ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.840 μέλη
    XeniaRodo
    25.01.2007, 13:37
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 25-01-2007 στις 13:16 έγραψε...

    μπα δε μου αρέσει,πάντως όσον αφορά τη γιουροβίζιον,δε πίστευω πως είναι κακό να τον στείλουνε!'Εχει όλα όσα χρείζεται κάποιος για να πάει-και κίνηση και είναι ιδανική η ηλικία του-.Το γεγονός ότι δεν είναι Ελληνας δεν είναι πρόβλημα,λες και στέλνουμε ελληνικό τραγούδι κάθε φορά..Γιατί,η Παπαρίζου είναι καθαρά ελληνίδα?αυτήν γιατί δε τη κατακρίναμε για την εθνικότητα της?



    Mα η κίνηση είναι το θέμα, αυτή κι αν είναι ξενόφερτη... όσο για την Παπαρίζου, η απάντηση εδώθη...
    poison_girl
    25.01.2007, 15:00
    Θα στειλουν το Σαρμπελ- που τραγουδαει αμαννεδες- στη Eurovision???ασχετα με την καταγωγη του....

    mousikofilh
    25.01.2007, 15:02
    Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου..μα καθόλου!
    movflower
    25.01.2007, 15:11
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 25-01-2007 στις 15:00 έγραψε...

    Θα στειλουν το Σαρμπελ- που τραγουδαει αμαννεδες- στη Eurovision???ασχετα με την καταγωγη του....




    δεν τραγουδάει μόνο αμανέδες!!!!
    Και επιμένω, έχει ωραία φωνή!


    poison_girl
    25.01.2007, 15:12
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 25-01-2007 στις 15:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 25-01-2007 στις 15:00 έγραψε...

    Θα στειλουν το Σαρμπελ- που τραγουδαει αμαννεδες- στη Eurovision???ασχετα με την καταγωγη του....




    δεν τραγουδάει μόνο αμανέδες!!!!
    Και επιμένω, έχει ωραία φωνή!






    δε διαφωνω..........αλλα ουτε και συμφωνω!!!
    movflower
    25.01.2007, 15:15
    δεν πειράζει!
    Όσο για το διαγωνισμό, παρά ο Δάντης και η Ταμταμ (τύμπανο είναι αυτή;)

    "Η γυναίκα που διάβαζε ποιήματα"
    aggeliki
    25.01.2007, 21:38
    Εγώ πάντως ψηφίζω Σαρμπέλ για την Eurovision!Χεχε!!!


    Tziamourani
    25.01.2007, 23:56

    "Σας αρεσει ο sarbel;" ΑΠΑΝΤΗΣΗ Ο Χ Ι
    XeniaRodo
    26.01.2007, 09:47
    Mπορεί να κάνω και λάθος αλλά έτσι όπως τον ακούω δε μου φαίνεται ικανός να κάνει αμανέ της προκοπής.... μακάρι να ήταν...
    uNick
    26.01.2007, 10:22
    Παράθεση:
    Το μέλος Tziamourani στις 25-01-2007 στις 23:56 έγραψε...

    "Σας αρεσει ο sarbel;" ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Ο Χ Ι

    Ακριβώς ! ! ! ! !
    Emilia_
    26.01.2007, 10:27
    Παιδια ουτως οι αλλως μετα την Παπαριζου, οτι θα στελνουν απο εδω και μπρος, ποσως που τους νοιαζει...επαναπαυτήκαμε που πηραμε την πρωτια....εεεε,και πολυ μας ηταν...χρονια μας πολλα,και του χρονου με υγεια...ή μαλλον μετα απο χροοοονια...(λεμε τωρα)...

