ελληνική μουσική
169 online   ·  206.162 μέλη

Η ...συγχώρεση. Εσείς τι θα κάνατε σε ακραίες καταστάσεις; Θα συγχωρούσατε;

BillMonos
Περαστική Νότα
Chat
26.01.2006, 00:13
Όταν το λάθος του άλλου σε πληγώνει, η συγχώρεση τη δική σου πληγή γιατρέυει.
Μεγάλο λάθος, μεγάλη πληγή, μεγαλύτερη συγχώρεση.
Η ψυχή σου γαληνεύει, γιατί μην ξεχνάς ''ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω''.
KIT_KAT
Φθασμένος
Chat
26.01.2006, 00:22
Σχετικά με τη συγχώρεση... νομίζω πως τα λέει όλα ο παρακάτω διάλογος από το Dogville:

"Grace: So I'm arrogant. I'm arrogant because I forgive people?

The Big Man: My God. Can't you see how condescending you are when you say that? You have this preconceived notion that nobody, listen, that nobody can't possibly attain the same high ethical standards as you, so you exonerate them. I can not think of anything more arrogant than that. You... you forgive others with excuses that you would never in the world permit for yourself.
"

thank
Σολίστ
Chat
26.01.2006, 23:29
Quote:

Το μέλος KIT_KAT στις 26-01-2006 στις 00:22 έγραψε:

..................
.....................
I can not think of anything more arrogant than that. You... you forgive others with excuses that you would never in the world permit for yourself.[/b]"

Μάλιστα .... μάλλον ειναι έτσι To θέμα ειναι ... αν και στον εαυτό μας επιτρέπουμε τις ίδιες δικαιολογίες, άρα επιθυμούμε τη συγχώρεση απο τους άλλους ... Τι ειναι αυτό ??? Ανθρώπινη στάση ??? διαρκές άλλοθι για εκπτώσεις που ισως κάνουμε σε αρχές και στάσεις ????

Οσο για το πρακτικό της ιστορίας (άσχετο με το προηγούμενο) ... Ο χρόνος συνηγορεί πάντα υπερ της συγχώρεσης.
uNick
MusicHeaven Guru
Chat
29.01.2006, 23:58

Οι θεωρίες είναι πολλές...

Άλλοι συγχωρούν με κλειστά τα μάτια όταν νιώθουν ότι αγαπάνε πραγματικά.
Άλλοι κρατάνε τα μάτια κλειστά για να αποφύγουν τριβές, και προσπαθούν να λύσουν το θέμα όταν "κρυώσει".
Άλλοι λένε πως μόνο ο Θεός συγχωρεί.

Οι περισσότεροι όμως που απάντησαν έπιασαν το θέμα από θεωρητικής απόψεως. Προφανώς δεν τα έχουν ζήσει όλα!!!

Η πιό προσφατη, και (δυστυχώς) η πιό δύσκολή κατάσταση που έχω ζήσει στα 28 μου χρόνια μου επιτρέπει να πω ανεπιφύλακτα πως κάποια πράγματα δεν συγχωρούνται ΠΟΤΕ, όσο κι αν αγαπάς... Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες (για λόγους που όλοι καταλαβαίνουμε), απλώς ξαναλέω ότι υπάρχουν καταστάσεις που ξεπερνούν κάθε όριο ευπρέπειας, ανέχειας ή βλακείας, και αυτές είναι που δεν συγχωρούνται ΠΠΠΠΠΠΟΟΟΟΟΟΤΤΤΤΤΤΤΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!

Οτιδήποτε λιγότερο από αυτό απλώς σε φθείρει ακόμα περισσότερο, και φτάνεις στο σημείο να συγχωρείς τα ίδια ή παρόμοια λάθη, αφού η ανοχή σε αυτά συνήθως εκλαμβάνεται ώς αδυναμία ή και ως μ.....κία!!! Either way, από τη στιγμή που συγχωρείς το πρώτο σοβαρό παράπτωμα, το παιχνίδι είναι χαμένο!!!

