ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Κάρπαθος - Ελλάδα 2005

    AlienP
    27.10.2005, 11:01
    Δυστυχώς από το Σεπτέμβριο το νησί δεν έχει γιατρό και χάθηκε μια γυναίκα από αλλεργικό σοκ! Μια ένεση θα την έσωζε από ότι ξέρω......

    Κρίμα δεν είναι; Μήπως θα έπρεπε σε τέτοιες περιοχές για το διαστημα που δεν υπάρχουν γιατροί να στέλνει η πολιτεία στρατιωτικούς γιατρούς; Δεν ξέρω αν είναι εφικτό, μα σαν ιδέα μοιάζει καλή λύση.

    αν δε μπορείς να το κάνεις για σένα άφηνε τουλάχιστον ελεύθερους όσους αγαπάς!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-10-2005 12:28 ]
    mirmigaki
    27.10.2005, 11:47
    Κρίμα και ντροπή! Το άκουσα το πρωί στον Αντεννα. Καλή η ιδέα σου Πηγή μου, ποιος ξέρει αν μπορεί να γίνει πράξη.
    stipiothliptis
    27.10.2005, 12:31
    Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να χωνέψω αυτό που συνέβη.

    Πριν δυο χρόνια κατέβηκα στο νησί να παντρέψω δυο αγαπημένους φίλους μου. Έτσι κι αλλιώς, λόγω γεωγραφικής θέσης, αισθανόμουν περίεργα όμορφα. Ήταν όμως και τα υπόλοιπα που συνέβαλαν να αγαπήσω ιδιαίτερα το νησί.
    Οι άνθρωποι, τα έθιμα, η γλύκα και η φιλοξενία που ανέδυαν από παντού!
    Η δε τελετή και στέψη με έκαναν να αισθάνομαι πως βρίσκομαι σε ντοκιμαντέρ!!!
    Σκέφτηκα λοιπόν τότε, πόσο τυχεροί ήμαστε όλοι που υπάρχουν ακόμη τέτοια μέρη στην Ελλάδα, τα οποία καταφέρνουν να διατηρούνται βαθιά γνήσια κι ελληνικά.

    Δεν ξέρω σε ποιόν να φωνάξω γι’ αυτό που συνέβη (εκεί αλλά σε αλλού).
    Κατάντησα να πιστεύω πως μόνο την πίεσή μου ανεβάζω…
    Μήπως τελικά δεν έχω άδικο να αισθάνομαι πολίτης 2ης κατηγορίας, απλά και μόνο επειδή είμαι Ελληνίδα???

    GL
    27.10.2005, 13:24
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 27-10-2005 στις 11:01 έγραψε:

    Δυστυχώς από το Σεπτέμβριο το νησί δεν έχει γιατρό και χάθηκε μια γυναίκα από αλλεργικό σοκ! Μια ένεση θα την έσωζε από ότι ξέρω......

    Κρίμα δεν είναι; Μήπως θα έπρεπε σε τέτοιες περιοχές για το διαστημα που δεν υπάρχουν γιατροί να στέλνει η πολιτεία στρατιωτικούς γιατρούς; Δεν ξέρω αν είναι εφικτό, μα σαν ιδέα μοιάζει καλή λύση.




    Καλημερα Πηγουλα!!
    Πεφτοντας το ματι - μου μολις τωρα - σε αυτο το τοπικ ομολογω οτι ανατριχιασα ξεροντας τι εχει συμβει!
    Εχοντας διατελεσει και εγω ο ιδιος μονυμος κατοικος του νησιου για 6 χρονια και πηγαινοντας καθε καλοκαιρι για αρκετα μεγαλο διαστημα,εχω μεγαλη εμπειρια απο τα σοβαρα προβληματα που ταλανιζουν το νησι μου!

