ελληνική μουσική
    607 online   ·  210.846 μέλη

    Ο περίφημος κώδικας Da Vinci..!

    uNick
    18.05.2006, 14:22
    @ jorge
    Πολύ σωστά το θέτεις Γιώργο...

    @ rouli726
    ...και σε είχα παρεξηγήσει!!! Χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας ή οτιδήποτε άλλο, μου αρέσει πολύ η αντιμετώπισή σου. Μακάρι όλοι οι Χριστιανοί (και μή) να σκέφτονταν έτσι... Όπως σέβεσαι τους άλλους, σε σέβομαι κι εγώ... και μόλις μπήκες στην λίστα των φίλων μου!!!
    katerina229
    18.05.2006, 14:31
    Προσωπικά, θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα έγραψε η gate. Είναι η σωστότερη οπτική νομίζω για να αντιμετωπίζουμε τέτοιους είδους θέματα. Επίσης, συμφωνώ και με τοn Astron ότι κατά τον ίδιο τρόπο θα έπρεπε να μας ενοχλούν και οι "χιλιάδες που πήγαν να δουν το Star Wars ή την πολίτικη κουζίνα, ή οποιαδήποτε άλλη ταινία και βιβλίο έκανε τεράστια επιτυχία" αν και δε συμφωνώ ότι φαίνεται πως μ' αυτά που έγραψε η gate προεξοφλεί ότι η συγκεκριμένη ταινία και το βιβλίο είναι ανάξια λόγου. Εγώ τουλάχιστον άλλα κατάλαβα απ΄ τα γραφόμενά της, ότι καλό είναι γενικά να είμαστε επιφυλακτικοί σε τέτοιους είδους εμπορικές "επιτυχίες" που μας κατακλύζουν.
    Εγώ προσωπικά δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά θα πάω να δω την ταινία. Πάντως όπως "πολλοί απ' όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο το θεωρούν εξαιρετικό", όπως γράφεις Astron, άλλοι τόσοι νομίζω το θεωρούν αδιάφορο ή κάτι για το οποίο γίνεται άδικα λόγος. Μάλιστα, από μια σύντομη ανάγνωση που έκανα εδώ στις απαντήσεις των μελών στο θέμα, οι περισσότεροι μάλλον για κάτι αδιάφορο μιλούν. Τέλος πάντων! Θα το διαβάσω κι εγώ όταν μπορέσω και θα πω τη γνώμη μου.


    christos-reg
    18.05.2006, 15:07
    http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=707234&lngDtrID=253

    Κανονικά οι προβολές από Πέμπτη
    Ακατάλληλη για ανηλίκους κάτω των 17 ετών η ταινία «Κώδικας Ντα Βίντσι»



    Απερρίφθη από το Μονομελές Πρωτοδικείο η προσφυγή της Ξανθής Μαγουλά, μέλους χριστιανικής οργάνωσης, με την οποία ζητούσε την έκδοση προσωρινής διαταγής για την απαγόρευση της προβολής της κινηματογραφικής ταινίας Κώδικας Ντα Βίντσι.

    Η αίτηση για την προσωρινή διαταγή συζητήθηκε την Τετάρτη, παρουσία μελών χριστιανικών οργανώσεων και παλαιοημερολογιτών κληρικών.

    Αμέσως μόλις πληροφορήθηκαν -την Πέμπτη- την απόφαση του δικαστηρίου, μέλη χριστινιακών οργανώσεων που είχαν συγκεντρωθεί από το πρωί στα δικαστήρια, δήλωσαν ότι θα συνεχίσουν τη διαμαρτυρία τους έξω από κινηματογράφους που έχουν προγραμματίσει την προβολή της ταινίας.

    Η... έκπληξη ωστόσο ήρθε από τη Γενική Γραμματεία Τύπου, η οποία έκρινε ότι η κινηματογραφική μεταφορά του ομώνυμου βιβλίου του Νταν Μπράουν είναι ακατάλληλη για ανηλίκους έως 17 ετών.

    Η προβολή της πολυσυζητημένης ταινίας πρόκειται να διεξαχθεί κανονικά από την Πέμπτη, ημέρα πρώτης προβολής της στη χώρα μας.

    news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ

    Επίσης: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=706814
    Orfeus
    18.05.2006, 15:50
    Εγώ προτείνω να τον περάσουνε από Ιερά Εξέταση αυτόν τον Μπράουν και μετά να τον κάψουνε μαζί με όλα τα αντίτυπα του βιβλίου και με όλες τις κόπιες της ταινίας...

