ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη

    Η ψυχική κατάσταση της Τάνιας Τσανακλίδου.

    steinway
    18.10.2005, 16:59
    Quote:

    Το μέλος nikostheater στις 18-10-2005 στις 16:34 έγραψε:

    Δεν ξερω για σας,εγω εχω κουραστει απο τις πραξενιες των λεγομενων καλλιτεχνων..τους δικαιολογειτε δλδ οτιδηποτε απλα επειδη ασχολουνται με την τεχνη;
    ακομα θυμαμαι την φρενιτιδα για τον cobain τον καιρο που υπηρχαν σπουδαιοι μουσικοι που χαθηκαν επειδη επαιζαν μουσικη και οχι ξυσιμο,που δεν εκαναν μεγαλη καριερα γιατι ατυχησαν να πεσουν σε χρονικη περιοδο που αλλοι γινονταν διασημοι γιατι ειχαν ψυχολογικα προβληματα και μαστουρωναν ενω αυτοι ηταν νορμαλ ανθρωποι..
    πραγματικα κουραστηκα...και κατ εμε δεν ειναι και τπτ το συγκλονιστικο η τσανακλιδου..καλη ειναι,αλλα οχι και θεα...ελεος...





    Επιτέλους βρέθηκε να μιλήσει ένας άνθρωπος που να μην είναι ‘’δήθεν’’, Ν αγιάσει το στόμα σου φίλε μου. ¨Έχουμε κάνει καραμέλα το ότι οι καλλιτέχνες είναι ιδιόρρυθμοι και μας έχει καρφωθεί η ιδέα, πως επιβάλλεται να είναι αλλιώς δεν έχουν ξεχωριστή προσωπικότητα.
    Δεν κατάλαβα δηλαδή, όποιος ανεβαίνει σε μια σκηνή και γίνεται φίρμα είναι ένα σκαλοπάτι πριν το Θεό;
    Δυστυχώς, λιγόστεψαν οι αληθινοί καλλιτέχνες…
    (Έχετε δει τη Γαλάνη ας πούμε που είναι ψυχάρα η γυναίκα και δεν κολλάει πουθενά. Φαίνεται πως πατάει τα πόδια της στη γη. )
    Οι άλλοι οι κομπλεξικοί να παρκάρουν τα καλάμια τους επιτέλους.!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που το όνομά τους είναι μεγαλύτερο απ το έργο τους, αλίμονο..


    W4TT4N4B3
    18.10.2005, 18:50
    Quote:

    Το μέλος nikostheater στις 18-10-2005 στις 16:34 έγραψε:

    Δεν ξερω για σας,εγω εχω κουραστει απο τις πραξενιες των λεγομενων καλλιτεχνων..




    εγω εχω κουραστει γενικα με τις παραξενιες των αλλων αλλα ακομα περισσοτερο με τις παραξενιες τπυ εαυτου μου.

    ελεος και ημαρτον μαζι.
    revekka
    18.10.2005, 19:54
    Ο λόγος που επικρατεί η ιδέα ότι οι καλλιτέχνες είναι ιδιόρυθμοι και ο υπόλοιπος κόσμος όχι είναι πολυ απλά πως οι καλλιτέχνες προβάλλονται ενώ ο υπόλοιπος κόσμος όχι. Ακόμα, προβάλονται σε στιγμές συναισθηματικής έκφρασης.

    Εκτός απο αυτό, Ιδιόρυθμος σημαίνει ακολουθώ τους ρυθμούς μου. Υπάρχει κάποιος που να ακολουθεί τους ρυθμούς κάποιου άλλου?

    Και για του λόγου το αληθές, δείτε λίγο big brother, big mother ή και big θείτσα αν θέλετε. Οι συμμετέχοντες δεν είναι καλλιτέχνες, αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν είναι ιδιόρυθμοι αλλα ούτε και ότι είναι.

    Συμπέρασμα: αντιτίθεμαι στα αυθαίρετα συμπεράσματα!


