ καλό από όλους αυτούς που έχουν έρθει εδώ πέρα. (με εξαίρεση τους μαύρους κ τους κινέζους). όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλω καν να υπάρχουν.




    Εγω ειμαι ρατσιστρια με ενα συγκεκριμενο ανθρωπινο ειδος που λεγεται ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟΕΙΔΕΣ....


    jacamar
    22.06.2007, 21:01
    χμμμ εχουμε μια ταση να ερμηνευουμε την ξενοφοβια ως ρατσισμο σε αυτή την χώρα.....
    και επισης να κατηγορούμε τουσ πάντες για ρατσιστές....
    δεν εχω κανενα προβλημα με τους μαυρους κιτρινους κοκκινους ή οτι άλλο....
    έχω προβλημα με τους κλάψες που όλοι τους χρωστάνε, τους άπλυτους, τους απαταιώνες και τουσ κλέφτες.....οπότε να υποθέσω οτι είμαι ρατσίστρια.......
    Astron
    22.06.2007, 21:13
    Παράθεση:

    Το μέλος CountessEfi στις 22-06-2007 στις 16:13 έγραψε...

    είμαι κ παραέιμαι γιατί από προσωπικές εμπειρίες δεν έχω δει ΤΙΠΟΤΑ καλό από όλους αυτούς που έχουν έρθει εδώ πέρα. (με εξαίρεση τους μαύρους κ τους κινέζους). όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλω καν να υπάρχουν.



    Τότε να είσαι ρατσίστρια και με τους Έλληνες. Αρκετοί από αυτούς δεν προσφέρουν "ΤΙΠΟΤΑ" καλό.
    punkster
    22.06.2007, 22:11
    Παράθεση:

    Το μέλος CountessEfi στις 22-06-2007 στις 16:13 έγραψε...

    είμαι κ παραέιμαι γιατί από προσωπικές εμπειρίες δεν έχω δει ΤΙΠΟΤΑ καλό από όλους αυτούς που έχουν έρθει εδώ πέρα. (με εξαίρεση τους μαύρους κ τους κινέζους).

    όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλω καν να υπάρχουν.



    ....ειμαι και εγω μια απο αυτους..????

    -
    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 22-06-2007 22:11 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 22-06-2007 22:15 ]


    asxetos
    22.06.2007, 22:40
    Παράθεση:

    Το μέλος CountessEfi στις 22-06-2007 στις 16:13 έγραψε...

    είμαι κ παραέιμαι γιατί από προσωπικές εμπειρίες δεν έχω δει ΤΙΠΟΤΑ καλό από όλους αυτούς που έχουν έρθει εδώ πέρα. (με εξαίρεση τους μαύρους κ τους κινέζους). όλοι οι υπόλοιποι δεν θέλω καν να υπάρχουν.






    Τι σημαινει αυτο που λες? Ενας ανθρωπος ειναι ρατσιστης κατ΄επιλογην εθνικοτητας?
    Ρατσισμος ειναι πολλα πραγματα για να καθησω να στο αναλυσω.....επιφυλλασομαι ομως.
    Λυπαμαι που στο λεω, αλλα θεωρω οτι εχεις μπερδεψει τα πραγματα στο μυαλο σου