ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Ο περίφημος κώδικας Da Vinci..!

    Hastaroth
    22.05.2006, 23:55
    Quote:

    Το μέλος sintorin στις 22-05-2006 στις 17:12 έγραψε:
    Oi sionistes einai mia krufi organosi i opia idruthike to 1099.



    Μήπως εννοείς τούς Ναϊτες;
    gazakas
    23.05.2006, 01:22
    ...."but all of the art, architecture, secret rituals, secret societies, all of that is historical fact."

    ...Επειδή εγώ δε μπορώ να έχω ένα κείμενο αμετάφραστο μπροστά μου, θα κάνω μια προσπάθεια με τα λίγα αγγλικά που ξέρω να το αποδώσω στα ελληνικά: "...αλλά όλα όσα αφορούν την τέχνη, την αρχιτεκτονική, τις μυστικές τελετουργίες, τις μυστικές εταιρείες/οργανώσεις, όλα αυτά είναι ιστορικά γεγονότα/ιστορική πραγματικότητα".

    Μάγκας ο Brown. Τι λέει στο παραπάνω απόσπασμα απαντώντας στην ερώτηση σε ποιο βαθμό είναι βασισμένο το βιβλίο του στην πραγματικότητα; Ότι ο σκελετός, το σκηνικό του βιβλίου είναι από αγνά, αληθινά υλικά. Δηλαδή αν κάποιος θέσει το ίδιο ερώτημα σε έναν συγγραφέα που γράφει μυθιστόρημα για το Λονδίνο του Μεσοπολέμου τι θα απαντούσε εκείνος; "όλα όσα αφορούν την τέχνη, την αρχιτεκτονική, τις λέσχες και τη δομή του αγγλικού κράτους είναι ιστορικά γεγονότα". Κι όμως αυτός ο συγγραφέας μπορεί να έχει γράψει ένα αστυνομικό μυθιστόρημα τελείως φανταστικό! Κάποιος στις προηγούμενες σελίδες το έχει σημειώσει ήδη: μπορεί όλα τα δεδομένα να είναι αληθινά, αλλά η ερμηνεία και ο τρόπος που τα συσχετίζω να είναι τελείως ανυπόστατος.

    Και επειδή κάποιοι παίρνουν στα σοβαρά ορισμένα πράγματα παραπάνω από όσο πρέπει, προτείνω να διαβάσουν το "Εκκρεμές του Φουκώ" του Ουμπέρτο Έκο, μυθιστόρημα με θέμα σχετικό με τον "Κώδικα". Επιφυλάσσομαι κάποια από τις επόμενες μέρες να αναφερθώ εκτενέστερα σε αυτό παραθέτοντας ίσως και χαρακτηριστικά αποσπάσματα.

    Διάβασα ξανά με πολύ προσοχή το άρθρο του grammophone στην αρχή του topic και σε πολλά σημεία του συμφωνώ, αλλά επιμένω ότι και μόνο ο χαρακτηρισμός του βιβλίου τόσο από το συγγραφέα όσο και από τον εκδότη αλλά και από το κοινό ως ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑΤΟΣ είναι το καθοριστικό σημείο. Όλα τα άλλα -δηλώσεις του Brown, τρόπος γραφής, ψευδοιστορική υποστήριξη κτλ.- είναι εκ του περισσού και εκ του πονηρού. Βασικός σκοπός το χρήμα και η δόξα.

    Λυπάμαι που τόσος κόσμος έφαγε τα διαφημιστικά τρυκ και δεν ασχολήθηκε με το βιβλίο όπως του αρμόζει και όπως παρήγορα έγραψαν κάποιοι και εδώ: ως ένα απλό μυθιστόρημα γραμμένο προς τέρψη και ψυχαγωγία των αναγνωστών και προς όφελος του συγγραφέα και των εκδοτών.