    Ουφ......


    santourman
    18.05.2006, 16:46
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 18-05-2006 στις 12:05 έγραψε:

    Εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτή η κινητοποίηση από μεριάς Εκκλησίας.
    Από τη στιγμή που το βιβλίο δεν αμφισβητεί τη θεία φύση του Χριστού, γιατί υπάρχει
    αυτή η αντίδραση;

    Το βιβλίο απλά πραγματεύεται κάτι που ακούγεται εδώ και χρόνια, οτι δηλαδή ο Χριστός πιθανότατα είχε απογόνους και γυναίκα την Μαγδαληνή. Είναι απλά ένα μυθιστόρημα και δε νομίζω ούτε ο ίδιος ο συγγραφέας του να το θεωρεί έρευνα. Αλλιώς δε θα ήταν συγγραφέας, αλλά ιστορικός ή ερευνητής.

    Είναι τόσο σημαντικό για την Εκκλησία το οτι ο Χριστός είχε τελικά απογόνους; ΟΚ, κάποια από τα γνωστά Ευαγγέλια ίσως συγκρούονται με αυτή την άποψη, αλλά είναι τόσο ουσιαστικό το όλο ζήτημα; Ειχε δεν είχε απογόνους, ο Χριστός δεν μειώνεται μέσα από το συγκεκριμένο βιβλίο, κατά τη δική μου αντίληψη.





    Γιώργο, η όλη αντίδραση (από ό,τι έχω καταλάβει) γίνεται γιατί προσκολλούν στο Χριστό μια ψεύτικη ιδιότητα. Οτι δηλαδή ήταν παντρεμένος. Γιατί ο συγγραφέας κάνει κάτι τέτοιο; Προφανώς για να πουλήσει, γιατί πάντα πουλάνε τέτοιες περιπτώσεις. Και γιατί χρησιμοποίησε το πρόσωπο του Χριστού και όχι κάποιο άλλο ιστορικό πρόσωπο για ένα τέτοιο μυθιστόρημα (με ψεύτικα στοιχεία); Γιατί τον ενοχλεί (γνώμη μου είναι αυτή) που ο Χριστός για εμάς τους χριστιανούς είναι η αλήθεια, η αγάπη και πολλά άλλα. Δε θα μπορούσε π.χ. να βάλει τον Βούδα ή τον Μωάμεθ; Εγώ αναρωτιέμαι, αν γραφόταν ένα τέτοιο μυθιστόρημα για κάποιον πολιτικό ηγέτη της εποχής μας, δε θα γινόταν 'το σώσε' από αντιδράσεις; Αρα γιατί να μας προβληματίζει που με αυτόν τον τρόπο θίγεται η προσωπικότητα του θρησκευτικού ηγέτη εκατομμυρίων ανθρώπων;
    Σίγουρα πάντως διαφωνώ με τον τρόπο που αντιδρούν οι φανατικοί πιστοί γιατί δεν τιμούν την ιδιότητα που τους δίνει ο Χριστός να λέγονται Χριστιανοί....
    thank
    18.05.2006, 19:18
    Περί αντιδράσεων του κλήρου των πιστών κλπ. εννοείται πως αν πχ 500 ή 1000 ψυχολογικά ασταθείς (κατά τη γνώμη μου) τύποι με σταυρούς και κομποσκίνια κάψουν κάποιους κινηματογράφους, δεν σημαίνει πως το σύνολο όσων πιστεύουν ταυτίζονται. Από την άλλη όμως, χρειάζεται και μια σαφής οριοθέτηση αλλά και καταστολή τόσο από την πολιτεία όσο και από την εκκλησία απέναντι σε τέτοιες πρακτικές. Πχ Λογικές του τύπου «καταγγέλλουμε τις υπερβολές απ’ όπου και αν προέρχονται, αλλά και αυτός ο χριστιανός τι ήθελε και προκάλεσε», όπως και αν διατυπώνονται, εμένα δεν με πείθουν. Η κάποιος είναι κατά της χρήσης τέτοιων μεθόδων ή όχι. Και στο κάτω - κάτω ξέρουν όλοι πως απο τη στιγμή που ένας ιερέας πει δυό κυβέντες παραπάνω στο βήμα ... τότε πολλοί πιστοί από κάτω ειναι έτοιμοι να τα κάνουν μαλλιά κουβάρια.

    Επίσης, - μακάρι να μη φτάσουμε σε βιαιότητες» - θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πως θα αντιδράσει η αστυνομία, όταν μαυροφορεμένες γυναίκες και ρασοφόροι με σταυρούς προπηλακίζουν πολίτες. Στο παρελθόν είχε γίνει. Αν επιδειχθεί «σεβασμός» προς τους εξαγριωμένους και δεν έχουν ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση που έχουν οι διαδηλωτές (κουκουλοφόροι ή μη …) με το ξύλο και τις συλλήψεις, ε τότε, θα υπάρχει επίσης μεροληψία και συν-υπευθυνότητα.

