ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.840 μέλη

    Κλασσική κιθάρα : ALHAMBRA ή GUERNICA;

    fotiana
    20.10.2005, 17:49
    Γειά σας! Θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί βρίσκομαι σε δίλλημα!
    Δε ξέρω ποιά από τις δύο να διαλέξω. Συγκεκριμένα βρίσκομαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα. Αlhambra 5P και Guernica 30A.(τιμή και των δύο 550-570EUR περίπου). Ο καθηγήτης μου είπε ότι και οι δύο είναι καλές.
    Κλείνω περισσότερο στην Αlhambra 5P, αλλά αντιπροσωπός της είναι γνωστός μουσικός οίκος που, από ότι ακούω, το service του (για μετά την αγορά) δεν είναι και το καλύτερο. Σε αντίθεση με το μαγαζί που πουλάει τις Guernica.
    Δύο ερωτήσεις... Ποιά από τις δύο θεωρείτε καλύτερη ως ήχο και κατασκευή;
    Να αγοράσω σκεπτόμενη το μετά; (το service δλδ.)
    Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθήσει.
    Ευχαριστώ!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotiana στις 20-10-2005 17:51 ]
    jorge
    20.10.2005, 20:49
    Όχι πως είμαι ο πλέον ειδικός, όμως δε χρειάστηκε ποτέ να πάω την κλασική μου για service.

    Δεν ξέρω όμως τι ισχύει με τις νέες κιθάρες, καθώς μιλάω για προ 15ετίας.

    Απ' ότι ξέρω, service χρειάζονται οι ηλεκτρικές, οι ακουστικές, οι ηλεκτρακουστικές και οι παλιές κλασικές που στην τελική τους πηγαίνεις και σε μάστορα της γειτονιάς σου...
    vouliakis
    20.10.2005, 23:10
    Θα προτιμούσα την Alhambra. Στην Ελλάδα, τις κιθάρες Alhambra, τις φέρνει ο Στόλλας...

    Προσωπικά -αν και δεν χρειάστηκε ...service (!) καμία κλασική μου, ακόμα- έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την υποστήριξη ή το service του Στόλλα.







    fotiana
    20.10.2005, 23:14
    Ευχαριστώ πολύ! Μάλλον στην ALHAMBRA θα καταλήξω! Να 'στε καλά!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fotiana στις 20-10-2005 23:18 ]
    DimitrisDimitriadis
    21.10.2005, 17:15
    Συμφωνώ και επικροτώ!
    Πολύ καλά θα κάνεις και θα καταλήξεις στην ALHAMBRA. Γενικά πιστεύω ότι είναι πιο αξιόπιστη από θέμα κατασκευής.
    Όσο για το service, αυτό είναι σχετικό. Εξαρτάται από το τι πρόβλημα θα βγάλει το όργανο μελλοντικά κι αν θα βγάλει.
    Εξ' άλλου εκτός από τον μουσικό οίκο που θα αγοράσεις την κιθάρα σου, υπάρχουν και άλλα καταστήματα που κάνουν επιδιορθώσεις, χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα να έχεις ψωνίσει από αυτά.
    Πάντως αν σε γενικές γραμμές προσέχεις την alhambra, δηλαδή, μακριά από τον ήλιο, μακριά από το καλοριφέρ και σε περιόδους που δεν παίζεις να "χαμηλώνεις" τις χορδές, δεν πρόκειται να πάθει κάτι πολύ χοντρό...
    Επίσης καλό θα είναι να έχεις κάποιον μαζί σου (π.χ. τον καθηγητή σου) για να ελέγξει το όργανο που θα αγοράσεις (ρύθμιση, ύψος χορδών, ταστάρισμα κτλ).
    fotiana
    22.10.2005, 20:37
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!
    Θα τις ακολουθήσω! Με τον καθηγητή θα την διαλέξω.
    Να είσαι παντα καλά!
    gismo_n
    11.11.2005, 09:37
    Κοιτα οχι οτι ξερω πολλα αλλα θα προτιμουσα καλυτερα τη alambra κ αυτο γιατι εχω ακουσει καλες κριτικες. Σχετικα με το service αν ποτε σου χρειαστει αυτο θα ειναι καποιο πιθανο ξεσκεβρωμα κ υπαρχουν πολλυ καλα εργαστηρια στον πειραια

