ελληνική μουσική
    915 online   ·  210.851 μέλη

    Φίλιππος Πλιάτσικας: Η γνώμη σας

    gerasimosmanol
    17.08.2010, 11:27

    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 06-07-2007 στις 11:00 έγραψε...

    Ο Πλιάτσικας σίγουρα είναι ένα φαινόμενο προς διερεύνηση...Γιατί όντως διατηρείται και εξακολουθεί να συγκεντρώνει γύρω του την προσοχή...Και οπαδών, αλλά και την υποστήριξη μιας μεγάλης Δισκογραφικής...
    Τραγουδάει? Όχι...Ψιθυρίζει... (Προσωπικά δεν μπορώ να τον αντέξω σαν τραγουδιστή- νομίζω ότι έχει γίνει λάθος κάθε φορά που πέφτω "επάνω" του)...
    Ερμηνεύει? Όχι...Αποδίδει επίπεδα...
    Γράφει? Σίγουρα...
    Τότε?
    Συγκυρία ίσως καλών στίχων και καλών μελωδικών γραμμών...Καλά τραγούδια μ άλλα λόγια...
    Ο Μπάμπης Στόκας ήταν και θα είναι ο -πολύ καλός- τραγουδιστής των Πυξ-Λαξ, η φωνή και ο ερμηνευτής...
    Τότε?
    ΟΙ παροιμίες είναι πάντα σοφές και κάποια λέει "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα".
    Αλλά αυτό με το Μέγαρο και ολόκληρη συμφωνική ορχήστρα να τον συνοδεύει, ήταν το κερασάκι στην πίττα! Η αποθέωση του marketing!
    Πάντως σαν άτομο είναι ένα πολύ καλό παιδί κι εύχομαι να παραμείνει έτσι...
    Γρηγόρης Δεσύπρης.-

    διαφωνω καθετως μαζι  σου φιλαρακι...

    πιστευω πως εχει την πιο ζεστη φωνη..'

    απλα μαλλον εισαι παθιασμενος υποστηρικτης του στοκα και για αυτο τα λες αυτα.... συνηθες φαινομενο οταν διαλυεται ενα συγκροτημα..... υποστηριζεις ενα πρωην μελος μηδενιζοντας ενα αλλο.... τι να σου πω? θα ονομασω την περιπτωση σου ρατσισμος της μουσικης..


    stelios15
    17.08.2010, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος gerasimosmanol στις 17-08-2010 στις 11:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vaia στις 07-11-2005 στις 16:09 έγραψε...

    Δε μπορώ να καταλάβω βρε παιδιά τι ακριβώς έχει συμβεί σ'αυτόν τον άνθρωπο και συνεχίζει και τραγουδάει ακόμα...Απο πού αντλεί τέτοια αυτοπεποίθηση?Μήπως η ιστορία του στους Πυξ-Λαξ?Το κοινό του που απαρτίζεται από μέσο όρο ηλικίας 13?(δεν υπονοώ κάτι και φυσικά δε θέλω να θίξω κανένα δεκατριάχρονο φίλο-φίλη).Δε με απασχόλησε ποτέ ο Φ.Πλιάτσικας παρά μόνο αρνητικά.Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας.ευχαριστώ...

    κοπελια κατηγορεις ανοιχτα καποιον που ειναι πλειοψηφικα αναγνωρησιμος στην Ελλαδα , ζημιονωντας ετσι μονο τον εαυτο σου...............



     

    vaia, έχεις πάει ποτέ να τον ακούσεις και λες ότι το μέσο όρο του κοινού του είναι 13 ετών;

    Εγώ που είμαι πιστός φανατικός του χρόνια τώρα και έχω πάει σε πολλές συναυλίες του μπορώ να σου πώ με μεγάλη βαιότητα ότι στις συναυλίες του έρχοντα να τον ακούσουνε άτομα κάθε ηλικίας!

    Έχω δεί παιδιά από 10-12 ετών μέχρι και 60-65 ετών χωρίς να υπεράλω καθόλου. Μάλιστα όλος ο κόσμος στις συναυλίες του διασκεδάζει και φεύγουνε με τις καλύτερες εντυπώσεις!