    Κλείνω με μια αναφορά στους φίλους που είναι πιστοί χριστιανοί και φοβήθηκαν ότι μπορεί το συγκεκριμένο βιβλίο και η ταινία να προξενήσουν κακό. Ο Έκο και πάλι, φίλοι μου, έχει μιλήσει για την αρχή της διάψευσης: ποτέ μη διαψεύδετε κάτι, ακόμα και αν πρόκειται για τη χειρότερη συκοφαντία, σε ακροατήριο μεγαλύτερο από αυτό που έχει υπόψιν του το αντικείμενο της διάψευσης! Πχ. σε ένα τοπικό έντυπο της Δράμας δηλώνεται από δημοσιογράφο ότι ο Αρχιεπίσκοπος είναι, ας πούμε, γκέι. Η είδηση δεν έχει πάρει δημοσιότητα αλλά φτάνει στα αυτιά της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου. Έξαλλοι οι Ιεράρχες αποφασίζουν να βγάλουν ένα Δελτίο Τύπου και να προβούν σε μια δήλωση στα τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά κανάλια ότι αυτό που είπε την τάδε ημερομηνία στο τάδε έντυπο ο τάδε δημοσιογράφος είναι ένα κατάφωρο ψεύδος! Αποτέλεσμα: 10 περίπου εκατομμύρια Ελλήνων πληροφορούνται τελικά τη συκοφαντία. Πείτε μου τώρα, στην καλύτερη των περιπτώσεων δε θα αρχίσει να αναρωτιέται το 1/10 όσων την άκουσαν σχετικά με το αν είναι αληθινή ή όχι;
    Για να γυρίσουμε στον Κώδικα, πρέπει να ξέρετε ότι πολλοί, ανάμεσά τους κι εγώ, δε διαβάσαμε το βιβλίο, αλλά έχουμε πληροφορηθεί για τους διαφόρους ισχυρισμούς που εμπεριέχει κυρίως από όσους φωνασκούν και γράφουν λάβροι εναντίον του. Σκεφτείτε τελικά πόσοι διάβασαν το βιβλίο και πόσοι είδαν και θα δουν την ταινία από τη μια, και πόσοι ξέρουν πια ότι κάποιος ισχυρίζεται τα όσα ισχυρίζεται για τον Ιησού από την άλλη.



    rouli726
    23.05.2006, 12:23
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 18-05-2006 στις 14:22 έγραψε:

    @ jorge
    Πολύ σωστά το θέτεις Γιώργο...

    @ rouli726
    ...και σε είχα παρεξηγήσει!!! Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας ή οτιδήποτε άλλο, μου αρέσει πολύ η αντιμετώπισή σου. Μακάρι όλοι οι Χριστιανοί (και μή) να σκέφτονταν έτσι... Όπως σέβεσαι τους άλλους, σε σέβομαι κι εγώ... και μόλις μπήκες στην λίστα των φίλων μου!!!





    μαλον τοσο καιρο δεν ημουν σαφης νικο!κι εγω χωρις καθολου ειρωνεια,τη σιχαινομαι αλλωστε,χαιρομαι που καποιος κατανοει επιτελους αυτα που λεω.
    επισης,οσον αφορα την ταινια επιεδη ακουσα καλα λογια θα παω τελικα να τη δω,ως γνησια σινεφιλ που θελω να αποκαλουμαι!!
    santourman
    25.05.2006, 13:25
    Πόσο αληθινές είναι οι πηγές του Νταν Μπράουν για το βιβλίο του;;; κλικ!
    movflower
    25.05.2006, 13:40
    paidia mhn parete stravo twra auto pou tha pw

    alla otan diavazei kaneis anti-brown plhrofories se thrhskeutikh istoselida kai antixristianikes plhrofories se antiekklhsiastikh istoselida den mporei na tis pairnei panta 100% sta sovara. grafontai sunhthws apo atoma me fanatismo kai isws epitaktiko xarakthra, pou den anexetai oti opoiadhpote allo psixoulo alhtheias yparxei exw apo thn sygegrimenh dikh tou gnwmh h pisth.

