ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη

    Ο περίφημος κώδικας Da Vinci..!

    jorge
    17.05.2006, 17:01
    Και τώρα η ταινία λοιπόν...
    Τα πρώτα σχόλια που διάβασα από τους δημοσιογράφους που βρέθηκαν στη χθεσινή ειδική προβολή, ήταν αρνητικά. Για να δούμε...

    Εδώ μπορούμε να γράφουμε και τις εντυπώσεις μας και από την ταινία, που αύριο έχει πρεμιέρα και στη χώρα μας...


    (Από την Ελευθεροτυπία)

    Με την προβολή της πολυαναμενόμενης, επίμαχης ταινίας «Κώδικας Da Vinci» και με το ενδεχόμενο να προκληθούν επεισόδια από θρησκευόμενους κάνει επίσημη έναρξη απόψε το 59ο Κινηματογραφικό Φεστιβάλ των Κανών. Την προβολή θα τιμήσουν με την παρουσία τους ο σκηνοθέτης της ταινίας Ρον Χάουορντ και οι πρωταγωνιστές του Τομ Χανκς, Οντρέ Τοτού, Ζαν Ρενό και Ιαν ΜακΚέλεν.

    Πρόκειται για ένα από τα μεγάλα, πολυδιαφημισμένα μπλοκ-μπάστερ των τελευταίων χρόνων, κινηματογραφική διασκευή του μπεστ-σέλερ του Νταν Μπράουν γύρω από έναν περίεργο φόνο στο Μουσείο του Λούβρου, όπου είναι αναμιγμένη μια μυστική θρησκευτική οργάνωση που προσπαθεί με κάθε τρόπο να κρατήσει ένα μυστικό γύρω από την ερωτική σχέση του Ιησού με τη Μαρία Μαγδαληνή και τους απογόνους τους που ζουν στη σημερινή Γαλλία. Ηδη η ταινία προκάλεσε την αντίδραση της μυστικής θρησκευτικής οργάνωσης Opus Dei καθώς και της Καθολικής Εκκλησίας, η οποία με εγκύκλιό της παροτρύνει τους πιστούς να αποφύγουν να δουν την ταινία.
    Astron
    17.05.2006, 17:18
    Με ποιο τρόπο ήταν αρνητικά jorge; Άκουσες κάτι συγκεκριμένο;
    Εγώ έχω κλείσει εισιτήριο για την Πέμπτη (αύριο) οπότε θα σας πω εντυπώσεις...
    christos-reg
    17.05.2006, 17:54
    Μια από τις πρώτες κριτικές για την ταινία:

    http://www.thehollywoodreporter.com/thr/reviews/review_display.jsp?vnu_content_id=1002503833
    stuff
    17.05.2006, 19:46
    Παιδια,το μονο που εχω να πω,ειναι αυτο:Πολλα βιβλια εχουν γραφτει για την ςωη,το εργο και την
    διδασκαλια του Ιησου.Το αν ειχε γκομενα την Μαγδαληνη,το αν αναστηθηκε.......fake,το αν ηταν
    θνητος τελος παντων,αυτο ειναι στην κριση του καθενος.
    Φανταζεστε να μην υπηρχε ουτε ενας,σε αυτα τα 2006 χρονια, να αμφισβητησει αυτο που
    πολλες θρησκειες θεωρουν ως........ανυπερβλητο;Ανδιαμφισβητητο;
    Εμενα παντως,μου αρεσει να προβληματιζομαι.......εστω κι αν αυτο δεν αρεσει σε αυτους που μας
    κυβερνανε πολιτικα ή θρησκευτικα...........
    jorge
    17.05.2006, 20:13
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 17-05-2006 στις 17:18 έγραψε:

    Με ποιο τρόπο ήταν αρνητικά jorge; Άκουσες κάτι συγκεκριμένο;




    Είπαν πως δεν υπάρχει χημεία ανάμεσα στον Χανκς και την κοπέλα που παίζει την πράκτορα. Επίσης ο σκηνοθέτης δεν αφήνει καθόλου τη φαντασία του θεατή να δουλέψει. Κάποιοι άλλοι είπαν πως η στιγμή της αποκάλυψης της ταυτότητας της κοπέλας (οτι είναι απόγονος του Ιησού) είναι η πλέον γελοία από σκηνοθετικής άποψης...

    Εγώ πάντως θα πάω να το δω χωρίς προκαταλήψεις. Το τρέιλερ πάντως μ' ενθουσίασε.
    christos-reg
    17.05.2006, 20:53
    Γενικότερα αναφέρθηκε από τους περισσότερους ότι η ταίνια δεν είναι αντάξια και τόσο καλή όσο το βιβλίο, αφήνοντας αδιάφορους ειδικά αυτούς που το έχουν διαβάσει ήδη. Υπάρχουν επίσης αρκετά κενά στη ροή και αλληλουχία των γεγονότων.