    Επίσης ο Φίλιππος από την προσωπική του πορεία έχει ίδη 2 πλατινένιους δίσκους (το "Όμνια" και το πρόσφατα Πλατινένιο "Μπαλαρίνες επιτρέπονται..." ) και έναν χρυσό ( Το "Τί δεν έμαθε ο Θεός"). Όχι ότι θέλω να πώ τίποτα με αυτό αλά για να γίνουν αυτοί οι δίσκοι χρυσοί και πλατινένιοι ο κόσμος τους αγόρασε στιρίζοντας έτσι το έργο του.

    Το 2007 έκανε 3 συνεχόμενες sold out συναυλίες στον Λυκαββτό που ήτανε προγραματισμένη να γίνει 1 συναυλία.

    Όπου κάνει συναυλίες στην Ελλάδα και ακόμα και στο εξωτερικό που έκανε τον χειμώνα του 2008 σιμιώνει μεγάλη επιτυχία.

     

    Όσο για τη συναυλία που έγινε πριν χρόνια (το 2006) στο Μέγαρο μουσικής που αναφέρθικε πιο πάνω, πληροφοριακά και μόνο να σας πώ ότι του έγινε η πρόταση και δέχτικε.

     


    GOTHIC82
    18.08.2010, 11:03

    Παράθεση:

    Το μέλος gerasimosmanol στις 17-08-2010 στις 11:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vaia στις 07-11-2005 στις 16:09 έγραψε...

    Δε μπορώ να καταλάβω βρε παιδιά τι ακριβώς έχει συμβεί σ'αυτόν τον άνθρωπο και συνεχίζει και τραγουδάει ακόμα...Απο πού αντλεί τέτοια αυτοπεποίθηση?Μήπως η ιστορία του στους Πυξ-Λαξ?Το κοινό του που απαρτίζεται από μέσο όρο ηλικίας 13?(δεν υπονοώ κάτι και φυσικά δε θέλω να θίξω κανένα δεκατριάχρονο φίλο-φίλη).Δε με απασχόλησε ποτέ ο Φ.Πλιάτσικας παρά μόνο αρνητικά.Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας.ευχαριστώ...

    κοπελια κατηγορεις ανοιχτα καποιον που ειναι πλειοψηφικα αναγνωρησιμος στην Ελλαδα , ζημιονωντας ετσι μονο τον εαυτο σου...............



    Φίλε μου,

    Η vaia δεν κατηγόρησε κανέναν,αντιθέτως εσύ την κατηγορείς επειδή είπε την γνώμη της....Και σκέψου λίγο:όποιος είναι αναγνωρίσιμος σημαίνει οτί είναι και καλός?εδώ αναγνωρίσιμη είναι και η Βέρα Λάμπρου αυτό τι σημαίνει???Έτσι φίλε μου ο καθένας λέει την γνώμη του και η φίλη μας vaia το έκανε χωρις να θίξει κανέναν προσωπικά....


    noizreduction
    18.08.2010, 11:15

    Συγνωμη, αλλα μονο και μονο που τον συζητητατε περισσοτερο διαφημιση κανετε παρα αποκατασταση της ποιοτητας της ελληνικης μουσικης σκηνης.

     

    Κακα τα ψεμματα παντα θα υπαρχουν πολεμιοι και υπερμαχοι. Ετσι ειναι εαν εισαι μυθοποιημενος απο μια μεριδα του κοινου ( προσοχη, χρησιμοποιω τη λεξη μυθοποιημενος γιατι ο Πλιατσικας δεν ειναι δα και κανα μυθος της μουσικης... ). Καποιοι θα σε αγαπουν γιατι σε καποιες περιοδους της ζωης τους θα τους "καλυπτεις" με τους πονεμενους στιχους σου και καποιοι θα σε μισουν γιατι βαρεθηκαν να ακουνε τα ιδια και τα ιδια.

     

    το θεμα ειναι πως τελικα περισσοτερο οπαδικο γινεται το θεμα παρα μουσικο...Innocent


