ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Pοκ σε ψηλά τακούνια

    Sofia
    04.11.2005, 11:59
    «EΠEΛAΣH» ΓYNAIKEIΩN ΣYΓKPΟTHMATΩN ΣTA MEPH MAΣ

    H θηλυκή πλευρά του ροκ είναι θορυβώδης, κιθαριστική και λίγο «νταρκ», σκοτεινή. Τις αποκαλύψεις κάνουν Electrelane και Organ - δύο σχήματα και μόνο κορίτσια, μια τάση που φοριέται εσχάτως στο ροκ- σε αθηναϊκές σκηνές. Πόσα νομίζετε ότι άλλαξαν από την εποχή που η Τζάνις Τζόπλιν ξεσήκωνε τα πλήθη;

    «Ήταν πάντα το όνειρό μου να παίζω σε ένα ροκ συγκρότημα και να γράφω μουσική. Κατά κάποιον τρόπο λοιπόν τώρα δουλεύω πάνω στον σκοπό της ζωής μου. Περνάμε μάλιστα τόσο καλά μαζί - τα άλλα κορίτσια και εγώ - και αυτό είναι το μεγάλο αβαντάζ». Τα κορίτσια είναι oι Organ και ένα από αυτά, η Τζένι Σμιθ, απαντά από... την άλλη άκρη τού email, λίγο πριν φτάσουν στα μέρη μας. Έρχονται από τον Καναδά και όπου βρεθούν - τελευταία στην «indie» σκηνή τους - ανοίγουν πόρτες.

    Αυτόν τον καιρό περιοδεύουν ασταμάτητα, οδηγούν, πετάνε και πάλι οδηγούν από πόλη σε πόλη, ενώ καθόλου δεν τις πειράζει να κάνουν ένα μικρό φλας-μπακ. «Ήταν ιδέα της Κέιτι, της τραγουδίστριάς μας, να "βάλουμε μπροστά" το συγκρότημα. Και νομίζω ότι οι κατάλληλοι άνθρωποι βρέθηκαν μαζί την κατάλληλη στιγμή και έτσι άρχισαν όλα».

    Στα κομμάτια τους μπορεί να ακούς από τους κλασικούς Cure ώς τους νεώτερους κιθαριστές τής «νταρκ», αλλά η Τζένι λέει τα εξής επί του θέματος: «Είναι περίεργο το ότι όλες μας έχουμε διαφορετικές μουσικές επιρροές. Προσωπικά, ένιωσα την ανάγκη να παίξω μουσική ακούγοντας πολύ τους Smiths, τους Joy Division, τους Devo και, συμπτωματικά, αυτά τα γκρουπ αρέσουν και στα άλλα κορίτσια. Ωστόσο, δεν ξέρω αν θα έβρισκα το θάρρος να πιάσω κάποιο όργανο στα χέρια μου, αν δεν είχα την έμπνευση από τις αγαπημένες μου γυναίκες-δημιουργούς, όπως την Πάτι Σμιθ, την Καθλίν Χάνα, την Κρίστιν Μακβί, την Τζάνις Τζόπλιν».

    Από τις πιο δυνατές στιγμές της καριέρας τους ώς τώρα, θεωρούν τη συναυλία που έδωσαν στο φεστιβάλ «Route du Rock», ανοίγοντας για τους Cure.

    «Καμια μας όμως δεν έχει βρεθεί στην Ελλάδα μέχρι σήμερα. Πιστεύω πως το πρόβλημα με τη Βόρεια Αμερική είναι πως είμαστε πολύ "κλειστοί" και δεν ερχόμαστε εύκολα σε επαφή με μουσικές από άλλα μέρη του κόσμου, εκτός Βρετανίας».




