ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη

    πιστεύετε στην 6η αίσθηση;Τηλεπάθεια και τα λοιπά;

    anderchan
    12.01.2006, 02:11
    Quote:
    Ατυχές, τουλάχιστον, το παράδειγμά σου Δημήτρη: ακόμα κι αν δεχθώ ότι η ύπαρξη της αγάπης ( δηλαδή ενός ανθρώπινου συναισθήματος που οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, βιολογικούς, χημικούς, κοινωνικούς, πολιτισμικούς κοκ., και εξωτερικεύεται με συγκεκριμένες συμπεριφορές) δεν αποδεικνύεται επιστημονικά, αυτό δε σημαίνει ότι μπορώ να την κατατάξω στην ίδια λογική κατηγορία με τα λεγόμενα υπερ-ή παρα-φυσικά φαινόμενα. Η ύπαρξη της τηλεπάθειας ή της 6ης αίσθησης αντιβαίνει στους, γνωστούς μέχρι σήμερα, φυσικούς νόμους, άρα είναι απαραίτητη η απόδειξή τους, αντίθετα η ύπαρξη ή μη της αγάπης δεν αντιβαίνει σε κανένα νόμο. Όσον αφορά το "βίωμα" έχω να κάνω δύο σχόλια:α) το να υποστηρίζει κανείς ότι του συνέβη "κάτι" δε σημαίνει απαραίτητα ότι όντως του συνέβη, β) ακόμα κι αν του συνέβη "κάτι", αυτό δε σημαίνει ότι ξέρει και τι είναι αυτό που του συνέβη.



    Δύσκολη συζήτηση Αντώνη. Ίσως αν τύχει -σ'αυτόν τον απέραντο κόσμο όπου όλα είναι απίθανα και όλα πιθανά- και βρεθούμε να πίνουμε μπύρα παρέα κάποια στιγμή να την αναπτύξουμε. Σ'αυτό εδώ το topic μάλλον θα κουράσουμε και θα κουραστούμε.
    Πάντως άθελα σου με τα σχόλιά σου έγινες προσβλητικός προς κάποιους ανθρώπους. Γιατί απ'όσους υποστηρίζουν ότι τους συνέβη "κάτι", τους μισούς τους έβγαλες ψεύτες (σχόλιο α), και τους άλλους μισούς ανόητους (σχόλιο β). Είμαι σίγουρος ότι η πρόθεσή σου δεν ήταν κακή, και συμφωνώ μαζί σου στο ότι κάποιοι απ'αυτούς που υποστηρίζουν ότι τους συνέβη "κάτι" πιθανώς δεν είναι ειλικρινείς, αλλά σε τι ωφελεί να εστιάσουμε σε αυτούς και όχι στους υπόλοιπους που είναι;
    Επίσης συμφωνώ στο ότι κάποιος που του συνέβη "κάτι", πιθανότατα να μην ξέρει τι είναι αυτό που του συνέβη, όμως -νομίζω πως θα συμφωνήσεις κι εσύ- αν υπάρχει περίπτωση κάποιος να ξέρει, σίγουρα δεν είναι αυτός που δεν του συνέβει.
    Να τελικά που παρασύρθηκα και έγινα κουραστικός...
    Γι'αυτό σταματάω αμέσως με την παρακάτω -δίκαια νομίζω- πρόταση.
    Σεβαστός ο σκεπτικισμός και η δυσπιστία σου, σεβαστή και η πίστη κάποιων άλλων.
    gazakas
    12.01.2006, 14:33
    Όντως δύσκολη συζήτηση, Δημήτρη, και σίγουρα η πιθανότητα να γίνουμε στο topic αυτό κουραστικοί ελλοχεύει, γι' αυτό και δε θα επεκταθώ εκ νέου. Μόνο μια επισήμανση: πουθενά στο post μου δε λέω ότι όσοι αναφέρονται σε κάποιο βίωμα τους είναι απαραίτητα ψεύτες ή ανόητοι. Αυτό που έκανα ήταν να αναφέρω δύο πιθανές περιπτώσεις που κατά την άποψή μου μας δείχνουν ξεκάθαρα ότι δε θα πρέπει να παίρνουμε την αναφορά κάποιου σε ένα "βίωμα" ως θέσφατο, ως κάτι που είναι εξ ορισμού αληθινό.

