ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.830 μέλη

    Παραφυσικά-Ανεξήγητα Γεγονότα

    KAKOFONIKS
    26.01.2007, 13:05
    Κατ' αρχήν λυπάμαι πολύ για τον θείο σου να ζήσετε να τον θυμάστε!

    Μου έχει τύχει αλλά όχι να δώ ίδιο όνειρο με άλλον απλά να δώ προφητικό όνειρο!
    Έχω ακούσει όμως πως αυτό συμβαίνει.
    Μακάρι να μη μου συμβεί τέτοιο πράγμα.
    Emilia_
    26.01.2007, 13:15
    Σε ευχαριστω Γιωργο μου,να σαι καλα...

    Οσο για τα προφητικά ονειρα που λες,σου ευχομαι να σου φερουν περισσότερη χαρα απο λυπη...τι να πω...
    Αν και πολλες φορες επηρεαζόμαστε απο τα γυρω μας ερεθισματα,δεν λεω...τα ξεκάρφωτα ονειρα ειναι αυτα που πρεπει να μας ανησυχούν πιστευω...αυτα που ξυπνας και τα σκεφτεσαι τοσο μα τοσο εντονα...Υπαρχουν σε πολλους απο εμας, ονειρα που τα θυμόμαστε ακομα και για χρονια....ή εχω ακουσει για καποιους που βλεπουν το ιδιο και ιδιο ονειρο...ιδιο μερος-ατομα-σκηνες...

    Μπρρρρ

    uranous88
    30.01.2007, 19:16
    Emilia καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς...Πριν από περίπου 2 χρόνια είχα δει ένα όνειρο τόσο έντονο που το θυμάμαι ακόμα και σήμερα με λεπτομέρεια!

    Άσχετα τώρα με τα όνειρα έπεσα πάνω σε μια ιστοσελίδα στην οποία γίνεται ένα πείραμα που ο καθένας μπορεί να πάρει μέρος και να διαπιστώσει ιδίοις ομασι (έτσι γράφεται ή το σκότωσα?) την ύπαρξη τηλεπάθειας. Βασίζεται σε μια μηχανή παραγωγής πραγματικών τυχαιων αριθμών (χρησιμοποιεί ραδιενεργά ισότοπα) η οποία βρίσκεται στην Ελβετία. Το όλο πειραμα είναι το εξής: όπως και σε οποιδήποτε τυχαιο γεγονός που επαναλαμβάνεται πολλές φορές, τα αποτελέσματα αναπαριστώνται γραφικά από την καμπύλη του Gauss, αυτό είναι fix, πειραματικά προσδιορισμένο. Ο σκοπός είναι να καταφέρεις να μετακινήσεις την καμπύλη με το μυαλό σου είτε δεξιά είτε αριστερά έτσι ώστε αντί των αναμενόμενων αποτελεσμάτων να έχουμε τα μη αναμενόμενα, τα απίθανα. Για να μη μακρυγορώ, το δοκίμασα και είπα την μια φορά να την μετακινήσω κάργα αριστερά και την άλλη κάργα δεξιά (ε δεν μπορεί να είναι σύμπτωση...) και τα κατάφερα! Έμεινα ψιλοσύξυλος αν και πίστευα στην τηλεπάθεια. Ένα παρόμοιο πείραμα είχε γίνει και με κάτι κοτόπουλα αν θυμάμαι αλλά σε τελείως διαφορετική φάση (λογικό γιατί θα ήταν λίγο δύσκολο να εξηγήσεις στην κότα την καμπύλη του Gauss...)

    Ωρίστε και το λινκ για να το διαπιστώσετε και εσείς.

    Υ.Γ: Υπάρχει και η περίπτωση της μπαμπεσιάς βέβαια αλλά δεν νομίζω, τσέκαρα το όλο site και δεν δείνει τέτοια δείγματα...

    'xcuse me while I kiss the sky...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uranous88 στις 30-01-2007 19:19 ]


    punkster
    01.02.2007, 16:44
    Παράθεση:

    Το μέλος uranous88 στις 30-01-2007 στις 19:16 έγραψε...

