ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.848 μέλη

    Η ...συγχώρεση. Εσείς τι θα κάνατε σε ακραίες καταστάσεις; Θα συγχωρούσατε;

    Jimy
    10.08.2006, 13:47
    Το μέλος XrysaOikonomaki στις 21-07-2006 στις 20:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η συγχώρεση είναι μεγάλο χαρτί! Δεν είναι πάντα εύκολο να συγχωρήσεις κάποιον, αλλά ο θυμός, κατατρώει εμάς. Εγώ και στις πιο δύσκολες περιπτώσεις, έμαθα να συγχωρώ καθαρά εγωιστικά για την ψυχική μου γαλήνη δηλαδή με τη θεωρία, ότι κάθε άνθρωπος φτάνει ως ένα σημείο, τόσα ξέρει, τόσα κάνει. Πιάνει! Δοκιμάστε το. Αλλά όταν συγχωρούμε κάποιον, μετά δεν χρειάζεται να τον κάνουμε και παρέα, ε;


    ..ε πές και το γιατί δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη σου να το μάθουμε

    XrysaOikonomaki
    10.08.2006, 17:03
    Γιατί δεν χρειάζεται να κάνουμε παρέα κάποιον που μας έφερε σε κατάσταση να πρέπει να τον συγχωρέσουμε; Γιατί αργά ή γρήγορα, πάλι κάποια μα...κία θα κάνει εις βάρος μας! Γι αυτό. Εκτός και αν κάποιος θυμώνει με τους ανθρώπους για ψίλου πήδημα, ε, τότε, εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά! Εγώ μιλάω για πράξεις ανθρώπων που λες "είναι δυνατόν αυτός ή αυτή να το κάνει αυτό σε μένα;" Τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων, δεν αλλάζουν χαρακτήρα. Το έκανε μία, θα το κάνει άλλες χίλιες. Τον συγχωρώ επειδή τα πάθη είναι ανθρώπινα, αλλά δεν θα τον/την κάνω παρέα! να πάρει το...πάθος του/της και να πάει σε άλλη παραλία και από μένα ένα καλημέρα τυχαία στο δρόμο χωρίς νεύρα ή κάτι να μοιράζω, είναι αρκετό.
    augustina
    10.08.2006, 17:28
    Εγώ προσωπικά, συγχορώ πολύ εύκολα.Ακόμα και αν με εχει πειράξει αφάνταστα. Το μόνο που ίσως να μην συγχωρούσα είναι η απιστία.Αν ήταν μια φορα... ισως. Και πάλι με δυσκολία...Σπάνια όμως λέω "συγγνώμη" και το εννοώ. Τις περισσότερες φορές το λέω για να αποφύγω τυχόν χειρότερες καταστάσεις... Αλλά αν θέλω να το πω και το εννοώ πραγματικά το δείχνω με πράξεις. Δεν θα κάτσω να του το πώ γιατί όπως λέει κι ο λαός "απο τότε που βγήκε το συγγνώμη χάθηκε το φιλότιμο". Αχ...αχ
    Jimy
    10.08.2006, 20:34
    Το μέλος XrysaOikonomaki στις 10-08-2006 στις 17:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιατί δεν χρειάζεται να κάνουμε παρέα κάποιον που μας έφερε σε κατάσταση να πρέπει να τον συγχωρέσουμε; Γιατί αργά ή γρήγορα, πάλι κάποια μα...κία θα κάνει εις βάρος μας! Γι αυτό. Εκτός και αν κάποιος θυμώνει με τους ανθρώπους για ψίλου πήδημα, ε, τότε, εκεί σηκώνω τα χέρια ψηλά! Εγώ μιλάω για πράξεις ανθρώπων που λες "είναι δυνατόν αυτός ή αυτή να το κάνει αυτό σε μένα;" Τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων, δεν αλλάζουν χαρακτήρα. Το έκανε μία, θα το κάνει άλλες χίλιες. Τον συγχωρώ επειδή τα πάθη είναι ανθρώπινα, αλλά δεν θα τον/την κάνω παρέα! να πάρει το...πάθος του/της και να πάει σε άλλη παραλία και από μένα ένα καλημέρα τυχαία στο δρόμο χωρίς νεύρα ή κάτι να μοιράζω, είναι αρκετό.