    Οι προσωπικές μου κρίσεις περί της ταινίας, προσεχώς...
    ph
    17.05.2006, 20:56

    Εγώ αναρωτιέμαι που χάθηκε η κυρία Λουκά και γιατί δεν είναι στο πλευρό των Ελλήνων Ορθόδοξων Διαμαρτυρομένων?
    christos-reg
    17.05.2006, 20:57
    Εγώ την είδα πάντως σε δελτίο ειδήσεων σήμερα να μάχεται στο πλευρό τους
    jorge
    17.05.2006, 20:58
    Θα κάνει περιοδεία σ' ολη την επικράτεια

    ΥΓ. Welcome back ph
    Astron
    17.05.2006, 21:35
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 17-05-2006 στις 20:13 έγραψε:
    Κάποιοι άλλοι είπαν πως η στιγμή της αποκάλυψης της ταυτότητας της κοπέλας (οτι είναι απόγονος του Ιησού) είναι η πλέον γελοία από σκηνοθετικής άποψης...



    Βρε Jorge... βάλε ένα S P O I L E R μπροστά!

    Εγώ δεν το χω διαβάσει το βιβλίο...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 17-05-2006 21:46 ]
    gate
    17.05.2006, 22:22
    Έχω αποφασίσει ότι τόσο τον "κώδικα da vinci" όσο και το "Ευαγγέλιο του Ιούδα" θα τα διαβάσω μετά από ένα με δυο χρόνια τουλάχιστον και μάλιστα θα προσπαθήσω να τα δανειστώ και όχι να τα αγοράσω. Αυτό όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά δυσκολεύομαι να ανήκω σε προβατώνες που στο πρώτο κάλεσμα ενός κάποιου τάδε αυτοεπικαλούμενου ερευνητή ή μη τρέχουν να του γεμίσουν τις τσέπες...
    Προς το παρόν, μπορώ να περνώ ήσυχη με όσα ξέρω ήδη και μετά από ένα- δυο χρόνια, όταν κανείς δε θα ασχολείται με όλ' αυτά παρά μόνο οι σχετικοί εκδοτικοί οίκοι, οι εταιρείες παραγωγής και οι διαφημιστικές εταιρείες που θα τρώνε ακόμα όσα θα τους έχουμε ταΐσει, τότε μόνο θα αφιερώσω χρόνο για όλ' αυτά...

    Επομένως, ουδέν σχόλιον προς το παρόν. Για να πάω να δω την ταινία ούτε λόγος... Κι αυτό γιατί κατά 99,9 % οι κινηματογραφικές αποδόσεις των βιβλίων είναι σκέτη αποτυχία. Αν σ' αυτό προσθέσουμε την περίπτωση το εκάστοτε βιβλίο που επιλέγεται να οπτικοποιηθεί να είναι ήδη από μόνο του μια αποτυχία, σκεφτείτε πόσο πιο πολύ αποτυχία θα είναι η ταινία...Οπότε ας ξεκινήσω με το βιβλίο κι έπειτα βλέπουμε.

    Τα μοναδικά σχόλια που έχω προς το παρόν να κάνω είναι:

    1. αν όλοι οι άνθρωποι σκέφτονταν με την παραπάνω περίπου λογική (δηλαδή δεν έπεφταν θύματα των διαφημιστικών παιχνιδιών και δεν έδιναν τα χρήματά τους έτσι άκριτα για κανέναν, έχοντας καταπιεί το χρυσωμένο χάπι ότι δήθεν θα "εμπλουτίσουν" τις γνώσεις τους ή θα "διαφωτιστούν" για κάτι, με τρόπο δραματικό και αποκαλυπτικό!!, θα αποφάσιζαν άραγε οι εκδοτικοί οίκοι, οι διαφημιστικές εταιρείες, οι εταιρείες παραγωγής να προμοτάρουν με τέτοιον τρόπο το "υλικό" τους...; Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι κάποια βιβλία που έχουν εμπορική επιτυχία μπορεί και να έχουν κάτι επί της ουσίας να προσφέρουν, αλλά η πραγματικότητα μέχρι στιγμής άλλα έχει δείξει. Θα προσπαθήσω να μην είμαι προκατειλημμένη, αν και όλος αυτός ο πανικός μου θυμίζει την παροιμία: "όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι".