    Σαν πουλί πως ζητάει η ψυχή-
    να πετάξει ως εκεί που ο ορίζοντας σβήνει-
    και καμιά φυλακή δεν μπορεί να την κλείσει-
    δε χωράει η ψυχή σε καμιά φυλακή.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : revekka στις 18-10-2005 19:57 ]
    ph
    18.10.2005, 21:09

    Tην ιδιαιτερότητα του καλλιτέχνη ή οποιουδήποτε ανθρώπου την καταλαβαίνω. Πολλές φορές είναι και χαριτωμένη. Μερικές φορές δεν είναι. Στην περίπτωση της Τάνιας δεν ήταν. Ακόμα και η ιδιαιτερότητα θέλει το μέτρο της. Με στεναχώρια τα γράφω αυτά, διότι είναι κρίμα να βλέπεις μια τόσο σπουδαία τραγουδίστρια να κάνει σαν παρτσακλό.
    Soiram
    18.10.2005, 21:12
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 18-10-2005 στις 16:59 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος nikostheater στις 18-10-2005 στις 16:34 έγραψε:
    [i]
    Δεν ξερω για σας,εγω εχω κουραστει απο τις πραξενιες των λεγομενων καλλιτεχνων..τους δικαιολογειτε δλδ οτιδηποτε απλα επειδη ασχολουνται με την τεχνη;
    ακομα θυμαμαι την φρενιτιδα για τον cobain τον καιρο που υπηρχαν σπουδαιοι μουσικοι που χαθηκαν επειδη επαιζαν μουσικη και οχι ξυσιμο,που δεν εκαναν μεγαλη καριερα γιατι ατυχησαν να πεσουν σε χρονικη περιοδο που αλλοι γινονταν διασημοι γιατι ειχαν ψυχολογικα προβληματα και μαστουρωναν ενω αυτοι ηταν νορμαλ ανθρωποι..
    πραγματικα κουραστηκα...και κατ εμε δεν ειναι και τπτ το συγκλονιστικο η τσανακλιδου..καλη ειναι,αλλα οχι και θεα...ελεος...





    Επιτέλους βρέθηκε να μιλήσει ένας άνθρωπος που να μην είναι ‘’δήθεν’’, Ν αγιάσει το στόμα σου φίλε μου. ¨Έχουμε κάνει καραμέλα το ότι οι καλλιτέχνες είναι ιδιόρρυθμοι και μας έχει καρφωθεί η ιδέα, πως επιβάλλεται να είναι αλλιώς δεν έχουν ξεχωριστή προσωπικότητα.
    Δεν κατάλαβα δηλαδή, όποιος ανεβαίνει σε μια σκηνή και γίνεται φίρμα είναι ένα σκαλοπάτι πριν το Θεό;
    Δυστυχώς, λιγόστεψαν οι αληθινοί καλλιτέχνες…
    (Έχετε δει τη Γαλάνη ας πούμε που είναι ψυχάρα η γυναίκα και δεν κολλάει πουθενά. Φαίνεται πως πατάει τα πόδια της στη γη. )
    Οι άλλοι οι κομπλεξικοί να παρκάρουν τα καλάμια τους επιτέλους.!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που το όνομά τους είναι μεγαλύτερο απ το έργο τους, αλίμονο..



    [/I]



    Την καλλιτεχνική προσφορά της κας. Τσανακλίδου νομίζω θα ήταν κρίμα να την μειώνουμε, κρίνοντας την από όποια συναισθηματική της έξαρση ή υπερβολή. Η αλήθεια είναι ότι πολλοί καλλιτέχνες που πάνω στη σκηνή είναι θεοί, αν τους δείς στην καθημερινότητα τους μπορεί να είναι τέρατα περπατητά. Παρόλα αυτά δεν θα πρέπει το ένα πρόσωπο να μπερδεύεται με το άλλο. Προφανώς για τους ανθρώπους που και τα δύο πρόσωπα είναι "θεικά", μιλάμε για τις εξαιρέσεις, μπράβο τους και υποκλίνομαι. Όμως προσωπικά ποσώς με ενδιαφέρει για το αν στο σπίτι της η κα. Τσανακλίδου κυκλοφορεί με τα ρόλει και βρίζει σαν νταλικέρης...ή ξέρω κι εγώ τι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι συγκλονιστηκές της ερμηνείες, οι ερμηνείες που μένουν χαραγμένες στο μυαλό....καιρό μετά αφού τις έχεις ακούσει. Εκτιμώ επίσης στην κα. Τσανακλίδου την ευθύτητα της και την ειλικρίνια της.

