ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.848 μέλη

    Φίλιππος Πλιάτσικας: Η γνώμη σας

    jorge
    11.11.2005, 09:40
    Quote:
    ton apekalesa apla ANWNYMO VLAKA SPORO!den ton prosevala perissotero ap`oti aytos



    Τον προσέβαλες όμως. Το παραδέχεσαι εξάλλου.
    Γι' αυτό και σβήστηκε το μήνυμά σου.
    Γι' αυτό σβήστηκε και το δικό του.
    Ποιό είναι λοιπόν το πρόβλημά σου;

    Και στην τελική ρε παιδιά όταν λέμε δεν χρησιμοποιούμε προσβλητικές εκφράσεις και προσωπικούς χαρακτηρισμούς, ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ;

    Έχετε καταλάβει τι σημαίνει αυτό ή έχετε γραμμένα στα παλιά σας τα παπούτσια ότι έχει να κάνει με κανονισμούς; Δεν το κατηγορώ, είναι κι αυτό στάση ζωής. Όμως από τη στιγμή που δεν ακολουθείς τους κανονισμούς ενός χώρου, δεν μπορείς να είσαι και μέλος του. Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Να πας στο καλό.

    Στις Συχνές Ερωτήσεις θα βρεις την απορία στην απάντησή σου.
    odos_oveirwv
    11.11.2005, 12:52
    ...egw mporei na mnv elaba meros se oln tnv suzntnsn, alla prepei na sumfwvnsw me ton jorge, hitler...n' opws ton apokaleis. Celio, dev se kserw, m'aresei o dunamismos sou omws, n eleutheria sou...kai o "tagrafwstatetoiamou"smos sou, alla....dustuxws........ gia sena kai olous mas, ta panta leitourgoun me basn kapoious kanones. An dev to'xeis katalabei akoma auto...tote se dikaiologw. An dev pisteueis s'autnv tnv "logikn" uparxoun alloi tropoi na allakseis ta panta kai na diamartnrntheis. Mnv to kaneis mesw enos "site" pou o monos skopos edw kai tria xronia, ntav kai paramenei "mousikns enhmerwsns" kai mono.
    Katalabainw kai elpizw na mnv exw kanei lathos, pws n epithesn sou dev ntav pros ton jorge n' ton opoiodnpote pou uperaspnstnke tnv apopsh tou. Htav pros kapoious allous pou dustuxws dev tha to mathoun pote, giati epelekses na bgaleis ta "apothimena" sou, kapou pou dustuxws kai pali, dev tha uparksei antapokrisn.

    y.g ksekolla.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odos_oveirwv στις 11-11-2005 12:53 ]
    semplice
    11.11.2005, 15:11
    Ποτέ δεν θα ήθελα να να μεταβληθεί ένα topic σε πεδίο στείρων αντιπαραθέσεων
    όμως ο Cenio δεν τίθεται θέμα πλέον ότι έχει κάτι το παιδί...
    Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω βαρύτατους χαρακτηρισμούς όμως δεν θα συνεχίσω αυτό που θέλουμε να αποφύγουμε.
    Με συκοφάντησε (θα ήταν κουραστικό αν έκανα παράθεση ολων των σχετικών -οποιος θέλει μπορει να τα βρει)με πολύ ΥΠΟΥΛΟ τρόπο ο κ.Cenio (άντε να μην το βάλω σε παρένθεση το "κύριος") και επιπλέον και το πιο σημαντικό κατάφερε να δημιουργήσει κόντρα μεταξύ του διαχειριστή μας και του Pclos o οποίος
    δεν έφταιξε σε τίποτα και συμφωνώ απολύτως μαζί του!
    (ακόμα και στο "ΒΛΑΚΑΣ" που χρησιμοποίησε γιατο CEnio o οποίος
    μας έκανε να χάσουμε πολύτιμο χρόνο τουλάχιστον 10 άτομα και να ασχολούμαστε
    με τις σοφιστείες του!!!!!!).
    Ελπίζω να λυθεί ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ και αντρίκια η παραπάνω παρεξήγηση που δημιουργήθηκε ΓΙΑ ΧΑΡΗ του κυρίου Cenio που φαίνεται ότι χρειάζεται ιατρική παρακολούθηση και να πάψουμε να γράφουμε έστω και μια γραμμή για αυτό το θέμα.
    Ο Μουσικός παράδεισος όπως πολύ σωστά ειπώθηκε είναι ένας ,πολλοί έχουν προσπαθήσει και με μεγάλη επιμονή και διάθεση προσωπικού χρόνου να τον κάνουν όμορφο και δεν έχει δικαίωμα ΚΑΝΕΝΑΣ να αλλοιώνει έστω και ελάχιστα κάτι που έγινε με πσοσπάθεια και με ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ τόσο πολλών και εκλεκτών.
    O Pclos ΔΕΝ μπορώ να πω ούτε καν ότι έπεσε σε τρυπάκι υπερβολικής ευθιξίας
    ,έχει δίκιο, και τον παρακαλώ ΝΑ ΜΗΝ ΦΥΓΕΙ από την παρέα και να σκεφτεί τη θέση του Γιώργη (ο οποίος ΔΕΝ μπορεί να σβήνει εκλεκτικά μυνήματα που περιέχουν υβριστικές εκφράσεις-έστω και τύπου "βλάκας" - τι να κάνουμε ρε ψηλέ?)