    Emilia καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς...Πριν από περίπου 2 χρόνια είχα δει ένα όνειρο τόσο έντονο που το θυμάμαι ακόμα και σήμερα με λεπτομέρεια!

    Άσχετα τώρα με τα όνειρα έπεσα πάνω σε μια ιστοσελίδα στην οποία γίνεται ένα πείραμα που ο καθένας μπορεί να πάρει μέρος και να διαπιστώσει ιδίοις ομασι (έτσι γράφεται ή το σκότωσα?) την ύπαρξη τηλεπάθειας. Βασίζεται σε μια μηχανή παραγωγής πραγματικών τυχαιων αριθμών (χρησιμοποιεί ραδιενεργά ισότοπα) η οποία βρίσκεται στην Ελβετία. Το όλο πειραμα είναι το εξής: όπως και σε οποιδήποτε τυχαιο γεγονός που επαναλαμβάνεται πολλές φορές, τα αποτελέσματα αναπαριστώνται γραφικά από την καμπύλη του Gauss, αυτό είναι fix, πειραματικά προσδιορισμένο. Ο σκοπός είναι να καταφέρεις να μετακινήσεις την καμπύλη με το μυαλό σου είτε δεξιά είτε αριστερά έτσι ώστε αντί των αναμενόμενων αποτελεσμάτων να έχουμε τα μη αναμενόμενα, τα απίθανα. Για να μη μακρυγορώ, το δοκίμασα και είπα την μια φορά να την μετακινήσω κάργα αριστερά και την άλλη κάργα δεξιά (ε δεν μπορεί να είναι σύμπτωση...) και τα κατάφερα! Έμεινα ψιλοσύξυλος αν και πίστευα στην τηλεπάθεια. Ένα παρόμοιο πείραμα είχε γίνει και με κάτι κοτόπουλα αν θυμάμαι αλλά σε τελείως διαφορετική φάση (λογικό γιατί θα ήταν λίγο δύσκολο να εξηγήσεις στην κότα την καμπύλη του Gauss...)

    Ωρίστε και το λινκ για να το διαπιστώσετε και εσείς.

    Υ.Γ: Υπάρχει και η περίπτωση της μπαμπεσιάς βέβαια αλλά δεν νομίζω, τσέκαρα το όλο site και δεν δείνει τέτοια δείγματα...

    'xcuse me while I kiss the sky...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uranous88 στις 30-01-2007 19:19 ]






    Καλα, ενταξει!!!! Το "πειραμα" ειναι η πιο μεγαλη μουφα που εχω δει!!! Δεν θελει κ πολλη σκεψη για να το καταλαβεις!!! Πηγα στο λινκ ετσι απο περιεργια να δω τι σκεφτηκαν αυτη τη φορα. Ειμαι ανθρωπος που δεν πιστευω σε οτιδηποτε μεταφυσικο, παραφυσικο ή δεν ξερω και γω τι αλλο. Αν ακουτε φωνες, λυπαμαι που το λεω, αλλα πρεπει να αρχισετε να παιρνετε ψυχοφαρμακα και οχι να ψαχνετε για χαρισματα. Πραγματικα σορρυ αν προσβαλω καποιον, δεν εχω τετοια προθεση, απλως δεν μπορω να εκφραστω αλλιως.