    stipiothliptis
    11.11.2005, 15:56
    fotiana,

    22 χρόνια παίζω με Αlhambra. Ξεκίνησα από σχετικά φθηνά μοντέλα στα 7 μου και αυτή τη στιγμή παίζω με 11C, όπου ευχαριστιέμαι ήχο κρυστάλλινο και φοβερή δυνατότητα πλαστικότητας στην ερμηνεία και την έκφραση του παιξίματος.
    Είναι εγγύηση και στο λέω με κάθε βεβαιότητα!! Αυτό που σου προτείνω (στην περίπτωση που τελικά επιλέξεις Αlhambra), είναι να δοκιμάσεις όσες 5P έχει το κατάστημα. Υπάρχουν διαφορές κι ας είναι τα ίδια μοντέλα. Kαλό θα ήταν να έρθει και ο δάσκαλός σου μαζί να τις δοκιμάσει. Εγώ αυτό κάνω.
    Σχετικά με το service, δεν έχω να σου πω κάτι διαφορετικό από τους προηγούμενους. Σπάνια να ύπάρξει ανάγκη service κι αυτό γιατί οι κλασσικές κιθάρες δεν επιδέχονται και πολλά πολλά....

    ΥΓ. Πέραν του Στόλλα, υπάρχει και ο Καχραμάνης (Διδότου-Εξάρχεια). Πέρασε κι από κει μια βόλτα. Εγώ από εκεί τις έχω πάρει όλες.
    ageras
    11.11.2005, 15:58
    Αlhambra χωρίς δισταγμούς.Εχει από τους πιο λαμπρούς ήχους που έχω ακούσει
    jorge
    11.11.2005, 18:11
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 20-10-2005 στις 23:10 έγραψε:

    Προσωπικά -αν και δεν χρειάστηκε ...service (!) καμία κλασική μου, ακόμα- έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος από την υποστήριξη ή το service του Στόλλα.




    Παναγιώτη ο Στόλλας έχει αντιπροσωπο στην Κω; Ή στέλνεις τα προβληματικά όργανα με courrier στα κεντρικά του (Πάτρα); Πως ακριβώς γίνεται αυτή η δουλειά;
    vouliakis
    11.11.2005, 18:25
    Με μεταφορική εταιρία ή με courrier στην Πάτρα. Μετά από συνεννόηση, πάντα…
    jorge
    11.11.2005, 18:27
    Πολυταξιδεμένες οι κιθάρες σου
    fotiana
    11.11.2005, 22:24
    Quote:

    Το μέλος stipiothliptis στις 11-11-2005 στις 15:56 έγραψε:

    fotiana,

    22 χρόνια παίζω με Αlhambra. Ξεκίνησα από σχετικά φθηνά μοντέλα στα 7 μου και αυτή τη στιγμή παίζω με 11C, όπου ευχαριστιέμαι ήχο κρυστάλλινο και φοβερή δυνατότητα πλαστικότητας στην ερμηνεία και την έκφραση του παιξίματος.
    Είναι εγγύηση και στο λέω με κάθε βεβαιότητα!! Αυτό που σου προτείνω (στην περίπτωση που τελικά επιλέξεις Αlhambra), είναι να δοκιμάσεις όσες 5P έχει το κατάστημα. Υπάρχουν διαφορές κι ας είναι τα ίδια μοντέλα. Kαλό θα ήταν να έρθει και ο δάσκαλός σου μαζί να τις δοκιμάσει. Εγώ αυτό κάνω.
    Σχετικά με το service, δεν έχω να σου πω κάτι διαφορετικό από τους προηγούμενους. Σπάνια να ύπάρξει ανάγκη service κι αυτό γιατί οι κλασσικές κιθάρες δεν επιδέχονται και πολλά πολλά....

    ΥΓ. Πέραν του Στόλλα, υπάρχει και ο Καχραμάνης (Διδότου-Εξάρχεια). Πέρασε κι από κει μια βόλτα. Εγώ από εκεί τις έχω πάρει όλες.





