ελληνική μουσική
    1047 online   ·  210.851 μέλη

    Φίλιππος Πλιάτσικας: Η γνώμη σας

    poison_girl
    22.11.2006, 02:28
    κατα τη γνωμη μου αλλο το κανονικο cd αλλο το live το live ειναι......αλλη αισθηση πως να το κανουμε?!κ αυτος ειναι κ ολογος που χαιρομαι οταν βγαινουν live cd!!!
    αλλα ειπαμε να μη το παρακανουμε!το συγκεκριμενο εχει κ καποια καινουρια τραγουδακια(εε?δεν εχει?)αλλα και τα γνωστα παλια καλα!
    maspa
    22.11.2006, 02:33
    Έχει καινούρια;
    Για δώσε τίτλους! (θα μου χρειαστούν!)
    poison_girl
    22.11.2006, 02:37
    ταξιδευοντας με αλλο ηχο
    καραβι μικρο
    εγνατια-ομονοια
    πηγαινω μονος
    πνιγμενοι αγγελοι
    ενα βροχερο ταξι
    αμα ειναι να σου χρειαστουν!
    (αααααν δεν ειναι απ το προηγουμενο cd!παντως τα χει κ σ αυτοοο )

    take me down to the paradise city where the grass is....PINK and the boys are preety!!!I want you please take me home!!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : poison_girl στις 22-11-2006 02:38 ]


    maspa
    22.11.2006, 02:55
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 22-11-2006 στις 02:37 έγραψε...

    ταξιδευοντας με αλλο ηχο
    καραβι μικρο
    εγνατια-ομονοια
    πηγαινω μονος
    πνιγμενοι αγγελοι
    ενα βροχερο ταξι
    αμα ειναι να σου χρειαστουν!
    (αααααν δεν ειναι απ το προηγουμενο cd!παντως τα χει κ σ αυτοοο )

    take me down to the paradise city where the grass is....PINK and the boys are preety!!!I want you please take me home!!!!!!!!!!!!!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : poison_girl στις 22-11-2006 02:38 ]





    καραβι μικρο
    πηγαινω μονος
    ενα βροχερο ταξι

    Αυτά τα τρία είναι από το προσωπικό του δίσκο"τι δεν έμαθε ο Θεός".....
    Only 2 λοιπόν....
    Ευχαριστώ Φωτεινάκι
    keupang
    22.11.2006, 11:26
    Τώρα θα φάω τρελλο κράξιμο, αλλα τέσπα.

    Λοιπον εγώ δεν τον πάω μια. Τον θεωρώ κατώτερο του μετρίου.

    1) Η φωνή του είναι β-α-ρ-ε-τ-η . Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για μουσική που αποπνέει συναίσθημα και ο τύπος να τραγουδάει όλο με τον ίδο τρόπο και να μιάζει σαν να τον παίρνει ο ύπνος. Πιο συναίσθημα και μπούρδες. Απλά μέχρι εκεί φτάνει η φωνή του και ποτέ δεν δοκίμασε να κάνει κατι διαφορετικό. Δεν μπορεί άλλωστε. Το συναισθημα βγαίνει εάν είναι αληθινό άσχετα με το τρόπο που τραγουδας και τι μουσική παίζεις. Δεν είναι η στυλιζαρισμένη πόζα του ευαίσθητου τραγουδοποιού που τραγουδάει με κλειστά τα μάτια όπως το έχει υιοθετήσει ο Πλιάτσικας. Φτιαχτό μέχρι αηδίας.

    Σαν ερμηνευτής δεν λέει μια. Τι να πει δηλαδή και ο Κοτσιρας αν ο Πλιάτσικας είναι ερμηνευτής.

    2) Οι συνθέσεις του είναι ολες ιδιες. Ιδιες κλιμακες, ιδιο τεμπο, ιδια ιδια ιδια...Βαρετα. Δεν λέω έχει γράψει κατα καιρούς (παλια) μερικά τραγούδια που όσο αρνητικός και να είσαι δεν μπορείς να μην παραδεχτεις ότι αξιζουν.Ειτε σαν στίχο, μελωδία, κτλ Αλλά ρε παιδία πόσες φορές πρέπει να γράψει τα ίδια πράγματα μεχρι να πειτε φτάνει μας κούρασες. Δηλαδή εάν ο Πλιάτσικας ειναι ο φοβερος συνθέτης-τροβάδουρος-ερμηνευτής τότε ο Ιωαννίδης τι είναι;;; Σας αρέσει δεν σας αρέσει κάπου κάποια πράγματα πρέπει να είναι αντικειμενικά. Για να είμαστε αντικειμενικοί πρέπει να ανοίξουμε και λίγο τα αυτάκια μας να ακούσουμε και κάτι άλλο. Εάν δεν έχουμε να συγκρίνουμε τότε πως θα βγάλουμε συμπέρασμα.

