ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που κάνετε όταν ξυπνάτε;

    Other_side
    22.12.2005, 20:03
    Το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν ξυπνάμε...Μάλλον εννοείτε όταν ξυπνάμε το πρωί γιατί τυχαίνει να κάνουμε νάνι μας και τ'απογεύματα κατα καιρούς...

    Το πρώτο πρώτο είναι να σπρώξω τον σκύλο απο το κρεββάτι καθώς εδώ και 10 χρόνια του θυμίζω κάθε πρωί πως δεν έχει το δικαίωμα να έρθει στα σεντόνια πάνω -αλλα αγαπημένος συγχωρεμένος κάθε φορά- Ένα πράγμα τελευταία...και επειδή ξυπνώ με ένα ραδιοφωνικό σταθμό που λένε τις ειδήσεις την ώρα που ξυπνώ κάθομαι απλά στο κρεββάτι και τις ακούω με τα μάτια κλειστά για μερικά λεπτά...αυτό κι ας είναι ξύπνημα. Το πράγμα που πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κάνω για να ξεκινήσει η μέρα μου είναι ένα πρωινό ντους. Έχω μια ιδιαίτερη σχέση με το νερό και αν δεν νιώσω το δροσερό νερό στο πρόσωπο και στο σώμα μου το πρωί δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ! Αφήνω το ραδιόφωνο ανοιχτό για τις ειδήσεις...και αυτό μόνο επειδή εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει ένα σταθμό να παίζει καλή μουσική το πρωί! Και τα δικά μου τώρα τρέχα βρες τα πρωί πρωί...ραδιόφωνο στάνταρ. Λοιπόν μετά απο το τελετουργικό λουτρό μου, ΑΝ υπάρχει χρόνος έρχεται ο καφές, αλλιώς θα φύγει TO GO στη κλασσική κούπα που αγόρασα επι Σχολής εποχής και που χωράει μια χαρά στο αυτοκίνητο...αλλιώς δεν πίνω. Διότι απο έξω καφές δεν ξέρω...κάτι μου κάνει κάπως και κυρίως αυτές οι χάρτινο-πλαστικές κούπες σκοτώνουν όποια γέυση υπάρχει σε αυτό το μαύρο εξωτικό υγρό.

    Ντύσιμο και τα κλασσικά είναι αυτονόητα. Αλλα πρέπει ίσως να πω, πως κάθε πρωί, θα περάσω τα κλασσικά 15 λεπτά ψάχνοντας για τα κλειδιά, πορτοφόλι, το δεξί παπούτσι, το μοναδικό καφέ καλτσόν, το υγρό για τους φακούς....Κάτι πάντα κάτι δεν γίνεται θα έχει χαθεί μέσα σ'αυτό το χάος.

    Και τέλος κάθε πρωί. Πριν φύγω. Μια έστω και πολύ σύντομη βόλτα το σκύλο που κάθεται μόνος κλεισμένος στο σπίτι όλη την ημέρα όσο λείπω. Πέρα της πλάκας, μια βόλτα κάθε πρωί κι ας είναι 10 λεπτά δίνει άλλη ροή στην ημέρα. Κάτι σαν τη γυμναστική ας πούμε...που να υπήρχε χρόνος γι'αυτό το πρωί...αλλα αυτή η βόλτα περισσότερο καλό κάνει σε μένα σκέφτομαι παρά στο σκύλο - αν και βλέποντας τον πόσο χαίρεται θα είχα μεγάλες ενοχές να του το στερούσα έστω και μια φορά -

    Όπως καταλάβατε είμαι πρωινός τύπος.

    ¶ντε καλημέρα!
    Kerato
    05.01.2006, 16:45
    Κάνω το 3ο τσιγάρο της ημέρας και πίνω την 7η γουλιά καφέ...
    Μέχρι εκείνη τη στιγμή δε θεωρώ ότι έχω ξυπνήσει...
    thank
    05.01.2006, 17:15
    Καφέ - με νερό σε βραστήρα για να γίνει γρήγορα και τσιγάρο. Τελειώνει το πρώτο φλυτζάνι καφέ, φτιάχνω τον δεύτερο (πίνω συνήθως τον μισό), τσιγάρο. Στη διάρκεια του 2ου καφέ ξεκινούν οι σχετικές ετοιμασίες. Στο πρώτο φλυτζάνι, οι δυνατότητες επικοινωνιας ειναι πολύ περιορισμένες. Με το δεύτερο, τα πράγματα βελτιώνονται. Θεωρώ το διάστημα αυτό (0 - 1,5 φλυτζάνα), απόλυτα δημιουργικό και αδιαπραγμάτευτο!!! Διάρκεια, απο 10 - 20 λεπτά, ανάλογα.
    EnoxesSkepseis
    05.01.2006, 18:34
    Τα τελευταια χρονια κοιμαμαι το νωριτερο 7 το πρωι..
    Παντα με ανοιχτη τηλεοραση,συνηθως ΝΕΤ (πρωινη εκμπομπη με τα νεα της ημερας (κατα τη διαρκεια της οποιας θα κοιμαμαι)),ΕΤ3, η αν εχει παει κατα 9 STAR(Terens Quick!!), η κατα 10 (πρωι) υπνακο με Ελεωνορα Μελετη,Καλομοιρα,κ Σεφερλη (η αγια τριαδα μου!!?) σε ΠρΩΙΝΟ ΚΑΦΕ (ΑΝΤ1).
    Παντα στον καναπε, εχω χρονια να κοιμηθω στο κρεβατι (δεν μπορω με τπτ ρε γμτ).
    Ακομη κ με γυναικα, σε καποια φαση οταν την παρει ο υπνος θα παω στο σαλονι στον καναπε κ θα κοιμηθω με ανοιχτη ΤV..
    Δε μαρεσει να το ξεστρωνω κιολας...
    Θα ξυπνησω με τους ιδιους ηχους τηλεορασης που χωρις αυτους δε μπορω να κοιμηθω,
    κ αφου δω τι ωρα ειναι θα κατσω στο Pc με καφεδακι κ τσιγαρα(αρκετα μαζεμενα..) ακουγωντας διαφορα Mp3....
    .....