    Αυτο το νησι εχει σημειωσει μια αλματωδη αναπτηξη τα τελευταια 15 χρονια,αρκει να σας πω οτι εχει "Διεθνες Αεροδρομιο" που φετος εξηπηρετησε πτησεις τσαρτερ απο 12 χωρες της Ευρωπης!!!Επισης εδω να σημειωσω οτι αυτο το αεροδρομιο εχει τον μεγαλυτερο διαδρομο αποπροσγειωσης σε ολα τα Βαλκανια(μεγαλυτερο και απο το Ελ.Βενιζελος).Αυτη η κατασταση εδωσε μια τεραστια οθηση στο να ανεβει κατακορυφα ο τουρισμος στο νησι απο παντου και να θεωρειται το 3ο νησι στα δωδεκανησσα μετα απο Ροδο και Κω σε καλοκαιρινο τουριστικο πληθυσμο!!

    Ολα αυτα ηταν το εφαλτηριο για να δουλεψει παρα πολυ κοσμος,να πεσουν αρκετα κεφαλαια κυριως απο ομογενεις και να δωσει καποιο βαρος μεγαλυτερο η εκαστοτε εξουσια στα προβληματα του νησιου μας μιας και οι απαιτησεις πλεον ειναι αρκετα μεγαλες...

    Ολα αυτα καλα μιας και το χρημα επεσε και πεφτει αφθονο απο παντου ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΑΦΕΤΗΡΙΑ!!.
    Εγινε αεροδρομιο,μεγαλωσε το λιμανι,φτιαχνεται μαρινα σκαφων αναψυχης,οργανωθηκαν καλυτερα οι δημοσιες υπηρεσιες για να μας τα περνουν πλεον καλυτερα αυτα που απαιτουν και καλα κανουν,ομως...το μεγαλο ΠΡΟΒΛΗΜΑ ομως παραμενει Αυτο το Κακομοιριασμενο μας ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ!!
    Παρολη την αναπτηξη εχει παραμεινει κεντρο υγειας χωρις να εχει αναβαθμιστει σε νοσοκομειο.Για να καταλαβετε δεν γινονται εγχηρησεις στα κεντρα υγειας.Οι γιατροι που κανουν το Αγροτικο τους προσπαθουν χωρις να εχουν τα καταλληλα μεσα.
    Πολλες φορες φτανουμε στο σημειο οπως την συγκεκριμενη περιπτωση να ξεμεινουμε απο γιατρους εξ'αιτιας της μη σωστης οργανωσης και επικοινωνιας των αρμοδιων φορεων με αποτελεσματα ομοια σαν αυτο της αμοιρης γυναικας .
    Μακαρι να ξερατε φιλοι μου ποσα τετοια περιστατικα εχουν γινει στο νησι μου τα οποια δεν δημοσιευθηκαν ποτε και σας το λεω αυτο ΕΧΟΝΤΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ οσο αφορα την υγεια ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ!

    Οσο αφορα την ερωτηση σου Πηγη περι των στρατιωτικων γιατρων εχω να σου πω κατι...
    Υπαρχει καποιος Ταξιαρχος γιατρος ,διευθυντης της Ουρολογικης Κλινικης του Γενικου Νοσοκομειου Αεροποριας που ονομαζεται Γιωργος Πολιτης.Αυτος ο ανθρωπος καταγεται απο το νησι μας και ολοι οι κατοικοι τον εχουμε ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ!.Οργανωνει αποστολες στρατιωτικων γιατρων αρκετες φορες τον χρονο,επισης εχει κινητοποιησει αρκετους συναδελφους του στρατιωτικους γιατρους στο να προσφερουν τις υπηρεσιες τους στο νησι....
    Και ολα αυτα τα κανει απο την αγαπη του για τον τοπο μας και τους συμπολιτες του!Επισης εχει κανει και αλλα θετικα πραγματα τα οποια δεν ειναι τις παρουσης.

    Ακομα να σας πω οτι μας επισκεπτεται καποιες φορες τον μηνα και αν το επιτρεπει ο καιρος(πολυ βασικο αυτο!!) το Δελφινι της Ζωης αποτελουμενο απο γιατρους πολλων ειδικοτητων και αν ειμαστε τυχεροι μπορει να πεσουν πανω σε καποιο εκτακτο περιστατικο....