    Τώρα για το αν είναι θεά ή όχι, αυτό προφανώς εξαρτάται από το κριτή και όχι από τον κρινόμενο. Γεγονός είναι ότι έχει συνεργαστεί με μεγάλους συνθέτες και έχει δώσει μερικές πολύ καλές δουλείες, ενώ δεν θα πρέπει να ξεχνά κανείς τις ζωντανές τις εμφανίσεις που είναι και το φόρτε της (κατ'εμέ πάντα). Όσο για την κα. Γαλάνη της οποίας το όνομα αναφέρθηκε ως σύγκριση, θα ήθελα να πω ότι είναι μάλλον αδόκιμο να γίνονται συγκρίσεις τέτοιου είδους μιας και νομίζω ότι η τέχνη δεν έχει χώρο για κατηγοριοποιήσεις και "βαθμολογίες" τύπου Fame Story, όταν μιλάμε για καλλιτέχνες τέτοιου διαμετρήματος (και το τελευταίο δεν είναι υπονοούμενο για την διάμετρο της κας. Γαλάνη... )
    W4TT4N4B3
    18.10.2005, 21:32
    Μηπως τα ειχανε παραπιει στην εκπομπη?

    δε θελει και πολυ...

    υαχχααχχααχχα.
    malastrana
    18.10.2005, 21:36
    Η αλήθεια είναι ότι την είχα δεί και πέρσι σε εκπομπή της Σεμίνας, δε θυμάμαι ποιος ήταν το κεντρικό πρόσωπο, και ήταν όλο μες στο γέλιο και τα ξεφωνητά, αλλά δε με πειράζει και πολύ, δε νομίζω ότι υποκρίνεται, μάλλον της βγαίνει αυθόρμητα και δε θέλει να καταπιέζει τον εαυτό της. Αν ας πούμε είχαν την ίδια στάση η Αλεξίου ή η Αρβανιτάκη, (που στην αντίστοιχη δική τους εκπομπή πέρσι ήταν πολύ μετρημένες), θα με ενοχλούσε, στην Τάνια όχι. Απλά κάποια στιγμή βαρέθηκα και το έκλεισα, όχι όμως επειδή μου την έσπασε εκείνη. Και δε συμφωνώ ότι η εκπομπή αυτή είναι πάντα τσίρκο( και του Σπύρου και της Σεμίνας), κάποιες φορές μας έχει δώσει πολύ ωραία πράγματα (π.χ. αφιέρωμα σε Θεοδωράκη, Ελευθερίου, Μητροπάνο κ.α). Όσο για την τραγουδίστρια Τάνια, δε νομίζω ότι σκοτίζεται να δημιουργήσει κανένα μύθο, απλά αγαπά αυτό που κάνει και το υπηρετεί καλά. Δε θεωρώ ότι έχει την καλύτερη φωνή, ούτε τεχνική, ούτε τραγούδια, αλλά είναι αληθινή και την αγαπώ πάρα πολύ.
    nikos_music
    18.10.2005, 21:56
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 18-10-2005 στις 16:59 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος nikostheater στις 18-10-2005 στις 16:34 έγραψε:
    [i]
    Δεν ξερω για σας,εγω εχω κουραστει απο τις πραξενιες των λεγομενων καλλιτεχνων..τους δικαιολογειτε δλδ οτιδηποτε απλα επειδη ασχολουνται με την τεχνη;
    ακομα θυμαμαι την φρενιτιδα για τον cobain τον καιρο που υπηρχαν σπουδαιοι μουσικοι που χαθηκαν επειδη επαιζαν μουσικη και οχι ξυσιμο,που δεν εκαναν μεγαλη καριερα γιατι ατυχησαν να πεσουν σε χρονικη περιοδο που αλλοι γινονταν διασημοι γιατι ειχαν ψυχολογικα προβληματα και μαστουρωναν ενω αυτοι ηταν νορμαλ ανθρωποι..
    πραγματικα κουραστηκα...και κατ εμε δεν ειναι και τπτ το συγκλονιστικο η τσανακλιδου..καλη ειναι,αλλα οχι και θεα...ελεος...