    2. Με αφορμή το ευαγγέλιο του Ιούδα (που τώρα κάπου άκουσα ότι κάποιοι ασχολήθηκαν με το πώς συνδέεται με τον κώδικα da vinci... Τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα..!! - φαίνεται πως οι πωλήσεις του ευαγγελίου δεν ήταν αρκετές και είπαν να βάλουν και λίγο leonardo μέσα μπας κι έχουν αποτέλεσμα. Στο κάτω κάτω ο leonardo φιγουράρει πια παντού, από μπλουζάκια, καπελάκια, κουπίτσες του καφέ μέχρι και σε διαφημίσεις τσιγάρων...Γιατί να μην τον στριμώξουμε και στο "ευαγγέλιο του Ιούδα"; Είπανε να φάνε καλά κάποιοι τώρα που βρήκαν ευκαιρία...!), ήθελα λοιπόν να ήξερα, αυτοί που διαβάσανε τελικά το Ευαγγέλιο του Ιούδα, έχουν διαβάσει τα υπόλοιπα 4 ; Έτσι απλά, για να καταλάβω το "ενδιαφέρον" που έχουν ορισμένοι, καθώς προσεγγίζουν τέτοιου είδους αναγνώσματα. Γιατί σίγουρα, αλλιώς θα αξιολογήσω κάποιον που ασχολείται ήδη με το θέμα των ευαγγελίων κι αλλιώς κάποιον που έμαθε τη λέξη "ευαγγέλιο" απ' το "Ευαγγέλιο του Ιούδα"...

    Αυτά προς το παρόν.
    Μόλις καταλαγιάσει η διαφημιστική προπαγάνδα, θα τα ξαναπούμε επί της ουσίας.
    Nikkis67
    17.05.2006, 22:33
    δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσος θορυβος γι'αυτο το βιβλιο...


    Ενα βιβλιο ειναι.... το διαβασα...το απολαυσα...παει τελειωσε....

    Πολυς θορυβος για το τιποτα νομιζω...
    semplice
    17.05.2006, 23:26
    Quote:

    Το μέλος gate στις 17-05-2006 στις 22:22 έγραψε:

    Έχω αποφασίσει ότι τόσο τον "κώδικα da vinci" όσο και το "Ευαγγέλιο του Ιούδα" θα τα διαβάσω μετά από ένα με δυο χρόνια τουλάχιστον και μάλιστα θα προσπαθήσω να τα δανειστώ και όχι να τα αγοράσω. Αυτό όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά δυσκολεύομαι να ανήκω σε προβατώνες που στο πρώτο κάλεσμα ενός κάποιου τάδε αυτοεπικαλούμενου ερευνητή ή μη τρέχουν να του γεμίσουν τις τσέπες...
    Προς το παρόν, μπορώ να περνώ ήσυχη με όσα ξέρω ήδη και μετά από ένα- δυο χρόνια, όταν κανείς δε θα ασχολείται με όλ' αυτά παρά μόνο οι σχετικοί εκδοτικοί οίκοι, οι εταιρείες παραγωγής και οι διαφημιστικές εταιρείες που θα τρώνε ακόμα όσα θα τους έχουμε ταΐσει, τότε μόνο θα αφιερώσω χρόνο για όλ' αυτά...

    Επομένως, ουδέν σχόλιον προς το παρόν. Για να πάω να δω την ταινία ούτε λόγος... Κι αυτό γιατί κατά 99,9 % οι κινηματογραφικές αποδόσεις των βιβλίων είναι σκέτη αποτυχία. Αν σ' αυτό προσθέσουμε την περίπτωση το εκάστοτε βιβλίο που επιλέγεται να οπτικοποιηθεί να είναι ήδη από μόνο του μια αποτυχία, σκεφτείτε πόσο πιο πολύ αποτυχία θα είναι η ταινία...Οπότε ας ξεκινήσω με το βιβλίο κι έπειτα βλέπουμε.

    Τα μοναδικά σχόλια που έχω προς το παρόν να κάνω είναι:

    1. αν όλοι οι άνθρωποι σκέφτονταν με την παραπάνω περίπου λογική (δηλαδή δεν έπεφταν θύματα των διαφημιστικών παιχνιδιών και δεν έδιναν τα χρήματά τους έτσι άκριτα για κανέναν, έχοντας καταπιεί το χρυσωμένο χάπι ότι δήθεν θα "εμπλουτίσουν" τις γνώσεις τους ή θα "διαφωτιστούν" για κάτι, με τρόπο δραματικό και αποκαλυπτικό!!, θα αποφάσιζαν άραγε οι εκδοτικοί οίκοι, οι διαφημιστικές εταιρείες, οι εταιρείες παραγωγής να προμοτάρουν με τέτοιον τρόπο το "υλικό" τους...; Δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι κάποια βιβλία που έχουν εμπορική επιτυχία μπορεί και να έχουν κάτι επί της ουσίας να προσφέρουν, αλλά η πραγματικότητα μέχρι στιγμής άλλα έχει δείξει. Θα προσπαθήσω να μην είμαι προκατειλημμένη, αν και όλος αυτός ο πανικός μου θυμίζει την παροιμία: "όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι".