    Για μένα. Δεν θα το αγοράσω, ο χρόνος μου για διάβασμα δεν είναι αυτός που θα ήθελα. Και είναι αρκετά άλλα που πρέπει να διαβάσω πριν καταλήξω στον Κώδικα. Δεν θα δώ την ταινία, γιατί δεν την θεωρώ ως άμεση προτεραιότητα στις αναζητήσεις μου, αυτήν την περίοδο. Σε ένα δύο μήνες ίσως, αν παίζεται, ναι ίσως πάω.

    Ως μέσον προβληματισμού και αναζήτησης, αμφισβήτησης κλπ. Το εξειδικεύω. Μου έχει προξενήσει εντύπωση το γεγονός πως στα σχολεία (5η, 6η δημοτικού, ίσως και 1η γυμνασίου) έχει κινήσει πολύ το ενδιαφέρον. Δεν ξέρω αν είναι ο τρόπος αυτός είναι πλέον κατάλληλος. Δηλαδή, από τη απόλυτα ελεγχόμενη και ασφυκτική κατεύθυνση του σχολείου και της καθημερινότητας, στην αποσπασματική και – απότι φαίνεται – μυθιστορηματική προσέγγιση του βιβλίου και της ταινίας. Με έντονα μάλιστα, με έντονα τα εμπορικά και άλλα χαρακτηριστικά.. Φοβάμαι την παγίδα του «ο κώδικας δίνει τη λύση». Όπου τελικά, πάλι ίσως φθάσουμε σε «μία από τα ίδια».

    Βέβαια αυτή είναι προσέγγιση του «μεγάλου» που σκέπτεται εξ ονόματος των παιδιών και που ως γνωστόν τα ταξίδια της γνώσης και των συναισθημάτων τους, δύσκολα τα καταλαβαίνουμε. Το κακό με όλα αυτά είναι, πως ίσως αναγκασθώ και ανασκουμπωθώ να διαβάσω το βιβλίο. Η εκδοχή του «δεν το αγγίζεις .. αυτά ειναι κακά πράγματα» δεν παίζει.

    Α ναι και προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και για να μη χαλάσουμε καμία καρδιά, δεν θα απαντήσω σε διαπιστώσεις περί κατάντιας της παιδείας και αναισθησίας των νέο-αμοραλιστών γονέων που δεν προστατεύουν την πίστη των παιδιών. Επίσης είναι off ερωτήσεις του τύπου «σε ένα πορνογράφημα θα λειτουργούσες απαγορευτικά ? σε αυτό γιατί δεν λειτουργείς» δεν παίζουν. (Αν δώ ότι προσβάλλομαι ως άμεσα θιγόμενος σε ενδεχόμενες τέτοιες επισημάνσεις ίσως απαντήσω και μάλιστα μα άλλο ύφος, όχι ευχάριστο).

    Τοποθέτηση Νεκταρίας (gate). Η αίσθηση που μου έχει δώσει η Νεκταρία από την όλη γραφή της και στάση της, είναι πως το ίδιο θα έκανε και σε άλλες καταστάσεις, είτε αφορούν θρησκεία, είτε τέχνη, είτε οτιδήποτε άλλο. Το ενδεχομένως το τονίζω, όχι σκόπιμα αλλά ουσιαστικά. Ιδεολογική και εμπορική καθοδήγηση, όπου ως πρόβατα καλούμαστε ανά καιρούς να πιστεύθουμε ή αμφισβητούμε τα πάντα. Η μάλλον όχι τα πάντα. Αυτό που επιλέγονται. Έχει απόλυτο δίκιο. Εξ ου και ο σκεπτικισμός μου, τόσον, σε ότι αφορά εμένα τον ίδιο, όσο και τους ανθρώπους που επηρεάζω.

    Όμως είναι σωστή η και παρατήρηση του Παύλου, πως τελικά το στοιχείο της εμπορικότητας, της μεθοδευμένης προβολής ισχύει παντού και σε όλα. Σχεδόν. Επομένως, για να σταθούμε απέναντι σε όλα αυτά, χρειάζεται σύνθεση, κρίση δική μας.

    Επίσης περί Νεκταρίας, το επιχείρημα του ότι όσοι έχουν πέσει με τα μούτρα στο ευαγγέλιο του Ιούδα, έχουν καμία εικόνα για τα κανονικά ευαγγέλια ? Σωστό. Συμφωνώ. Αλλά το ίδιο ισχύει σε όλους τους τομείς. Εδώ οι άνθρωποι σφάζονται για ιδεολογίες και απόψεις που ούτε καν ξέρουν …. Τέλος πάντων. Ανοίγεις πάντως ένα θεματάκι. Που δεν αντιμετωπίζεται ούτε με λογικές του τύπου «πολύ τη ψάχνεις», ούτε όμως με αναγκαστική προσφυγή σε «ολιστική» προσέγγιση της γνώσης. Πλέον δεν γίνεται να την έχουμε. Το ξέρω. Δεν είναι καλό. Είναι κακό. Και εμένα προσωπικά αυτό με ζορίζει. Δεν το θέλω. Με εκνευρίζει, πως το λένε…. Αλλά ….