    Πριν δε με κατηγορήσετε οτι ειμαι απλά αρνητικός για να είμαι αρνητικός σας λέω ότι του Πυξ Λαξ τους έχω δει τρεις φορές ζωντανα. Δεν κρίνω χωρίς να ακούσω.

    Επίσης όταν λέω οτι θεωρώ πχ τον Ιωανίδη χιλιάδες φορές ανωτερο, προσπαθώ να είμαι πληρως αντικειμενικός. Δεν έχω κανένα κόλλημα με τον Ιωαννίδη, ούτε είναι του προσωπικού & υποκειμενικού μου γούστου αλλα έχω δει και τους δυό, έχω ακούσει / δει και άλλα πράγματα (εξωτερικού) για κρίνω.

    Επίσης για να μην νομίζετε οτι κάνω προσωπική επίθεση σε κάποιον, αναγνωρίζω οτι κάποιος μπορεί να είναι συναισθηματικάς δεμένος με κάποια κομματια του Πλιατσικα και οποιουδήποτε Πλιάτσικα και είναι απολύτος φυσιολογικό. Με την μουσική και τα τραγούδια μπορείς να δεθείς λόγω καταστάσεων, εμπειριών συμπτώσεων κτλ. Καλό είναι αυτό δεν είναι κακό. Αλλά να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

    Όσο για το προσγειωμένος χαμηλών τόνων κτλ, αυτά αφήστε τα καλύτερα. Δεν τον ξέρετε προσωπικά τον τύπο.
    Ο κ. Πλιάτσικας και κάποιοι άλλοι των ΠΛ, έχουν κατα καιρούς δείξει συμπεριφορές παρα πολυ ανάρμοστες. Γνωρίζω προσωπικά συμβάντα που οι κύριοι βρισκοτανε στον ίδιο χώρο με άλλους μουσικούς που εμφανιζόντανε πριν απο αυτούς και δεν γυρνούσανε καν να τους μιλήσουνε. Έιχανε ένα τουπέ χιλίων καρδιναλίων. Εγώ ειχα την τύχη να μιλήσω με μουσικούς του εξωτερικού που θεωρούνται θρύλοι στο παγκόσμιο στερέωμα, μέσω συνεντευξεων κτλ είτε ακόμα και μουσικών που για τα δεδομένα τα ελληνικά είναι πολύ μακρία, και είδα ανθρώπους που όταν τους λές είμαι φαν σε αγκαλιάζουν. Οταν λες είμαι συνάδελφος (οχι εγώ) σε παίρνουν απο δίπλα και συζητάνε κτλ κτλ λες και σε ξέρουν απο εχθές.

    Αλλά η παραπανω συμπεριφορά του κ Πλιάτσικα δεν είναι τυχαία. Σε αυτήν την χώρα έχουμε μάθει να ανεχομαστε τους μέτριους και να τους θεοποιούμε. Γιατι το μονο πράγμα που μετράει για το πόσο ψηλά θα φτάσεις ειναι το μέσο, και όχι η αξία σου. Μην τρελαθούμε τώρα, αυτό με την συμφωνική και τον Πλιάτσικα είναι πιο γελοιο και απο τα τραγούδια της μπεζεντάκου. Ολόκληρη συμφωνική και εκπομπή στην τηλεόραση για να συνοδέψουνε τα είμαστε ολα μι-μινορε τραγούδια του Πλιάτσικα;....