    2. Με αφορμή το ευαγγέλιο του Ιούδα (που τώρα κάπου άκουσα ότι κάποιοι ασχολήθηκαν με το πώς συνδέεται με τον κώδικα da vinci... Τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα..!! - φαίνεται πως οι πωλήσεις του ευαγγελίου δεν ήταν αρκετές και είπαν να βάλουν και λίγο leonardo μέσα μπας κι έχουν αποτέλεσμα. Στο κάτω κάτω ο leonardo φιγουράρει πια παντού, από μπλουζάκια, καπελάκια, κουπίτσες του καφέ μέχρι και σε διαφημίσεις τσιγάρων...Γιατί να μην τον στριμώξουμε και στο "ευαγγέλιο του Ιούδα"; Είπανε να φάνε καλά κάποιοι τώρα που βρήκαν ευκαιρία...!), ήθελα λοιπόν να ήξερα, αυτοί που διαβάσανε τελικά το Ευαγγέλιο του Ιούδα, έχουν διαβάσει τα υπόλοιπα 4 ; Έτσι απλά, για να καταλάβω το "ενδιαφέρον" που έχουν ορισμένοι, καθώς προσεγγίζουν τέτοιου είδους αναγνώσματα. Γιατί σίγουρα, αλλιώς θα αξιολογήσω κάποιον που ασχολείται ήδη με το θέμα των ευαγγελίων κι αλλιώς κάποιον που έμαθε τη λέξη "ευαγγέλιο" απ' το "Ευαγγέλιο του Ιούδα"...

    Αυτά προς το παρόν.
    Μόλις καταλαγιάσει η διαφημιστική προπαγάνδα, θα τα ξαναπούμε επί της ουσίας.






    Πάντα επίκαιρη ,ουσιαστική στα όσα γράφει η Νεκταρία ...απλά ακούμπησα αναπαυτικά στην πλάτη του καθίσματος και απόλαυσα τα όσα έγραψε.
    Επειδή έπαιζα μπάσκετ πολλά χρόνια ένιωσα πριν από λίγο πως εάν βρισκόταν στο ..παρκέ θα είχε τουλάχιστον 7/7 τρίποντα από τα 6,25m σε ένα δεκάλεπτο!!!
    Δεν πάιζει βέβαια μπάσκετ ,γράφει εδώ και 3 χρόνια στο ΜΗ και ,για καλή μας τύχη ,τραγουδάει (για όσους δεν ξέρουν)

    Προσωπικά δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα ούτε για το βιβλιο(για το οποίο έχω ήδη γράψει) ούτε για την ταινία.. διότι αυτές τις μέρες αρχίζω πάλι να γίνομαι "κακό παιδί"...
    Θα ήθελα να μόνο να παραθέσω το κείμενο-πόνημα που έγραψε το μέλος grammophoneκαι βρίσκεται στην αρχή του τόπικ για να το διαβάσουν όσοι επί της ουσίας του βιβλίου -σεναρίου ακόμα αναρωτιούνται..


    Quote:

    Το μέλος grammophone στις 06-11-2005 στις 16:53 έγραψε:

    Ο συγγραφέας, ερωτηθείς σε συνέντευξη εάν τα στοιχεία που γράφει είναι αληθινά, απάντησε:
    "Κάθε λέξη".

    Μόνον για αυτήν την απάντηση και στάση, και για το ότι έπεισε και ενθουσίασε όλους τους αναγνώστες που ξέρω, θα κάνω εδώ μία παραφωνία.

    Και εγώ το διάβασα απνευστί, ήταν σαν μία ευχάριστη ταινία δράσης που αλλάζουν γεγονότα και τόποι. Η επαφή με την αλήθεια όμως είναι, όπου υπάρχει, μόνον συμπτωματική.

    Δεν θα γράψω για θρησκευτικά ή θεολογικά πράγματα, όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί όπως είμαι σεσημασμένο έκφυλο κωλόπαιδο μπορεί να πέσει κεραυνός να με κάψει! Αλλά ας πούμε για γεγονότα.

    Με τι να πρωτοκαταπιαστώ; Τα έχω χαμένα. Ας πάρουμε όμως ένα δείγμα από τα πολλά: Τον ισχυρισμό ότι η θεότητα του Ιησού εισήχθη στον χριστιανισμό με την πρώτη οικουμενική σύνοδο.