    eimai ellhnorthodoxh kai auto den prokeitai na allaxei, asxeto an diavazw apo periergeia kapoia pragmata. genika o fanatismos den einai swstos. kai an kapoia euaisthita muala kai psyxes feugoun, den perimename na ginei kati tetoio apo ena elafry muthistorhma opws tou brown h opoiodhpote allo fylladio.

    exallou sthn orthodoxia to pio plousio dwro meta th zwh pou dothike apo ton theo ston anthrwpo, einai h eleutherh voulhsh. kai aloimono na thn dinoume na mas thn tsalapatane.




    Bruto
    27.05.2006, 16:09
    H θρησκεια-ες μπορεί να μας σώσει ή είναι η μεγαλύτερη φούσκα στην ιστορία της ανθρωπότητας.
    Thesis
    27.05.2006, 19:19
    Το βιβλίο πάντως είναι πολύ καλό!Όπως λέει και στην περίληψη του σε κρατάει μέχρι την τελευταία στιγμή σε εγρήγορση!Και το τέλος της ιστορίας σίγουρα δεν είναι αυτό που περιμένεις.Τώρα για το αν είναι όλα αυτά που υποστηρίζει ο συγγραφέας αλήθεια ή ένας τρόπος για να πουλήσει όσο περισσότερο μπορεί,δεν νομίζω ότι θα το μάθουμε ποτέ,όπως και δεν θα μάθουμε αν η θρησκεία μας είναι η αληθινή.Ο καθένας έχει την δική του άποψη....Και, τέλος, δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να επηρεαστεί,όταν πιστεύεις πραγματικά δεν περιμένεις από ένα βιβλίο και μια ταινία να αλλάξεις γνώμη...
    christos-reg
    28.05.2006, 20:57
    Ήρθε και η σειρά μου να γράψω για τον Κώδικα Da Vinci... Είμαι απ' αυτούς που διάβασαν πρώτα το βίβλιο και είδαν την ταινία μετά.

    Λοιπόν... όσο αφορά το βιβλίο πρόκειται για ένα ενδιαφέρον θρίλερ, με πλούσια δράση, έντονο το κινηματογραφικό στοιχείο (παράλληλες ιστορίες, διατήρηση της αγωνίας του αναγνώστη ως το τέλος), αρκετά καλή σκιαγράφηση των ηρώων και των χαρακτήρων τους. Είναι ένα βιβλίο που μπορεί να διαβάσει ο καθένας, χωρίς εξεζητημένη γλώσσα και νοήματα, ούτε με ιδιαίτερα πλούσιο λόγο. Δίπλα σε όλη αυτή τη δράση, τοποθετούνται φιλοσοφικά και -κυρίως- θρησκευτικά ζητήματα, που προκάλεσαν τις γνωστές αντιδράσεις. Προσωπικά, δεν βρίσκω ότι το βιβλίο μας λέει κάτι συγκλονιστικό και άγνωστο. Γεννά στον αναγνώστη απλώς κάποια ερωτήματα -εάν δεν τα είχε ήδη θέσει στον εαυτό του- γύρω από το θέμα της θρησκείας και παρουσιάζει μια διαφορετική εκδοχή. Όπως όμως ήδη ανέφερα δεν θεωρώ πώς κάνει μια συγκλονιστική αποκάλυψη αλλά θέτει ερωτήματα, που οποιοσδήποτε πιστός με λίγο ανοιχτό μυαλό, κριτική σκέψη και διάθεση για αναζήτηση θα μπορούσε να τα είχε θέσει στον εαυτό του προ πολλού. Ακόμα κι αν κάποιος περίμενε το συγκεκριμένο βιβλίο, για να δει λίγο διαφορετικά κάποια θρησκευτικά θέματα, μπορεί αυτό να χρησιμοποιηθεί ως έναυσμα για αναζήτηση και περισσότερο ψάξιμο, και μόνο αυτό.