    Επιτέλους βρέθηκε να μιλήσει ένας άνθρωπος που να μην είναι ‘’δήθεν’’, Ν αγιάσει το στόμα σου φίλε μου. ¨Έχουμε κάνει καραμέλα το ότι οι καλλιτέχνες είναι ιδιόρρυθμοι και μας έχει καρφωθεί η ιδέα, πως επιβάλλεται να είναι αλλιώς δεν έχουν ξεχωριστή προσωπικότητα.
    Δεν κατάλαβα δηλαδή, όποιος ανεβαίνει σε μια σκηνή και γίνεται φίρμα είναι ένα σκαλοπάτι πριν το Θεό;
    Δυστυχώς, λιγόστεψαν οι αληθινοί καλλιτέχνες…
    (Έχετε δει τη Γαλάνη ας πούμε που είναι ψυχάρα η γυναίκα και δεν κολλάει πουθενά. Φαίνεται πως πατάει τα πόδια της στη γη. )
    Οι άλλοι οι κομπλεξικοί να παρκάρουν τα καλάμια τους επιτέλους.!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που το όνομά τους είναι μεγαλύτερο απ το έργο τους, αλίμονο..



    [/I]




    Nομίζω οτι τα παρείπατε όσο αφορά τις γνώμες των άλλων και περι "δήθεν". Διαβάστε καλα τις απαντήσεις και μετά κρίνετε. Εγώ πχ διαχώρισα το τάλέντο από τον άνθρωπο. Και μάλιστα τόνισα να αποφεύγουμε την προσωπολατρεία των καλλιτεχνών.
    Όμως το ταλέντο ναι, είναι κάτι ανώτερο από το normal. Και αν κάποιος θεοποιήσει την Τάνια και την κάθε Τάνια, η σωστη για μένα προσέγγιση "θεοποιήσης" είναι αυτή του ταλέντου της και μόνο.Όχι του ανθρώπου φυσικά.
    Απευθύνομαι τώρα στο μέλος STEINWAY. Έγραψε κάτι για τη Δήμητρα Γαλάνη περί αληθινών καλλιτεχνων κλπ
    ΑΝ διαβάσει καλα την απάντηση του θα δει πως φάσκει και αντιφάσκει.
    Από τη μια κατηγορεί τις ιδιορυθμίες των καλλιτεχνών και από την άλλη αναφέρεται στην κυρία Γαλάνη που εκτιμώ βαθύτατα, που όμως είναι μια ιδιόρυθμη καλλιτέχνης όπως και όλοι οι καλλιτέχνες. Και τι πάει να πει "αληθινός καλλιτέχνης"; Ποιος το κρίνει αυτό; Δηλαδη υπάρχουν και ψεύτικοι καλλιτέχνες;
    ΛΑΘΟΣ! Οι ψεύτικοι καλλιτέχνες είναι οι ατάλαντοι. "Ψεύτικο" λες έναν καλλιτέχνη όταν συνδέεις το ταλέντο του με τον ίδιο του τον εαυτό που μπορεί να έχει τα οποιαδήποτε ελαττώματα που τον καθιστούν "ψεύτικο". Άρα πάλι εδώ έχουμε μια τάση προσωπολατρείας στον καλλιτέχνη. Ο διαχωρισμός που έγινε λοιπόν εδω με το παράδειγμα της κυρίας Γαλάνη αυτό φανερώνει. Δηλαδή μια τάση προσωπολατρείας του μέλους STEINWAY. Oπότε για ποιο "δήθεν" μιλάτε; Είναι μια καθαρά προσωπική σας οπτική που από την πλευρά που προσεγγίσατε το θέμα νομίζω πως ατυχήσατε να στηρίξετε σε μια βάση το επιχειρημά σας πέρα από το προσωπικό σας γούστο.
    Δεν θέλω το μέλος STEINWAY να το πάρει ως προσωπική επίθεση, προς θεού, απλώς να προσέχει όταν κρίνει να έχει διαβάσει και κατανοήσει τι γράφουν οι υπόλοιποι τους οποίους κρίνει.
    Φιλικά