    Παρολλα αυτα ακομα φευγουν συμπολιτες μας μακρια μας...

    Ετσι πανω κατω εχει η κατασταση Πηγη μου!!Βεβαια για οσους ζουν σε νησια με κεντρο υγειας θα καταλαβαινουν πολυ καλα αυτα που λεω....

    Εμεις δεν περιμενουμε κανενα Αντεννα αγαπητο Μιρμιγκακι για να δουμε τα προβληματα μας....Ξερουμε και ειμαστε ετοιμοι για το χειροτερο ανα πασα στιγμη!!!
    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΛΑ!!!
    vouliakis
    27.10.2005, 14:38
    Η ερώτηση είναι απλοϊκή: Πόσες πτήσεις θα έρχονται οταν μάθουν πως δεν υπάρχει γιατρός;
    GL
    27.10.2005, 16:38
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 27-10-2005 στις 14:38 έγραψε:

    Η ερώτηση είναι απλοϊκή: Πόσες πτήσεις θα έρχονται οταν μάθουν πως δεν υπάρχει γιατρός;




    Και η απαντηση φιλε Παναγιωτη ειναι το ιδιο απλη...
    Θα ερχομαστε μονο εμεις που αγαπουμε αυτον τον τοπο και δεν τον αλλαζουμε με τιποτε αλλο στον κοσμο....

    Και οπως λεει και ενα γηπεδικο συνθημα....

    Οσο με πλυγωνεις,τοσο με πορωνεις.......

    AlienP
    27.10.2005, 16:58
    Ο Θεός μαζί σας!

    Μα καλά κι αν δεν υπάρχουν γιατροί, ας μάθουν κάποιοι νέοι άνθρωποι πως γίνεται μια ένεση κορτιζόνης ή οποιουδήποτε άλλου φάρμακου για το αλλεργικό σοκ. Θα ήταν χρήσιμο κάποια ευαισθητοποιημένη ομάδα νέων ανθρώπων να μελετήσει κάποιες οδηγίες α' βοηθειών... και να δημιουργηθεί μέσω κάποιου εράνου ένα μικρό "φιλικό φαρμακείο" με τα αναγκαία για αυτές. Θα μπορούσε να παραχωρηθεί χώρος στο δημαρχείο να ξέρει κάποιος πως εκεί θα μπορεί να βρει οξυγόνο, ουφ δεν ξέρω τι άλλο να πω, ας υπάρξει κάποια μικρή πρόληψη από τους ντόπιους. Δεν λεω να κάνουν ιατρικές επεμβάσεις, ούτε τα βάζω με κανένα.

    Απλά έμαθα πως η γυναίκα είχε την ένεση που της χρειαζόταν μα δεν ήξερε πως να την κάνει...
    AlienP
    27.10.2005, 17:08
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 27-10-2005 στις 16:58 έγραψε:

    Ο Θεός μαζί σας!

    Μα καλά κι αν δεν υπάρχουν γιατροί, ας μάθουν κάποιοι νέοι άνθρωποι πως γίνεται μια ένεση κορτιζόνης ή οποιουδήποτε άλλου φάρμακου για το αλλεργικό σοκ. Θα ήταν χρήσιμο κάποια ευαισθητοποιημένη ομάδα νέων ανθρώπων να μελετήσει κάποιες οδηγίες α' βοηθειών... και να δημιουργηθεί μέσω κάποιου εράνου ένα μικρό "φιλικό φαρμακείο" με τα αναγκαία για αυτές. Θα μπορούσε να παραχωρηθεί χώρος στο δημαρχείο να ξέρει κάποιος πως εκεί θα μπορεί να βρει οξυγόνο, ουφ δεν ξέρω τι άλλο να πω, ας υπάρξει κάποια μικρή πρόληψη από τους ντόπιους. Δεν λεω να κάνουν ιατρικές επεμβάσεις, ούτε τα βάζω με κανένα.

    Απλά έμαθα πως η γυναίκα είχε την ένεση που της χρειαζόταν μα δεν ήξερε πως να την κάνει...





    http://www.prosfora.net/