ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Μετατροπή ακουστικής σε ηλεκτροακουστική κιθάρα?

    music_16
    02.11.2005, 16:38
    ειχε ξανα αναφερθει το θεμα για το μαγνητη σε ηχειο ακουστικης κιθαρας αλλα δεν καταλαβα κ πολλα.στο μαγαζι που ρωτησα για να φτιαξει την κιθαρα μου,ειπανε οτι θα βαλουν κρυσταλλο.αυτο που δεν εχω καταλαβει(αλλα κ δεν ξερρω)ειναι,πως πανω στην κιθαρα θα παρχει κατι για τις ρυθμισεις ή οχι?κ τελος αξιζ ει να την φτιαξω ή θα την χαλασω παρισσοτερο?αν μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι αυτο το θεμα ειναι λιγο περιπλοκο...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 04-11-2005 00:01 ]
    rapsodos
    02.11.2005, 16:53
    νομιζω οτι δεν πρεπει να τη φτιαξεις. Πολλές φορές οι τεχνίτες δεν είναι και τόσο τεχνίτες οπότε ρισκάρεις πολλά. Εξάλου οι ηλεκτρακουστικές κιθάρες ξεκινάνε απο λογικές τιμές. Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς ακουστική κιθάρα έχεις , πόσο καλή είναι και πόσο καλά - καιρό πάιζεις.
    Πάντως όντως κρύσταλο βάζουν στις ηλεκτρακουστικές .
    music_16
    02.11.2005, 17:10
    εχω μια yamaha κ απο ότι μου εχουν πει ειναι σεχτικα καλη(την ειχα παρει πριν δυο χρονια 345) κ μαθαινω 3 χρονια.οσο αναφορα για τις ρυθμισεις, θα υπαρχει κατι πανω στην κιθαρα?
    Aiolos_m
    02.11.2005, 17:14
    Από όσα ξέρω δεν θα υπάρχουν ρυθμήσεις. Τώρα τι δουλειά θα σου κάνουν..
    Θα συμφωνήσω πάντως με τον προλαλήσαντα και δεν σου συνιστώ να την τρυπήσεις. Ρισκάρεις πολλά. Καλύτερα πάρε μια ηλεκτρακουστική έτοιμη όπου παρέχεται μαι μια α' εγγύηση κατασκευαστή.
    music_16
    02.11.2005, 17:19
    ξερετε μηπως ,πανω - κατω τις τιμες για μια ηλεκτροακουστικη?
    rapsodos
    03.11.2005, 09:26
    Ειναι σα να ρωτάς αν ξέρουμε για τιμές αυτοκινήτων. Υπάρχει μεγάλη ποικιλία και διαφοροποιήσεις. Έχεις καποιο συγκεκριμένο μοντέλο υπόψιν, κυμαίνεσαι σε κάποιες τιμές? Μάλλον για ΥΑΜΑΗΑ σε κόβω πάντως αν είσαι ικανοποιημένος απο αυτήν που έχεις. (Εγώ δεν θα αγόραζα ΥΑΜΑΗΑ για παράδειγμα αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή). Βασικά πάντως πες μας τι σε ενδιαφέρει. Καλό είναι πάντως κάτω απο 300 να μη δώσειςι. Και μπορείς να μην ξεπεράσεις τα 500. Εκεί μέσα μάλλον θα ψάξεις , σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. Να ξέρεις όμως οτι θέλει λίγο ψάξιμο , δεν είναι και τόσο απλά. Καλό είναι να ακούσεις πολλές κιθάρες. Οτι θέλεις εδώ είμαστε , ρώτα άφοβα. Αρκεί να μπορούμε να βοηθήσουμε.
    music_16
    03.11.2005, 16:59
    βασικα οι τιμες που ενδιαφερομαι ειναι μεταξυ 300-400, αλλα νομιζω πως υπαρχει προβλημα πως ειμαι αριστεροχειρας(κατι που ξεχασα να γραψω χθες)λογικα θα υπαρχουν,αλλα το ποσο πανε δεν ξερω, γι 'αυτο ρωτησα κ για τιμες.
    RahmanAzeez
    03.11.2005, 19:17
    Φίλε μου , το θέμα του κρυστάλλου εξαρτάται και απο το ξύλο της κιθάρας που έχεις.
    Μία καλή λύση που θα σου πρότεινα ειναι να πάρεις εναν εφαρμοστό μαγνήτη,DEAN MARKLAY (τοποθετείται ακριβώς πανω στην οπή του αντηχείου της κιθάρας) και θα έχεις ικανοποιητικά αποτελέσματα,τόσο σε ενισχυτές όσο και σε μικροφωνικές.
    Ειναι εκτός των αλλων και σχετικά φτηνή λύση 30.000 στις αγαπημένες μας δραχμούλες,όταν τον είχα πάρει εγώ.Θυμαμαι οτι δεν μου εκανε και μικροφωνισμούς,όπως αλλοι μαγνήτες που ήταν μεσα στο ηχείο της κιθάρας και χαλάγαν τον κόσμο στα ΟΟΟΟΥΥΥΥ ΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥ....
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Γειά χαρά.
    music_16
    03.11.2005, 19:26
    οκ, ευχαριστω παντως για τη βοηθεια!!!!!