    Ξέρετε πόσοι μουσικοί στην Ελλάδα υπαρχουνε που έχουνε διπλώματα, που έχουν ταλέντο που εχουν φωνάρες και θα τους φάει η αφάνεια; Κάποιοι απο εσας αυτο χρησιμοποιήσανε σαν παράδειγμα πρι;(κρίνετε τον Πλιάτσικα αλλα οι άλλοι τι κατάφερανα; ) Σκεφτήκατε ποτε γιατί ίσως δεν τα καταφέρανε; Οτι πολλοι παίζουν στα μπουζούκια ή θα γίνουν γκαρσόνια; Οτι δεν θα βγάλουν ποτέ δίσκο γιατι οι εταιρίες τους λένε καλός είσαι αλλά αυτή η μουσική δεν πουλάει. Θέλετε να σας πω για μουσικό επαγγελματία διπλωματούχο (ξέρετε τι θα πει δίπλωμα στην μουσικη;) στο όργανο του που πήγε το cd που έφτιαξε με δικά του λεφτά στην εταιρία (έτοιμη παραγωγή!!) και του είπε ο διευθηντής Φίλε αυτό στην Ελλάδα δεν πρόκειτε να κυκλοφορήσει ποτέ, αλλα μην μου το παιρνεις άστο γιατι το ακούω εγώ είναι φοβερό.

    Τέλος πάντων για να τελειώνουμε με τον Πλιάτσικα ο τύπος είναι μέτριος. Μέτριος αντικειμενικά. Σας αρέσει; Γούστο σας και καπέλο σας. Σίγουρα και εμένα μου αρέσουν μέτριοι δίσκοι και μουσικοί για διαφορους λογους. Αλλά φτάνει και με αυτην την κατάντια της Ελληνικής μουσικής. Δεν είναι κακό να λέμε την αλήθεια. Ας ανοίξουμε και λίγο τα αυτάκια μας και τα ματάκια μας να δούμε και τι παίζει μπας και ξεστραβωθουμε σαν χώρα.

    Πρωτού αρχίσετε να με βρίζετε, τουλάχιστον κάντε το εξής. Πάρτε και ακούστε ένα κορυφαίο παγκοσμίως δίσκο σε αυτο το στύλ. Ακούστε τον λιώστε τον και μετά βάλτε έναν του Πλιατσικα. Σας διαβεβαιώ πως η διάθεση να με βρίσετε θα σας περάσει. Το death of a ladie's man το έχετε ακούσει;

    Τελειώντας μια διευκρήνηση. Δεν το παίζω έξυπνος. Δεν είμαι ούτε πιο έξυπνος ούτε πιο "μορφωμένος" ούτε πιο οτιδήποτε. Δεν γράφω τα παραπάνω για να την πω σε κανέναν. (Εκτός του Πλιάτσικα ) απλά σε κάποια πράγματα είμουν πιο τυχερός και καταφερανα δω κάποια πράγματα κυρίως λογω της συναναστροφής μου με κάποιους ανθρώπους. Αυτό και τίποτα παραπάνω. Μακάρι να είχανε όλοι τις ευκαιρίες που είχα εγώ.






    maspa
    22.11.2006, 18:50
    Παράθεση:

    Το μέλος keupang στις 22-11-2006 στις 11:26 έγραψε...

    Τέλος πάντων για να τελειώνουμε με τον Πλιάτσικα ο τύπος είναι μέτριος. Μέτριος αντικειμενικά. Σας αρέσει; Γούστο σας και καπέλο σας.


    Εμείς γουστάρουμε πειράζει;
    Ξέρω πως οι φωνητικές του δυνατότητες είναι περιορισμένες. Όμως ο άτεχνος τρόπος με τον οποίο τραγουδάει εμένα προσωπικά με "αγγίζει". Όσο για τα τραγούδια που έχει γράψει ο ίδιος, είναι κομματάρες! Οι πυξ λαξ, και ειδικότερα ο Πλιάτσικας με "ταξιδεύει" μέσα από τη μουσική τους/του.
    Όσο για το πως συμπεριφέρεται σαν άνθρωπος, δε ξέρω. Καλό θα ήταν να μην είναι έτσι όπως περιγράφεις, αλλά και πάλι ας εστιάσουμε στα θετικά.
    Τουλάχιστον, ο ίδιος παραδέχεται τη βοήθεια που προσέφεραν συναδέλφοι τους τότε( αναφέρομαι στους πυξ λαξ). Όχι σα μερικούς μερικούς, ονόματα δε λέμε....(βλ. Χατζηγιάννη ) που καβαλήσανε το καλάμι, λέγοντας πράγματα που ούτε φτασμένοι δεν τα λένε! Μια σύγκριση λίγο άτυχη, αλλά....