    Θεωρώ αυτονόητο το σεβασμό στη διατύπωση οποιαδήποτε άποψης με την έννοια της ελευθερίας της έκφρασης και μόνο. Αυτό δε σημαίνει ότι παραιτούμαι του δικαιώματος να κρίνω κάθε άποψη που ακούω...Στο συγκεκριμένο topic παρενέβην διότι δεν έβλεπα πουθενά την άλλη άποψη και αυτό με προβλημάτισε...
    pretty
    14.01.2006, 18:40
    ναι πιστεύω ότι υπάρχει. Πώς αλλιώς εξηγούνται τόσα που συμβαίνουν καθημερινά;;;;;
    mavroula
    15.02.2006, 16:02
    Φίλοι, "πιστοι" και "άπιστοι", νομίζω ότι η ζωή είναι γεμάτη συμπτωσεις. Το ότι δύο άτομα σκέφτονται το ίδιο πράγμα δεν είναι έκτη αίσθηση, είναι σύμπτωση, συγκυρία και εγνοια του ενός (ανθρώπου) για τον αλλο, κοινά ενδιαφέροντα κλπ. (δεν το θεωρώ πάντως τύχη...ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥΣ, ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ....ή τον ανακαλύπτουμε εκ των υστερων...."ώστε γιαυτό...." ).

    Το deza-vu και η έκτη αίσθηση πιστεύω (δέν έχω αποδείξεις!!) ότι ίσως να είναι κάτι που έχουμε δει στο όνειρό μας, ή κάτι παρόμοιο που έχουμε ζήσει, αλλά δεν το θυμόμασταν.
    όσο για την τηλεπάθεια, την τηλεκίνηση, δεν έχω ιδία πείρα, μόνο το έργο Karie εχω δεί αν μετράει (και αν γράφεται έτσι...), και σαν απιστος Θωμάς θα πιστέψω μόνο αν δω κάποιον να κουνάει τις κοτσίδες μου (και αυτό σε κάποιο παιδικό το είχα δει).

    Συμπέρασματα
    α. έχω δεί πολλή ΤΗΛΕ-οραση στη ζωή μου,
    β. θα ήθελα πολύ να πιστεύω ότι στο ανεξερεύνητο σημείο του μυαλού μου υπάρχουν "μαγικές" ικανότητες, αλλά δυστυχώς όσο και αν έχω προσπαθήσει το μόνο που απέδειξα είναι οτι χάνω το χρόνο μου.
    γ. ρητορική ερώτηση: τα άτομα που έχουν τηλεπαθητικές ικανότητες μπορεί να φοράνε γυαλιά μυωπίας ή ηλίου όταν κινούν κάτι; πώς λειτουργεί ακριβώς;
    δ. από όσα έχω διαβάσει, δεί και ζήσει πιστεύω στο ότι τίποτα δεν είναι αδύνατο, και δεν το αποκλειω. Πιστεύω λοιπόν ότι δεν είναι απίθανο να υπαρχει τηλεπάθεια κλπ, αλλά δεν γνωρίζω τίποτα επί του θέματος, κι ό,τι διαβασω με μπερδεύει περισσότερο.
    ε. Βλέπει κανείς τις σχετικές εκπομπές; (Εγώ κοιμάμαι εκείνη την ώρα...)
    στ. διαισθάνομαι ότι κάποιος θα μου απαντήσει....
    Astron
    18.02.2006, 12:39
    Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη (gazakas).

    Το ότι τόσοι άνθρωποι πιστεύουν στην τηλεπάθεια και δηλώνουν ότι την έχουν βιώσει δε μου λέει τίποτα. Είναι χιλιάδες τα παραδείγματα δοξασιών στις οποίες πίστευαν μαζικά οι άνθρωποι αλλά ουδέποτε αποδείχτηκαν και τελικά με τον καιρό χάθηκαν. Η ιστορία της ανθρωπότητας είναι γεμάτη από τέτοια παραδείγματα αρκεί να ασχοληθούμε και να την διαβάσουμε. Το κοινό χαρακτηριστικό όλων αυτών των ψεύτικων δοξασιών ήταν ότι καμιά δεν είχε αποδειχτεί, και μάλιστα ήταν δομημένες έτσι ώστε να μην μπορούν να αποδειχτούν.