    “The Bible did not arrive by fax from heaven” declares Teabing. “The Bible is a product of man, my dear. Not of God. The Bible did not magically fall from the clouds. The Bible, as we know it today, was collated by the pagan Roman emperor Constantine the Great. In 325 AD, he decided to unify Rome under a single religion: Christianity. Constantine needed to strengthen the new Christian tradition and held a famous gathering known as the Council of Nicea. Until that moment in history, Jesus was viewed by his followers as a mortal prophet….a great and powerful man, but a man nonetheless. A mortal. Jesus’ establishment as the Son of God was officially proposed and voted on by the Council of Nicea. A relatively close vote at that. Nonetheless, establishing Christ’s divinity was critical to the further unification of the Roman Empire and to the new Vatican power base. Constantine commissioned and financed a new Bible, which omitted those gospels that spoke of Christ’s human traits and embellished those gospels that made him godlike. The earlier gospels were outlawed, gathered up and burned.”



    Ο συγγραφέας έκρινε ότι έπρεπε να στηριχθεί μάλλον στα ευαγγέλια των Γνωστικιστών, τα οποία, κάτω από τις ευνοϊκότερες χρονολογήσεις, είναι πάνω από 100 χρόνια νεώτερα αυτών της Καινής Διαθήκης. Οι Γνωστικιστές πίστευαν επίσης ότι τα κανονικά ευαγγέλια περιέχουν συμβολικές μόνον αφηγήσεις και όχι γεγονότα, και με το πνεύμα αυτό προχώρησαν στην συγγραφή δικών τους ευαγγελίων, 'βελτιωμένων'. Ό,τι πρέπει δηλαδή για να βασιστεί κανείς.

    Διερωτώμαι δε εάν σκοπίμως παρέβλεπε ο συγγραφέας απλά πράγματα, όπως ότι έργα πατέρων πρό της συνόδου περιέχουν λήμματα από τα κανονικά ευαγγέλια, τμήματα των οποίων τονίζουν την επίμαχη ιδιότητα. Ή ότι υπάρχουν αρκετά σπαράγματα χειρογράφων των ευαγγελίων που φτάνουν μέχρι τον 1ο αιώνα και που καλύπτουν ικανό εύρος για να αποφανθούμε για το γενεαλογικό δένδρο των αντιγράφων (σε αυτό μπορούν να μας διαφωτίσουν οι φιλόλογοι που έχουν ασχοληθεί με τον κλάδο της Κριτικής των Εκδόσεων των Κειμένων). Ή επιτέλους ότι οι πατέρες πρό της συνόδου θεωρούν την θεότητα τού Ιησού δεδομένη, όπως φαίνεται από δύο παραδείγματα μεταξύ πολλών:

    Κλήμεντος Αλεξανδρείας, Προτρεπτικός προς Έλληνας (190 μ.Χ.)
    [1:7:1]
    Αίτιος γουν ο λόγος, ο Χριστός, και τού είναι πάλαι ημάς (ήν γαρ εν θεώ), και τού ευ είναι (νυν δη επεφάνη ανθρώποις) - αυτός ούτος ο λόγος, ο μόνος άμφω θεός τε και άνθρωπος, απάντων ημίν αίτιος αγαθών.

    Ιουστίνου Φιλοσόφου και Μάρτυρος (100~165 μ.Χ.) πρός Τρύφωνα
    [126:1]
    Τίς δ' εστίν ούτος, ος και άγγελος μεγάλης βουλής ποτε, και ανήρ δια Ιεζεκιήλ, και ως υιός ανθρώπου δια Δανιήλ, και παιδίον διά Ησαϊου, και Χριστός και θεός προσκυνητός δια Δαυείδ, και Χριστός και λίθος δια πολλών, και σοφία δια Σολομώντος, και Ιωσήφ και Ιούδας και άστρον δια Μωυσέως, και ανατολή δια Ζαχαρίου, και παθητός και Ιακώβ και Ισραήλ πάλιν δια Ησαϊου, και ράβδος και άνθος και λίθος ακρογωνιαίος κέκληται και υιός θεού, ει εγνώκειτε, ω Τρύφων, έφην, ουκ αν εβλασφημείτε εις αυτόν ήδη παραγενόμενον και γεννηθέντα και παθόντα και αναβάντα εις τον ουρανόν` ος και πάλιν παρέσται, και τότε κόψονται υμών αι δώδεκα φυλαί. Επεί ει νενοήκατε τα ειρημένα υπό τών προφητών, ουκ αν εξηρνείσθε αυτόν είναι θεόν, τού μόνου και αγεννήτου και αρρήτου θεού υιόν.