    «Θέλουμε να ακούει τη μουσική μας όσο το δυνατόν περισσότερος κόσμος, γιατί ο πολιτιστικός ελιτισμός είναι αηδιαστικός», λένε οι Electrelane, που αντήλλαξαν τα ψηλά τακούνια τους με... ροκ άρβυλα

    Φεμινιστικές κιθάρες

    Φεμινιστικό ροκ υπάρχει; Κιθάρες με γυναικεία... διαίσθηση; Μπορεί, αλλά δεν αφορούν άμεσα τα κορίτσια των Electrelane. H επιχειρηματολογία τους είναι άκρως μουσική. Ηλεκτρικές «μάχες» σε διαφορετικά πεδία του ροκ. Ήδη έχουν υπολογίσιμες συμπάθειες στο ελληνικό κοινό. «Λειτουργούμε σχεδόν ανακλαστικά. Αρχίζουμε να παίζουμε μαζί και, όπως βγαίνει, έτσι συνεχίζουμε», λένε, εξηγώντας πώς οι μουσικές τους αλλάζουν μέσα τα χρόνια. Οι Electrelane «μετρούν» ροκ ζωή από το 1998, όταν αποφάσισαν στο Μπράιτον να «ασπαστούν» τη λατρεία τής ροκ κιθάρας, σε μια εποχή που ο ηλεκτρονικός ήχος μπορούσε να τους φανεί χρήσιμος. Με το «Rock It To The Moon», το «Axes» και μια αξιοπρόσεκτη συναυλιακή δραστηριότητα απέκτησαν πιστό κύκλο θαυμαστών. Είτε όμως συμφωνεί μαζί τους είτε όχι, μπορεί να εκτιμήσει την άποψή τους: «Τα καλά συγκροτήματα πρέπει να προσπαθούν για την ανατροπή της δευτεροκλασάτης ποπ που μας κατακλύζει και όχι να αφήνονται στο περιθώριο και τη λήθη, σε μιαν απέλπιδα προσπάθεια απόδειξης της μουσικής τους αξιοπιστίας».



    Με επιρροές από Cure, Smiths, Joy Division κ.ά, έρχονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα οι Καναδές Organ

    INFO
    Electrelane, απόψε στο «Gagarin 205» (Λιοσίων 205) ώρα 21.30, είσοδος 25 ευρώ.

    Organ, τη Δευτέρα στο «Underworld» (Θεμιστοκλέους και Γαμβέττα 5) είσοδος 20 ευρώ.




    www.tanea.gr
    W4TT4N4B3
    04.11.2005, 19:43
    electrelane θα ελεγε πολυ αλλα δεν καλυπτονται ευκολα 500 χιλιομετρα
    τους επαιξα και την Κυριακη στο mh radio
    ας ειναι την επομενη φορα
    ocean_soul
    04.11.2005, 20:26
    Αύριο Σάββατο 5/11 οι Electrelane θα εμφανιστούν στο Ξυλουργείο του Μύλου, στη Θεσσαλονίκη.

    Είσοδος : 20? (προπώληση) , 25? (ταμείο) (αν θυμάμαι καλά την αφίσα που είδα το μεσημέρι)

    Οπότε Wattanabe, ίσως καταφέρεις να τους δεις στη Θεσσαλονίκη.

    Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι σε ολόκληρο το άρθρο δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι Electrelane θα εμφανιστούν και στη Θεσσαλονίκη, λες και όλοι οι αναγνώστες της εφημερίδας κατοικούν στην πρωτεύουσα ή κοντά σε αυτή.
    W4TT4N4B3
    04.11.2005, 20:31
    απο εφημεριδες σαν τα ΝΕα τωρα εχω δει και χειροτερα
    ας περιμενουμε να δουμε μηπως εχουν αυριο καποιο δημοσιευμα
    ας μη θιχτουν τωρα οι αναγνωστες των ΝΕων...

    ocean Soul μπορει να παω...
    ευχαριστω παντως...

    ...το Φαντασμα του Wattanabe...
    η φιλανθρωπια ειναι το τελευταιο σταδιο του καπιταλισμου.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : W4TT4N4B3 στις 04-11-2005 20:37 ]
    Tipota
    05.11.2005, 02:16


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tipota στις 07-11-2005 15:13 ]
    W4TT4N4B3
    05.11.2005, 02:36
    Quote:

    Το μέλος Tipota στις 05-11-2005 στις 02:16 έγραψε:

    Απαραδεκτοι




    εμεις ή η εφημεριδα?
    Tipota
    05.11.2005, 04:15
    το συγκροτημα αυτο.
    W4TT4N4B3
    05.11.2005, 11:34
    Quote:

    Το μέλος Tipota στις 05-11-2005 στις 04:15 έγραψε:

    το συγκροτημα αυτο.





    ετσι εξηγουνται πολλα.
    Tipota
    05.11.2005, 14:27


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tipota στις 07-11-2005 15:14 ]