    Ελεγα λοιπον για αυτο το "πειραμα"...Παω λοιπον στο λινκ. Αληθεια, δεν ειναι περιεργο που σου ζηταει να διαλεξεις απο πριν πού θα προσπαθησεις να μετατοπισεις αυτο το κολοκυθι??? Διαλεγω λοιπον στα δεξια. Ανοιγει ενα παραθυρο, παταω ενα κουμπι για να αρχισω και καθομαι αναπαυτικα στην καρεκλα μου χωρις να κανω τιποτα. Απλα καθομαι και χαζευω. Η βελονα παει αρχικα στα αριστερα (ποσο προβλεψιμο ομως...) και μετα οσο προχωραει ο χρονος (εχει και συγκεκριμενο χρονο που μπορεις να ολοκληρωσεις, σε παρακαλω!) η βελονα αρχιζει να πηγαινει προς τα δεξια, μετα γυριζει λιγο προς τα αριστερα, μετα δεξια και γινεται αυτο το πραγμα συνεχεια, δλδ οτι και καλα καταβαλεις προσπαθεια να την μετακινησεις και μια τα καταφερνεις αλλα μετα το χανεις καπως!! Και φυσικα λιγο πριν τελειωσει ο χρονος (ωωω! πως ξαφνιαστικα!!!) η βελονα πηγε στα δεξια!!!!!! ΝΑΙ! τα καταφερα!!!! Και μαλιστα χωρις να κανω τιποτα!!!! πρεπει να ειμαι μεγαλη ταλενταρα!!! ουτε καν εβαλα το μυαλο μου σε λειτουργια!! φοβερο??? χε χε


    uNick
    01.02.2007, 17:05
    Το πείραμα αυτό προφανώς είναι μια μπούρδα και μισή... Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να πιστεύουν ότι κούνησαν την προδιαγεγραμμένης πορείας ηλεκτρονικά ελεγχόμενη βελόνα. Μέσα στο χάος του ανεξήγητου και με βάση την άγνοια των πολλών, υπάρχει χώρος για πολλές τέτοιες βλακείες. Αυτό όμως δεν σημαίνει και τίποτα.

    Και το λέω αυτό, γιατί δεν μπορείς στα 16 σου, Κριστίνα μου, να έχεις σφαιρική γνώση πάνω σε ένα αντικείμενο που ελάχιστοι γνωρίζουν εις βάθος. Σέβομαι την επιλογή σου να μην πιστεύεις στο μεταφυσικό. Σεβάσου όμως κι εσύ το δικαίωμα κάποιων να έχουν διαφορετική άποψη. Προσωπικά δεν προσβάλλομαι από αυτά που έγραψες, θα χαρώ όμως αν συζητήσεις το θέμα βάσει γνώσεων και όχι με απλές εικασίες. Στις προηγούμενες σελίδες έχουν συζητηθεί διάφορες περιπτώσεις που αν μη τί άλλο θα έπρεπε να σε κάνουν να σκεφτείς την πιθανότητα κάτι να συμβαίνει, να αποδεικνύεται πειραματικά, κι όμως να μην υπάρχει λογική (φυσική) εξήγηση. Δεν σου λέω ότι είναι έτσι ντε και καλά, αλλά μην αποκλείεις κάτι αν δεν το γνωρίζεις.

    Φιλικά.
    rigas
    01.02.2007, 17:52
    ...ενώ ο φλοιός της γης μετακινείται συνεχώς αλλάζοντας, έστω και λίγο, τις αποστάσεις, υπάρχουν κάποια σημεία που μένουν πάντα σταθερά.
    Απ' αυτά αναφέρω ενδεικτικά:
    α) το ιερό των Δελφών
    β) ο Παρθενώνας
    γ) ο ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο

    Τα τρία αυτά σημεία (όλα λατρευτικά) σχηματίζουν ένα τρίγωνο του οποίου οι πλευρές δεν έχουν μεταβληθεί ούτε χιλιοστό.

    Οι αρχαίοι τα γνωρίζανε, για μας είναι ανεξήγητο.

    uNick
    01.02.2007, 18:05
    Παράθεση:
    Το μέλος rigas στις 01-02-2007 στις 17:52 έγραψε...

    ...ενώ ο φλοιός της γης μετακινείται συνεχώς αλλάζοντας, έστω και λίγο, τις αποστάσεις, υπάρχουν κάποια σημεία που μένουν πάντα σταθερά.
    Απ' αυτά αναφέρω ενδεικτικά:
    α) το ιερό των Δελφών
    β) ο Παρθενώνας
    γ) ο ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο

    Τα τρία αυτά σημεία (όλα λατρευτικά) σχηματίζουν ένα τρίγωνο του οποίου οι πλευρές δεν έχουν μεταβληθεί ούτε χιλιοστό.

