ελληνική μουσική
    915 online   ·  210.851 μέλη

    Για το come back της Στανίση τι έχετε να πείτε;

    ageras
    23.10.2005, 16:11
    Πήγε κανείς να την δει;
    Luthien
    23.10.2005, 19:24
    D*mn it .. the return of the Zombies ..
    ph
    23.10.2005, 21:03

    Σπουδαία λαική φωνή, σπουδαία τραγουδίστρια! Δυστυχώς συχνά τη βάζουν, λόγω ρεπερτορίου και εμφανίσεων, στο ίδιο τσουβάλι με την κάθε χαζοβιόλα. Η Κατερίνα είναι σπουδαία, όχι μόνο γιατί τραγούδησε στο πλευρό του Καζαντζίδη και του Νταλάρα, όχι επειδή ερμήνευσε αριστουργηματικά Κραουνάκη, αλλά για τη φωνή της και το γνήσιο λαικό της ταμπεραμέντο. Μακάρι να την ξανακούσουμε σε καλύτερα τραγούδια από αυτά που συνήθως λέει. Την εκτιμώ βαθιά και την βάζω μαζί με τους μεγάλους τραγουδιστές μας. ΦΩΝΑΡΑ!
    Voltage
    23.10.2005, 21:14

    Orfeus
    23.10.2005, 22:43
    ....ξανάρθε;


    ph
    23.10.2005, 23:15

    Συγχώρα τους Κατερίνα. Ου γαρ οίδασιν τι ποιούσιν...
    angela_77
    23.10.2005, 23:23
    θα συμφωνησω με τον φιλο ph. σπουδαια φωνη. ναι εχει πει πατατες (βλεπε: συγνωμη κυριε πιος εισαι??) αλλα και πιος τραγουδιστης δεν το'χει κανει??? Ελπιζω στο μελλον να διαλεξει πιο προσεχτικα.
    Luthien
    23.10.2005, 23:35
    Συγγνωμη βρε παιδια, ναι δεν λεω μεγαλη λαικη φωνη .. και η Κλειω Δεναρδου (πω πω time travel) ηταν μεγαλη φωνη αλλα καποια στιγμη αν σεβεσαι το κοινο σου και αυτο που κανεις .. u call the quits.. αντ' αυτου ακουσα οτι τα εβαλε με το Μαζωνακη (γκουχ, γκουχ..) για το *Σ'εχω κανει θεο* .. αχμ...


    ph
    23.10.2005, 23:46

    Η Κατερίνα σέβεται το κοινό της και το κοινό της τη λατρεύει (καθηγητές πανεπιστημίου και νταλικέρηδες οι περισσότεροι.) Είναι όμως και επαγγελματίας και είναι υποχρεωμένη να τραγουδά ό,τι της δίνουνε. ΄Οταν είχε την ευκαιρία να πει δυο υπέροχα τραγούδια στο δίσκο του Κραουνάκη, το έκανε. Ας προσέχουμε πως μιλάμε για ταλαντούχους ανθρώπους, πραγματικούς καλλιτέχνες και ας μη μένουμε κολλημένοι στις ταμπέλες.
    jorge
    24.10.2005, 00:34
    Quote:

    Το μέλος ph στις 23-10-2005 στις 23:46 έγραψε:

    Είναι όμως και επαγγελματίας και είναι υποχρεωμένη να τραγουδά ό,τι της δίνουνε.




    Πρώτη φορά ακούω αυτή την άποψη και μου φαίνεται εντελώς ακραία.
    Έτσι ορίζεις τον επαγγελματισμό αγαπητέ; Με το να λες "ναι" σε ότι σου ακουμπάνε στο τραπέζι;

    Και ο φορτηγατζής δέχεται να μεταφέρει υπέρβαρο φορτίο που θα του δώσει το αφεντικό του. Σύμφωνα με την άποψή σου είναι επαγγελματίας και είναι υποχρεωμένος να μεταφέρει οτι του δώσουνε, σωστά;

    Όμως τα παιδάκια που σκοτώθηκαν τι φταίνε;