    Και τώρα ήρθε η ταινία. Παρά την κινηματογραφική πλοκή του βιβλίου, δεν είναι εύκολη η μεταφορά του σε μια ταινία διάρκειας 2 και κάτι ωρών. Ίσως θα ήταν καλύτερη ιδέα, η δημιουργία μιας μίνι-σειράς 4-5 επεισοδίων. Βέβαια το ζητούμενο ήταν η εξαργύρωση της μεγάλης επιτυχίας του βιβλίου και της κεκτημένης ταχύτητας που έχει, η πρόκληση αντιδράσεων και συζητήσεων γύρω από τον "Κώδικα" ...και σίγουρα σε καμία περίπτωση το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα. Η ταινία είναι μια -χωρίς έμπνευση και πρωτοτυπία- απλουστευμένη, συμπυκνωμένη και αδιάφορη εκδοχή του βιβλίου, γυρισμένη στα χολλυγουντιανά πρότυπα, που απο καλλιτεχνικής άποψης δεν λέει απολύτως τίποτα. Το ίδιο το σενάριο είναι προβληματικό, και δεν αφήνει τους χαρακτήρες να ξεδιπλωθούν, μέσα στην -χωρίς λόγο- ταχύτητα της ταινίας. Ενώ στο βιβλίο οι 2 ήρωες της ταινίας παρουσιάζονται ισοδύναμοι και συμμετέχουν εξίσου στην εξέλιξη της ιστορίας και στην αποκωδικοποίηση των αινιγμάτων που έχουν να αντιμετωπίσουν, το σενάριο της ταινίας φαίνεται πως πριμοδότησε το πρόσωπο του Langdon (τον ήρωα που υποδύεται ο "πρωταγωνιστής" Χανκς). Παράλληλα ούτε το θεωρητικό μέρος του βιβλίου αιτιολογείται επαρκώς, με αποτέλεσμα τα όποια συμπεράσματα βγαίνουν γύρω από τα θρησκευτικά θέματα, να φαίνονται στο μεγαλύτερο μέρος του κοινού, απλοϊκά και αστεία.

    Όσο αφορά του ηθοποιούς, ο Τομ Χανκς είναι γενικότερα εκτός τόπου και χρόνου - χαμένος, χωρίς να προλαβαίνει να κάνει κατανοητά τα κίνητρα, τους φόβους και τις σκέψεις του ήρωα που υποδύεται. Η Τοτού, χάνεται κι αυτή -ενώ την βρήκα περισσότερο συμπαθητική- εξαιτίας του σεναρίου, που την παρουσιάζει περισσότερο αδύναμη, σε σχέση με το βιβλίο. Τέλος βρήκα χωρίς λόγο, τις όποιες αλλαγές έγιναν στην ταινία, σε σχέση με το βιβλίο: στο τέλος της ταινίας ο Jacques Sauniθre παρουσιάζεται ότι δεν είναι παππούς της Sophie Neveu (κάτι που δεν συμβαίνει στο βιβλίο), ενώ εμφανίζεται και μια ντουζίνα ανθρώπων που συστήνονται ως φύλακες του "μυστικού" (στο βιβλίο αντίθετα η Sophie γνωρίζει τον χαμένο αδερφό της και τη γιαγιά της). Παράλληλα, οι απλουστεύσεις είναι πολλές, με χαρακτηριστικότατη, την απάλειψη των σκηνών σε βιβλιοθήκη του Λονδίνου, και η αντικατάσταση τους από αναζήτηση πληροφοριών μέσω κινητού τηλεφώνου μέσα σε διώροφο λεωφορείο...! Συμπερασματικά, πρόκειται για μια -χωρίς λόγο- ύπαρξης ταινία, η οποία εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι θα πάει καλά -εισπρακτικά- έτσι κι αλλιώς, εξαιτίας της μεγάλης επιτυχίας του βιβλίου και του θορύβου που έγινε.



