ελληνική μουσική
    820 online   ·  210.851 μέλη
    chopin1978
    17.10.2005, 19:27
    Γιατι τα περισσοτερα ωδεια πληρωνονται για να δωσουν πτυχια και διπλωματα? τουλαχιστον αφου γινεται που γινεται αυτο, εμεις δεν θα επρεπε να ενημερωθουμε ποια ειναι αυτα τα ωδεια ωστε να προστατευσουμε ετσι τα δικα μας πτυχια? Π.χ εαν παρω καποιο πτυχιο με κοπο και ιδρωτα απο ενα ωδειο που κανει αυτη την \\\'δουλεια\\\' και εγω δεν το γνωριζω, το δικο μου πτυχιο για εναν 3ο δεν θα θεωρειται μη αξιοκρατικό? τι να πω.....παντως πραγματικα θα πρέπει να φτιαχτεί κάποια λιστα με αυτα τα ωδεία,ή εστω καποιος να μας ενημερωσει πια ωδεία κανουν τετοια δουλεια για να μην στελνουμε ουτε τους μαθητές μας. Ευχαριστώ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chopin1978 στις 17-10-2005 19:29 ]
    kifa
    17.10.2005, 19:35
    νομιζω οτι θα έρθω να συμφωνήσω αλλά όχι μονο σε επιπεδο μουσικής...

    Τι ακριβώς θελω να πω....

    Κάποιοι σαν εσένα ή και πολλά παιδιά που ξέρω, έβγαλαν τη σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ με κόπο και με τρελλό διάβασμα για να μπορέσουν να πάρουν το πτυχίο τους....

    Ξαφνικά ενώ μπορεί να έχουν και 1 ή 2 μεταπτυχιακούς τίτλους, έρχονται κάποιοι ιδιωτικοί φορείς οι οποίοι δίνουν πτυχία με πιστοποιηση και αναγνώριση σε ισχύ ίδια με το κρατικό πτυχίο... Το αποτέλεσμα ποιο είναι .. ?? Πιστευω , η αποδυνάμωση του κρατικού πτυχίου ως μέσο πρόσληψης σε κάποια δουλειά και ταυτόχρονα η αποδυνάμωση των Ελληνικών τίτλων σπουδών αφού ουσιαστικά "εισάγεται" το πτυχίο από τους ιδιωτικούς φορείς ως ελληνικό...

    δυστυχώς...αυτα...


    nefos
    17.10.2005, 20:33
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 17-10-2005 στις 19:35 έγραψε:

    νομιζω οτι θα έρθω να συμφωνήσω αλλά όχι μονο σε επιπεδο μουσικής...

    Τι ακριβώς θελω να πω....

    Κάποιοι σαν εσένα ή και πολλά παιδιά που ξέρω, έβγαλαν τη σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ με κόπο και με τρελλό διάβασμα για να μπορέσουν να πάρουν το πτυχίο τους....

    Ξαφνικά ενώ μπορεί να έχουν και 1 ή 2 μεταπτυχιακούς τίτλους, έρχονται κάποιοι ιδιωτικοί φορείς οι οποίοι δίνουν πτυχία με πιστοποιηση και αναγνώριση σε ισχύ ίδια με το κρατικό πτυχίο... Το αποτέλεσμα ποιο είναι .. ?? Πιστευω , η αποδυνάμωση του κρατικού πτυχίου ως μέσο πρόσληψης σε κάποια δουλειά και ταυτόχρονα η αποδυνάμωση των Ελληνικών τίτλων σπουδών αφού ουσιαστικά "εισάγεται" το πτυχίο από τους ιδιωτικούς φορείς ως ελληνικό...

    δυστυχώς...αυτα...







    @ οκ αυτά που λες κίφα αλλά το μέλος chopin1978 είπε για ωδεία όχι για ΑΕΙ,ΤΕΙ, κλπ ...με μπέρδεψες τώρα ως στο τι να απαντήσω . . . Thinking
    kifa
    17.10.2005, 20:47
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 17-10-2005 στις 20:33 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος kifa στις 17-10-2005 στις 19:35 έγραψε:
    [i]
    νομιζω οτι θα έρθω να συμφωνήσω αλλά όχι μονο σε επιπεδο μουσικής...

    Τι ακριβώς θελω να πω....

    Κάποιοι σαν εσένα ή και πολλά παιδιά που ξέρω, έβγαλαν τη σχολή ΑΕΙ ή ΤΕΙ με κόπο και με τρελλό διάβασμα για να μπορέσουν να πάρουν το πτυχίο τους....

