ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.849 μέλη

    Ελληνική Μουσική ή ξένη; Τι θα διαλέγατε και γιατί;

    AT
    28.10.2005, 01:35
    πόλεμο? Μπα.... Γιατί να διαλέξουμε??? Ό,τι με εκφράζει, με χορεύει, με συγκινεί, με ηρεμεί, με βοηθά να νιώθω αυτά που νιώθω... .....στην καταγωγή του δημιουργού θα τα χαλάσουμε?? Κι εδώ που τα λέμε... για ποιά ελληνική και για ποιά ξένη μουσική μιλάς???

    .......
    W4TT4N4B3
    28.10.2005, 01:40
    Quote:

    Το μέλος vag_lp στις 28-10-2005 στις 00:56 έγραψε:

    απλα λεω να ξεκινησω εναν καλο "πολεμο" εδω μεσα.......
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 28-10-2005 00:59 ]





    δε μου αρεσουν οι καλοι πολεμοι μονο οι κακοι,

    ο,τι μουσικη ακουω τη θεωρω ελληνικη αφου την ακουει Ελληνας (θεωρια του ακροατη)

    ...το Φαντασμα του Wattanabe...
    η φιλανθρωπια ειναι το τελευταιο σταδιο του καπιταλισμου.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : W4TT4N4B3 στις 28-10-2005 01:41 ]
    Tipota
    28.10.2005, 02:15
    Η Τεχνη δεν εχει σημαια .

    Θα ακουσω, με τα δικα μου κριτηρια οτι πραγματικα αχιζει !


    ph
    28.10.2005, 10:42

    Τίθεται τέτοιο θέμα? Πως είναι δυνατόν? Ας απαντήσω όμως μια και με εκνεύρισε η ερώτηση...

    Και ελληνική και ξένη! Και νοθευμένη...
    Frida
    28.10.2005, 20:26
    εγώ ακούω ό,τι με "αγγιζει" και μου αρέσει τη δεδομένη στιγμή και ελληνικά και αγγλικά και ισπανικά! μουσική καλή να ναι κι ο,τι να ναι!
    KRITIKOS
    29.10.2005, 06:09
    ακουω τα παντα αλλα αν με ρωτησεις ΕΛΛΗΝΙΚΗ η ΞΕΝΗ και βεβαια θα σου απαντησω ΕΛΛΗΝΙΚΗ
    semplice
    08.10.2006, 19:21


    "ΚΑΗΜΕΝΕ ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ"

    Καημένε Μακρυγιάννη,καημένε Μακρυγιάννη
    να ξερες γιατί,να ξερες γιατί
    να ξερες γιατι το τσάκισες το χέρι σου
    να ξερες γιατί ,να ξερες γιατι..

    Το τσάκισες για να χορεύουν
    σέικ τα παιδιά μας...











    επισυναπτόμενα: Kosmos - backnn.JPG Kosmos - frontnn.JPG 
    nightwhisper
    08.10.2006, 22:10
    Παράθεση:

    Το μέλος vag_lp στις 29-10-2005 στις 08:55 έγραψε...

    gia na eimai kai egw "entaksei..." 8a prepei na sas pw kai thn dikia mou apopsh panw sto 8ema(mou!).
    protimw kuriws ta ksena san akousma,ALLA........ ta ellhnika einai safws kalutera,me perisotero plouto,paideia,ktl.......
    apla den exoume ftasei akomh sto shmeio na eimaste pio epilektikoi otan agorazoume ena cd h' akoume kati sto radiofwno.kai ayto giati akoume otidhpote mas prosferoun sto piato etoimo,xwris kan na anarwth8oume ti akoume,poios einai autos pali,ti ka8omai kai akouw o mal....as,ti stoixos einai autos........kai polla alla tetoia....



    Σεβαστη η δικη σου αποψη βεβαια αλλα ως προς τι ειναι καλυτερα τα ελληνικα?
    Lansetris
    08.10.2006, 22:49
    Νομίζω πως δεν τίθεται θέμα πολέμου. Η μουσική είναι ΜΙΑ. Υπάρχουν ελληνικά τραγούδια που δε μπορώ να ακούσω με τίποτε και ξένα επίσης. Σ' ότι αφορά στα καλά ακούσματα (καλά για τα γούστα μου ) λέω ναι σε όλα, ανεξαρτήτως ιθαγένειας.

    aggeliki
    09.10.2006, 23:30
    Ελληνικά χωρίς όμως να απορίπτω και τα ξένα...
    tolaruba
    13.10.2006, 09:16
    Βασικα αναλογα το ειδος.Πχ στην ελληνικη μουσικη τρελαινομαι για το παραδοσιακο,την ενορχηστρωση με πολλα οργανα..
    Και στο ξενο ροκ ομως δε θα πω οχι....
    Γενικοτερα ομως ακουω πιο πολυ ελληνικη μουσικη καθως τη θεωρω την καλυτερη!!
    meltica
    13.10.2006, 20:07
    Προτιμώ ξένη αν και αυτά συνήθως πάνε ανάλογα την διάθεση. Σίγουρα υπερισχύει συνολικά η ξένη όμως.
    Fler
    13.10.2006, 20:45
    Δεν απορρίπτω ούτε την ελληνική ούτε την ξένη, αλλά μάλλον δείχνω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση στη δεύτερη..Πάντως εκτός από τη διάθεση παίζει ρόλο και το είδος της μουσικής που προτιμά ο καθένας, αφού κάποια είδη μουσικής συναντώνται μονάχα σε ορισμένους πολιτισμούς και γλώσσες, π.χ. jazz ή ρεμπέτικο..Παρά λοιπον το γεγονός ότι ακούω περισσότερο την ξένη μουσική, λατρεύω ορισμένα είδη που δε συναντώνται πουθενά αλλού παρά μόνο στην Ελλάδα. Και φυσικά δεν παραβλέπω ότι πολλά ελληνικά κομμάτια μπορούν επάξια να συναγωνιστούν τα ανάλογα ξένα.
    Fler
    13.10.2006, 20:59
    Παράθεση:

    Το μέλος nightwhisper στις 08-10-2006 στις 22:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vag_lp στις 29-10-2005 στις 08:55 έγραψε...

    gia na eimai kai egw "entaksei..." 8a prepei na sas pw kai thn dikia mou apopsh panw sto 8ema(mou!).
    protimw kuriws ta ksena san akousma,ALLA........ ta ellhnika einai safws kalutera,me perisotero plouto,paideia,ktl.......
    apla den exoume ftasei akomh sto shmeio na eimaste pio epilektikoi otan agorazoume ena cd h' akoume kati sto radiofwno.kai ayto giati akoume otidhpote mas prosferoun sto piato etoimo,xwris kan na anarwth8oume ti akoume,poios einai autos pali,ti ka8omai kai akouw o mal....as,ti stoixos einai autos........kai
    polla alla tetoia....




    Σεβαστη η δικη σου αποψη βεβαια αλλα ως προς τι ειναι καλυτερα τα ελληνικα?



    Κι εγώ δεν κατάλαβα που βασίζεται αυτός ο αυθαίρετος, κατά τη γνώμη μου, ισχυρισμός.Γιατί τα ελληνικά κομμάτια υπερτερούν έναντι των ξένων??Τι γενίκευση είναι αυτή?Και αφού, όπως λες, υπερτερούν, εσύ γιατί ακούς τα ξένα??Για να εκδικηθείς τους Έλληνες που δεν ξέρουν να επιλέγουν??Και όσο για αυτό, πάλι δε συμφωνώ..Άσε που η κρίση της μουσικής έχει απλωθεί σε ολόκληρο τον κόσμο..Δηλαδή οι αμερικάνοι είναι πιο έξυπνοι και πιο επιλεκτικοί όταν ακούν φανατικά τη Spears?Ή μήπως η εν λόγω καλλιτέχνιδα είναι καλύτερη από πολλές δικές μας και αυτό καθιστά επιλεκτικούς τους αμερικανούς??
    vinias
    18.10.2006, 16:28
    οτι απλα σε ηρεμει ειναι τελειο......και ξενο και ελληνικο το ιδιο μου κανει.
    νιωσε την μουσικη και τοτε θα νιωσεις ολοκληρο τον κοσμο....
    Aiolos_m
    18.10.2006, 17:05
    Υπάρχει τέτοιος πλούτος στην ελληνική μουσική που το θεωρώ λίγο κουτό να πέσω στα βαθειά της ξένης (μιλάμε για παγκόσμια χωρίς περιορισμούς σε μια κατηγορία έτσι; ) χωρίς να κατέχω καλά την ιστορία της πρώτης.


    pastella
    18.10.2006, 17:11
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 18-10-2006 στις 17:05 έγραψε...

    Υπάρχει τέτοιος πλούτος στην ελληνική μουσική που το θεωρώ λίγο κουτό να πέσω στα βαθειά της ξένης (μιλάμε για παγκόσμια χωρίς περιορισμούς σε μια κατηγορία έτσι; ) χωρίς να κατέχω καλά την ιστορία της πρώτης.





    Και ο Μακης ανηκει στον...πλουτο???

    Για μενα η μουσικη δεν εχει συνορα. Ενα καλο τραγουδι ειναι ενα καλο τραγουδι.
    Σιγουρα ομως καποια ελληνικα κομματια μπορουνε να μιλησουν καλυτερα και πιο δυνατα στην ψυχη μου λογω χρησης της μητρικης μου γλωσσας (πχ παραδοσιακα Μακεδονιας, Χαλκινα, μιας και συνδεονται με την καταγωγη μου...)

    Always there for the adventure!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Christine στις 18-10-2006 17:19 ]


    megaloserwtikos
    18.10.2006, 17:15
    Το υπέροχο είναι που το τόπικ ήταν πέρυσι τον Οκτώβριο κάποιος το θυμήθηκε και συνεχίζει η συζήτηση με διαφορά ενός χρόνου, αλλά πάλι οκτώβριο.

    Επί του θέματος, ακούω περισσότερο ελληνικά, αλλά και πολλά ξένα...
    movflower
    18.10.2006, 18:57
    Παράθεση:

    Το μέλος vinias στις 18-10-2006 στις 16:28 έγραψε...

    οτι απλα σε ηρεμει ειναι τελειο......και ξενο και ελληνικο το ιδιο μου κανει.
    νιωσε την μουσικη και τοτε θα νιωσεις ολοκληρο τον κοσμο....




    Ακριβώς έτσι!!!!!!


    rory166
    18.10.2006, 19:53
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 18-10-2006 στις 18:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vinias στις 18-10-2006 στις 16:28 έγραψε...

    οτι απλα σε ηρεμει ειναι τελειο......και ξενο και ελληνικο το ιδιο μου κανει.
    νιωσε την μουσικη και τοτε θα νιωσεις ολοκληρο τον κοσμο....




    Ακριβώς έτσι!!!!!!