    Ελπίζω κάπως να βοήθησα


    Μουσικούς χαιρετισμούς σε όλους!!!



    semplice
    11.11.2005, 15:58
    Να συμπληρώσω ότι για το Cenio είτε φύγει ,είτε μείνει ΔΕΝ με απασχολεί
    αρκεί να μην συνεχίσει να βρίζει και να συκοφαντεί(το ίδιο είναι).
    Επικίνδυνος μπορεί να πει κανείς βέβαια στο ότι "φαντάζουν" επαναστατικές,γνήσιες ,αληθινές οι απόψεις και το στυλάκι του όμως θεωρώ ότι τα μέλη του μουσικού μας παραδείσου ΕΧΟΥΝ την κριτική ικανότητα ΚΑΙ το ένστικτο να μην "την πατάνε" από τον Cenio και τον κάθε Cenio!!!
    Οπως είπε ο Χόρχε έχουν περάσει και άλλα τέτοια κομμάτια από εδώ (εγώ είμαι "νεούδι" στο ΜΗκαι δεν τα πέτυχα δυστυχώς να διασκεδάσω)
    Τέλος Θα συμφωνήσω με όλα τα παιδιά που έγραψαν περί κανόνων και σεβασμού τους, όπως επίσης θα ήθελα να χτυπήσω καμπανάκι σε όσες και όσους μέσα στην αναμπουμπούλα των μυνημάτων ίσως , θεώρησαν για πραγματική "μαγκιά" τις σοφιστείες,τις ανακριβείες και το "δήθεν" πνεύμα ελευθερίας.
    (την πάτησα και εγώ στην αρχή παιδιά)

    Αντε μερικές μπύρες ακόμα για να μπορέσουμε να ασχοληθούμε με τίποτα
    ουσιαστικό πια!))




    Για τον Φίλιππο Πλιάτσικα να πω ότι μου αρέσει σε αρκετά τραγούδια του
    όπως μου αρέσει πάρα πολύ στο εκπληκτικό"Θάλασσα" ΄-διασκευή στο τραγούδι του Θάνου Μικρούτσικου με πρώτη ερμηνεύτρια τη Milva.

    Και ακόμα ρε παιδία σε περίπτωση που έχει κάνει πολλές διασκευές ,τόσο κακό είναι τελικά αυτο???
    Μήπως πρέπει τελικά να εκφράζουμε την άποψη για το αν μας αρέσει η όχι και
    όχι "απο την καρέκλα" να κρίνουμε λες και είμαστε Ρωμαίοι αυτοκράτορες?


    (Υ.Γ κάποια "φωνή" στο τέλος όταν έκλεινα το μύνημα είπε-Αν του δείχναμε κατανόηση ίσως τον αλλάζαμε κάπως προς το καλύτερο"?)

    dimi589
    11.11.2005, 17:50
    Παιδιά εγώ προτείνω να λήξει το θέμα με τον Cenio και τα υπόλοιπα
    μέλοι εδω...και να ασχοληθούμε μόνο με το θέμα αυτού του topic..

    basdog22
    24.01.2006, 08:50
    Quote:
    Παιδιά εγώ προτείνω να λήξει το θέμα με τον Cenio και τα υπόλοιπα
    μέλοι εδω...και να ασχοληθούμε μόνο με το θέμα αυτού του topic..



    Μήπως βγούμε off topic όμως;
    rompa
    07.03.2006, 00:01
    TΕΛΕΙΟΣ!!!!!!!Το καινούργιο τραγούδι με την Ευσταθία το έχετε ακούσει?"Θέλει μαγκιά" λέγεται.
    alexia-vicky
    16.04.2006, 23:40
    Την επόμενη Κυριακη θα γίνει η απονομη χρυσού δίσκου στον "Φιλιππο" για τις πωλήσεις του νέου του δίσκου...