    knowingmeknowingyou
    18.10.2005, 23:14

    Παιδιά θα συμφωνήσω οτι είναι η Πιαφ της Ελλάδας...
    είναι αυθεντική,αυθόρμητη αυτό που νιώθει αυτό θα βγάλει....
    είναι η φωνή που, μαζί με Γαλάνη κ Βιτάλη, πραγματικά με ταξιδεύειιι
    Neda
    19.10.2005, 01:59
    Καταρχήν να πω οτι ο τίτλος του θέματος με τρόμαξε! Νόμιζα οτι τουλάχιστον θα την είχαν κλείσει στο Δαφνί και δεν το είχα πάρει χαμπάρι!
    Την είδα κι εγώ την εκπομπή!( μια απ'τις σπάνιες φορές που είδα τέτοια εκπομπή τα τελευταία χρόνια, μιας και το θέμα τους πλέον είναι ο χαβαλές. Γεγονός που φαίνεται απο το χρόνο που διαθέτουν για να μιλήσουν οι καλεσμένοι (απ'τις 3-4 ώρες εκπομπής ζήτημα να είναι κανένα 20λεπτο), απ'τους χορευτές που έχουν, γιατί μπορεί να τους τύχει και καμιά παρέα που δεν έχει χορευταράδες βρε αδερφέ, απο το πόσο τους "ποτίζουν", κλπ κλπ)
    Η αλήθεια είναι πως η Κα. Τσανακλίδου ήταν υπερβολική, όμως έχω την αίσθηση πως έτσι είναι και στη ζωή της, οπότε αυτό μου φτάνει. Εμένα το μόνο που με ενόχλησε ήταν το "σκάσε" του παρουσιαστή! Ήταν απαράδεκτο!!!
    Συμφωνώ σε αρκετά απ'όσα είπε η gate κι o nick_music.
    Όσο γι αυτό που ειπώθηκε, ότι πρέπει να επιλέγουν τις εκπομπές που πηγαίνουν, κλπ κλπ.... Νομίζω πως η Κα. Τσανακλίδου επέλεξε αυτή την εκπομπή ακριβώς γι αυτό που είναι! Ήταν μέσα στο πνεύμα της εκπομπής και πήγε για ένα και μόνο λόγο, τον οποίο είπε και η ίδια βέβαια.. Να πει τα τραγούδια της και να πουλήσει το cd της! "Εδώ ήρθαμε για να πουλήσουμε κανένα cd".Δε νομίζω οτι ο Ζουγανέλης, ο Θωμΐδης και οι λοιποί φίλοι της περίμεναν μια εκπομπή για να της πουν οτιδήποτε!
    Σήμερα την είδα σε μια πολύ συμπαθητική συνέντευξη στην ΕΡΤ3 και ήταν όπως πάντα ευθύς και ειλικρινής.
    Προσωπικά την εκτιμώ και την ευχαριστώ για τη συγκίνηση και τα ταξίδια που μου έχουν χαρίσει η φώνη της και οι ερμηνείες της.
    KRITIKOS
    19.10.2005, 04:31
    Την ειδα απο την αρχη...Το μονο που παρατηρησα απανω στην Τσανακλιδου ηταν ο κομπλεξισμος που ειχε....για την ηλικια της , μηπως η Τσαλιγοπουλου ειναι ποιο ωραια φωνη απο αυτην , για τους ερωτες της και παρατηρησα γενικα ενα διαφορετικο κλιμα απο αυτο που περιμενα να δω....Οι πραγματικοι καλεσμενοι βεβαια οπως καποιοι απο σας θα καταλαβατε δεν ηταν αλλοι απο τον Μ.Καραντινη και τα υπολοιπα οργανα...Σε καποιο διαλειμα λοιπον της εκπομπης εκανα ζαπινγκ και επεσα απανω στην Σεμινα Διγενη που ειχε καλεσμενο τον Στελιο Ροκκο...Δεκα μουσικους ειχε ο Ροκκος και δεν μπορουσε να βγαλει το προγραμμα καλα καλα , και στου Παπαδοπουλου με τρια οργανα κανανε ολοκληρη συναυλια!!!!!Οπως και να εχει μου αρεσε ολο αυτο που ειδα και θα ηθελα να το ξαναδω....
    Sofia
    19.10.2005, 04:43
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 18-10-2005 στις 19:54 έγραψε:

