ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη
    pit_zav
    03.11.2005, 21:37
    Γεια σας παιδιά! Έχω μια κονσόλα στην οποία συνδέω το μικρόφωνο και άλλα μουσικά όργανα και τη συνδέω στο line in της κάρτας ήχου του υπολογιστή μου και από εκεί στην είσοδο του στερεοφωνικού μου. Το πρόβλημά μου είναι ότι το μικρόφωνο και τα άλλα όργανα μπουκώνουν και δεν μπορώ να κάνω μια σωστή εγγραφή. Φαντάστηκα πως ήταν τα καλώδια και αγόρασα άλλα, αλλά γίνεται πάλι το ίδιο. Τί μπορεί να φταίει; Έχω ακούσει ότι φταίει η γείωση αλλά εγώ νομίζω ότι η γείωση παίζει ρόλο στο φύσημα. Σας παρακαλώ μοιραστείτε τις γνώσεις σας μαζί μου!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 03-11-2005 23:54 ]
    dimko
    04.11.2005, 09:25
    Παίξε με τις εντάσεις.

    Αν τα βγάλεις από τα ηχεία του pc μπουκώνουν πάλι;



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimko στις 04-11-2005 09:33 ]
    rapsodos
    04.11.2005, 09:30
    Αυτο θα σε ρωτούσα και εγώ. Μήπως οι γενικές σου εντάσεις είναι υψηλές? Είτε στην κάρτα είτε στο πρόγραμμα(αν χρησιμοποιείς). Προσπάθησε να τις χαμηλώσεις αρκετά , ακόμα και στο 1, πρώτα απο την κονσόλα και αν πάλι δε γίνεται τίποτα και απο την κάρτα.
    pit_zav
    04.11.2005, 13:53
    βασικα δεν εχο ηχεια ιπολογιστη.με τις εντασις επαιξα αλλα δεν εκανε τιποτα.οταν σινδεο τιν κονσολα κατευθειαν με το στερεοφωνικο δουλευει μια χαρα.και οταν σινδεο το μικροφωνο κατευθειαν με τον ιπολογιστη παλι μια χαρα.δεν ξερω τι να κανω πια.λιπον και κατι αλλο που δεν ξερω αν πεζει ρολο οταν ωαζο το μικρωφωνο στην κονσολα μερικες φορες το μικρωφωνο δεν εχει το εφε που βαζω απο τιν κονσολα και μετα απο καμποση ωρα μπενει το εφε (20 λεπτα περιπου).δεν ξερω εχω μπερδευτει γιατι περα απο το τριξημο οταν αυξανω την ενταση του εφε ακουγετε παρα πολι φυσιμα.συγνωμη αν σας ζαλησα.
    ageras
    04.11.2005, 16:02
    Προσπάθησε να χαμηλ΄σεις την ένταση εισόδου από την κάρτα σου και έπειτα μείωσε την ένταση στο gain του κάθε καναλιού στην κονσόλα αν και πάλι δεν γίνει τίποτα ίσως να έχει πρόβλημα η κάρτα σου.
    pit_zav
    04.11.2005, 16:11
    το εχο δοκιμασει σε διο ιπολογιστες ο ενας εχει audigy 2 zs και ο αλλος audigy.εχω πεξη και με τις εντασις του line in.μιπως φταιει το οτι μονο το ενα καναλι (left η right)vazo sthn karta hxou?
    ageras
    04.11.2005, 16:14
    όχι δεν παίζει ρόλο.Απλά το σήμα είναι δυνατό.Δοκίμασε να χαμηλώσεις στο ελάχιστο τα gain κονσόλα σου και γράψε κάτι για να δεις αν θα συνεχίσει να είναι παραμορφωμένο το σήμα

    pit_zav
    04.11.2005, 16:43
    μα ειναι λογικο να σιμβενει αυτο, δεν θα μπορω να γραψω τιποτα με τοσο χαμιλη ενταση.ετσι σιμβενει σε ολους ποσ εκσαλιφετε αυτο το προβλημα?αλλη καρτα ηχου απο οτι ξερετε και εσεις εγραφη χωρις να ακους αυτο που γραφεις δεν γινετε.ευχαριστω παντος που ασχολιστε με το προβλημα μου.
    RahmanAzeez
    04.11.2005, 21:45
    Quote:

    Το μέλος pit_zav στις 04-11-2005 στις 16:43 έγραψε:

    μα ειναι λογικο να σιμβενει αυτο, δεν θα μπορω να γραψω τιποτα με τοσο χαμιλη ενταση.ετσι σιμβενει σε ολους ποσ εκσαλιφετε αυτο το προβλημα?αλλη καρτα ηχου απο οτι ξερετε και εσεις εγραφη χωρις να ακους αυτο που γραφεις δεν γινετε.ευχαριστω παντος που ασχολιστε με το προβλημα μου.




    Κοίτα τα τις ρυθμίσεις της κάρτας στα playback/output ή δές μήπως η κάρτα σου συνοδεύεται απο κάποιο προγραμμα μίξεως και εντάσεως, τόσο μικροφώνων ,όσο και των ακουστικών.Μήπως το μικρόφωνό σου πρέπει να το χαμηλώσεις απο το ΜΑΙΝ της κάρτας? Δοκίμασε αυτο και την κονσόλα άστην στις κανονικες εντάσεις ανα κανάλι.

    Το πιό πιθανο παντως ειναι να υπάρχουν και ενδείξεις εντάσεων ,εκτος απο την κονσολα και το προγραμμα που χρησιμοποιεις, ...και στην καρτα ήχου σου. απο εκει φτιάξτο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : RahmanAzeez στις 04-11-2005 21:48 ]
    irene0
    08.11.2005, 15:33
    Παρε καινουργιο μικροφωνο.
    count
    09.11.2005, 15:58
    kitaxse an exeis alles exsodous out apo tin konsola.an eheis vgale apo ekei to sima.to sima pou dineii konsola soy inae poli dinato,gia afto ke mpoukoni.episeis allaxse tin ipodohi in tis kartas soy na dis an iparhei akoma mpoukoma.episeies pigene sto control panel\sounds audio devices\volume\advanced\options\properties\recording\microphone\advanced\1 microphone +20db boost.an einai tsekarismeno,antsekareto.