    Σε ευχαρίστω!
    Τελικά πήγαμε με τον καθηγητή και επιλέγαμε την ALHAMBRA. Δοκιμάσαμε ανάμεσα σε 3 του ίδιου μοντέλου και επιλέξαμε αυτή με τον καλύτερο ήχο. Την λάτρεψα!
    Να΄σαι καλά!
    vouliakis
    12.11.2005, 11:27
    Καλορίζικη, fotiana
    jorge
    12.11.2005, 11:31
    Καλή αρχή Fotiana
    stipiothliptis
    12.11.2005, 13:24
    Fotiana,


    η αλήθεια είναι πως η κλασική κιθάρα αργεί να σε αποζημιώσει. Θέλει δουλειά και μελέτη επάνω σε πράγματα που μοιάζουν ανιαρά (ίσως και να είναι) και φαίνονται να μην έχουν το παραμικρό ενδιαφέρον . Όμως να έχεις στο μυαλό σου πως είναι η απαραίτητη προϋπόθεση στο να φτάσεις να ακούς ομορφιές από τα δάχτυλά σου.
    Ίσως να μακρηγορώ και συγνώμη γι’ αυτό.
    Δεδομένης όμως τις ηλικίας σου (25 φαίνεται στο profile σου) και έχοντας στο μυαλό μου παιδιά πάνω από 14-15 που ξεκινούν τώρα, τα παράπονα είναι πάντα τα ίδια (υπάρχουν κι άλλα βέβαια, θα τα «ανακαλύψεις» μόνη σου και σύντομα) και έχουν και βάση. Ήθελα λοιπόν να σε προλάβω. Μην απογοητευτείς . Δώσε χρόνο στο δάσκαλό σου και ασχολήσου με ότι κι αν είναι αυτό που σου βάζει…

    Καλορίζικη η Αlhambra σου,
    καλή αρχή κι από ‘μένα,
    καλώς ήρθες στον κόσμο των κλασικών κιθαριστών…

    Φιλικά,
    Βάγια.

    fotiana
    15.11.2005, 21:16
    Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας!!! Είστε πολύ καλοί!!!
    Αγαπητή Βάγια, σ΄ ευχαριστω ιδιαίτερα για την συμβουλή σου και το χρονο που διέθεσες για μένα!
    Το ξέρω ότι για να μάθω κιθάρα θέλει πολύ δουλειά και μελέτη... Και πολλές ασκήσεις βαρετές κάποιες φορές... ΄Ομως έχω την διάθεση κι πιστεύω πως θα τα καταφέρω! Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, πάντα όμως η κλασική κιθάρα με τραβούσε περισσότερο!
    Να είσαι καλά!

    Φωτεινή.
    sunwing
    09.02.2006, 12:08
    Έχω alhambra 5p όμως με εντυπωσιάζει το ότι ίδιας εταιρείας η 3p φίλης μου έχει πιο γλυκό ήχο. Επίσης όποιος ειδικός πιάσει τη δική μου λέει ότι είναι καλός ο ήχος της αλλά θέλει κατέβασμα ο καβαλάρης.. Γιατί δεν είναι πανομοιότυπες οι ίδιας εταιρείας και τύπου κιθάρες;..Είναι αδύνατον αυτό;
    vouliakis
    09.02.2006, 14:04
    Είναι χειροποίητες και είναι φυσικό να υπάρχουν διαφορές στον ήχο, ακόμα και σε δυο κιθάρες του ίδιου μοντέλου.
    Το αναφέρει, άλλωστε, παραπάνω και η Βάγια:
    Quote:

    Το μέλος stipiothliptis στις 11-11-2005 στις 15:56 έγραψε:

    ...22 χρόνια παίζω με Αlhambra. Ξεκίνησα από σχετικά φθηνά μοντέλα στα 7 μου και αυτή τη στιγμή παίζω με 11C, όπου ευχαριστιέμαι ήχο κρυστάλλινο και φοβερή δυνατότητα πλαστικότητας στην ερμηνεία και την έκφραση του παιξίματος.
    Είναι εγγύηση και στο λέω με κάθε βεβαιότητα!! Αυτό που σου προτείνω (στην περίπτωση που τελικά επιλέξεις Αlhambra), είναι να δοκιμάσεις όσες 5P έχει το κατάστημα. Υπάρχουν διαφορές κι ας είναι τα ίδια μοντέλα. Kαλό θα ήταν να έρθει και ο δάσκαλός σου μαζί να τις δοκιμάσει. Εγώ αυτό κάνω...






    Έπειτα, να μη ξεχνάμε πως ο "ωραίος ήχος" είναι κάτι υποκειμενικό...




    Rifle
    11.02.2006, 18:51
    ακομα το σκευτεσε alhambra. κι εγω alhambra εχω και δεν το μετανιωσα που την αγορασα