    Ο λόγος που επικρατεί η ιδέα ότι οι καλλιτέχνες είναι ιδιόρυθμοι και ο υπόλοιπος κόσμος όχι είναι πολυ απλά πως οι καλλιτέχνες προβάλλονται ενώ ο υπόλοιπος κόσμος όχι. Ακόμα, προβάλονται σε στιγμές συναισθηματικής έκφρασης.

    Εκτός απο αυτό, Ιδιόρυθμος σημαίνει ακολουθώ τους ρυθμούς μου. Υπάρχει κάποιος που να ακολουθεί τους ρυθμούς κάποιου άλλου?
    ...................
    Συμπέρασμα: αντιτίθεμαι στα αυθαίρετα συμπεράσματα!






    Η Ρεβέκκα με κάλυψε απόλυτα!
    EffieKakaflika
    19.10.2005, 09:39
    Quote:

    Το μέλος steinway στις 18-10-2005 στις 16:59 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος nikostheater στις 18-10-2005 στις 16:34 έγραψε:
    [i]
    Δεν ξερω για σας,εγω εχω κουραστει απο τις πραξενιες των λεγομενων καλλιτεχνων..τους δικαιολογειτε δλδ οτιδηποτε απλα επειδη ασχολουνται με την τεχνη;
    ακομα θυμαμαι την φρενιτιδα για τον cobain τον καιρο που υπηρχαν σπουδαιοι μουσικοι που χαθηκαν επειδη επαιζαν μουσικη και οχι ξυσιμο,που δεν εκαναν μεγαλη καριερα γιατι ατυχησαν να πεσουν σε χρονικη περιοδο που αλλοι γινονταν διασημοι γιατι ειχαν ψυχολογικα προβληματα και μαστουρωναν ενω αυτοι ηταν νορμαλ ανθρωποι..
    πραγματικα κουραστηκα...και κατ εμε δεν ειναι και τπτ το συγκλονιστικο η τσανακλιδου..καλη ειναι,αλλα οχι και θεα...ελεος...





    Επιτέλους βρέθηκε να μιλήσει ένας άνθρωπος που να μην είναι ‘’δήθεν’’, Ν αγιάσει το στόμα σου φίλε μου. ¨Έχουμε κάνει καραμέλα το ότι οι καλλιτέχνες είναι ιδιόρρυθμοι και μας έχει καρφωθεί η ιδέα, πως επιβάλλεται να είναι αλλιώς δεν έχουν ξεχωριστή προσωπικότητα.
    Δεν κατάλαβα δηλαδή, όποιος ανεβαίνει σε μια σκηνή και γίνεται φίρμα είναι ένα σκαλοπάτι πριν το Θεό;
    Δυστυχώς, λιγόστεψαν οι αληθινοί καλλιτέχνες…
    (Έχετε δει τη Γαλάνη ας πούμε που είναι ψυχάρα η γυναίκα και δεν κολλάει πουθενά. Φαίνεται πως πατάει τα πόδια της στη γη. )
    Οι άλλοι οι κομπλεξικοί να παρκάρουν τα καλάμια τους επιτέλους.!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που το όνομά τους είναι μεγαλύτερο απ το έργο τους, αλίμονο..