    Εγώ κρατάω κρατάω,μπορεί κάποιος να με βάλει κάτω να με πατήσει αλλά μπορεί και να μου πεί κάτι τόσο μικρό και ασήμαντο που μπορεί να με τινάξει,νομίζω πάντως οτι εμέις συγχωρούμε και οχι οι άλλοι ή ο άλλος μας παρακινεί να το κάνουμε,τέλος πάντων όλοι οι καλοί χωράνε..

    meltica
    10.08.2006, 20:42
    Συγχωρώ τα πάντα...αρκεί βέβαια να το θέλει και ο άλλος. Και δεν χρειάζονται και πολλά, απλά ειλικρίνεια. Μην πέσει και στα πόδια μου.
    Το θέμα με την συγχώρεση είναι να συγχωρείς αληθινά... όχι να λες σε συγχωρώ και μετά τα πράγματα να μην είναι όπως πριν. Να συγχωρείς και να ξεχνάς, εκεί είναι το μυστικό. Αλλιώς αν δεν μπορείς να ξεχνάς καλύτερα να μην λες ''σε συγχωρώ''. Η σχέση που θα συνεχιστεί μετά θα έχει άσχημα απωθημένα...
    Εγώ πάντως συγχωρώ και ξεχνώ. Μόνο έτσι γίνεται.
    rompa
    24.10.2006, 10:27
    Θα τον συγχωρούσα.Γενικά συγχωρώ εύκολα αλλά νιώθω ότι τα πράγματα μετά δεν είναι όπως πριν (όταν έχει συμβεί κάτι σοβαρό που με έχει πληγώσει πολύ)
    Amelie
    24.10.2006, 14:06
    Δεν ξέρω τι ακριβώς θα πει συγχώρεση. Να πεις: 'σε συγχωρώ' και μετά να μη θες να ξαναδείς τον άλλον? Να πεις 'σε συγχωρώ' και να μένεις μαζί του επειδή η μεγαλοψυχία σου σε δεσμεύει? Πάντως, σίγουρα μου είναι πιο εύκολο να συγχωρέσω όταν έχει περάσει πολύς καιρός, το όλο θέμα έχει ξεθυμάνει και πια είμαι σε μια τόσο καλή περίοδο της ζωής μου (προφανώς ερωτευμένη) που αγαπώ όλο τον κόσμο και μοιράζω 'συγχωροχάρτια' ακόμα και στους αθλιότερους -χωρίς βέβαια να τους συναναστρέφομαι πλέον!
    TwoIslands
    24.10.2006, 16:52
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 24-10-2006 στις 14:06 έγραψε...

    Δεν ξέρω τι ακριβώς θα πει συγχώρεση. Να πεις: 'σε συγχωρώ' και μετά να μη θες να ξαναδείς τον άλλον? Να πεις 'σε συγχωρώ' και να μένεις μαζί του επειδή η μεγαλοψυχία σου σε δεσμεύει? Πάντως, σίγουρα μου είναι πιο εύκολο να συγχωρέσω όταν έχει περάσει πολύς καιρός, το όλο θέμα έχει ξεθυμάνει και πια είμαι σε μια τόσο καλή περίοδο της ζωής μου (προφανώς ερωτευμένη) που αγαπώ όλο τον κόσμο και μοιράζω 'συγχωροχάρτια' ακόμα και στους αθλιότερους -χωρίς βέβαια να τους συναναστρέφομαι πλέον!

    αχα λοιπόν!!!!!
    Emilia_
    24.10.2006, 17:37
    Εχει να κάνει με το πόσο μπορεις και αν ειναι αυτο εφυκτο, να ερθεις στη θέση του αλλου και να τον καταλαβεις...το εχει ξανακανει?καταλαβε οτι ειναι λαθος?το παραδεχεται?το εχω κανει εγω?πως ενιωθα?

    Λογια,λογια...αλλα καλως η κακως (μαλλον κακως) ειμαι ελαφρως μνησικακη... Το περνω λιγο προσωπικα το θεμα,πως να το πω.....μπορει ο αλλος να μην υποψιαστει καν οτι με ενοχλει αυτο που εκανε,αλλα εγω να το κραταω για αρκετοοο καιρο μεσα μου....ουφ!
    Steppenwolf
    04.06.2007, 19:11
    Emilia, σε καταλαβαίνω.

    Κι όπως έγραψα και αλλού, ναι μπορώ να συγχωρέσω αρκετά πράγματα, ειδικά όταν μπορέσω να καταλάβω το γιατί έγιναν, κι όταν μπορώ να βάλω τον εαυτό μου στη θέση του άλλου.

    Όμως σε θέματα ουσίας, δεν μπορώ να ξεχάσω και να προχωρήσω σαν να μην έγινε τίποτα. Το έχω προσπαθήσει, αλλά δεν λειτούργησε. Και πλέον δεν είμαι διατεθημένη να χάσω ξανά το χρόνο μου.

    Εγωιστικό; Ίσως.. αλλά τουλάχιστον είμαι ειλικρινής.
    MarakiVas
    04.06.2007, 21:45
    Ναι,θα συγχωρούσα.Αλλά μετά θα ήμουν επιφυλακτική απέναντι σ'αυτό το άτομο.
    Liza32
    05.06.2007, 15:03
    Ναι, θα συγχωρούσα. άλλωστε όποιος αγαπάει ξέρει και να συγχωράει!
    melkat06
    05.06.2007, 17:10
    Παράθεση:

    Το μέλος gate στις 16-01-2006 στις 23:24 έγραψε...