    Αλλά κάποιος μπορεί να αντιτάξει και την κοινή λογική: Πώς αυτός ο κόσμος, που μπροστά στον αυτοκράτορα έχανε τα πάντα ένεκα της (όποιας;) πίστης του αρνούμενος να συμβιβαστεί και έπεφτε στα λιοντάρια, όταν ο αυτοκράτορας τού ανακοίνωσε την αλλαγή του ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, είπε "ω, υπέροχα!";

    Το διασκεδαστικό όμως είναι πώς νοείται από τον συγγραφέα η αμφίρροπη ψηφοφορία (ίδε υπογράμμιση στο λήμμα). 318 προς 2 θεωρείται παρ΄ολίγον;

    Ενώ το βιβλίο έχει πολλές άλλες εξώφθαλμες μυθοπλασίες, δεν θα ασχοληθώ παρά μόνο με άλλη μία, και έχω τον λόγο μου: Τα περί σταυροφοριών. Κατά τον συγγραφέα, σε αυτούς ανατέθηκε το ρομαντικό έργο της σωτηρίας της γνώσης, του μυστικού των μυστικών, του δισκοπότηρου, ωραίο θέμα για βίντεο γκέιμ. Μία επίσκεψη όμως στις σελίδες του βιβλίου του Αμίν Μααλούφ "Οι σταυροφορίες από την σκοπιά των Αράβων" θα μας πείσει εάν αυτοί οι άνθρωποι μπορούσαν να φέρουν λεπτά μυστικά και γνώσεις. Οι ανθρωποφαγίες δεν τους άφηναν πολύ ελεύθερο χρόνο (1η σταυροφορία, πχ Μαάρα). Η βαρβαρότητα και η αγραμματοσύνη τους προκαλούσαν αλγεινή εντύπωση (βλέπε πχ περιστατικό με Ρωμηό γιατρό και Φράγκο γιατρό). "Περνώντας" δε από την Κωνσταντινούπολη το 1204 έδειξαν, πέρα από την ανείπωτη φρίκη, και τον λόγιο χαρακτήρα τους, που προσήκει σε φύλακες της ανώτατης γνώσης, καθώς λέγεται ότι έδωσαν το περιεχόμενο των βιβλιοθηκών για την θέρμανσή τους. Τα μυστικά εκείνων των σελίδων, ειδικά αυτών που δεν έτυχε να σώζεται αντίγραφο σήμερα, πράγματι διαφυλάχθηκαν ες αεί. Δεν μπορώ ούτε να αναλογιστώ την ζημιά.

    Γιατί όμως η ωραιοποίηση; Γιατί οι ιππότες είναι το σχήμα από όπου έλκουν καταγωγή οι Μασόνοι (λέγεται ότι όσοι γλίτωσαν από την σφαγή επί Φιλίππου του Καλού έγιναν η απαρχή της Μασονίας). Και το βιβλίο όλο είναι μία εκδήλωση... τρυφερής αγάπης προς αυτήν. Οι Μασόνοι ακριβώς ισχυρίζονται ότι διασώζουν τις αρχαίες χαμένες γνώσεις και την αλήθεια για το "δισκοπότηρο" όπως ακριβώς την θέτει ο συγγραφέας, ο οποίος ενστερνίζεται και εκλαϊκεύει κάποια δόγματά τους.

    Αχ, και αυτή η Εμμονή στα Σύμβολα. Ένα μασονικό ιδίωμα, δοκιμασμένο σχήμα μυστικών εταιρειών. Αυτή η λατρεία στα σήματα της οικείας ποδοσφαιρικής ομάδος που συνέχει τους οπαδούς φτάνει συχνά σε επίπεδα παραληρήματος: Θυμηθείτε στο βιβλίο πώς ανέκραξαν οι πρωταγωνιστές όλο συγκίνηση φθάνοντας στην εκκλησία που έφτιαξαν οι ιππότες, "γεμάτη μασονικά σύμβολα!". Εκεί και αλλού διαβάζουμε για την δύναμη και την πολλαπλή και υπερβαθεία σημασία των (μασονικών) συμβόλων... Όσο δε για την σπουδαία πολυσημίαν αυτή, σας έχω μία έκπληξη για το τέλος.

    Και φυσικά, γίνεται η Σταδιακή Αποκάλυψη της Κεκρυμμένης Αληθείας και ...Χώνευση της από τον μυούμενο. Αναρρίχηση βαθμών. Ή χειραγωγία του αναγνώστη. Πραγματικά, δεν νιώσατε το χέρι του συγγραφέα στον πισινό όταν διαβάζατε "πόσα δεν μας μάθαιναν στο σχολείο!" ή "πω, πω! τώρα πια καταλαβαίνω, πόσο παρεξήγησα καλέ τον αγαπημένο μου παππού, πλέον πολύ αργά κατάλαβα, πόσο έχω τύψεις!". Μου φαινόταν σαν προσηλυτιστικό κόμικ.