    [/I]



    Συγνώμη που το λέω άλλα αυτό που λές μου ακούγεται λίγο ψωνίστικο. Καλό θα είναι να λύσουμε τα δικά μας τα κόμπλεξ και τις δικές μας αδυναμίες πριν μιλήσουμε για κομπλεξισμό. Όποιος ανεβαίνει στην σκήνη παίρνει απλά το ρίσκο της έκθεσης. Είναι πολύ δύσκολο να αντέξει κάποιος αυτό το αναμμα και σβήσιμο των φώτων, αυτή την ισορροπία στο σκοινί της επιτυχίας και για να αντιμετωπίσει τον φόβο της απώλειας της "δόξας" ή απλώς της δημοσιότητας, πρέπει να είναι πολύ ισορροπημένος και πολύ αυστηρός με τον εαυτό του. Δεν είναι όλοι οι καλλιτέχνες ισορροπημένοι. Αλλά ξαναλέω, ποιος είναι από μας απόλυτα ακομπλεξάριστος και ισορροπημένος για να μπορεί να κρίνει την αδυναμία του άλλου; Θα μου πεις, "ναι, αλλά επειδή εκτίθεται θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικός..." Συμφωνώ, δεν θα τον κατηγορήσω όμως αν δεν έχει τη δύναμη να ελέγχει κάθε του κίνηση και το θεωρώ πιο ειλικρινές από το να είναι κατευθυνόμενος από παραγωγούς και μάνατζερ σε όλα τα επίπεδα ακόμα και της συμπεριφοράς του.