    Xόρχε και επισημάνσεις του για το βιβλίο και την ουσία. Συμφωνώ. Μία σκέψη που έκανα, όχι απόλυτα επεξεργασμένη, έχει ίσως διατυπωθεί και από άλλους εδώ μέσα. Είναι η εξής. Τελικά, η Θρησκεία, - την οποία διαμορφώνει, αλλά και από την οποία διαμορφώνεται η πίστη των ανθρώπων – δεν είναι μόνον αποτέλεσμα ιστορικής έρευνας, αποδείξεων για το ακριβές μέρος της σταύρωσης, της κυτταρικής δομής του αίματος του Χριστού, το εύρος της παραποίησης των αρχικών κειμένων από τις μετέπειτα συνόδους. κλπ.

    Προφανώς και αυτά παίζουν ρόλο, προφανώς και η ιστορική έρευνα είναι σημαντική. Η οποιαδήποτε θρησκεία θέλει και επιζητά να βασίζεται σε ιστορικές αλήθειες, είτε ήταν όντως αλήθειες, είτε κατασκευάστηκαν στη συνέχεια. Και όχι μόνο η Θρησκεία. Η οποιαδήποτε κοσμοθεωρία.

    Όμως, η προσέγγιση της ιστορίας (σε βάθος χιλιάδων χρόνων) δεν είναι εύκολη «ιστορία». Είναι συνδυασμός αρχαιολογικής έρευνας, κειμένων (με ότι αυτό συνεπάγεται), τεχνολογίας (DNA, ακτίνες στους χιτώνες κλπ), παράδοσης, συνδυασμού πολλών πληροφοριών, (πχ θεολογικά κείμενα σε σύγκριση με άλλα ιστορικά, λαογραφικά κ,α,), προκαταλήψεων ή ιδεολογικών επιλογών του σήμερα, διαθέσιμων πόρων κλπ. Και επομένως, ναι μπορεί να επιφέρει εκπλήξεις. Μπορεί αύριο να «αποδειχθεί» πως ο Χριστός αναστήθηκε την 13η μέρα… Ε και ? θα έχουν δουλεία τα ερευνητικά κέντρα για μία δεκαετία.

    Το να δίνει κανείς τη μάχη «υπέρ ή κατά» στο πεδίο της ιστορίας πριν από 2.000 χρόνια, μου φαίνεται ανεπαρκές. Για μένα προσωπικά, το γεγονός πως ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι αποδέχονται την σύγχρονη επιστήμη, τον ορθό λόγο … (οκ .. δεν ξέρω αν είναι πολλοί .. λέμε τώρα …), ανοίγουν το μυαλό τους, προσπαθούν να ερμηνεύσουν τον κόσμο και την κοινωνία, να ευαισθητοποιηθούν, να απενοχοποιθούν κλπ … Είναι ελπιδοφόρο. Για το πώς βιώνει, τιμά, σέβεται και προσεγγίζει τον θεό του ο καθένας, με τις όποιες αναφορές σε όποιες θρησκείες, είναι δικό του θέμα. Και γι’ αυτόν ακριβώς στον λόγο, στο οποιοδήποτε ερώτημα περί πίστης μου, η απάντηση είναι «ψάξε βρες το» και το διασκεδάζω πολύ.

    Λίγο off topic (μόνο προς το τέλος) . Αλλα … δεν γίνεται.

    sintorin
    18.05.2006, 21:53
    Quote:

    Το μέλος Anthos στις 10-02-2006 στις 10:36 έγραψε:

    Χτες μου έδωσαν το documentary "The origins of the Da Vinci code"...αρκετά ενδιαφέρον. Βασικά ο Dan Brown συνεχίζει την ιστορία κάποιου Lincoln από την Αγγλία ο οποίος είχε ανακαλύψει κάποια μυστικά σε ένα γαλλικό βιβλίο...




    To opio galliko vivlio, apo gallo sungrafea, graftike ton dekatoekto aiona, meta apo mias zois ereunas kai meletis epano sto thema. Apo oti exo diavasei, to gnisio vivlio einai kala fulagmeno sto vatikano. Fainetai oti exei apodikseis gia to oti o xristos parolou pou staurothikai, sothikai apo tous pistous filous tou, kai kruftikai me ti maria magdalini mesa sti romaiki autokratoria alazontas telios tautotita.
    St_Anger
    18.05.2006, 22:37
    Όπα παίδες! Φρένο! Χμ.....! Μιλάμε για το βιβλίο και για την ταινία και χάνουμε λίγο την ουσία! Πρέπει να κάνουμε τις σωστές ερωτήσεις....! Κάποιες από αυτές που νομίζω ότι είναι σωστες ειναι:
    1) Ας δεχτούμε ότι όλα αυτά είναι πλά παραμύθια! Γιατί η Εκκλισία τότε φωνάζει και κάνει τόσο πόλεμο και φασαρία για να μην προβληθεί η ταινία?