    GOTHIC82
    18.08.2010, 11:35

    Καλημέρα σας

    Ο κάθε τραγουδιστής έχει το προσωπικό του στυλ που σε άλλους αρέσει και σε άλλους δεν αρέσει.Σε άλλους αρέσουν τα ουρλιαχτά,σε άλλους οι ψιθυροι,σε άλλους οι ψεύτικες φωνές κλπ.Εμένα προσωπικά με κουράζει να ακούω το ίδιο στυλ και την ίδια εκφραστικότητα σε όλα τα κομμάτια κάποιων τραγουδιστών όπως Πλιάτσικας,evanescence κλπ.είναι σαν να ακούς το ίδιο τραγούδι.Από κει και πέρα δεν έχει σημασία πόσο κοινό έχει ο καθένας γιατί παίζει ρόλο και η ιστορία του συγκροτήματος ή του τραγουδιστή που κερδίζει τον κόσμο και αποκτά κοινο από την φήμη και μόνο χωρίς να υπονοώ οτί όλοι είναι άχρηστοι ή ο Πλιάτσικας.Η φήμη και το όνομα μπορεί να κάνει και τον πιο άχρηστο σημαντικο πρόσωπο...Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι εναλλαγές...


    GOTHIC82
    18.08.2010, 11:37

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 18-08-2010 στις 11:15 έγραψε...

    Συγνωμη, αλλα μονο και μονο που τον συζητητατε περισσοτερο διαφημιση κανετε παρα αποκατασταση της ποιοτητας της ελληνικης μουσικης σκηνης.

     

    Κακα τα ψεμματα παντα θα υπαρχουν πολεμιοι και υπερμαχοι. Ετσι ειναι εαν εισαι μυθοποιημενος απο μια μεριδα του κοινου ( προσοχη, χρησιμοποιω τη λεξη μυθοποιημενος γιατι ο Πλιατσικας δεν ειναι δα και κανα μυθος της μουσικης... ). Καποιοι θα σε αγαπουν γιατι σε καποιες περιοδους της ζωης τους θα τους "καλυπτεις" με τους πονεμενους στιχους σου και καποιοι θα σε μισουν γιατι βαρεθηκαν να ακουνε τα ιδια και τα ιδια.

     

    το θεμα ειναι πως τελικα περισσοτερο οπαδικο γινεται το θεμα παρα μουσικο...Innocent



    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου {#emotions_dlg.thumbup}και αυτό ουσιαστικά εννοώ στο μνμ που άφησα


    gerasimosmanol
    18.08.2010, 20:37

    Παράθεση:

    Το μέλος GOTHIC82 στις 18-08-2010 στις 11:35 έγραψε...

    Καλημέρα σας

    Ο κάθε τραγουδιστής έχει το προσωπικό του στυλ που σε άλλους αρέσει και σε άλλους δεν αρέσει.Σε άλλους αρέσουν τα ουρλιαχτά,σε άλλους οι ψιθυροι,σε άλλους οι ψεύτικες φωνές κλπ.Εμένα προσωπικά με κουράζει να ακούω το ίδιο στυλ και την ίδια εκφραστικότητα σε όλα τα κομμάτια κάποιων τραγουδιστών όπως Πλιάτσικας,evanescence κλπ.είναι σαν να ακούς το ίδιο τραγούδι.Από κει και πέρα δεν έχει σημασία πόσο κοινό έχει ο καθένας γιατί παίζει ρόλο και η ιστορία του συγκροτήματος ή του τραγουδιστή που κερδίζει τον κόσμο και αποκτά κοινο από την φήμη και μόνο χωρίς να υπονοώ οτί όλοι είναι άχρηστοι ή ο Πλιάτσικας.Η φήμη και το όνομα μπορεί να κάνει και τον πιο άχρηστο σημαντικο πρόσωπο...Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι εναλλαγές...



    ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΧΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ  ΚΑΙ ΤΟ "ΠΑΛΙΟ" ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ "ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ" ,(ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΥΠΟΝΟΩΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑ) ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΤΟΚΑΣ  ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΥΞ ΛΑΞ? ΠΡΟΣΟΧΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΦΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΚΡΟΥΠ...

    ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΕΝΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΑΞΙΟΣ ΕΠΕΙΔΕΙ ΠΕΙΘΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΙΘΙΣΕΙ ΩΣ ΑΠΛΟ ΣΥΜΕΤΕΧΩΝΤΑ...ΚΑΙ  Ο ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΛΑΤΙΝΕΝΙΟΥΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.... ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ...


    gerasimosmanol
    18.08.2010, 20:40

    Παράθεση:

    Το μέλος stelios15 στις 17-08-2010 στις 14:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gerasimosmanol στις 17-08-2010 στις 11:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vaia στις 07-11-2005 στις 16:09 έγραψε...