    Οι αρχαίοι τα γνωρίζανε, για μας είναι ανεξήγητο.

    1. Αυτό δεν είναι ανεξήγητο. Τα τρία σημεία που ανέφερες βρίσκονται πάνω στην ίδια τεκτονική πλάκα.

    2. Μάλλον συμπτωματικό είναι αυτό, φίλε μου... Εκτός αν υπάρχει κάποιο στοιχείο που να αποδεικνύει ότι οι αρχαίοι γνωρίζανε κάτι τέτοιο.
    Aiolos_m
    01.02.2007, 19:13
    Και το στενό των Θερμοπυλών έχει όλα του τα σημεία στην ίδια τεκτονική πλάκα όμως έχει μεγαλώσει κατά πολύ, που πλέον δεν είναι καθόλου... στενό.
    PROFBASILHS
    01.02.2007, 20:24
    Rίξτε μια ματιά στα site www.darkworld.gr
    kai www . alito.gr


    Moy έχει τύχει 3 φορές μέχρι τώρα να δω εικόνες και καταστάσεις που μου συνέβησαν λίγο καιρό αργότερα. Πιο συγκεκριμένα, είδα πως μίλαγα με ένα γνωστό μου για ένα ζήτημα που με απασχολούσε. Λίγο καιρό μετά (1
    εβδ.) τον συνάντησα στο δρόμο και μιλήσαμε για το θέμα αυτό και μου είπε τα ίδια ακριβώς λόγια που είχα δει να μου λέει στον ύπνο μου. Πόσο τυχαίο μπορεί να ήταν αυτό ???
    uranous88
    03.02.2007, 01:23
    Παιδιά μην τρελαίνεστε εχουν γίνει πειράματα για τηλεπάθειες και τέτοια, δεν είναι όλα μια τεράστια μπούρδα όπως προαναφέρθηκε. Πράγματι παραξενέυτηκα και 'γω και εκανα την εξής κομπίνα: διάλεξα δεξιά αλλά "προσπάθησα" για αριστερά. Όλως τυχαίως πήγε αριστερά. Πάλι το ίδιο και μετά το ανάποδο. Πάντα έπιανε. Και μη μου πέιτε σύμπτωση. Την επιλογή την έχει για στατιστικούς λόγους για το πείραμα όχι για κομπίνα. Να δει πόσoi έπεσαν μέσα, πόσοι τα κατάφεραν! Ακόμα και απλά να κάτσεις χωρίς να κάνεις τίποτα μπορεί υποσυνείδητα να το προσπαθείς. Παίζουν πάρα πολλοί παράγοντες, είναι χαόδη τα συστήματα. Άμα τσεκάρετε λίγο κβαντομηχανική θα καταλάβετε πόσο "νορμαλ" είναι ο κόσμος μας...

    'xcuse me while I kiss the sky...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uranous88 στις 03-02-2007 01:39 ]


    metalknight999
    12.03.2007, 00:08
    Loipon 8a sas pw 3 pragmata
    1) Xpusimopoioume t 5% tou myalou mas
    2)O engefalos dexetai 1000ploasia ere8ismata ap auta pou katalavenoume apla adynatei n mas t "deiksei"
    3)yparxoun toulaxisron 17 diastaseis.

    San metafusiko proswpika 8 oriza thn proswrinh leitourgia megalyterou merous tou mualou mas me apotelesma n apoktoume kalhterh antilhpsh tou kosmou.