    2) Γιατί η Εκκλισία μας δεν δείνει στον κόσμο και τα άλλα 5 ευαγγέλια...?

    3) Γιατί το Βατικανό δεν δείνει σε κάποιο μουσίο τους πάπυρους της Αλεξάνδρειας?

    4) Τι ήθελε να κάνει με τις Σταυροφορείες τότε...?

    5) Γιατί τους "Ιππότες του Ναού" που μπήκαν στις κρυφές κατακόμβες του ναού του Σολομόντα τους ονόμασε σατανιστές και τους κάψανε...?

    Αυτά κι άλλα πολλά...................................
    santourman
    18.05.2006, 22:50
    Quote:

    Το μέλος St_Anger στις 18-05-2006 στις 22:37 έγραψε:

    1) Ας δεχτούμε ότι όλα αυτά είναι πλά παραμύθια! Γιατί η Εκκλισία τότε φωνάζει και κάνει τόσο πόλεμο και φασαρία για να μην προβληθεί η ταινία?





    1) (μεταφέρω αυτά που είπα πιο πριν)
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 18-05-2006 στις 16:46 έγραψε:


    ...η όλη αντίδραση (από ό,τι έχω καταλάβει) γίνεται γιατί προσκολλούν στο Χριστό μια ψεύτικη ιδιότητα. Οτι δηλαδή ήταν παντρεμένος. Γιατί ο συγγραφέας κάνει κάτι τέτοιο; Προφανώς για να πουλήσει, γιατί πάντα πουλάνε τέτοιες περιπτώσεις. Και γιατί χρησιμοποίησε το πρόσωπο του Χριστού και όχι κάποιο άλλο ιστορικό πρόσωπο για ένα τέτοιο μυθιστόρημα (με ψεύτικα στοιχεία); Γιατί τον ενοχλεί (γνώμη μου είναι αυτή) που ο Χριστός για εμάς τους χριστιανούς είναι η αλήθεια, η αγάπη και πολλά άλλα. Δε θα μπορούσε π.χ. να βάλει τον Βούδα ή τον Μωάμεθ; Εγώ αναρωτιέμαι, αν γραφόταν ένα τέτοιο μυθιστόρημα για κάποιον πολιτικό ηγέτη της εποχής μας, δε θα γινόταν 'το σώσε' από αντιδράσεις; Αρα γιατί να μας προβληματίζει που με αυτόν τον τρόπο θίγεται η προσωπικότητα του θρησκευτικού ηγέτη εκατομμυρίων ανθρώπων;





    Τα υπόλοιπα ερωτήματα νομίζω ότι είναι off-topic ...
    asimov_gr
    18.05.2006, 23:37
    Εγω αυτο που καταλαβα ολο αυτον τον καιρο, η παραγωγη της ταινιας δεν θα επρεπε να βγαλουν διαφημιστικα. Τα καταφεραν μια χαρα ολοι αυτοι οι μαιντανι της tv και της ορθοδοξιας μας με τις φωνες διαμαρτυριας και καταφεραν να εχουν προπωληθει 100.00 εισητηρια στις αιθουσες των κινηματογραφων.


    Το μονο που μενει να δω ειναι τον Νταν Μπραουν ως Ζανταρκ και να τον ριχνουν στην πυρα.



    assasinos
    19.05.2006, 10:59
    η βέβαια να ρίχνουν το βίβλίο του στην πυρά...ούπς!!! κάτι μου θυμίζει αυτό ρε!?!?


    "τα χρόνια πούν'τα,
    δουλειές με φούντα,
    γιατί δεν πρόλαβα γ@μ0τ0 μου τη Χούντα..."
    Astron
    19.05.2006, 12:52
    Λοιπόν είδα χθες την ταινία.
    Γενικές εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές.
    Είναι ένα σκοτεινό αστυνομικό θρίλερ το οποίο όμως βασίζεται σε πάρα πολλά αληθινά στοιχεία. Μου έκανε εντύπωση το πόσο ξεκάθαρα λέγονται ορισμένα πράγματα - ίσως απ' τις ελάχιστες φορές που λέγονται στο σινεμά.
    Επίσης σε κρατάει σε αγωνία συνέχεια με την πυκνή πλοκή της. Βρήκα εξαιρετική την ηθοποιία του Ίαν Μακέλεν (άλλωστε είναι γνωστός απ' τον ρόλο του Γκάνταλφ στον άρχοντα των δακτυλιδιών) αλλά και του Τομ Χανκς που του ταίριαζε ο ρόλος πάρα πολύ. Η Οντρέ Τοτού δυστυχώς μου φάνηκε ότι δεν είχε τον δυναμισμό που απαιτούσε ο ρόλος.