Και όπως λέγανε παλιά οι Κινέζοι:
"Σοφός είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη του,
σοφότερος όμως είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη των άλλων."

creativeburst
Συγχορδία Μινόρε
Chat
05.03.2006, 12:34
Ας συγχωρήσουμε τους εαυτούς μας πρώτα κι ύστερα τους άλλους..
asimov_gr
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
05.03.2006, 14:23
Επιδη δεν ειμαι ανθρωπος των ακρων δεν νομιζω οτι θα
συγχωρουσα.
Μου αρεσουν οι ισοροπημενες καταστασης!
anastasisk
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
24.03.2006, 00:00
Σε ακραίες καταστάσεις δεν ξέρω εάν θα συγχωρούσα κάποιον..δεν είμαι σίγουρος.
EffieKakaflika
Σολίστ
Chat
24.03.2006, 09:55
Εγώ πάντως έχω φωνάξει, έχω κλάψει, έχω τραβολογήσει και το αντίστροφο (αυτό που δεν θα συγχωρούσα ποτέ, θα ήταν ο άλλος να σηκώσει χέρι), αλλά στο τέλος.... πάντα συγχωρώ... και με συγχωρούν... και η αλήθεια είναι ότι είναι έτσι όταν υπάρχει έρωτας και πάθος. Γιατί υπάρχει ένταση και η ένταση υπάρχει και στις καλές και στις κακές στιγμές...

Jimy
Φθασμένος
Chat
24.03.2006, 17:12
Quote:

Το μέλος EffieKakaflika στις 24-03-2006 στις 09:55 έγραψε:

Εγώ πάντως έχω φωνάξει, έχω κλάψει, έχω τραβολογήσει και το αντίστροφο (αυτό που δεν θα συγχωρούσα ποτέ, θα ήταν ο άλλος να σηκώσει χέρι), αλλά στο τέλος.... πάντα συγχωρώ... και με συγχωρούν... και η αλήθεια είναι ότι είναι έτσι όταν υπάρχει έρωτας και πάθος. Γιατί υπάρχει ένταση και η ένταση υπάρχει και στις καλές και στις κακές στιγμές...

Στον έρωτα δεν έχει καλό και κακό,σε πήρε και σε σήκωσε κατά μια έννοια..

DarkGirL
Περαστική Νότα
Chat
30.03.2006, 16:20
Quote:

Το μέλος vag_lp στις 06-11-2005 στις 18:35 έγραψε:

Σε ακραιες καταστασεις μεσα σε μια σχεση,θα ηταν ποτε δυνατον να συγχωρεσετε αυτον που αγαπατε?εννοω σε θεματα συμπεριφορας...
και αν ναι,θα ειχατε τη διαθεση και την θεληση να αφησετε πισω κατι που εγινε,το οποιο σας πειραξε πολυ?θα συγχωρουσατε τον ......αγαπημενο/η σας?
[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 06-11-2005 20:10 ]

spania sigxoro an kai tes pio polles fores kano ego tis mlks mesa se mia sxesi
layla
Περαστική Νότα
Chat
04.04.2006, 00:30
πιο παλια συγχωρησα καποια πραγματα σε μια σχεση..τωρα πλεον οχι...δεν ξερω γιατι αλλα εχω γινει πολυ σκληρη με τους ανθρωπους και δεν συγχωρω πλεον ευκολα...δεν μου αρεσει αυτο που κανω...
assasinos
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.05.2006, 17:47
To exw kanei toses fores pou den yparxei logos na mhn to ksanakanw...nai 8a sygxwrousa...
rouli726
Φθασμένος
Chat
03.05.2006, 17:54
eksartatai re paidia;gia sxeseis milame;se sxeseis analoga..mallon omos an i suggnomi tou allou fainotan eilikrinis kai an antexa ego na ziso mazi tou me tin anamnisi tou opoiou lathous nai..
Auto pou me provlimatizei einai otan de tha antexo na zo me auto...
assasinos
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.05.2006, 17:55
ama 8es to ksexnas to parel8on...kainouria arxh me ta idia proswpa...toses sxeseis exoun sw8ei etsi!
rouli726
Φθασμένος
Chat
03.05.2006, 18:03
Quote:

Το μέλος assasinos στις 03-05-2006 στις 17:55 έγραψε:

ama 8es to ksexnas to parel8on...kainouria arxh me ta idia proswpa...toses sxeseis exoun sw8ei etsi!

opos eipa..eksartatai ti antexo...!kai eimai anthropos..de mporo na ta antekso ola!