    Το δε τέλος της χειραγωγίας αυτής στην αντι-γνώση που υφιστάμεθα όχι μόνο από ένα βιβλίο αλλά και από αλλού (ας το θέσω απαλά), μοιάζει άγνωστο, το αφήνουμε ως άσκηση στον αναγνώστη. Για βοήθημα όμως σας φύλαξα αυτό το υπέροχο λήμμα του Albert Pike, ο οποίος είναι κατά κάποιο τρόπο ο πατριάρχης των μασονικών στοών. Είναι από το Morals and Dogma, βιβλίο το οποίο μέχρι το 1974 ελάμβανε ο μυούμενος στον 14ο βαθμό.

    "The Blue Degrees are but the outer court or portico of the Temple. Part of the symbols are displayed there to the Initiate, but he is intentionally misled by false interpretations. It is not intended that he shall understand them; but it is intended that he shall imagine he understands them. Their true explication is reserved for the Adepts, the Princes of Masonry. The whole body of the Royal and Sacerdotal Art was hidden so carefully, centuries since, in the High Degrees, as that it is even yet impossible to solve many of the enigmas which they contain. It is well enough for the mass of those called Masons, to imagine that all is contained in the Blue Degrees; and whoso attempts to undeceive them will labor in vain, and without any true reward violate his obligations as an Adept. Masonry is the veritable Sphinx, buried to the head in the sands heaped round it by the ages. "


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : grammophone στις 06-11-2005 17:00 ]





    semplice
    17.05.2006, 23:27





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 17-05-2006 23:30 ]
    katerina
    17.05.2006, 23:53
    Πάντως πέρα από το αν είναι καλό ή κακό το βιβλίο (που δεν το διάβασα) και πέρα από το αν είναι καλή η ταινία (η αλήθεια είναι ότι έχω την περιέργεια να την δω, κυρίως για τον τομ χανγκς) θέλω να πω ότι οι παπάδες και οι πνευματικοί πατέρες του τόπου θα έπρεπε να ντρέπονται και να ανοίξουν λίγο το μυαλό τους που αντί να κάτσουν να ξεστραβωθούν να διαβάσουν κάνα βιβλίο να διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες, κάθονται και φωνάζουν βοηθώντας τη λογοκρισία, καταπατώντας το δικαίωμα του λόγου και ωθούν το ποίμνιο τους στο σκοταδισμό. Ντροπή.
    evonni
    18.05.2006, 00:47
    Το πρόβλημα μου με το συγκεκριμένο βιβλίο είναι ότι πολλά χρόνια πριν γραφτεί το "Κώδικας Ντα Βίντσι", διάβασα το "Εκρεμμές του Φουκώ" του Ουμπέρτο Έκο. Τί θέλει να πει ο ποιητής? Πολύ απλά, αν διαβάσει κανείς και τα δύο βιβλία, θα καταλάβει πως ο κύριος Νταν Μπράουν δεν έκανε τίποτα το πρωτότυπο. Είχε γίνει πολλά χρόνια πριν, από έναν τύπο που εντρύφησε στη σημειολογία κι όχι μόνο. Καλός ο "Κώδικας..." αλλά υπερεκτιμημένος κατά τη γνώμη μου. Απλά ένα βιβλίο για να περάσει κανείς ευχάριστα την ώρα του.
    jorge
    18.05.2006, 00:55
    Quote:

    Το μέλος Astron έγραψε:
    Βρε Jorge... βάλε ένα S P O I L E R μπροστά!
    Εγώ δεν το χω διαβάσει το βιβλίο...



    Εχμμμ... Ποιά κοπέλα εννοούσα όμως, κατάλαβες;; Οχι !






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 18-05-2006 11:31 ]
    Astron
    18.05.2006, 11:34
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 18-05-2006 στις 00:55 έγραψε:
    Εχμμμ... Ποιά κοπέλα εννοούσα όμως, κατάλαβες;; Οχι !
    [/I]






    Quote:

    Το μέλος gate στις 17-05-2006 στις 22:22 έγραψε:
    Έχω αποφασίσει ότι τόσο τον "κώδικα da vinci" όσο και το "Ευαγγέλιο του Ιούδα" θα τα διαβάσω μετά από ένα με δυο χρόνια τουλάχιστον και μάλιστα θα προσπαθήσω να τα δανειστώ και όχι να τα αγοράσω. Αυτό όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά δυσκολεύομαι να ανήκω σε προβατώνες που στο πρώτο κάλεσμα ενός κάποιου τάδε αυτοεπικαλούμενου ερευνητή ή μη τρέχουν να του γεμίσουν τις τσέπες...



