ελληνική μουσική
    539 online   ·  210.845 μέλη

    Ωραία μουσική, χάλια στίχος ή χάλια μουσική με ωραίο στίχο...

    neerie
    21.10.2005, 11:36
    Δε σας έχει τύχει να ακούσετε ένα τραγούδι και να σας αρέσει πολύ η μουσική, κι όταν ανατρέξετε στο στίχο να απογοητευτείτε εντελώς? Ή και το αντίθετο...

    Προσωπικά ακούω πρώτα τη μουσική και μετά ψάχνω το στίχο... Και απογοητεύομαι όταν ο στίχος δεν είναι αντάξιος της μουσικής, ή πάλι όταν η μουσική δεν αντιπροσωπεύει επάξια ένα ωραίο στίχο...

    Γνωρίζω πως μουσική και στίχος πρέπει να είναι ένα και πως ένα τραγούδι το βλέπουμε και το κρίνουμε στο σύνολο του, και ότι όπως είναι εκφράζει το δημιουργό του, στιχουργικά και μουσικά. Παρόλ' αυτά εγώ τείνω να "απορρίπτω" ένα τραγούδι αν δε με καλύπτει και στους δύο τομείς. Και όλα είναι φυσικά θέμα άποψης και προσωπικής προτίμησης...

    Δίνω εδώ ένα παράδειγμα από ένα τραγούδι που ακούω τώρα και έχει κατά την άποψη μου πολύ ωραία μουσική αλλά καλύτερα να ήταν ορχηστρικό

    Smile Empty Soul - "Bottom of a Bottle"

    Δίνω κι ένα άλλο παράδειγμα με πολύ ωραίο στίχο, που θα μπορούσε κατά τη γνώμη μου να "ντυθεί" με πολύ πιο ωραία μουσική:

    Savatage - "Tonight he grins again"

    Κι επαναλαμβάνω όλα είναι θέμα άποψης...
    Tipota
    21.10.2005, 14:04
    neerie

    Θα σε ρωτησω αλλο. Αν ενας δισκος ειναι μονο μουσικη και δεν εχει στιχους,
    πως θα τον εβλεπες ? ( αλλα να ηταν καταπληκτικος )

    Στην ερωτηση σου, προτιμω να συνδυαζονται και τα δυο.
    Αν και τα 2 τελευταια χρονια προτιμω οργανικη μουσικη.
    neerie
    21.10.2005, 14:52
    Απαντώ ότι μια χαρά θα μου φαινόταν...

    Και το ίδιο θα μου έκανε να διάβαζα ένα βιβλίο όλο καταπληκτικούς στίχους

    Το θέμα που θέτω είναι ο όχι τόσο επιτυχημένος (κατά τη γνώμη μου πάντοτε) συνδιασμός στίχων και μουσικής

    Όχι πως θεωρώ τον εαυτό μου ειδήμονα, καμιά σχέση, απλά σου λέω ότι θα σβήσω ένα τραγούδι από τη μουσική μου "βιβλιοθήκη" (library) όσο κι αν μου αρέσει η μουσική του, εάν ο στίχος του είναι χάλια...

    Τώρα που το σκέφτομαι... ίσως "ανεκτώ" τη μουσική κάπου στιχουργικά άψογου τραγουδιού...

    Παράλογο??


    Τι οργανική μουσική δηλαδή?
    Tipota
    21.10.2005, 15:32



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tipota στις 24-10-2005 03:29 ]
    Voltage
    21.10.2005, 21:06
    Να πω...; Χάλια μουσική με χάλια στίχο. Συνταγή επιτυχίας !!!
    dimitrapan
    21.10.2005, 21:37
    Ύπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο... Υπάρχει ένα στιχάκι καλό, λες "ώπα εδώ είμαστε" και στη συνέχεια σου πετάει την βόμβα... π.χ. Στο τραγούδι του Πάριου (τον οποίο παρεπιπτόντως θεωρώ κορυφή) λέει: "Και τρέχει η μοναξιά μέσα απ' τα μάτια μου... ΚΑΙ ΣΠΑΩ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ"!!!

    Συγγνώμη κύριε... μήπως μπορείτε να βρείτε και τα δικά μου;
    neerie
    24.10.2005, 09:03
    Κάτι έτσι έχω κι εγώ υπόψη μου dimitrapan...

    Ας πούμε... το τραγούδι του Μηλιώκα "Για το καλό μου" στο τέλος λέει "κι έχω κρυμμένο το σουγιά για το καλό μου"

    Προσωπικά με χάλασε πολύ ο συγκεκριμένος στίχος... Γι αυτό σταμάτησα να ακούω και το κατά τα άλλα ωραίο τραγουδάκι.

    Tipota? Είμαι σίγουρη ότι κάτι προσπάθησες να πεις... δεν βλέπω κάτι όμως στο μήνυμα σου πιο πάνω...

    Για δοκίμασε πάλι