    T panta ekshgountai kyriws mesa apo fusikh kai ma8hmatika
    h pshxh logou xari einai hlektrismos.
    Opote oi nekroi pou einai !Volt! ginontai antiloipth apo emas pou eimaste kai meis volt

    Pi8anwn polloi na exete akousei gia ta will o the wisp pou ka einai polu synh8es fainomeno.Lene edw kai 1000ades xronia pws einai oi psyxes twn nekrwn.Anakalhpsan pws einai sfairikoi keraunoi...
    Eliza21
    12.03.2007, 00:37
    μήπως έχετε ακούσει τιποτα για τους idigo?? για να ψαχνόμαστε καλύτερα λέω εγω.....
    mariza18
    12.03.2007, 01:39
    Κάθε Σάββατο βράδυ βλέπε άλτερ!Μόνιμα τους έχει αφιέρωμα..
    thank
    12.03.2007, 01:47
    ετυχε να πέσω πάνω στο Αλτερ που λέει και η Μαρίζα, χθές, τους έχει ο Χαρδαβέλας, γενικά δεν τον μπορώ πάνω από 10 λεπτά και μας είπε ότι οι ίντιγκο ειναι ξεχωριστοί και έχουν πολλές ικανότητες και οι ίντιγκο ειναι μία γενιά που θα σώσει τον κόσμο γιατί έχουν πολλές ικανότητες (αλλα δεν μπορεί και ενας κακός να τους επιστρατεύσει ?) και αυτοί (οι ίντιγκο) αναγνωρίζονται και μεταξύ τους και έχουν γίνει έρευνες από πολλά ιδρύματα και θα έκανε πολλές ερωτήσεις ο Χαρδαβέλας ώστε ανάλογα με την απάντηση να δούμε αν είμαστε ίντιγκο και πήρα χαρτί και μολύβι να σημειώσω αλλα μετά έπρεπε βγω και δεν ξέρω τι έγινε.
    mariza18
    12.03.2007, 02:00
    αυτο το ερωτηματολογιο το λέει εδώ και ένα μήνα τώρα.όσες φορές έχω κάτσει και το έχω κάνει,ποτέ δεν έχω δει τις απαντήσεις.. αν τις μάθει κάποιος ας τις πει βρε παιδιά
    thank
    12.03.2007, 02:07
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 12-03-2007 στις 02:00 έγραψε...

    αυτο το ερωτηματολογιο το λέει εδώ και ένα μήνα τώρα.όσες φορές έχω κάτσει και το έχω κάνει,ποτέ δεν έχω δει τις απαντήσεις.. αν τις μάθει κάποιος ας τις πει βρε παιδιά



    μπα ? θελεις να μαθεις τα μυστικά ΜΑΣ ? αν ησουν μια απο ΕΜΑΣ τους λίγους θα ήξερες τις απαντήσεις. Θα τις μάντευες. ΔΕΝ εισαι !
    mariza18
    12.03.2007, 02:16
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 12-03-2007 στις 02:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 12-03-2007 στις 02:00 έγραψε...

    αυτο το ερωτηματολογιο το λέει εδώ και ένα μήνα τώρα.όσες φορές έχω κάτσει και το έχω κάνει,ποτέ δεν έχω δει τις απαντήσεις.. αν τις μάθει κάποιος ας τις πει βρε παιδιά



    μπα ? θελεις να μαθεις τα μυστικά ΜΑΣ ? αν ησουν μια απο ΕΜΑΣ τους λίγους θα ήξερες τις απαντήσεις. Θα τις μάντευες. ΔΕΝ εισαι !


    έχεις δίκιο..κανονικά έπρεπε να χα διαισθανθεί τις απαντήσεις..κρίμα που δεν είμαι ίντιγκο σαν εσάς (φαντάζομαι θα ξερες απο πριν τι θα έγραφα τώρα)..
    manos_p
    12.03.2007, 14:01
    paidia den kserw to lete peri logikis kai uposeinidito...

    egw exw mia sumathitria i opoia auti kai i aderfi tis exoun tin tasi na blepoun paithamena proswpa mesw tou antikatoptrismou tis tileorasis otan einai kleistei kai tou kathrefti...i gunaika pote den koimate me tin tileorasi kleistei kai pote den menei sto dwmatio tis me kathrefti kai kleisto to fws...exei dei polles fores tin giagia tis mesw tis tv na steketai dipla tis kai i fili mou na gurizei kai na min blepei kanenan...mou orkistike stin zwi tis kai tin pisteuw gia duo logous...1on einai 40 xronwn kai 2on den einai kati asunithisto auto to fainomeno stin agglia logo to oti eiparxoun polla spitia ews kai 300 xronwn palia...kai malista pisteuoun edw oti pantou uparxei ena pneuma se kathe spiti...oi gunaika agglida gnusia..kai lew gunaika giati einai 40 xronwn...