    Προς το παρόν εγώ δεν πιστεύω στην τηλεπάθεια και την τηλεκίνηση, αλλά είμαι ανοιχτός σε οποιοδήποτε σοβαρό επιστημονικό πείραμα θα αποδείκνυε κάτι τέτοιο.
    Όμως μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει κανένα στοιχείο που να πείσει την επιστημονική κοινότητα για κάτι τέτοιο κι αυτό με βάζει σε σοβαρές σκέψεις...

    Υπάρχει όμως κάτι πιο επικίνδυνο που είναι η θέληση του ανθρώπου να πιστεύει ότι είναι κάτι το ανώτερο, το πνευματικό, το μοναδικό, με αποτέλεσμα να θέλει να φιάχνει παραμύθια για να συντηρούν αυτήν την αλλαζονεία του. Μήπως λοιπόν ξαναγινόμαστε παιδιά και φιάχνουμε το δικό μας παραμύθι με αυτές τις ιστορίες;
    Το να σκέφτομαι κάποιον και να με πάρει την ίδια στιγμή τηλέφωνο δεν είναι δα και τίποτα σημαντικό. Απ' τις εκατοντάδες φορές που θα σε πάρει κάποιος τηλέφωνο, είναι θέμα πιθανοτήτων κάποιες απ' αυτές να τον σκέφτεσαι, ειδικά αν είναι και καλός φίλος σου ή συγγενής. Τις εκατοντάδες φορές που σε πήρε τηλέφωνο χωρίς να τον σκεφτείς άραγε τις σημειώνεις; Μάλλον όχι.
    Ας μη μυθοποιούμε λοιπόν πράγματα απλά και καθημερινά.

    Επαναλαμβάνω όμως ότι αν υπήρχαν επιστημονικές αποδείξεις -κι όχι απλές ενδείξεις- για τηλεπάθεια και τηλεκίνηση, θα μου γκρεμιζόταν κάθε αμφιβολία.
    Feggarenia261
    29.07.2006, 22:41
    Ας πούμε απλά πως πιστεύω στη διαίσθηση, ή αλλιώς ένστικτο. Σ'αυτό πιστεύω σίγουρα και κάνεις δεν μπορί να μου αλλάξει γνώμη οτι δεν υπάρχει...
    vero
    30.07.2006, 13:12
    Παιδια υπαρχει!!!!!!!!!! Ειδικα στα ζωα. Ενα μεγαλο παραδειγμα ειναι οταν εγινε το τσουναμι ολα τα ζωα λογο της 6ησ αισθησης εφυγαν. Και αρχιζω 1. τα ψαρια πηγανε πιο βαθια 2. Οι ελεφαντεσ ηταν αναστατωμενοι και τρεχανε μεχρι που σε ενα παρκο οι ελεφαντες αρχισαν τρεχανε πανω στα καγκελα για να φυγουν αι πολλα αλλα!!!!!
    Για τουσ ανθρωπους νομιζω εξαρταται !!!!!!!!!!!! Δεν ειμαι σιγουρη. Αλλα ενα εχω να πω που ζω. Ξαφνικα οταν ασχολουμαι με κατι νιωθω κατι και ετσι χωρις λογο πατω στην τηλεοραση και βλεπω τους Red hot chili peppers Εχω πολυ τηλεπαθεια με τους red hot chili peppers αραγε?