    poz_panthiras
    19.10.2005, 11:46
    Είδα την εκπομπή από την αρχή μέχρι το τέλος και μάλιστα διασκέδασα πάρα πολύ, παρόλο που σπάνια χαζεύω στην τηλεόραση γενικά. Θα συμφωνήσω ότι κάποια στιγμή ήταν εκνευριστικό που η Τσανακλίδου διέκοπτε συνεχώς τους παρευρισκόμενους για να διακωμωδήσει τα λεγόμενα τους και να αυτοσαρκαστεί. Απλά την Τάνια πολλές φορές τη βλέπω σαν μικρό παιδί με ανάλογες αντιδράσεις. Σίγουρα υπάρχουν βαθύτερα αίτια για την όλη συμπεριφορά της. Για μένα εκείνο που μετράει είναι ότι ως καλλιτέχνης βγάζει μέσα από την τέχνη της τη δική της αλήθεια. Και φυσικά εκεί φαίνεται πόσο μεγάλη ερμηνεύτρια είναι. Άλλωστε εκτός από τραγουδίστρια είναι και ηθοποιός, άρα το ζει αυτό που τραγουδάει σαν ένα μικρό μονόλογο και ούσα αληθινή δεν μπορεί παρά να κλάψει, όπως ο ηθοποιός σε κάθε του παράσταση. Την είδα και στο μετρό πέρυσι. Έτσι ήταν και εκεί. Γεμάτη κέφι και ζωντάνια ή άλλοτε δάκρυα και συγκίνηση αλλά πάντα αληθινή, καθόλου δήθεν, αυθεντική και επαναστάτρια. Το τι είναι "τρελό", για τον καθένα μας είναι πολύ σχετικό και έχει να κάνει με τα όρια που εκείνος βάζει.
    Δεν έχω καταλήξει αν θα πρέπει να διαχωρίζουμε τον καλλιτέχνη από τον άνθρωπο, γιατί είναι ένα πράγμα κατ' ουσία. Π.χ. δε θα μπορούσε να περάσει ασχολίαστο το σκάνδαλο με τον Κορκολή πριν από μερικά χρόνια. Ούτε με αφήνει αδιάφορη ο ναρκισσισμός του Νταλάρα ή η αμόρφωτη πλευρά της Άντζελας ούτε όμως και το ήθος και η αξιοπρέπεια της Αρβανιτάκη και τόσων άλλων καλλιτεχνών. Από τη στιγμή που γίνονται δημόσια πρόσωπα εκτίθενται σε κάποιο βαθμό περισσότερο από τον υπόλοιπο κόσμο, πράγμα που δεν είναι ούτε τόσο απλό ούτε τόσο εύκολο όσο φαίνεται. Νομίζω ότι εφόσον μπαίνουμε στη διαδικασία να κάνουμε τους κριτές ας κάνουμε τουλάχιστον τη διάκριση ανάμεσα στη δουλειά και το έργο που παράγουν αυτοί οι άνθρωποι χωριστά από την προσωπική τους ζωή. Πόσοι άνθρωποι υπάρχουν γύρω μας, που, ενώ είναι πάρα πολύ καλοί στη δουλειά τους και τους θαυμάζουμε, σαν άτομα στην προσωπική τους ζωή δεν τους έχουμε σε καμία εκτίμηση? Το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και με τους καλλιτέχνες. Η ισορροπία και η επιτυχία και στα δύο είναι κάτι που λίγοι το καταφέρνουν και με πολύ κόπο. Αλλά ας ξεκινήσουμε πρώτα από τον εαυτό μας και αν ποτέ το καταφέρουμε τότε ας ασχοληθούμε και με τους άλλους. Η λογοκρισία καλή είναι αλλά η αυτοκριτική εποικοδομητικότερη!!!
    Και για να κλείσω θα ήθελα να πω ότι αν κάτι δε μας αρέσει καλό είναι να το δείχνουμε με πράξεις κι όχι μόνο με λόγια. Ειδικότερα αναφέρομαι στην τηλεόραση... Ακούω συνεχώς συμπολίτες μου να γκρινιάζουν για τις απαράδεκτες εκπομπές και τα τηλεοπτικά σόου που προβάλλονται. Κι εγώ αντιδρώ. Όταν βλέπω κάτι που δε μ' αρέσει ή με προσβάλλει, αλλάζω κανάλι ή πατωντας το μαγικό κουμπάκι "off" απαλλάσσομαι ανώδυνα από όλο αυτό το θέαμα. Πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο να κάνουμε από το να κοιτάμε αυτό το ενίοτε "χαζοκούτι"...
    Εύχομαι σε όλους να έχετε μια πολύ όμορφη και κεφάτη μέρα!
    antonLOrd
    19.10.2005, 16:40
    Ένα έχω να πω... Οι ερμηνείες του Βασίλη σε εκείνη την εκπομπή ήταν τρομερές...!!!!
    vasiloukos
    22.03.2006, 01:14
    Η Τάνια στην εν λόγω εκπομπή ήτανε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ -ερμηνευτικά κ όχι μόνο- κ ο εκρηκτικός της χαρακτήρας εκστασιάζει τους ''γνωρίζοντες''//

    Οι υπόλοιποι να πάνε να πνιγούνε...


    Aiolos_m
    22.03.2006, 15:20
    Τελικά τι μου προτείνετε;;; Να πάω ή να μην πάω;;;

    EffieKakaflika
    22.03.2006, 15:33
    Να πάααας! Είναι απόλαυση και μόνο να τη βλέπεις...πόσο μάλλον να την ακούς!


    Ζωή, μου χρωστάς και σου χρωστώ...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 22-03-2006 15:33 ]
    vasiloukos
    22.03.2006, 16:08
    Παιδιά εγώ στο ΜΕΤΡΟ πήγα 2 φορές η Τάνια ήτανε απλά μοναδική, πότε σπαραχτική πότε εξωστρεφής έκανε με διαφορά το καλύτερο κ το πιο αληθινό πρόγραμμα της Αθήνας... Όποιος δεν πάει χάνει...

    Marianthi24
    22.03.2006, 16:53
    Φυσικά και να πας!!! Το πρόγραμμα είναι υπέροχο, μοναδική φωνή, καταπληκτικές ερμηνείες, υπέροχη η παρουσία της πάνω στη σκηνή.

    Εγώ κατέβηκα απο Θεσσαλονίκη Αθήνα μόνο και μόνο για να δω το προγραμμά της και σκέφτομαι να το ξανακάνω :)