    Θέλω να πω πως υπάρχουν έννοιες όπως η αξιοπρέπεια και ο σεβασμός στον διπλανό μας, που είναι πολύ πιο ισχυρές από οποιονδήποτε επαγγελματισμό με την έννοια που του δίνεις.
    malastrana
    24.10.2005, 00:47
    Παιδιά, φαντάζομαι ότι το θέμα δεν έχει να κάνει με την Στανίση γενικά, που συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο ph, αλλά με την εμφάνισή της στο σχήμα του Πετρέλλη με τη Ζώη. Πήγε φίλος μου, οι συνθήκες στο μαγαζί είναι ελαφρώς τραγικές. Στριμωξίδι, κακός ήχος, η Ζώη αίσχος, μόνο Στανίση δεν μπόρεσε να ακούσει. Όλο το μαγαζί γεμάτο κόσμο που τσαλαπατιόταν στην πίστα, έσκουζε και είναι ζήτημα αν απ' το μεθύσι έβλεπε ποιούς είχε μπροστά του. Είναι κρίμα για την Κατερίνα, της άξιζε καλύτερα...
    EffieKakaflika
    25.10.2005, 11:36
    Συγνώμη παιδιά, δεν ξέρω τι ήταν (ποτέ δεν την συμπαθούσα παρέα με τις επιλογές της), αλλά κατά τη γνώμη μου, αυτή τη στιγμή έχει καεί. Δεν είναι για να τραγουδάει... Τι comeback να κάνει σ'αυτή τη κατάσταση; Είναι σχεδόν για γέλια να το παίζει μεγάλη star, επειδή την ξανάφερε στην επικαιρότητα ο κ. Μαζωνάκης... Δηλαδή αμάν πια, να θεωρούμε κάθε κατεστραμμένη φωνή μεγάλη...
    ageras
    25.10.2005, 11:43
    Quote:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 25-10-2005 στις 11:36 έγραψε:

    Συγνώμη παιδιά, δεν ξέρω τι ήταν (ποτέ δεν την συμπαθούσα παρέα με τις επιλογές της), αλλά κατά τη γνώμη μου, αυτή τη στιγμή έχει καεί. Δεν είναι για να τραγουδάει... Τι comeback να κάνει σ'αυτή τη κατάσταση; Είναι σχεδόν για γέλια να το παίζει μεγάλη star, επειδή την ξανάφερε στην επικαιρότητα ο κ. Μαζωνάκης... Δηλαδή αμάν πια, να θεωρούμε κάθε κατεστραμμένη φωνή μεγάλη...




    Προσωπικάδεν μου αρέσει,αλλά δεν είναι και τόσο χάλια,πίστεψέ με
    pclos
    25.10.2005, 12:07
    nai nai o stanisky einai o agaphmenos mu !lol kai meta o bethoven!
    nikos_music
    25.10.2005, 19:26
    Η Στανίση είναι μια καλή λαική τραγουδίστρια με τον όρο λαικός όπως λέμε τον Μαργαρίτη, τον Γονίδη κλπ
    Σαφέστατα δεν θα μπεί σε άλλη κατηγορία όχι από θέμα ρεπερτορίου αλλά από θέμα δυνατοτήτων και εννοω φωνητικών κλπ
    Εγώ την πάω σαν φιγούρα και την γουστάρω για χαβαλέ αλλά μην τρελαθούμε πως είναι και από τις μεγαλύτερες φωνές....
    Δηλαδή αν εμένα μου αρέσει η Ξανθή Περράκη, που έχει και αυτή φωνή θα την πω μεγάλη τραγουδίστρια;
    Δεν είναι θέμα κολλήματος αλλά θέμα καθαρά αξιοκρατείας. Γιατι με αυτή τη λογική και η Αντζελα Δημητρίου είναι μεγάλη τραγουδίστρια όπως και πολλοί άλλοι που δεν τους θεωρώ ατάλαντους αλλά δεν σημαίνει πως είναι και το ξεχωριστό. Και δεν μιλάω για ρεπερτόριο γιατί όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο topic για μένα ο τραγουδιστής πρεπει να κρίνεται από το ταλέντο του 80% και μετά από το υλικό του που δεν είναι επιλογή του παρα μόνο σε σπανιες περιπτώσεις.
    Και η Στανίση επειδή την έχω δει live είναι μια καλή επαγγελματίας που υποστηρίζει τις επιλογές της και γι αυτό έχει κοινό που την ακολουθεί χρόνια τώρα.
    Όσο για τους πανεπιστημιακούς που την ακούν, αυτό δεν ανεβάζει την Στανίση σε άλλα επίπεδα. Ο κάθε άνθρωπος έχει πολλές επιλογές για να διασκεδάσει και φυσικό είναι η γκάμα των ανθρώπων που την ακούν να ποικίλλει.
    Άλλωστε επειδή απο πανεπιστημιακό χώρο προέρχομαι τονίζω πως η έλλειψη μουσικής παιδείας υπάρχει στους πανεπιστημιακούς κυκλους οπότε δεν έιναι και το καλύτερο παράδειγμα
    Αυτά ως προς τους υπερβολικούς χαρακτηρισμούς θετικούς και μη. Εγω σέβομαι τις επιλογές όλων αρκεί να μην το παρακάνουν.