    Η σκηνοθεσία ήταν πάρα πολύ καλή, αν εξαιρέσουμε ένα-δυο σημεία που μοιάζουν πρόχειρα.
    Ένα βασικό πρόβλημα της ταινίας είναι ότι είναι πιο μικρή απ' ότι έπρεπε. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα μερικά κρίσιμα και σημαντικά σημεία να περνάνε γρήγορα χωρίς να προλαβαίνει να τα αφομοιώσει ο θεατής (ειδικά αν δεν έχει διαβάσει το βιβλίο).
    Θέλει λοιπόν απόλυτη προσοχή απ' τον θεατή στο 100% της προβολής.
    Προσωπικά θα την δω και δεύτερη φορά γιατί κάποια σημεία με μπέρδεψαν και τα συνειδητοποίησα καλά μόνο όταν τελείωσε η ταινία.

    Προσέξτε όμως, είναι μια ταινία που όπως είναι γνωστό υποστηρίζει ότι ο Ιησούς ήταν θνητός. Πόσες αντικειμενικές κριτικές μπορούν να γίνουν σε μια κοινωνία που βασίζεται στην θεότητά του; Επομένως θα σας πρότεινα να μην ακούτε τις γύρω κριτικές και να πάτε οι ίδιοι να βγάλετε τα συμπεράσματά σας με ανοιχτό μυαλό.
    uNick
    19.05.2006, 14:38
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 19-05-2006 στις 12:52 έγραψε:

    Λοιπόν είδα χθες...
    ...με ανοιχτό μυαλό.



    Άλλη μια απόδειξη του ότι όλα είναι υποκειμενικά...
    Άλλοι λένε ότι η ταινία τους ήταν αδιάφορη, άλλοι ότι τους άρεσε... Άλλοι ότι κοντέψανε να κοιμηθούν, άλλοι ότι τους κράτησε σε αγωνία μέχρι το τέλος...
    Πάντως όλοι συμφωνούν ότι η Οντρέ Τοτού μάλλον ήταν "λίγη" για τον ρόλο...
    Quote:


    ...θα σας πρότεινα να μην ακούτε τις γύρω κριτικές και να πάτε οι ίδιοι να βγάλετε τα συμπεράσματά σας με ανοιχτό μυαλό.



    Αυτό είναι τελικά και το πιο σωστό Παύλο... και αυτό θα κάνω κι εγώ.
    semplice
    19.05.2006, 15:46

    Quote:

    Το μέλος grammophone στις 06-11-2005 στις 16:53 έγραψε:

    Ο συγγραφέας, ερωτηθείς σε συνέντευξη εάν τα στοιχεία που γράφει είναι αληθινά, απάντησε:
    "Κάθε λέξη".

    Μόνον για αυτήν την απάντηση και στάση, και για το ότι έπεισε και ενθουσίασε όλους τους αναγνώστες που ξέρω, θα κάνω εδώ μία παραφωνία.

    Και εγώ το διάβασα απνευστί, ήταν σαν μία ευχάριστη ταινία δράσης που αλλάζουν γεγονότα και τόποι. Η επαφή με την αλήθεια όμως είναι, όπου υπάρχει, μόνον συμπτωματική.

    Δεν θα γράψω για θρησκευτικά ή θεολογικά πράγματα, όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί όπως είμαι σεσημασμένο έκφυλο κωλόπαιδο μπορεί να πέσει κεραυνός να με κάψει! Αλλά ας πούμε για γεγονότα.

    Με τι να πρωτοκαταπιαστώ; Τα έχω χαμένα. Ας πάρουμε όμως ένα δείγμα από τα πολλά: Τον ισχυρισμό ότι η θεότητα του Ιησού εισήχθη στον χριστιανισμό με την πρώτη οικουμενική σύνοδο....."