    Exartate
    05.01.2006, 19:19
    Ξανακλεινω τα ματια για κανενα 10λεπτο....μετα ανοιγω TV για πρωινες ειδησεις και ταυτοχρονα ετοιμαζω καφεδακι μπας και παραμεινει το βλεφαρο ανοιχτο...μεχρι να με πιασει πανικος οτι και παλι θα αργισω και ετσι αρχιζει το τρεξιμο
    DavidDT
    05.01.2006, 19:45
    Με το που ξυπνήσω,πάω αμέσως στην τηλεόραση.Επιλέγω το κατάλληλο κανάλι,και στη συνέχεια βάζω το βραστήρα για καφέ.Έτσι ενημερώνομαι σχετικά με την επικαιρότητα,και ταυτόχρονα απολαμβάνω την καφεδιά...........................!!!
    ageras
    05.01.2006, 21:10
    Με το που θα σηκωθώ θα ρίξω νερό στην μούρη μου για ένα καλό πρώτο και κρύο σοκ,θα δω την φάτσα μου στον καθρέφτη και θα γελάσω με το θέαμα..και έπειτα θα βάλω έναν καφέ (γαλλικό)που είναι έτοιμος (να είναι καλά η τεχνολογία και οι χρονοδιακόπτες..),θα πιω πρώτα ένα γάλα και μετά καφέ,τσιγάρο μουσική και.....καλή σας ημέρα!!!!!
    Ania
    22.01.2006, 01:50
    allazw plevro
    johnpsilos
    22.01.2006, 13:06
    Αν και δεν κοιμάμαι και πολύ!!!!!

    Το πρώτο πράγμα που κάνω όταν ξυπνώ είναι να δω ποιός κοιμάται δίπλα μου!!!!
    (κάπου κάπου το κάνω κι αυτό)

    Βασικά πιάνω κατευθείαν τον κεμετζέ(ποντιακή λύρα) στα χέρια!!!!


    boukitsa
    09.02.2006, 14:54
    ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ''HAVE A NICE DAY'' Κ ΣΙΓΟΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ...!!!!! ΜΕΤΡΑΕΙ.....!

    uNick
    09.02.2006, 22:10

    Ανάβω το πρώτο τσιγάρο της ημέρας...

    πριν καλά-καλά ανοίξω τα μάτια μου ! ! !

    (Γιατρέ μου, είιμαι σοβαρά?)

    alexia-vicky
    09.02.2006, 22:34
    ΝΑΙ! και καλα θα κανεις να το περιορισεις....πριν αρχισω τα κοινοτυπα
    houlina
    09.02.2006, 23:07
    βρίζω το ξυπνητήρι χαχαχα
    asimov_gr
    09.02.2006, 23:12
    Μολις ξυπνησω το πρωι τα βλεπω ολα μαυρα
    θελω μια κουπα με καφε και τεσσερα τσιγαρα

    rory166
    09.02.2006, 23:18
    χασμουριεμαι εννοειται
    theotita
    10.02.2006, 23:26
    εξαρτάτε από την ώρα που θα ξυπνήσω και το τι έχω να κάνω μετά..


    catz
    11.02.2006, 13:43
    Ανοίγω την εσπρεσιέρα , πλένομαι , ανοίγω το mac , αλλάζω το νερό στην εσπρεσιέρα ,
    [όλα αυτά για να περάσουν 10") γεμίζω το grup με illy , το πατάω καλά καλά και κάνω εναν παχύρευστο doppio .

    Ναι , αλήθεια .



    cats
    dimitrapan
    11.02.2006, 16:42
    Quote:

    Το μέλος catz στις 11-02-2006 στις 13:43 έγραψε:

    Ανοίγω την εσπρεσιέρα , πλένομαι , ανοίγω το mac , αλλάζω το νερό στην εσπρεσιέρα ,
    [όλα αυτά για να περάσουν 10") γεμίζω το grup με illy , το πατάω καλά καλά και κάνω εναν παχύρευστο doppio .

    Ναι , αλήθεια .



    cats





    Τώρα εγώ γιατί έχω μια ακατάσχετη επιθυμία για εσπρεσάκι???

    Πω πω, νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις ποσοστά από την Illy...
    faltsoo
    11.02.2006, 19:59
    ΤΣΙΣΑ





    Mantis_Teiresias
    11.02.2006, 20:01
    Κουτουλάω στο ΝΤΟΥΒΑΡΙ!!!