    Darien
    28.11.2006, 20:34
    Παράθεση:

    Το μέλος vaia στις 07-11-2005 στις 16:09 έγραψε...

    Δε μπορώ να καταλάβω βρε παιδιά τι ακριβώς έχει συμβεί σ'αυτόν τον άνθρωπο και συνεχίζει και τραγουδάει ακόμα...Απο πού αντλεί τέτοια αυτοπεποίθηση?Μήπως η ιστορία του στους Πυξ-Λαξ?Το κοινό του που απαρτίζεται από μέσο όρο ηλικίας 13?(δεν υπονοώ κάτι και φυσικά δε θέλω να θίξω κανένα δεκατριάχρονο φίλο-φίλη).Δε με απασχόλησε ποτέ ο Φ.Πλιάτσικας παρά μόνο αρνητικά.Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας.ευχαριστώ...



    13χρονα;
    Το DVD απο το "Ταξιδευοντας με αλλον ήχο" το είδες; Γιατι μονο 13χρονα δεν ηταν εκει

    Κατι ακομα, το "Δακρυα της λιακαδας (Πνιγμενοι αγγελοι)" ηταν στο cd "Τα δοκαρια στο γρασιδι περιμενουν τα παιδια" των Πυξ Λαξ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Darien στις 28-11-2006 20:36 ]


    marabou
    25.01.2007, 22:59
    ΜΠΟΡΕΙ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ 'Η Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Σ' ΑΛΛΟΥΣ, ΕΧΕΙ ΠΑΘΟΣ Κ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ.
    ΕΠΙΣΗΣ ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ "ΑΧΡΗΣΤΟΣ" Κ ΤΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ.
    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ Κ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ Η ΖΗΛΕΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΝΑ ΤΝ ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΚΑΥΤΕΡΟΣ ...
    Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΔΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΠΤ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΧΕΙ ΤΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ
    houlina
    17.03.2007, 20:02
    μήπως έχει κανείς το νέο τραγούδι του "Ποιος έχει λόγο στην αγάπη" ???
    αν ναι ας στείλει μήνυμα
    Ευχαριστώ
    maspa
    18.03.2007, 20:24
    Παράθεση:

    Το μέλος houlina στις 17-03-2007 στις 20:02 έγραψε...

    μήπως έχει κανείς το νέο τραγούδι του "Ποιος έχει λόγο στην αγάπη" ???
    αν ναι ας στείλει μήνυμα
    Ευχαριστώ



    Μπορω να στο στειλω εγω.
    Στείλε μου το mail σου με πμ.
    tsibitos
    18.03.2007, 21:53
    Κατα τη γνωμη μου πολυ δυσκολο πρωην μελος επιτυχημενου γκρουπ να κανει σολο καριερα... Ο Φιλιππος Πλιατσικας παταει πανω στο ονομα των Πυξ λαξ για να σταθει εστω και αν βγαζει κατα καιρους προσωπικα cd. Δεν θα πω αν ειναι καλος η κακος τραγουδιστης. Το μονο που με ενοχλησε ηταν η κυκλοφορια του cd με την Κλασικη ορχηστρα. Κατι τετοιο πιστευω οτι θα πρεπε να ειχε γινει σαν "Πυξ Λαξ" με ολα τα μελη και με ολες τις μεγαλες επιτυχιες του γκρουπ. Επισης ακουγοντας το δεν βρηκα και τεραστιες διαφορες στα τραγουδια σε σχεση με τις original ενορχηστρωσεις. Πιο πολυ ακουγονται τα γνωστα "ηλεκτρικα οργανα" παρα η ορχηστρα. Οταν ειχα πρωτοακουσει την διαφημηση νομιζα οτι θα ακουσω κατι σαν τα cd "S & M" (Metallica) ή "Scorpions με τη φιλαρμονικη ορχηστρα του Βερολινου".. Τι να το κανεις.. Ελλαδιτσα ημασταν και θα ημαστε...
    sentoni
    31.03.2007, 02:49
    . . . εμένα πάντως μου αρέσει και πριν ( πυξ- λαξ ) και τώρα . . . ! Έχω δει αρκετές φορές τη μέθοδο των τριών στο Σταυρό του Νότου και οφείλω να ομολογήσω ότι γίνεται χαμός, ότι μέρα ( μάλλον νύχτα ) και να πας . . . είναι και οι 3 εξαιρετικοί . . . ! Ο Πλιάτσικας είναι σταθερή αξία στο χώρο και στο χρόνο !
    rompa
    31.03.2007, 08:42
    Άκουσα δύο νέα του τραγούδια και μου άρεσαν πολύ .
    houlina
    12.04.2007, 00:42
    Μόλις γύρισα απο τη συναυλία που έδωσε ο Πλιάτσικας στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας και το μόνο που έχω να πω είναι ότι ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ...!!!
    Για 3 ώρες δεν κοίταξα ούτε μια φορά το ρολόι... Πάντα τέτοια!!!
    (αν τα καταφέρω θα βάλω κανένα βιντεάκι)
    mmmsss
    13.04.2007, 17:18
    Μ'αρεσει πολυ ο Πλιατσικας, σουπερ τραγουδια, πρεπει να ειναι καλος και σαν ανθρωπος κι θα ηθελα πολυ αν μπορουσα να πηγαινα να τον εβλεπα στον Σταυρο του Νοτου. houlina, αμα μπορεις ναι, να μας βαλεις κανα βιντεακι!!
    maryl
    05.07.2007, 13:43
    Φίλε,