    br>




    Μπορεί όποιος θέλει να διαβάσει και το υπόλοιπο κείμενο που έγραψε το μέλος
    grammophone στο οποίο παρουσιάζονται όλα όσα χρειάζεται κάποιος για να
    καταλάβει το είδος και το μέγεθος της απάτης με την οποία γίνεται προσπάθεια
    να "ποτιστούν" όσο γίνεται περισσότεροι.
    Επειδή ,όπως είπε και η Gate ,κάποιοι θέλουν να "αρπάζουν¨"
    όλο και περισσότερα και περισσότερα και φυσικά να δημιουργούν μίση ,αντιπάθειες ,αντιπαραθέσεις μεταξύ των ανθρώπων,(αυτό και αν πουλάει!!)έκακαν και την ταινία η οποία "απορρόφάται" πάντα πιο εύκολα..
    Ας μη μιλήσουμε βέβαια για τέχνη γιατί σίγουρα αυτή βρίσκεται παααάρα
    πολύ μακριά απο τους σκοπούς της ταινιας που συζητάμε και αυτό το παραδέχονται
    όπως βλέπω και άνθρωποι που δεν ασχολούνται τόσο με το θρησκευτικό μέρος του πράγματος αλλά (προσπαθούν) να ανακαλύψουν κάποια στοιχεία ποιότητας στην τανία που δύσκολα θα βρουν .
    Κατά την προσωπική μου άποψη ,η αντιπαραβολή των posts του μέλους grammophone ,που έγραψε για το βιβλιο στο οποίο είναι βασισμένη η ταινία και του post του μέλους Astron που έγραψε για την ταινία ,είναι ιδιαίτερα διαφωτιστική και ίσως ,κατά την προσωπική μου πάντα άποψη δικαιώνει όσα φοβάμαι και έγραψα παραπάνω.Παραθέτω λοιπόν και όσα έγραψε το μέλος Astron πριν από λίγο και
    πιστεύω πως κάθε καλοπροαίρετος αναγνώστης(ναι αυτόν με το ανοιχτό μυαλό εννοώ)μπορεί να βγάλει το συμπεράμστα του.


    Quote:

    Το μέλος Astron στις 19-05-2006 στις 12:52 έγραψε:

    Λοιπόν είδα χθες την ταινία.
    Γενικές εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές.
    Είναι ένα σκοτεινό αστυνομικό θρίλερ το οποίο όμως βασίζεται σε πάρα πολλά αληθινά στοιχεία. Μου έκανε εντύπωση το πόσο ξεκάθαρα λέγονται ορισμένα πράγματα - ίσως απ' τις ελάχιστες φορές που λέγονται στο σινεμά.






    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 19-05-2006 15:50 ]
    Astron
    19.05.2006, 16:11
    Δεν κατάλαβα γιατί παραθέτεις τα λόγια μου. Δεν βλέπω κάπου να τα σχολιάζεις, κι απ' όσο κατάλαβα δεν έχεις δει την ταινία.
    semplice
    19.05.2006, 16:22
    Quote:

    Το μέλος uNick στις 19-05-2006 στις 14:38 έγραψε:

    Πάντως όλοι συμφωνούν ότι η Οντρέ Τοτού μάλλον ήταν "λίγη" για τον ρόλο...


    [/I]



    Νίκο αφού το ανέφερες ,πρέπει νομίζω να πούμε πως η Οντρέ ΤOTOY
    δεν έχει καμία σχέση με την οικογένεια ΤΟΤΟΥ.Είναι απλή συνωνυμία.
    Το γεγονός πως και οι Τοτού αλλά και η Τοτού παίζουν σε φαρσοκωμωδίες
    είναι απλή σύμπτωση
    semplice
    19.05.2006, 16:49
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 19-05-2006 στις 16:11 έγραψε:

    Δεν κατάλαβα γιατί παραθέτεις τα λόγια μου. Δεν βλέπω κάπου να τα σχολιάζεις, κι απ' όσο κατάλαβα δεν έχεις δει την ταινία.




    Ισως βιάζεσαι Astron να βγάλεις συμπεράσματα.
    Την ταινία την είδα και εγώ χθες.
    Δεν με ενοχλεί το γεγονός ότι πλήρωσα για να δω μια πατάτα.
    Ετσι κι αλλιώς θα τα πάρουν χοντρά με τόση διαφημιση και τόση πλύση εγκεφάλου
    που έχει γίνει. Πήραν και από εμένα λίγα ευρώ αλλά δε νιώθω τύψεις.
    Ηθελα απλά να καταλάβω αν άξιζε κάτι σκηνοθετικά η αν έχει κάτι,οτιδήποτε,
    για το οποίο αξίζει να τη δει κάποιος.Δυστυχώς τίποτα.Ηταν αναμενόμενο
    αλλά ήθελα να μου φύγει η περιέργεια.


    Τα λόγια σου ,νομίζω ,έχω δικαίωμα να τα παραθέτω χωρίς να έχω την υποχρέωση
    σχολιασμού τους.Προσπαθούμε όλοι νομίζω να πλησιάσουμε αλήθεια/αλήθειες και να συζητήσουμε ανοιχτά.Σε αυτό συμβάλλει και η παράθεση παλαιότερων posts μελών τα οποία ίσως δε μπαίνουν τόσο συχνά ή απλά δεν θέλουν να εμπλακούν σε κουβέντα ,αλλά μόνο να καταθέσουν την άποψη τους. Νομίζω πως δεν έχεις αντίρρηση σε αυτό το τελευταίο και το έχεις από όσο ξέρω αποδείξει έως τώρα.