    Δε μπορώ να καταλάβω βρε παιδιά τι ακριβώς έχει συμβεί σ'αυτόν τον άνθρωπο και συνεχίζει και τραγουδάει ακόμα...Απο πού αντλεί τέτοια αυτοπεποίθηση?Μήπως η ιστορία του στους Πυξ-Λαξ?Το κοινό του που απαρτίζεται από μέσο όρο ηλικίας 13?(δεν υπονοώ κάτι και φυσικά δε θέλω να θίξω κανένα δεκατριάχρονο φίλο-φίλη).Δε με απασχόλησε ποτέ ο Φ.Πλιάτσικας παρά μόνο αρνητικά.Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας.ευχαριστώ...

    κοπελια κατηγορεις ανοιχτα καποιον που ειναι πλειοψηφικα αναγνωρησιμος στην Ελλαδα , ζημιονωντας ετσι μονο τον εαυτο σου...............



     

    vaia, έχεις πάει ποτέ να τον ακούσεις και λες ότι το μέσο όρο του κοινού του είναι 13 ετών;

    Εγώ που είμαι πιστός φανατικός του χρόνια τώρα και έχω πάει σε πολλές συναυλίες του μπορώ να σου πώ με μεγάλη βαιότητα ότι στις συναυλίες του έρχοντα να τον ακούσουνε άτομα κάθε ηλικίας!

    Έχω δεί παιδιά από 10-12 ετών μέχρι και 60-65 ετών χωρίς να υπεράλω καθόλου. Μάλιστα όλος ο κόσμος στις συναυλίες του διασκεδάζει και φεύγουνε με τις καλύτερες εντυπώσεις!

    Επίσης ο Φίλιππος από την προσωπική του πορεία έχει ίδη 2 πλατινένιους δίσκους (το "Όμνια" και το πρόσφατα Πλατινένιο "Μπαλαρίνες επιτρέπονται..." ) και έναν χρυσό ( Το "Τί δεν έμαθε ο Θεός"). Όχι ότι θέλω να πώ τίποτα με αυτό αλά για να γίνουν αυτοί οι δίσκοι χρυσοί και πλατινένιοι ο κόσμος τους αγόρασε στιρίζοντας έτσι το έργο του.

    Το 2007 έκανε 3 συνεχόμενες sold out συναυλίες στον Λυκαββτό που ήτανε προγραματισμένη να γίνει 1 συναυλία.

    Όπου κάνει συναυλίες στην Ελλάδα και ακόμα και στο εξωτερικό που έκανε τον χειμώνα του 2008 σιμιώνει μεγάλη επιτυχία.

     

    Όσο για τη συναυλία που έγινε πριν χρόνια (το 2006) στο Μέγαρο μουσικής που αναφέρθικε πιο πάνω, πληροφοριακά και μόνο να σας πώ ότι του έγινε η πρόταση και δέχτικε.

     



    πες τα ρε φιλαρακι εχεις απολυτο δικιο...


    gerasimosmanol
    18.08.2010, 20:44

    Παράθεση:

    Το μέλος GOTHIC82 στις 18-08-2010 στις 11:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gerasimosmanol στις 17-08-2010 στις 11:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vaia στις 07-11-2005 στις 16:09 έγραψε...

    Δε μπορώ να καταλάβω βρε παιδιά τι ακριβώς έχει συμβεί σ'αυτόν τον άνθρωπο και συνεχίζει και τραγουδάει ακόμα...Απο πού αντλεί τέτοια αυτοπεποίθηση?Μήπως η ιστορία του στους Πυξ-Λαξ?Το κοινό του που απαρτίζεται από μέσο όρο ηλικίας 13?(δεν υπονοώ κάτι και φυσικά δε θέλω να θίξω κανένα δεκατριάχρονο φίλο-φίλη).Δε με απασχόλησε ποτέ ο Φ.Πλιάτσικας παρά μόνο αρνητικά.Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας.ευχαριστώ...

    κοπελια κατηγορεις ανοιχτα καποιον που ειναι πλειοψηφικα αναγνωρησιμος στην Ελλαδα , ζημιονωντας ετσι μονο τον εαυτο σου...............