    Feggarenia261
    30.07.2006, 22:41
    Τα πεπερόνια μας στέλνουν τηλεπαθητικά κύμματα σε όλους τους τρελούς τους θαυμαστές!!! χιχιχι
    meltica
    31.07.2006, 00:50
    Πιστεύω πως υπάρχουν συμπτώσεις... Γι' αυτό άλλωστε βγήκε και η λέξη. Αυτό με το τηλέφωνο δεν μου λέει τίποτα. Δεν λέω ότι το αποκλείω, αλλά δεν είναι και καμιά φοβερή απόδειξη έκτης αίσθησης. Πιστεύω στη ''δύναμη'' του μυαλού. Αλλά όχι για την δυναμή του να στέλνει σήματα, όχι στην δυναμή του να μετακινεί πράγματα. Αλλά στην δύναμη του να μας κάνει να πιστεύουμε πράγματα που δεν είναι αληθινά. Έχει σκεφτεί κανείς ότι όλα από εκεί ξεκινάνε και καταλήγουν; Ακόμα και οι απόψεις και οι πεποιθήσεις μας για ότι μας συμβαίνει διαμορφώνονται από αυτό το όργανο; Αν σε κάποιους αρέσει να πιστεύουν σε τέτοια πράγματα ή αν σε κάποιους δεν αρέσει είναι αποτέλεσμα σκέψεως του μυαλού. Αυτά περίπου είχα να πω...
    Haroulinda
    31.07.2006, 09:41
    Το μέλος Kerato στις 02-01-2006 στις 15:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Υπάρχει και την έχουμε όλοι.
    Τα πάντα είναι θέμα εξάσκησης από κει και πέρα...
    Καμιά φορά εύχεσαι να μην την είχες!



    συμφωνώ!
    KAKOFONIKS
    31.07.2006, 10:32
    Αν και δεν το έχω ψάξει εκτενέστερα πιστεύω οτι υπάρχει η έκτη αίσθηση στον άνθρωπο απλά είναι λίγο δύσκολο να την αντιλαμβανόμαστε ξεκάθαρα και να είμαστε σίγουροι οτι βιώσαμε κάτι γιατί προφανώς θέλει εξάσκηση να φτάσει κάποιος σε τέτοιο σημείο!!!
    vero
    31.07.2006, 14:30
    Το μέλος Feggarenia261 στις 30-07-2006 στις 22:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τα πεπερόνια μας στέλνουν τηλεπαθητικά κύμματα σε όλους τους τρελούς τους θαυμαστές!!! χιχιχι







    StavmanR
    29.07.2007, 00:00
    Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία έχω αρχίσει να πιστεύω στην ύπαρξη της τηλεαπάθειας, δηλαδή στην νοητική μετάδοση ασυγκινησίας μεταξύ των μελών της κοινωνίας, χωρίς την παρεμβολή μέσου μεταδόσεως. Λέτε να ανακάλυψα την 6η αίσθηση;
    noizreduction
    29.07.2007, 00:03
    Τονιζω πως δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες αποψεις. Απλα εκθετω τη δικη μου.

    Και βεβαια πιστευω πως υπαρχει. Οχι σαν ενα συχνο φαινομενο, ομως απο την στιγμη που γνωριζουμε τοσο λιγο για τον εγκεφαλο και τη λειτουργια του, δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι και να αποκλειουμε φαινομενα ανεξηγητα για εμας.
    Εξαλλου, σαν Χριστιανος, θα ηταν ασκοπο να ακυρωσω την υπαρξη τετοιων φαινομενων, μιας και ο Χριστος ειχε την ικανοτητα της 6ης αισθησης,οπως και πολλοι μοναχοι του Αγ.Ορους.
    Το θεμα ειναι κατα ποσο ειμαστε διατεθειμενοι να πιστεψουμε κατι που δεν εχουμε δει και πιθανοτατα να μην δουμε ποτε.
    absurdus_delirium
    29.07.2007, 14:38
    Οι αίσθησεις δεν είναι πέντε. Στις "παραδοσιακές" (1.όραση, 2.αφή, 3.όσφρηση, 4.ακοη και 5.γεύση) προσθέστε τις παρακάτω:

    6. απτική: Το απτικό σύστημα περιλαμβάνει νεύρα κάτω από την επιφάνεια του δέρματος που στέλνουν πληροφορίες στον εγκέφαλο. Αυτές οι πληροφορίες αφορούν την αφή, τον πόνο, τη θερμότητα και την πίεση. Ο ρόλος τους είναι πολύ σημαντικός για την αντίληψη του περιβάλλοντος καθώς και για τις αυτόματες αντιδράσεις επιβίωσης.