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 19-05-2006 17:05 ]
    sintorin
    19.05.2006, 17:10
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 18-05-2006 στις 22:50 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος St_Anger στις 18-05-2006 στις 22:37 έγραψε:
    [i]
    1) Ας δεχτούμε ότι όλα αυτά είναι πλά παραμύθια! Γιατί η Εκκλισία τότε φωνάζει και κάνει τόσο πόλεμο και φασαρία για να μην προβληθεί η ταινία?





    1) (μεταφέρω αυτά που είπα πιο πριν)
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 18-05-2006 στις 16:46 έγραψε:


    ...η όλη αντίδραση (από ό,τι έχω καταλάβει) γίνεται γιατί προσκολλούν στο Χριστό μια ψεύτικη ιδιότητα. Οτι δηλαδή ήταν παντρεμένος. Γιατί ο συγγραφέας κάνει κάτι τέτοιο; Προφανώς για να πουλήσει, γιατί πάντα πουλάνε τέτοιες περιπτώσεις. Και γιατί χρησιμοποίησε το πρόσωπο του Χριστού και όχι κάποιο άλλο ιστορικό πρόσωπο για ένα τέτοιο μυθιστόρημα (με ψεύτικα στοιχεία); Γιατί τον ενοχλεί (γνώμη μου είναι αυτή) που ο Χριστός για εμάς τους χριστιανούς είναι η αλήθεια, η αγάπη και πολλά άλλα. Δε θα μπορούσε π.χ. να βάλει τον Βούδα ή τον Μωάμεθ; Εγώ αναρωτιέμαι, αν γραφόταν ένα τέτοιο μυθιστόρημα για κάποιον πολιτικό ηγέτη της εποχής μας, δε θα γινόταν 'το σώσε' από αντιδράσεις; Αρα γιατί να μας προβληματίζει που με αυτόν τον τρόπο θίγεται η προσωπικότητα του θρησκευτικού ηγέτη εκατομμυρίων ανθρώπων;





    Τα υπόλοιπα ερωτήματα νομίζω ότι είναι off-topic ...

    [/I]


    Ta upoloipa erotimata den einai katholou off-topic, antithetos einai on-topic, giati ean ola auta eitan dimosia, den tha upeirxe to vivlio, oute kan to ergo. Kai pios sto leei esena, oti ta euaggelia tis ekklisias den dinoun mia pseutiki idiotita sto xristo? Kai i ekklisia xreisimopiei auta pou tin sumferoun, gia na krataei tin eksousia, pou vlepei na xanei me ton kairo, kai pou kerdise me toso kopo kai aima. Eleos pia, to mualo to edose o theos gia na to xreisimopioume kai na min fovomaste na ekselixthoume.
    uNick
    19.05.2006, 20:52
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 19-05-2006 στις 16:22 έγραψε:

    ...Το γεγονός πως και οι Τοτού αλλά και η Τοτού παίζουν σε φαρσοκωμωδίες
    είναι απλή σύμπτωση...



    Οπότε και ο "Κώδικας DaVinci" είναι μια φαρσοκωμωδία...???

    Τότε προς τί η τόσο φανατισμένη αντίδραση από τους χριστιανούς...? Γιατί δεν αντιδρούν όπως όταν προβλήθηκε το Scary Movie 2...??? Ή μήπως έχει να κάνει με την Τοτού??? Μπας και προτιμούσαν καμία Σαρον Στόουν στον συγκεκριμένο ρόλο???
    uNick
    19.05.2006, 21:02
    Quote:

    Το μέλος sintorin στις 19-05-2006 στις 17:10 έγραψε:
    ...Kai pios sto leei esena, oti ta euaggelia tis ekklisias den dinoun mia pseutiki idiotita sto xristo? Kai i ekklisia xreisimopiei auta pou tin sumferoun, gia na krataei tin eksousia, pou vlepei na xanei me ton kairo, kai pou kerdise me toso kopo kai aima...


    Πολύ σωστά George. Και για να το κάνουμε και πιο λιανά, ο καθένας προβάλλει ως αλήθεια τα κομμάτια που τον βολεύουν, είτε αυτό αφορά ιστορικά δεδομένα, είτε θεωρίες, είτε εκτιμήσεις, είτε... είτε... είτε...! Στην συγκεκριμένη περίπτωση, τα "γνωστά" ή "αληθινά" ή "σωστά" ή "γνήσια" Ευαγγέλια προβάλλονται ως η μοναδική αλήθεια επί της γης, και οτιδήποτε πέραν αυτών είναι "αιρετικό", "κακόβουλο", "παραμύθι" κλπ...

    Ας είναι όμως... Αφού υπάρχουν εκατομύρια άνθρωποι που έχουν την ανάγκη να πιστεύουν σε κάτι, όλο και κάποιος θα βρισκόταν να τους το πασάρει-επιβάλλει... Προσωπικά προτιμώ να σκέφτομαι ΕΓΩ για εμένα, και όχι κάποιοι άλλοι...