    (sorry gia ta greeklish)...

    pantws otan mou ta eipe koufathika...
    Eliza21
    12.03.2007, 15:14
    Παράθεση:

    Το μέλος manos_p στις 12-03-2007 στις 14:01 έγραψε...

    paidia den kserw to lete peri logikis kai uposeinidito...

    egw exw mia sumathitria i opoia auti kai i aderfi tis exoun tin tasi na blepoun paithamena proswpa mesw tou antikatoptrismou tis tileorasis otan einai kleistei kai tou kathrefti...i gunaika pote den koimate me tin tileorasi kleistei kai pote den menei sto dwmatio tis me kathrefti kai kleisto to fws...exei dei polles fores tin giagia tis mesw tis tv na steketai dipla tis kai i fili mou na gurizei kai na min blepei kanenan...mou orkistike stin zwi tis kai tin pisteuw gia duo logous...1on einai 40 xronwn kai 2on den einai kati asunithisto auto to fainomeno stin agglia logo to oti eiparxoun polla spitia ews kai 300 xronwn palia...kai malista pisteuoun edw oti pantou uparxei ena pneuma se kathe spiti...oi gunaika agglida gnusia..kai lew gunaika giati einai 40 xronwn...

    (sorry gia ta greeklish)...

    pantws otan mou ta eipe koufathika...


    αν η γιαγια της είχε πεθάνει μες το σπίτι πολύ πιθανόν.........εώ έγώ ξέρω μια οικογενεια στα Μέγαρα (μαμα,μπαμπας, παιδί) όπου μετακόμισαν σε ένα συγκεκριμένο σπίτι πριν κανα χρόνο και το παιδί τους παίζει με το φάντασμα ενός παιδιού που είχε πεθανει εκει......οι γονεις βλέπαν παιχνίδια να μετακινούνται και φωνάξαν παπα ο οποίος την ήξερε την ιστορία του σπιτιου με το φαντασμα και αρνήθηκε να κάνει ευχέλαιο.. Τώρα η οικογένεια, εδώ και ένα χρόνο συνεχίζει να έχει το φάντασμα μες το σπίτι της........αυτό και αν είναι κουφο.......
    Eliza21
    12.03.2007, 15:26
    πάντως η θεία μου (εαν θεωρήσουμε την ιστορία των ίντιγκο και των κρυστάλινων παιδιών σωστή) είναι ίντιγκο. Αν κάποιος από το συγγενικό ή φιλικό της περιβαλλον πάθει κάτι το διαισθάνεται και δεν μπορεί να κοιμηθει.....Σας ορκίζομαι πως η διαίσθηση της χρόνια τώρα δεν έχει κάνει κανένα λάθος δυστυχώς........και όσο για τον καφέ?? μια φορά πριν καμια δεκαριά χρόνια είπε γελώντας σε μια φίλη της πως θα της πει το καφέ για να της βρει το πρόβλημα της και μόλις έκανε να δει το φλυτζάνι, βρήκε το πρόβλημα της φίλης της ολοκάθαρο παρόλο που δεν είχε ιδέα απο αυτά.....περιττο να σας πω πως τρόμαξε τόσο που ούτε καν θέλει να το συζητάει πόσο μάλλον να το εξασκήσει...........λέτε να είναι γεγονός η εξέλιξη του ανθρώπου σε ίντιγκο και κρύσταλ????????? εγώ πάντως ανατρίχιασα...μπρρρρρρρρρρρρρρρρ...