    nikos_music


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 25-10-2005 19:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_music στις 26-10-2005 04:16 ]
    ph
    25.10.2005, 20:02

    Η Κατερίνα έχει μεγάλες φωνητικές δυνατότητες που φαίνονται στις ηχογραφήσεις της, σε κακά, μέτρια ή καλά τραγούδια. Δεν ανήκει στην κατηγορία του Γονίδη ή της ΄Αντζελας, αν και εκεί (και χειρότερα) παραπέμπει το μεγαλύτερο μέρος του προσωπικού της ρεπερτορίου. Δυστυχώς βλέπω πως οι περισσότεροι εκτιμούν έναν καλλιτέχνη με βάση το ρεπερτόριο κυρίως, ή τη διάρκειά του στην επικαιρότητα (η αναφορά στο Μαζωνάκη και το ''σ' έχω κάνει θεό''.

    Οι σπουδαίοι τραγουδιστές, και για τον καθένα άλλοι είναι οι σπουδαίοι, δεν κρίνονται μόνο με βάση την καριέρα που έκαναν. Μπορεί και μια στιγμή τους να είναι αρκετή για να μείνουν μέσα μας. Αν δεν σας λένε τίποτα τα τσιφτετέλια της Κατερίνας (που εμένα μου λένε), ακούστε την ξανά στην ''Κυριακή'' του Κραουνάκη. Αν αυτή δεν είναι μια συγκλονιστική ερμηνεία, τότε εγώ και όσοι την αγαπάμε ιδιαίτερα μάλλον ανήκουμε σε άλλη κατηγορία ανθρώπων: με καλό ή κακό κριτήριο. Ποιος ξέρει...

    Πάντως οι σπουδαίοι τραγουδιστές δεν είναι σπουδαίοι μόνο για το ρεπερτόριό τους και το πόσο άντεξαν στην επικαιρότητα. Σπουδαία είναι και η Μαρίζα Κωχ. Δεν είναι όμως στην επικαιρότητα για πολλά χρόνια. Και λοιπόν? Δεν είναι μια από τις μεγαλύτερες φωνές που έβγαλε αυτός ο τόπος? Κι αν έλεγε σκυλάδικα από την αρχή της καριέρας της, δεν θα ήταν και πάλι μεγάλη φωνή?

    Η Κατερίνα εξάλλου, δεν έχει πει ακόμα την τελευταία λέξη.
    pmichalis
    25.10.2005, 23:21
    Η Στανίση γιά το είδος των τραγουδιών της δεν είναι κακή Απεναντίας μάλιστα είναι σε πολύ πλεονεκτικότερη και ανώτερη θέση από κάτι νεοανερχόμενα αστεράκια στυλ Fame story καί όλων τών σχετικών Reality πού μετά μανίας χειροκροτείτε όλοι εσείς πού σχολιάζετε με μεγάλη ευκολία τήν Κατερίνα που άσχετα με το στυλ τών τραγουδίων της είναι από της καλές φωνές του Ελληνικου ΛΑΙΚΟΥ τραγουδιού . Ας μήν ξεχνάμε άλλωστε ότι εχει μαθητεύσει διπλα στήν ΜΕΓΑΛΗ και ΑΘΑΝΑΤΗ Ρίτα Σακελλαρίου
    malastrana
    26.10.2005, 01:24
    Τελικά στο μαγαζί πήγε κανείς???
    frufru
    26.10.2005, 03:26
    Quote:

    Το μέλος pclos στις 25-10-2005 στις 12:07 έγραψε:

    nai nai o stanisky einai o agaphmenos mu !lol kai meta o bethoven!