    Christos' Blog


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 28-05-2006 21:12 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : christos-reg στις 28-05-2006 21:51 ]
    jorge
    30.05.2006, 10:37
    Το είδα προχθές και μου άρεσε. Δεν έπαθα όμως την πλάκα μου, όπως περίμενα, μια και ήταν ευκαιρία με τέτοιο σενάριο να έχουμε THN ταινία.

    Αντιγράφω από ένα blog που διαβάζω, με εκφράζουν όσα γράφει...


    ---------------------------------
    Κατ' αρχή, για όσους δεν την έχουν δει ακόμα, η ταινία σε αντίθεση με την εικόνα που δόθηκε, δεν είναι "μάπα". Είναι ΟΚ! Εδώ όμως είναι και το πρόβλημα. Lost potential... Με τέτοιο υλικό από πίσω της, τόσο ντόρο, τέτοια φασαρία, και τόσο "αποκαλυπτική" (και αμφιλεγόμενη) υπόθεση, η ταινία θα μπορούσε να είναι το αστυνομικό θρίλερ της δεκαετίας...

    Το πρόβλημα για εμένα συνοψίζεται στα εξής:

    1ον, ο Tom Hanks, αν και ιδιαίτερα αγαπητός, δεν είναι ο Robert Langdon που διάβασα σε δύο βιβλία... Ο ρόλος είναι γραμμένος για ένα Harisson Ford πριν 15-20 χρόνια, αλλά ο Tom Hanks, όχι πλέον στα νιάτα του ο ίδιος, είναι κάπως υποτονικός και δείχνει ίσως "αδιάφορος" με τα όσα τρομερά και φοβερά συμβαίνουν γύρω του, λες και είχε διαβάσει το βιβλίο και ήξερε την υπόθεση αντί να την βιώνει...

    2ον, η ταινία δυστυχώς μεταφέρει όσο πιο πιστά μπορεί την υπόθεση του βιβλίου, αλλά δεν την προσαρμόζει για το μέσο. Έτσι όσα λειτουργούσαν τέλεια στις σελίδες, το interaction με τον αναγνώστη που πολλές φορές μπορούσε να λύσει ο ίδιος τους γρίφους ανατρέχοντας σε προηγούμενες σελίδες, διαβάζοντας ξανά και ξανά το ζητούμενο, παίζοντας με τα αναγράμματα και τους καθρέφτες [], εδώ έχει χαθεί. Στην θέση του δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Δεν συμμετάσχουμε στον "σπάσιμο" του κώδικα.

    3ον, όσο πιστή και να θέλει να είναι μία ταινία, είναι αδύνατον μέσα σε δυό-μιση ώρες να μεταδοθεί όλο το ιστορικό υπόβαθρο που έδωσε στο βιβλίο την διάσταση της πραγματικής αποκάλυψης. Λείπουν τα παραδείγματα, οι αναφορές, οι αναλύσεις. Γίνεται βέβαια μια προσπάθεια αναπαράστασης ιστορικών γεγονότων που απλά αναφέρονται στο βιβλίο (ένα από τα θετικά της μεταφοράς στην μεγάλη οθόνη) αλλά κι αυτά είναι πολύ γρήγορα και σποραδικά για να μπεις στο κλίμα. Έτσι η πιο ουσιαστική "αμφισβήτηση" του βιβλίου, (πως είναι δυνατόν σε μία θρησκεία να μην υπάρχει η θηλυκή θεότητα) περνάει γρήγορα και επιφανειακά.

    Στα θετικά της ταινίας, ο φοβερός Ian McKellen, που δίνει πνοή και κέφι στην υπόθεση. Επίσης και το υπόλοιπο υποστηρικτικό καστ, (με εξαίρεση τους δύο πρωταγωνιστές) είναι πολύ κοντά στην εικόνα που είχα σχηματίσει διαβάζοντας το βιβλίο. Τα locations επίσης είναι καλά, αν και το μουσείο του Λούβρου μάλλον δεν χρησιμοποιήθηκε όσο θα έπρεπε. Εξάλλου λείπει μία σημαντική σκηνή στην αίθουσα με τους πίνακες. Η μουσική είναι αρκετά καλή και καταφέρνει να συμπληρώσει κάποιο από το κενό που η σκηνοθεσία αφήνει στην βαρύτητα των γεγονότων του τελευταίου μέρους.