    Φίλε μου,

    Η vaia δεν κατηγόρησε κανέναν,αντιθέτως εσύ την κατηγορείς επειδή είπε την γνώμη της....Και σκέψου λίγο:όποιος είναι αναγνωρίσιμος σημαίνει οτί είναι και καλός?εδώ αναγνωρίσιμη είναι και η Βέρα Λάμπρου αυτό τι σημαίνει???Έτσι φίλε μου ο καθένας λέει την γνώμη του και η φίλη μας vaia το έκανε χωρις να θίξει κανέναν προσωπικά....



    καλος ειναι αυτος που ειναι αυτος που εχει κανει την πλειοψηφια να ψιλοτραγουδησει τα τραγουδια του..

    και ο πλιατσικας εχει κανει κατι παραπανω απο αυτο ..

    εχει συγκινησει με τα τραγουδια του..

     


    kwstas1975
    18.08.2010, 22:41

    O Φίλιππος Πλιάτσικας είναι φοβερός! Μέλος του σημαντικότερου γκρουπ που έβγαλε ποτέ ο τόπος, συνεχίζει ακάθεκτος ως σήμερα! Η φωνή του είναι φωνή τραγουδοποιού (όχι τραγουδιστή) και είναι τέλεια για το είδος των τραγουδιών του. Πχ και ο Θάνος Μικρούτσικος δεν έχει φωνή τραγουδιστή αλλά η φωνή του είναι εξαιρετική για να ερμηνεύει τα δικά του τραγούδια. Να μην μπλέκουμε τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει η φωνή ενός τραγουδιστή με αυτά της φωνής ενός τραγουδοποιού.


    GOTHIC82
    19.08.2010, 09:52

    Παράθεση:

    Το μέλος gerasimosmanol στις 18-08-2010 στις 20:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GOTHIC82 στις 18-08-2010 στις 11:35 έγραψε...

    Καλημέρα σας

    Ο κάθε τραγουδιστής έχει το προσωπικό του στυλ που σε άλλους αρέσει και σε άλλους δεν αρέσει.Σε άλλους αρέσουν τα ουρλιαχτά,σε άλλους οι ψιθυροι,σε άλλους οι ψεύτικες φωνές κλπ.Εμένα προσωπικά με κουράζει να ακούω το ίδιο στυλ και την ίδια εκφραστικότητα σε όλα τα κομμάτια κάποιων τραγουδιστών όπως Πλιάτσικας,evanescence κλπ.είναι σαν να ακούς το ίδιο τραγούδι.Από κει και πέρα δεν έχει σημασία πόσο κοινό έχει ο καθένας γιατί παίζει ρόλο και η ιστορία του συγκροτήματος ή του τραγουδιστή που κερδίζει τον κόσμο και αποκτά κοινο από την φήμη και μόνο χωρίς να υπονοώ οτί όλοι είναι άχρηστοι ή ο Πλιάτσικας.Η φήμη και το όνομα μπορεί να κάνει και τον πιο άχρηστο σημαντικο πρόσωπο...Εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι εναλλαγές...



    ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΧΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ  ΚΑΙ ΤΟ "ΠΑΛΙΟ" ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ "ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ" ,(ΞΕΡΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΥΠΟΝΟΩΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑ) ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΤΟΚΑΣ  ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΥΞ ΛΑΞ? ΠΡΟΣΟΧΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΦΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΚΡΟΥΠ...

    ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΠΟΙΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΕΝΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΑΞΙΟΣ ΕΠΕΙΔΕΙ ΠΕΙΘΕΙ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΙΘΙΣΕΙ ΩΣ ΑΠΛΟ ΣΥΜΕΤΕΧΩΝΤΑ...ΚΑΙ  Ο ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΛΑΤΙΝΕΝΙΟΥΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.... ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ...



    Κοίταξε,νομίζω οτί φανατίζεσαι και αυτό δεν είναι καθόλου καλό γιατί χάνεις το νόημα και δεν μπορείς να συνεννοηθεις σωστά.Εγώ ποτέ δεν υποννοησα οτί ο Πλιάτσικας είναι αχρηστος και στο κάτω κάτω δεν κολλάω να πώ την γνώμη μου.Απλά σύμφωνα με όσα διάβασα εδώ μέσα ήθελα να γράψω κάτι αντικειμενικό γιατί βλέπω πολύ φανατισμό.

    Ο καθένας έχει την γνώμη του και αυτό θα έπρεπε να είναι σεβαστό...Δεν χρειάζεται πουθενά ο φανατισμός και η επίθεση...