    Ξαφνικά ενώ μπορεί να έχουν και 1 ή 2 μεταπτυχιακούς τίτλους, έρχονται κάποιοι ιδιωτικοί φορείς οι οποίοι δίνουν πτυχία με πιστοποιηση και αναγνώριση σε ισχύ ίδια με το κρατικό πτυχίο... Το αποτέλεσμα ποιο είναι .. ?? Πιστευω , η αποδυνάμωση του κρατικού πτυχίου ως μέσο πρόσληψης σε κάποια δουλειά και ταυτόχρονα η αποδυνάμωση των Ελληνικών τίτλων σπουδών αφού ουσιαστικά "εισάγεται" το πτυχίο από τους ιδιωτικούς φορείς ως ελληνικό...

    δυστυχώς...αυτα...







    @ οκ αυτά που λες κίφα αλλά το μέλος chopin1978 είπε για ωδεία όχι για ΑΕΙ,ΤΕΙ, κλπ ...με μπέρδεψες τώρα ως στο τι να απαντήσω . . . Thinking

    [/I]




    ...το επεκτεινω για να μην ανοιξω αλλο τοπικ με ακριβώς το ιδιο νόημα...:) :) :)...


    nefos
    17.10.2005, 21:12
    Quote:


    Το μέλος kifa στις 17-10-2005 στις 20:47 έγραψε:
    ...το επεκτεινω για να μην ανοιξω αλλο τοπικ με ακριβώς το ιδιο νόημα...:) :) :)...







    @ α. . . μπερδεψούρα δηλαδή. οκ θα επανέλθω σύντομα λοιπόν. ευχαριστώ για την επεξήγηση.
    renabill
    20.06.2007, 16:39
    Δεν ξέρω ποιά ωδεία είναι αυτά αλλά σίγουρα χαλάνε την πιάτσα κι όλο το σύστμα.Γι αυτό έχουμε γεμίσει ατάλαντες ψωνάρες.
    darvick
    20.06.2007, 18:04
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 20-06-2007 στις 16:39 έγραψε...

    Δεν ξέρω ποιά ωδεία είναι αυτά αλλά σίγουρα χαλάνε την πιάτσα κι όλο το σύστμα.Γι αυτό έχουμε γεμίσει ατάλαντες ψωνάρες.





    incomplete_angel
    20.06.2007, 18:07
    Πέρα από τα ωδεία που το κάνουν αυτό έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης και οι δάσκαλοι αυτών των παιδιών που πληρώνουν για ένα πτυχίο.
    Πέρσι φώναξαν τον δάσκαλό μου επιτροπή σε κάποιο ωδείο για πτυχίο αρμονίας. Δεν ήταν μαθητής του. Έγραψε τα θεματάκια του μια χαρά και έφυγε. Όταν ο δάσκαλός μου τον ζήτησε για να εξεταστεί και στα ακουστικά του είπαν ότι έφυγε και έκαναν τα διάφορα για να αποφύγουν να τον καλέσουν πίσω, "μένει μακριά" "ε, τώρα έφυγε" "εμ, είστε σίγουρος ότι θέλετε να τον καλέσουμε να έρθει πίσω?" κλπ κλπ. Φυσικά όπως ήταν αναμενόμενο τα θέματα της αρμονίας ήταν αψεγάδιαστα. Όταν λοιπόν πήγε επιτέλους να δώσει και ακουστικά μετά καμίας εκπλήξεως αποκαλύφθηκε ότι ο νεαρός δεν ήξερε ΤΙΠΟΤΑ. Ο δάσκαλός μου αποχώρησε από την επιτροπή και παρακάλεσε να μην τον ξανα καλέσουν αν πρόκειται για παρόμοια περίπτωση.
    Απλά αναρωτιέμαι ο δάσκαλος αυτού του νεαρού θα είχε ήσυχο το κεφάλι του να στείλει έναν άσχετο εκεί έξω να κάνει και μάθημα σε ανυποψίαστους μαθητές???
    Έλεος! Που έχει πάει το φιλότιμο??
    incomplete_angel
    20.06.2007, 22:51
    Παράθεση:

    Το μέλος mnk στις 20-06-2007 στις 22:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 20-06-2007 στις 18:07 έγραψε...

    Έλεος! Που έχει πάει το φιλότιμο??



    Ειχε μια δουλιτσα κι εφυγε...





    Να του πεις να γυρίσει πίσω.
    justme
    22.06.2007, 23:13
    Ετυχε να ειμαι σε μια επιτροπη για διπλωμα πιανου.Ημουν ο μονος εκτος του κολπου οπως αποδειχτηκε.Ειχαν το θρασσος να μου πουν οτι δεν μπορει να ερθει τελικα η κοπελα να παιξει γιατι ειναι αρρωστη,οποτε ας της το δωσουμε της καιμενουλας για να μην παει χαμενος ο κοπος της & θα την ακουσουμε μια αλλη μερα ποσο καλα παιζει.Εμεις ας υπογραψουμε το διπλωμα της.Χωρις κοπο τους ανανεωσα το ραντεβου για τον Φεβρουαριο & τους ευχηθηκα ολους ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!!!!!