    7. αιθουσαία: Το αιθουσαίο σύστημα αναφέρεται σε δομές στο έσω αυτί (λαβύρινθος) που ανιχνεύουν την κίνηση και αλλαγές στη θέση της κεφαλής. Για παράδειγμα, το αιθουσαίο σύστημα «λέει» αν το κεφάλι μας είναι όρθιο ή σε πλάγια θέση (ακόμη και με τα μάτια μας κλειστά).

    8. ιδιοδεκτική: Το ιδιοδεκτικό σύστημα αφορά τους μύες, τις αρθρώσεις και τους τένοντες που παρέχουν στο άτομο την ασυνείδητη αντίληψη της θέσης του σώματος στο χώρο. Όταν η ιδιοδεκτικότητα λειτουργεί επαρκώς η θέση του σώματος προσαρμόζεται αυτόματα σε διαφορετικές καταστάσεις.

    Κάποια πουλιά έχουν αισθητήρια για τα μαγνητικά πεδία για να προσανατολίζονται και κάποια ψάρια αντιλαμβάνονται τα ηλεκτρικά πεδία. Για να παραφράσω τη mnk( ) τα μέσα που έχουμε για να αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα είναι περιορισμένα οπότε ας μη λέμε και πολλά-πολλά και μάλιστα με ύφος επαΐοντος.
    punkster
    29.07.2007, 15:19
    Καλα, για τηλεπαθεια και τηλεκινηση και τα ρεστα δεν ξερω...

    Αλλα αυτο το λεγομενο deja vu...πολυ μυστηριο πραγμα βρε αδερφε!
    Μου συμβαινει πολυ συχνα και με τετοια ενταση σε σημειο που μου ερχεται τρελα!

    Ξερει κανενας μηπως εχει ανακαλυφθει τι ακριβως ειναι αυτο??



    edelweiss
    29.07.2007, 16:22
    Εγώ πιστεύω πως έχει να κάνει με ταύτιση ενεργειών και κυμμάτων, και αυτό το φαινόμενο το ονομάζουν τηλεπάθεια :)
    jacamar
    29.07.2007, 16:38
    πιστεύω στην 6η αίσθηση....τουλάχιστο εγώ την συμβουλεύομαι συχνα....
    όλα αυτά τα "φαινόμενα" πρέπει να είσαι διατεθιμένος να τα πιστέψεις για να υπάρξουν....
    StavmanR
    29.07.2007, 16:44
    Μία καλή εξήγηση για το Deja-vu διάβασα πρόσφατα. Δυστυχώς δεν συγκρατώ συχνά στοιχεία των πηγών αυτών κι έτσι αδυνατώ να σας παραθέσω τις πηγές. Νομίζω πάντψς ότι επρόκειτο για επιστημονικό άρθρο καθημερινής εφημερίδας.
    Υπάρχουν έρευνες από επιστήμονες που καταλήγουν ότι υπάρχει εκούσια καθυστέρηση στην οπτική μας λειτουργία από τον εγκέφαλο, ώστε να επιτευχθεί η συνέχεια της όρασης σε στυλ κινηματογραφικού φιλμ. Τα οπτικά ερεθίσματα δεν αναλύονται ευθύς εξαρχής από τον εγκέφαλο, αλλά παραμένουν ως ανεπεξέργαστα δεδομένα για μικρό χρονικό διάστημα. Σε περίπτωση παρακάμψεως αυτού του μηχανισμού από οποιοδήποτε αίτιο, δημιουργείται μία φαινομενική χρονική σύγχυση των εικόνων, η οποία δημιουργεί την ψευδαίσθηση της ανάμνησης. Στην ουσία η ανάμνηση δεν ανταποκρίνεται σε περισσότερα από κάποια εκατοστά του δευτερολέπτου. Το φαινόμενο μάλιστα δημιουργεί έντονα συγκινησιακές καταστάσεις και αντιδράσεις λόγω της ιδιαιτερότητάς του, γι' αυτό και αποτυπώνεται έντονα στη μνήμη μας.


    StavmanR
    29.07.2007, 17:03
    Absurdus_delirium η θεωρία των οκτώ αισθήσεων έχει αναγνωριστεί από τον επιστημονικό κόσμο; Αν ναι, έχεις υπόψιν σου κάποιες πηγές; Έχω ακούσει για αυτή τη θεωρία και θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να διαβάσω κάποια πράγματα.