    Χο χο..

    yiannisyiannis
    26.01.2007, 10:57
    Ειλικρινά δεν έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι του, δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό το είδος μουσικής. Απο περιέργεια όμως, έψαξα λίγο το βιογραφικό του. Μεταξύ άλλων, εκτός από τις μουσικές σπουδές του κλπ. στη Βικιπαίδια αναφέρει τα εξής:
    "From the age of 5 to 16 he performed at the English National Opera and the Royal Opera House Covent Garden and has recorded Tosca in English for Chandos Recordings as the Shepherd Boy."
    Απο τα παραπάνω κι επαναλαμβάνω χωρίς να έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι του, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι κάποιος άφωνος με τίποτε δεν μπορεί να ερμηνεύσει Τόσκα. Μετά απ' αυτά λοιπόν, μου γεννήθηκε το ενδιαφέρον να τον ακούσω για να έχω άποψη. Βρε τι έπαθα πρωινιάτικα...
    stuff
    26.01.2007, 11:24
    Χμμμ.....το θέμα δεν είναι αν θα τραγουδήσει Τόσκα,αλλά το πώς θα την τραγουδήσει.

    Πάντως Γιαννη μου ενδιαφέρον αυτό που βρήκες.Ούτε κι εγώ τον ήξερα τον τύπο....
    αλλά μάλλον θα είναι κάτι σαν copy-paste όλου αυτού του συφερτού των νέων τραγουδιστών.
    sistro
    26.01.2007, 12:44
    oxi
    XeniaRodo
    26.01.2007, 13:40
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 26-01-2007 στις 10:57 έγραψε...

    Ειλικρινά δεν έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι του, δεν με ενδιαφέρει καθόλου αυτό το είδος μουσικής. Απο περιέργεια όμως, έψαξα λίγο το βιογραφικό του. Μεταξύ άλλων, εκτός από τις μουσικές σπουδές του κλπ. στη Βικιπαίδια αναφέρει τα εξής:
    "From the age of 5 to 16 he performed at the English National Opera and the Royal Opera House Covent Garden and has recorded Tosca in English for Chandos Recordings as the Shepherd Boy."
    Απο τα παραπάνω κι επαναλαμβάνω χωρίς να έχω ακούσει ούτε ένα τραγούδι του, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι κάποιος άφωνος με τίποτε δεν μπορεί να ερμηνεύσει Τόσκα. Μετά απ' αυτά λοιπόν, μου γεννήθηκε το ενδιαφέρον να τον ακούσω για να έχω άποψη. Βρε τι έπαθα πρωινιάτικα...



    μιλάμε για τον ίδιο? γιατί το κείμενο είναι στα Aγγλικά? Ποιός τον ξέρει στο εξωτερικό?
    yiannisyiannis
    26.01.2007, 14:10
    Κι όμως για τον ίδιο μιλάμε Ξένια κι εγώ απόρησα στην αρχή. Παρέθεσα μόνο ένα απόσπασμα, αν θες διάβασε όλο το κείμενο και θα καταλάβεις.

    Sarbel Michael better known as his stage name Sarbel, (Greek: Σαρμπέλ Μιχαήλ; born 14 May 1982) is a Cypriot singer of half Lebanese origin[1]. Born and raised in London, his family would make frequent trips to Greece and Cyprus during summer vacations. At age 21 he was signed up by Sony on a six year recording Contract and at the age of 22 he hit the Greek, Cypriot, and Arabic music scene and is a very popular singer. He is currently living in Greece and travels frequently to London and Lebanon.

    Sarbel (pronounced "Sharbel", or "Sarbel" in spoken Greek which lacks a voiceless postalveolar fricative, or the English "sh") studied music (voice), drama, and performing arts at university. From the age of 5 to 16 he performed at the English National Opera and the Royal Opera House Covent Garden and has recorded Tosca in English for Chandos Recordings as the Shepherd Boy. At age 18, looking for some change in his life for his Gap Year, he moved to Crete where he sang at the Heraklion Palladium. [2]. He rose to fame in 2004, when he recorded in Greece the oriental hit Se Pira Sovara (Σε Πήρα Σοβαρά in Greek) featuring Eirini Merkouri, which first introduced the young singer to Greece, Cyprus and Lebanon. [3] The song is based on an Arabic song called Sidi Mansour. On the same CD (a CD single) he released a second duet with Eirini Merkouri called Agapi Mou Esi. In 2005, he released his first solo album, titled Paraxeno Synesthima. This Album went Gold and was re-released with the Wella sponsored song "Thelo na Petaxo" and a bonus track of Boro Boro which he made famous during his MAD Award Ceremony appearance. In July of this year he released his second Album SAHARA and the track Taxe Mou became an instant massive hit.