    Νεκταρία, πέρα απ' το μυθιστόρημα Kώδικας Da Vinci, το Ευαγγέλιο του Ιούδα δεν παύει να είναι ένα σημαντικό αρχαιολογικό εύρημα που ήρθε τώρα στο φως της δημοσιότητας. Έχω γράψει μια μικρή ανάλυση σχετικά με το Ευαγγέλιο του Ιούδα στο αντίστοιχο topic ("Ιούδας ο Σωτήρας μας;") για να πάρεις μια ιδέα του πλαισίου στο οποίο αναφέρεται.

    Τώρα για τους προβατώνες που αναφέρεις... Γιατί δεν μας ενόχλησαν οι χιλιάδες που πήγαν να δουν το Star Wars ή την πολίτικη κουζίνα, ή οποιαδήποτε άλλη ταινία και βιβλίο έκανε τεράστια επιτυχία;
    Είναι σαν να προεξοφλείς ότι η συγκεκριμένη ταινία (και βιβλίο) είναι ανάξια λόγου. Άλλωστε πολλοί απ' όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο το θεωρούν εξαιρετικό.

    Τώρα όσο για τις εταιρείες, τώρα τις θυμηθήκαμε; Κάθε βδομάδα θησαυρίζουν με πανάθλιες αμερικάνικες teen movies, που πάμε και τις βλέπουμε για χαβαλέ. Ε ας θησαυρίσουν μια φορά και για μια ταινία που αν μη τι άλλο σε βάζει σε σκέψεις.
    jorge
    18.05.2006, 12:05
    Εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτή η κινητοποίηση από μεριάς Εκκλησίας.
    Από τη στιγμή που το βιβλίο δεν αμφισβητεί τη θεία φύση του Χριστού, γιατί υπάρχει
    αυτή η αντίδραση;

    Το βιβλίο απλά πραγματεύεται κάτι που ακούγεται εδώ και χρόνια, οτι δηλαδή ο Χριστός πιθανότατα είχε απογόνους και γυναίκα την Μαγδαληνή. Είναι απλά ένα μυθιστόρημα και δε νομίζω ούτε ο ίδιος ο συγγραφέας του να το θεωρεί έρευνα. Αλλιώς δε θα ήταν συγγραφέας, αλλά ιστορικός ή ερευνητής.

    Είναι τόσο σημαντικό για την Εκκλησία το οτι ο Χριστός είχε τελικά απογόνους; ΟΚ, κάποια από τα γνωστά Ευαγγέλια ίσως συγκρούονται με αυτή την άποψη, αλλά είναι τόσο ουσιαστικό το όλο ζήτημα; Ειχε δεν είχε απογόνους, ο Χριστός δεν μειώνεται μέσα από το συγκεκριμένο βιβλίο, κατά τη δική μου αντίληψη.
    rouli726
    18.05.2006, 12:21
    Ζητω προκαταβολικα συγγνωμη γιατι επειδη γραφω απο νετ καφε δεν ειχα το χρονο να δω τι εχετε γραψει ως τωρα,οποτε θα πω απλα την αποψη μου επι του θεματος.
    Ειμαι χριστιανη ορθοδοξη και πραγματικα ολο αυτο το χαλι με το βιβλιο και την ταινια με προσβαλλουν σαν ανθρωπο!Ειναι δυνατον να γινεται τετοιος χαμος για ενα μυθιστορημα?Δε σεβονται ουτε το Χριστο ουτε τπτ αυτοι που κανουν αυτα τα καραγκιοζιλικια!διαδηλωσεις,ασφαλιστικα μετρα!!!!αν ειναι δυνατον!τα βλεπω στην τηλεοραση και εχω φριξει τοσες μερες!Αν ειναι δυνατον τη δικη μου την πιστη να την κλονισει η φαντασια του μπραουν και του καθε αλλου!
    Αν ζουσε σημερα ο Χριστος θα ειχε αντιδρασει οπως τοτε στο ναο του σολομοντα που τους πεταξε ολους εξω!εχουν καταντησει την ορθοδοξια τσιρκουλο και δεν επιτρεπεται αλλο!
    Εγω επειδη λατρευω το σινεμα θα παω να δω την ταινια μονο και μονο για τους εξαιρετικους ηθοποιους που συμμετεχουν!
    Για ολους τους δηθεν πιστους που κανουν κρα για κατι τετοια,για να βγαινουν στο προσκηνιο..τους λυπαμαι απλα!!
    Μια αγανακτισμενη χριστιανη!!
    επιτελους ας θυμηθουν ολοι πως ο χριστος διδασκε αγαπη ακομη και προς τους επικρριτες του!

    "Aκου λοιπόν..
    Σα δε μπορείς άλλο να παλέψεις,
    είτε το θες είτε όχι,
    θα πεθάνεις."
    Μπρέχτ



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rouli726 στις 26-05-2006 15:02 ]