    Όσο θα τον ένιωθα ακόμη "αγαπημένο", ...δυστυχώς ...θα τον συγχωρούσα




    Ακριβώς αυτό.....!!!!!!!!
    PAPAZOGLOUFAN
    05.06.2007, 20:11
    οπως λεει κι ενας φιλος μου"εδω ολοκληρος θεος και μας συγχωρει.εμεις γιατιιιι???
    vasiliki33
    05.06.2007, 21:10
    Αν αγαπώ αυτόν που χρειάζεται να συγχωρέσω και βέβαια θα το κάνω, όποια και να είναι η αφορμή.
    Μπορώ να μη συγχωρέσω άτομα που μου είναι αδιάφορα…

    punkster
    06.06.2007, 15:59
    Εγω θα συγχωρουσα αλλα δεν θα εμενα ποτε σε μια σχεση προβληματικη, που με στεναχωρει κ με πληγωνει. Οπως λεει κ το ασμα "Δεν ειναι ετσι η αγαπη, να μπλεκει με το δακρυ, να σε ποναει τοσο βαθια...".

    Τι εννοω????

    Η αγαπη ειναι συγχωρεση και αντιστοιχα η συγχωρεση σημαινει αγαπη.

    Πιστευω οτι παντα πρεπει να υπαρχει συγχωρη ακομα και για το πιο ασυγχωρητο πραγμα, αλλα μεχρι εκει. Να συγχωρεσεις τον αλλο και να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια, οχι να κυλησεις στον βουρκο για χαρη καποιου που ουτε το σαλιο του να σε φτυσει δεν θα εδινε. Γιατι αν ειναι να υποβιβαζεις τον εαυτο σου κ να χανεις την αξιοπρεπεια σου για χαρη καποιου που δεν προσπαθει καν για σενα, που δεν νοιαζεται για την σχεση σας, που δεν αισθανεται οτι αισθανεσαι εσυ για εκεινον τοτε...

    Υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεση στην συγχωρεση και στο να σεβεται κανεις τον εαυτο, την προσωπικοτητα του και το δικαιωμα του να εχει το καλυτερο που μπορει.

    Υπαρχει κ η αλλη οψη του νομισματος βεβαια, που ο αλλος πραγματικα συνειδητοποιει το λαθος του κ μετανοιωνει κτλ κτλ... Αλλα αυτο εξαρταται απ τον ανθρωπο κ πρεπει ο καθενας να μπορει να ξεχωρισει αν αξιζει μετα την συγχωρεση να μεινει στην σχεση κ να προσπαθησουν απ την αρχη ή να αφησουν το πραγμα εκει που ειναι.

    Αυτα το ολιγα!!

    renabill
    06.06.2007, 16:09
    Παράθεση:

    Το μέλος danaisofianoupetraki στις 16-01-2006 στις 23:56 έγραψε...

    Σε όλους αξίζει μια δεύτερη ευκαιρία!!!!!!!!!! Αρκεί αυτός/η που ζητάει συγγνώμη να τη ζητάει από καρδιάς και όχι απλά και μόνο για να σταματήσει ο τσακομός!!!!!!!!!!!



    Συμφωνώ, αρκεί να θές α συγσωρήσεις ή να το έχει μετανιώσει πραγματικά ο άλλος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renabill στις 06-06-2007 16:11 ]


    azariadi
    06.06.2007, 21:03
    Δεν συγχωρώ γενικά...!Σχετικά με σχέσεις σε περίπτωση απάτης δε συγχωρώ με τίποτα!!!Ασχετα με το τι κάνω εγώ!!!Όσο και να τον αγαπάω δε θα τον συγχωρήσω με τίποτα...Δε μπορεί να υπάρχει μια σχέσει έτσι...Σε θέματα συμπεριφοράς ίσως να συγχωρήσω....Αν με καλοπιάσει μετά παέι με τα νερά μου κατά πάσα πιθανότητα να συγχωρήσω αλλιώς...οχι!Αν και πιστεύω ότι οι περισσότερες γυναίκες δε συγχωρούμε εύκολα μπορεί να μας περνάνε τα νεύρα αλλα δε ξεχνάμε ποτέ τι έχει γίνει!
    Liza32
    07.06.2007, 15:42
    Αν το<θύμα> είχε επίγνωση των πράξεων του, όχι δεν θα τον συγχωρούσα. Άν όμως έκανε κάτι το οποίο δεν αρμόζει στα ευγενικά του αισθήματα, και το έκανε ε'ιτε για προσωπικούς λόγους, για παράδειγμα ίσως να ήθελε να απομακρυνθεί απο μένα για λόγος υγείας,αλλά ήθελε να με κάνει να καταλάβω οτι δεν με αγαπάει εσκεμμένα για να τον αφήσω, ναι θα τον συγχωρούσα. Απο τη σιγμή όμως που στο παρελθόν μου φερόνταν άψογα και ξαφνικά αλλάζει με στροφή 180 μοιρών, θα υποψιαζόμουν οτι κάτι άλλο συμβαίνει και θα το έψαχνα...