    Eurovision

    Sarbel, will participate in the Greek National Final for a ticket to Eurovision 2007 to represent Greece. Sarbel has chosen popular Greek-Swedish composers Alex Papaconstantinou and Marcus Englof which are reposnible for many hits of Elena Paparizou. The song is called 'Shake It Maria'. Although there are not many details available right now, it is suspected to have a Spanish influence. Sarbel will have to compete against Tamta and Christos Dantis for the ticket for Eurovision. The selection show will be on February 26th or 27th. The winner will be decided by a tele-voting and a jury.


    XeniaRodo
    26.01.2007, 14:45
    Στα ελληνικά δηλαδή δεν υπάρχει η βιογραφία?
    μόνος του θα το έστειλε..χαχα
    giourkas17
    26.01.2007, 14:55
    Εντάξει καλός είναι...και φέτος που πήγα και τον άκουσα στο FEVER είχε αρκετά καλο πρόγραμμα......Με το καιρό θα γίνει ακόμα καλύτερος!!!


    movflower
    26.01.2007, 16:42
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 26-01-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Στα ελληνικά δηλαδή δεν υπάρχει η βιογραφία?
    μόνος του θα το έστειλε..χαχα




    Απλά η ελληνική Βικιπέτια είναι τρομερά φτωχή σε σχέση με άλλες. Και εννοείται, δεν αναφέρομαι μόνο στο θέμα Σάρμπελ, προς Θεού!

    Αλλά είπαμε, μπορεί η ελληνική Βικιπέτια να είναι φτωχή, μα για ποπ μουσική, φροντίζουν φαίνεται να είναι σχεδόν ενημερωμένοι.

    Σαρμπέλ
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια


    Το εξώφυλλο του άλμπουμ "Παράξενο συναίσθημα" του ΣαρμπέλΟ Σαρμπέλ Μιχαήλ (γεννήθηκε 14 Μαΐου 1981), γνωστός με το καλλιτεχνικό ψευδώνυμο Sarbel (στις αρχές πολλοί το είχαν παρακούσει ως Serbel), είναι ένας νεαρός τραγουδιστής με μεικτή καταγωγή από Ελλάδα, Κύπρο και Λίβανο.

    Γεννήθηκε και μεγάλωσε στο εξωτερικό, έζησε στο Λονδίνο όπου σπούδασε μουσικό θέατρο και έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο ελληνικό τραγούδι, το 2004. Τον Ιούλιο του 2004 κυκλοφόρησε το πρώτο του cd-single, με γενικό τίτλο "Σε πήρα σοβαρά". Το ομότιτλο τραγούδι είναι ανατολίτικο και διασκευή του αράβικου Ya Baba-Sidi Mansour (καθώς και το remix του). Ακολούθησε η κυκλοφορία του πρώτου του προσωπικού άλμπουμ, με τίτλο "Παράξενο συναίσθημα", τον Απρίλιο του 2005. Το καλοκαίρι του 2006 κυκλοφορεί το δεύτερο προσωπικό του άλμπουμ, με τίτλο "Σαχάρα" το οποίο περιέχει και το ντουέτο που είχε κάνει με την δημοφιλή τραγουδίστρια, Νατάσσα Θεοδωρίδου με τίτλο "Να 'σουν θάλασσα".


    Δισκογραφία
    Σαρμπέλ (CD single)
    Παράξενο συναίσθημα (2005)
    Sahara (2006
    asimov_gr
    26.01.2007, 18:20
    Ποιος είναι αυτος;