    Και όσο για την ερώτησή σου δεν μπορώ να απαντήσω γιατί "πίσω από την είκόνα κρύβονται χίλιες λέξεις".Δεν μπορείς να ξέρεις γιατί ένας καλός τραγουδιστης όπως ο Στόκας δεν τα "κατάφερε" όπως λες.Για εκείνον μπορεί να ήταν αρκετό..δεν χρειάζεται η φήμη για να φανερώσει ή να δηλώσει το ποιος είναι άξιος...Υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν ξέρουμε...

    Τωρα εσύ αν θές συνέχισε να φανατίζεται και να επιτίθεσαι..Δικό σου θέμα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GOTHIC82 στις 19-08-2010 10:08 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GOTHIC82 στις 19-08-2010 10:19 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GOTHIC82 στις 19-08-2010 10:26 ]


    caterina08
    19.08.2010, 15:24

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstas1975 στις 18-08-2010 στις 22:41 έγραψε...

    O Φίλιππος Πλιάτσικας είναι φοβερός! Μέλος του σημαντικότερου γκρουπ που έβγαλε ποτέ ο τόπος, συνεχίζει ακάθεκτος ως σήμερα! Η φωνή του είναι φωνή τραγουδοποιού (όχι τραγουδιστή) και είναι τέλεια για το είδος των τραγουδιών του. Πχ και ο Θάνος Μικρούτσικος δεν έχει φωνή τραγουδιστή αλλά η φωνή του είναι εξαιρετική για να ερμηνεύει τα δικά του τραγούδια. Να μην μπλέκουμε τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει η φωνή ενός τραγουδιστή με αυτά της φωνής ενός τραγουδοποιού.



    το ερωτημα ειναι ομως τι ακριβως καριερα κανει....! ειναι αξιολογος τραγουδοποιος και μελος ενος ιστορικου γκρουπ. αλλα η καριερα του τα τελευταια χρονια εχει γινει κακα τα ψεματα συναυλιοκεντρικη. αυτο σημαινει πως υπο αλλες συν8ηκες θα τα "χωναμε χοντρα" σε τραγουδιστη με τις ιδιες ικανοτητες με τον πλιατσικα. φυσικα και οι συνθετες τραγουδουν δικες τους δημιουργιες γιατι απλα το γουσταρουν. δε με χαλαει.. αντιθετως... αλλα ο μικρουτσικος, ο θεοδωρακης..... δεν ειναι τραγουδιστες. οταν φερνουμε στο μυαλο μας τον πλιατσικα αναποφευκτα τον ταυτιζουμε και με την εικονα του τραγουδιστη....

    +φωνω αποκυτα μαζι σου  dessypris

     

    σημ: αλλο να ακους λαιβ ηχογραφηση και αλλο να εισαι εκει.... παντα η αισθηση ειναι διαφορετικη, φροντιζουν γι αυτο εξαλλου


    madprofessorus
    25.08.2010, 01:39

    ο Φίλιππος ήταν από τα ιδρυτικά μέλη των Πυξ Λαξ,και εκεί πιστεύω ότι έφτασε και στα κορυφαία επίπεδα όσο αφορά την σύνθεση,τραγουδιστής δεν είναι παιδιά μη τρελαθούμε,απλά μέσα στους Πυξ Λαξ υπήρχε μια ελευθερία όσο αφορά τις ερμηνείες,επιλέγανε ποιός θα πεί το κάθε τραγούδι.Στην προσωπική του καριέρα εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις δεν έχει φτάσει στις παλιές καλές μέρες.Πιστεύω ότι αν έγραφε σήμερα για μια καλή φωνή,όπως κάποτε για τον Μπάμπη,θα έκανε πολύ μεγάλη αίσθηση και θα άφηνε πίσω κάτι πραγματικά ξεχωριστό.


    stelios15
    25.08.2010, 03:23

    Δείτε
    Link

    " TARGET="_blank">εδώ ο Φίλιππος λέει στα ίσα ότι δεν είναι και ούτε ήτανε ποτέ τραγουδιστής!

     

     


    GOTHIC82
    27.08.2010, 16:12

    Παράθεση:

    Το μέλος madprofessorus στις 25-08-2010 στις 01:39 έγραψε...