tzoy
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
04.05.2006, 11:02
γενικά συγχωρώ... δύσκολα κρατάω εγωισμούς και κακίες σε κάποιον ότι κι αν μου έκανε... ίσως απομακρύνομαι από αυτόν και να πικραίνομαι αλλά μετά από καιρό, μπορώ να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία... το θέμα είναι αυτές οι ευκαιρίες να μην πολλαπλασιάζονται.. και καταλήγουμε σε ένα φαύλο κύκλο... γιατί αυτό μόνο τον δικό μας τον εαυτό χαλάει.. αυτόν που συγχωρούμε τον συμφέρει...
όσον αναφορά πιο προσωπική σχέση.. έχω συγχωρήσει συμπεριφορές... απιστία δεν νομίζω φυσικά να συγχωρούσα... αλλά όλα στο πλαίσιο της λογικής και της υπομονής μου....
αν μου πατήσεις τον.. κάλλο πολλές φορές αν οδηγηθεί μια σχέση σε τέλμα.. ε... τότε πρέπει να τελειώσει.. αυτό που δεν μπορώ να ανεχτώ είναι την παρανοϊκή συμπεριφορά και χαρακτήρα...
assasinos
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
07.05.2006, 12:45
Sygxwroume panta mono auta pou den mas enoxloun idiaitera...gia ta ypoloipa h lysh einai eite mia kalh ekdikhsh (pou den dinei euxaristhsh dioti den eimaste kakoi an8rwpoi, alla ais8hma dikaiwshs) eite to paizoume yperanw...pantws protimw thn prwth odo, ka8ws opou thn xrhsimopoihsa egine ths trellhs ki omws egw eniwsa kala.Einai megalo zhthma meta apo ena diasthma pikrias na menei mono ena kataka8i synais8hmatwn pou den 8a ginei peiragmeno kataleipo katapiesmenou synais8hmatos.Eksallou giati na sygxwroume panta emeis kai na mh mas sygxwresoun kai gia mia fora oi alloi?

T.D.E.D.F.

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : assasinos στις 07-05-2006 12:47 ]
tzoy
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
07.05.2006, 21:04
ώρες ώρες και σε κάποιες καταστάσεις ψυχοφθόρες θα ήθελα πολύ μα πάρα πολύ να ήμουν αναίσθητη ή να μπορούσαν τα νεύρα μου να κρατήσουν περισσότερο... γαμώτο με νικάει η πίκρα ή είμαι πολύ καλή? (καλή = βλαμένη)
uNick
MusicHeaven Guru
Chat
08.05.2006, 16:31
Quote:

Το μέλος tzoy στις 07-05-2006 στις 21:04 έγραψε:

ώρες ώρες και σε κάποιες καταστάσεις ψυχοφθόρες θα ήθελα πολύ μα πάρα πολύ να ήμουν αναίσθητη ή να μπορούσαν τα νεύρα μου να κρατήσουν περισσότερο... γαμώτο με νικάει η πίκρα ή είμαι πολύ καλή? (καλή = βλαμένη)

Συνδυασμός... Είσαι πολύ καλή (καλή = καλή, όχι βλαμένη), γι'αυτό σε νικάει η πίκρα...
Όσο για την επιθυμία σου, στο χέρι σου είναι να γίνεις στιγμιαία αναίσθητη... Για λίγο όμως, μην ξεχαστείς και παραμείνεις έτσι. Μόνο για λίγο, ίσα-ίσα μέχρι να χαλαρώσεις από τις ψυχοφθόρες καταστάσεις...
Στο χέρι σου είναι... Μην νομίζεις πως το λέω εύκολα, πως είμαι έξω απ'τον χορό, κλπ... Το κατάφερα, γι'αυτό και είμαι σίγουρος πως αφού το κατάφερα εγώ μπορείς να το καταφέρεις κι εσύ... όλοι μπορούν, αρκεί να το πάρουν απόφαση...
assasinos
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
10.05.2006, 21:27
na deis pou kapote 8a mas poune kai #$%$%....,
na deis pou kapote 8a mas poune kai trellous....

anais8hsia 8a mas swsei...ki opoios xreiazetai voh8eia tote Novokainh!

Αυτά τα διάβασες;