    Αποτυχία; Ναι, χάθηκε η ευκαιρία για να γίνει μια εξίσου συναρπαστική με το βιβλίο ταινία. Να πάτε να την δείτε; Ναι εννοείται. Ακόμα και έτσι, είτε το έχετε διαβάσει το βιβλίο είτε όχι, το θέμα εξακολουθεί να είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

    PS. Μία από τις καλύτερες στιγμές στο βιβλίο, η αποκάλυψη της ταυτότητας του "δάσκαλου" έχει αλλαχτεί για λόγο άγνωστο, σε μία ταινία που γενικά ακολουθεί την δράση του βιβλίου κατά γράμμα. Και η αλλαγή είναι προς το χειρότερο. Μου κάνει εντύπωση μιας και σε ένα από τα trailer η σκηνή υπάρχει και φαίνεται να γυρίστηκε κανονικά...
    (panos.gr)
    ----------------------
    Orfeus
    30.05.2006, 13:31
    Ναι πράγματι...

    Παρ' όλο που ο Hanks μου είναι πολύ συμπαθής, πιστεύω ότι ο Ford θα απέδιδε καλύτερα στον ρόλο.

    Όσο για τον McKellen, ναι είναι καταπληκτικός. Πολύ καλός.


    faltsoo
    30.05.2006, 13:58
    εχεις απολυτο δικιο
    και στο ILLOUMINATI που προηγηθηκε και στον Κωδικα ο BROWN ειχε τον
    Harrison Ford στο μυαλο του .
    τα βιβλια αυτα με τον ιδιο ηρωα, ειναι καθαρα κινηματογραφικα, ετοιμα για μεταφορα στη μεγαλη οθονη με τον FORD αλλα Ιndiana Jones.


    vouliakis
    01.06.2006, 14:09
    Η Τζοκόντα μίλησε!


    Μπορεί το χαμόγελο και η ταυτότητά της να παραμένουν άλυτα μυστήρια, ωστόσο η Μόνα Λίζα κατάφερε να μιλήσει, χάρη στην προσπάθεια Ιαπώνων επιστημόνων.

    Το παραπάνω επίτευγμα φέρει την υπογραφή της επιστημονικής ομάδας του δρ. Ματσούμι Σουζούκι, ο οποίος λαμβάνοντας υπόψη το μέγεθος των χεριών και του προσώπου της Τζοκόντα κατάφερε να υπολογίσει το ύψος και το μέγεθος του κρανίου της.

    «Μόνο έτσι μπορούμε να βρούμε τη χροιά της φωνής» εξήγησε ο ίδιος στο πρακτορείο Reuters, τονίζοντας ότι με την ίδια μέθοδο -και για τις ανάγκες κινηματογραφικών ταινιών- έχει αναπαραχθεί η φωνή πολλών διάσημων ανθρώπων.

    «Είμαι η Μόνα Λίζα. Η πραγματική μου ταυτότητα καλύπτεται από πέπλο μυστηρίου» λέει η Τζοκόντα σε μία ηχογραφημένη «δήλωσή» της στην ιστοσελίδα http://promotion.msn.co.jp/davinci/voice.htm.

    «Θέλαμε η Μόνα Λίζα να μιλά ιαπωνικά, αλλά αυτό δεν ταίριαζε με την εικόνα της» προσέθεσε ο Σουζούκι, ο οποίος με την ευκαιρία της προβολής της ταινίας Κώδικας ντα Βίντσι, προσπάθησε να ζωντανέψει και τη φωνή του δημιουργού της Μόνα Λίζα.