    ο Φίλιππος ήταν από τα ιδρυτικά μέλη των Πυξ Λαξ,και εκεί πιστεύω ότι έφτασε και στα κορυφαία επίπεδα όσο αφορά την σύνθεση,τραγουδιστής δεν είναι παιδιά μη τρελαθούμε,απλά μέσα στους Πυξ Λαξ υπήρχε μια ελευθερία όσο αφορά τις ερμηνείες,επιλέγανε ποιός θα πεί το κάθε τραγούδι.Στην προσωπική του καριέρα εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις δεν έχει φτάσει στις παλιές καλές μέρες.Πιστεύω ότι αν έγραφε σήμερα για μια καλή φωνή,όπως κάποτε για τον Μπάμπη,θα έκανε πολύ μεγάλη αίσθηση και θα άφηνε πίσω κάτι πραγματικά ξεχωριστό.



    Συμφωνώ μαζί σου...


    Sapios
    01.09.2010, 17:04

    Πούλα με....χαχαχαχα ελεος με αυτον τον ανθρωπο


    freak
    17.10.2012, 10:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Mousikodifis στις 17-10-2012 στις 09:35 έγραψε...

    Ένας μεγάααααααααααααααααααααααλος καραγκιόζης.

    Κοιτα, καραγκιοζης δεν ξερω αν ειναι γιατι καναμε προβα στο ιδιο στουντιο καποτε και εδειχνε low profile. Αυθεντικος ομως σιγουρα δεν ειναι κατα την αποψη μου. Εκει μαλλον θα συμφωνησουμε. Το επαιζε "οψιμος" επαναστατης. Καμια σχεση με αυτο που υποδηλωνει η λεξη ωστοσο. Εξαλλου οι πυξ βλαξ ηταν εταιρια παραγωγξς χρηματος οπως και τοσοι αλλοι αλλωστε.


    kwstasagas
    17.10.2012, 11:17

    Τον Φίλιππο Πλιάτσικα θα τον "παραδεχόμουν" αν, μετά τη διάλυση των Πυξ Λαξ, έκανε στην προσωπική του σταδιοδρομία πράγματα που ... δεν θυμίζουνε Πυξ Λαξ! Μετά τη διάλυση των Πυξ Λαξ, όμως, συνέχισε στην ίδια "πεπατημένη", τα τραγούδια που περιέχονται στους προσωπικούς του δίσκους παραπέμπουν, τόσο μουσικά όσο και στιχουργικά, στο ύφος των Πυξ Λαξ! Δεν τον "ψέγω", ούτε τον κατηγορώ! Μέχρις εκεί έφταναν οι δυνάμεις του ... Άλλωστε, ούτε ο πρώτος είναι, ούτε ο τελευταίος που, σε όλη τη σταδιοδρομία του, ακολουθεί ένα συγκεκριμένο ύφος, χωρίς να παρεκκλίνει από αυτό ....

    (Γι΄αυτό "βγάζω το καπέλο" στον Αγγελάκα [ασχέτως αν μου αρέσει ή όχι] : Μετά τη διάλυση των "Τρύπες" έκανε στην προσωπική του σταδιοδρομία πράγματα που ... δεν θυμίζουν ούτε κατ' ελάχιστον "Τρύπες"! )


    Suzie
    19.10.2012, 23:36
    Ο Πλιάτσικας θεωρώ πως είναι υπερεκτιμημένος σαν καλλιτέχνης κακά τα ψέματα.Δε το συζητώ έχει γράψει αριστουργήματα αλλά σαν τραγουδιστής..εε δε λέει και πολλά.Συνέχεια τα ίδια και τα ίδια έχω βαρεθεί.Έχει επίσης συνέχεια ένα ύφος μαστούρας στην ερμηνεία του που μου τη δίνει ώρες ώρες. Πιστεύω πως ο Στόκας είναι η μέρα με τη νύχτα με τον Πλιάτσικα.Έχει τρομερές φωνητικές ικανότητες και μπορεί να τραγουδήσει εξαιρετικά και λαικό ρεπερτόριο σε αντίθεση με τον Πλίατσικα που είναι όπως είπα και παραπάνω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.Ντάξει βέβαια θα καθίσω να τον ακούσω αλλά όχι και φανατικά πλέον.Προτιμώ πολύ περισσότερο Στόκα!!
    freak
    19.10.2012, 23:51

    Αριστουργηματα? Στοκας? Χαιρομαι που ειμαι απο αλλον πλανητη...