    Anthos
    17.04.2006, 08:01
    Ποιος θα του το απονέμει? Ο Θέμης στο Megalicious?
    alexia-vicky
    17.04.2006, 23:54
    Δε νομιζω.....
    jorge
    18.04.2006, 00:32
    Γιατί νομίζω πως η απονομή έγινε χθες;
    xristos
    18.04.2006, 00:41
    Καλά νομίζεις Χορχίτο...
    alexia-vicky
    18.04.2006, 16:15
    οκ, μαλλον θα καταλαβα λαθος...στο ραδιοφωνο το ακουσα...ισως τη Κυριακη να γινει κατι σχετικο...


    poison_girl
    16.06.2006, 14:41

    Τι δεν εμαθε ο Θεος

    Πλιάτσικας Φίλιππος
    Μουσική/Στίχοι: Πλιάτσικας Φίλιππος


    Ακούω μια κρυφή οργή. Να μπαινοβγαίνει απ’ τις πόρτες
    Μετά μια μακριά σιωπή. Να κόβει τις δικές της βόλτες
    Τι δεν έμαθε ο θεός. Αλήθεια πως δεν είδε τόσα
    Ο νόμος στο αίμα πιο σκληρός. Και ο χρόνος χάνεται στα φώτα
    Να να να – να να ναα

    Γιατί εξατμίζομαι την νύχτα
    Γιατί γίνομαι καπνός
    Τι δεν ξέρω, τι δεν είδα
    Τι να πω

    Που έχουν κρύψει την ελπίδα
    Τι δεν έμαθε ο θεός
    Πως μπορεί να μην το ξέρει
    Ούτε αυτός, ούτε αυτός

    Πρέπει να δικαιολογείς και τον αέρα που αναπνέεις
    Τις νύχτες αν θα κοιμηθείς αν στέκεσαι ή αν καταρρέεις
    Τι δεν έμαθε ο θεός, Αλήθεια πως του κρύψαν τόσα
    Το λάθος φαίνεται σωστό κάτω απ τα καινούργια φώτα

    Να να να – να να ναα


    by the way στην εμφανιση του στο Μεγαρο μουσικης υπηρχαν ατομα απ ολες τις ηληκιες απ ολες ομως.......
    louvainlln
    16.06.2006, 18:32
    Το μέλος Kotsiraki στις 09-11-2005 στις 01:43 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα ήθελα να εκφράσω κι εγώ τη γνώμη μου περί του Φίλιππου Πλιάτσικα. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί αντικειμενική γιατί συγκαταλέγεται στους καλλιτέχνες που έχω "αδυναμία".

    Δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες μουσικές γνώσεις έτσι ώστε να μπορώ να κατανοήσω απόλυτα το αν η φωνή του είναι μονότονη ή αν κινείται σε μια συγκεκριμένη κλίμακα. Αυτό που μπορώ να πω όμως, και που αυτό έχει αξία τελικά, είναι πως μας έχει χαρίσει μερικά από τα ωραιότερα (ερωτικά κυρίως) τραγούδια , που όλους μας λίγο- πολύ μας εκφράζουν ή τα έχουμε σιγοτραγουδήσει. Η μουσική του και τα τραγούδια του έχουν αντέξει στο χρόνο αναμφισβήτητα.

    Δεν μπορεί ν' αρέσει σε όλους το ίδιο. Σε άλλους θ' αρέσει περισσότερο, σε άλλους λιγότερο, σε άλλους καθόλου. Θεωρώ όμως πως δεν του αξίζουν κάποιοι χαρακτηρισμοί που ειπώθηκαν.

    Αυτά είχα να πω... φιλικά πάντα!




    den tha mporousa na symfwnisw perissotero...!!!!!!!!!!!!!!!
    alexia-vicky
    18.06.2006, 14:15
    Και εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τις 2 παραπάνω κοπελιές..Η πορεία του είτε σαν άτομο είτε σαν μια απο τις πιο ερωτικές και συναισθηματικές φωνές, είναι αδιαμφισβήτη...


    fanis_diathesopoulos_
    02.07.2006, 23:51

    Ο εν λογο ειναι απο τους πιο αντιπαθεις "καλλιτεχνες"!!
    δεν υπαρχει,παρα μονο εντος των καθαρα,απλα κ μονο εμπορικων κ τπτ παραπανω -ΠΥΞ ΛΑΞ-..

    Anthos
    03.07.2006, 08:48
    Αν βρισκόμαστε λίγους μήνες πριν θα σοθ απαντούσα φίλε fani αλλά μετά το megalicious μου κόπηκε η όρεξη
    rompa
    08.11.2006, 07:09
    Δείτε σήμερα στις 23:00 ο Φίλιππος Πλιάτσικας μιλάει για όλα σε ένα αφιέρωμα στο Mad!

    maspa
    22.11.2006, 01:30
    Να ρωτήσω κάτι; Το καινούριο cd του Πλιάτσικα "Ταξιδεύοντας με άλλον ήχο"(αν θυμάμαι καλά τίτλο) γιατί βγήκε; Δεν έχω καμιά αρνητική προδιάθεση για τον Πλιάτσικα, τουναντίον. Πυξ Λαξ και ξερό ψωμί! Αλλά που είναι ο άλλος ήχος; Το μόνο που βλέπω εγώ, είναι ότι έχει πέσει στη παγίδα των live cds. Ίδια τραγούδια και πάλι.... Γιατί; Γιατί αυτό το "σύστημα", νέος δίσκος-ive-νέος δίσκος-live? Το κάνουν οι περισσότεροι πια και δε μ'αρέσει καθόλου.