    Ατακα!
    Τσακω καμια μπυριτσα μπας και μας πεις και αλλες!!!

    nikos_music
    26.10.2005, 04:27
    Quote:

    Το μέλος ph στις 25-10-2005 στις 20:02 έγραψε:


    Η Κατερίνα έχει μεγάλες φωνητικές δυνατότητες που φαίνονται στις ηχογραφήσεις της, σε κακά, μέτρια ή καλά τραγούδια. Δεν ανήκει στην κατηγορία του Γονίδη ή της ΄Αντζελας, αν και εκεί (και χειρότερα) παραπέμπει το μεγαλύτερο μέρος του προσωπικού της ρεπερτορίου. Δυστυχώς βλέπω πως οι περισσότεροι εκτιμούν έναν καλλιτέχνη με βάση το ρεπερτόριο κυρίως, ή τη διάρκειά του στην επικαιρότητα (η αναφορά στο Μαζωνάκη και το ''σ' έχω κάνει θεό''.

    Οι σπουδαίοι τραγουδιστές, και για τον καθένα άλλοι είναι οι σπουδαίοι, δεν κρίνονται μόνο με βάση την καριέρα που έκαναν. Μπορεί και μια στιγμή τους να είναι αρκετή για να μείνουν μέσα μας. Αν δεν σας λένε τίποτα τα τσιφτετέλια της Κατερίνας (που εμένα μου λένε), ακούστε την ξανά στην ''Κυριακή'' του Κραουνάκη. Αν αυτή δεν είναι μια συγκλονιστική ερμηνεία, τότε εγώ και όσοι την αγαπάμε ιδιαίτερα μάλλον ανήκουμε σε άλλη κατηγορία ανθρώπων: με καλό ή κακό κριτήριο. Ποιος ξέρει...

    Πάντως οι σπουδαίοι τραγουδιστές δεν είναι σπουδαίοι μόνο για το ρεπερτόριό τους και το πόσο άντεξαν στην επικαιρότητα. Σπουδαία είναι και η Μαρίζα Κωχ. Δεν είναι όμως στην επικαιρότητα για πολλά χρόνια. Και λοιπόν? Δεν είναι μια από τις μεγαλύτερες φωνές που έβγαλε αυτός ο τόπος? Κι αν έλεγε σκυλάδικα από την αρχή της καριέρας της, δεν θα ήταν και πάλι μεγάλη φωνή?

    Η Κατερίνα εξάλλου, δεν έχει πει ακόμα την τελευταία λέξη.





    Η αναφορά μου σε Γονίδη και Άντζελα δεν έγινε με βάση το ρεπερτόριο αλλά τις δυνατότητες. Σπουδάζω χρόνια μουσική και τραγούδι,επετρεψέ μου να ξέρω κάτι παραπάνω. Για τα υπόλοιπα που έγραψες αν διαβάσεις την άποψη μου δεν νομίζω πως διαφωνούμε. Εξάλλου τόνισα πως το προσωπικό γούστο του καθενός το σέβομαι, απλά θεώρησα υπερβολή το να αποκαλεί κάποιος τη συγκεκριμένη τραγουδίστρια μία από τις μεγαλύτερες φωνές της Ελλάδας. Με αυτή τη λογική όλοι οι τραγουδιστές είναι οι μεγαλύτερες φωνές γιατί πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα τους αγαπούν τόσο που θα υποστηρίζουν το ίδιο πράγμα με αυτό που υποστηρίζεις για τη Στανίση.
    Θα σου θυμίσω την "πατατα" της Στανίση να τραγουδίσει EVITA σε εκπομπή της Τζοβάνας Φραγκούλη. Και επειδή έχω πολύ χιούμορ την παραδέχτηκα για τον αυτοσαρκασμό της αλλά από κει και πέρα αν το δω ως ερμηνεία και δυνατότητα θα σε απογοητευσω.
    Τα υπόλοιπα που πιστεύω για αυτή τα έχω γράψει. Πάντως επειδή σου αρέσει πολύ, εύχομαι όντως να κάνει ενα καλό comeback για τους θαυμαστές της και να μην χαθεί σαν τόσους άλλους τραγουδιστές σημαντικότερους ή μη.