    Η προσπάθειά του, ωστόσο, απέτυχε, καθώς στις αυτοπροσωπογραφίες του ο κορυφαίος δημιουργός εμφανίζεται με μούσι, γεγονός που αλλοιώνει το σχήμα του προσώπου του.

    Πηγή: news.in.gr

    jorge
    01.06.2006, 14:15
    Ήταν πάντα γνωστό πως οι ιδιότητες των φωνητικών χορδών
    δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ποιότητα της φωνής...
    sintorin
    02.06.2006, 17:17
    Το μέλος gazakas στις 22-05-2006 στις 20:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Προφανώς, φίλε sintorin, δε μπορούμε να συνεννοηθούμε. Για μένα τα πράγματα είναι απλά, ένα μυθιστόρημα είναι ένα μυθιστόρημα, αλλά προφανώς δεν είναι το ίδιο για σένα...


    Oxi file den mporoume na sunonoithoume, giati exo dei kai exo diavasei pola ala vivlia ektos apo auto, giati den mou aresei i agnia. Kai den vasizomai se auto to vivlio gia na pistepso oti pisteuo. Aplos xarika pou vgeike auto to vivlio gia na diksei ligo stous kinous anthropous se ti psema zoume. Kai den exei na kanei tipota me tin pisti. Einai to marketing tis pistis pou peigai toso akrea, gia na tin dimiourgisei. Min ksexnas oti autos pou ksekinise to kurigma tou xristianismou, eitan o polu suntiritikos evreos apostolos paulos.
    uNick
    02.06.2006, 17:48
    Φίλε sintorin, αν είχες διαβάσει μερικά από τα posts του Αντώνη (gazakas), θα ήξερες ότι πρόκειται για έναν ιδιαιτέρως μορφωμένο άνθρωπο, και δεν θα μίλαγες έτσι. Δεν είναι σωστό να αφήνεις υπονοούμενα για κάποιον που δεν ξέρεις... Τουλάχιστον οφείλεις να σεβαστείς την άποψή του (και όλων...) για να μπορείς να απαιτείς το ίδιο και από τους άλλους προς εσένα...

    Χαλαρώστε... Για ένα μυθιστόρημα μιλάμε...
    KAKOFONIKS
    02.06.2006, 18:47
    Το μέλος uNick στις 02-06-2006 στις 17:48 έγραψε...
    Παράθεση:


    Χαλαρώστε... Για ένα μυθιστόρημα μιλάμε...



    Πές τα Νίκο ναι ρε παιδιά ειρήνη ενα απλό μυθιστόρημα είναι που εγώ πιστεύω οτι πέρα απο λίγη ώρα διασκέδασης δεν προσφέρει κάτι άλλο πόσο μάλλον να μπορεί να επιρεάσει- καλά δεν μπορω να είμαι και απόλυτος αλλά πιστεύω οτι λίγοι θα ειναί αυτοί που θα επηρεαστούν-Άσχετα βέβαια απο όλα αυτά θα ήθελα να πω δυο πράγματα: Το ένα μου το έχει πει ο unick όταν πρωτοήρθα στην παρέα "δεν είναι δυνατόν να έχουμε όλοι τι ίδιες απόψεις παρ' όλα αυτά πρέπει να σεβόμαστε την άποψη του άλλου" έτσι άλλωστε γινόμαστε και καλοί συνομιλιτές.΅

    Το δεύτερο είναι κάτι σαν συμβουλή νομίζω οτι το έχω ξαναπεί σε post, καλό είναι να ερευνάμε κάτι που θέλουμε να πιστεύουμε και έπειτα αφου έχουμε καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα να είμαστε πλέον συνειδητοποιημένοι "πιστοί"!!!
    (βέβαια αυτό δεν ισχύει μόνο για την θρησκεία και πρέπει να εφαρμόζουμε γενικά)


    edelweiss
    14.05.2007, 14:13
    'Ενα σχόλιο μόνο θα κάνω...

    Είναι ο Harri Poter των ενηλίκων.