    Μπαίνοντας τυχαία στο musicheaven, διάβασα την κριτική σου για τον Πλιάτσικα, και ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που βρίσκω άνθρωπο να εκφράζει και να εξηγεί επακριβέστατα την άποψή μου για το άτομο!!!

    Όντως τον θεωρώ κακή έκφραση του μετρίου έως μετριότατου, κι αν έγραψε κάποια τραγούδια καλά κάποτε με τους πυξ λαξ, εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι αυτός τα έγραψε. Βλέπε Paul Mc Cartney versus John Lennon. Ο Mc Cartney έδειξε τι φελλός είναι όταν έμεινε μόνος του!

    Αλλά, τι να κάνουμε, this is the marketing! Με κάτι τέτοιους¨"καλλιτέχνες" είχα τσακωθεί κάποτε με μία κοπελιά δισκογραφικής, που μου έλεγε ότι η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική.
    Και της παρέθεσα καμιά 30αριά καλλιτέχνες που σκοτώνουν τη μουσική καθημερινά.
    Ζήτω η πειρατεία .... Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά, τι να κάνουμε?

    Νασαι καλά, αισθάνθηκα πολύ καλά σήμερα που είδα γραμμένη ήδη την άποψή μου


    Παράθεση:

    Το μέλος keupang στις 22-11-2006 στις 11:26 έγραψε...

    Τώρα θα φάω τρελλο κράξιμο, αλλα τέσπα.

    Λοιπον εγώ δεν τον πάω μια. Τον θεωρώ κατώτερο του μετρίου.

    1) Η φωνή του είναι β-α-ρ-ε-τ-η . Δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για μουσική που αποπνέει συναίσθημα και ο τύπος να τραγουδάει όλο με τον ίδο τρόπο και να μιάζει σαν να τον παίρνει ο ύπνος. Πιο συναίσθημα και μπούρδες. Απλά μέχρι εκεί φτάνει η φωνή του και ποτέ δεν δοκίμασε να κάνει κατι διαφορετικό. Δεν μπορεί άλλωστε. Το συναισθημα βγαίνει εάν είναι αληθινό άσχετα με το τρόπο που τραγουδας και τι μουσική παίζεις. Δεν είναι η στυλιζαρισμένη πόζα του ευαίσθητου τραγουδοποιού που τραγουδάει με κλειστά τα μάτια όπως το έχει υιοθετήσει ο Πλιάτσικας. Φτιαχτό μέχρι αηδίας.

    Σαν ερμηνευτής δεν λέει μια. Τι να πει δηλαδή και ο Κοτσιρας αν ο Πλιάτσικας είναι ερμηνευτής.

    2) Οι συνθέσεις του είναι ολες ιδιες. Ιδιες κλιμακες, ιδιο τεμπο, ιδια ιδια ιδια...Βαρετα. Δεν λέω έχει γράψει κατα καιρούς (παλια) μερικά τραγούδια που όσο αρνητικός και να είσαι δεν μπορείς να μην παραδεχτεις ότι αξιζουν.Ειτε σαν στίχο, μελωδία, κτλ Αλλά ρε παιδία πόσες φορές πρέπει να γράψει τα ίδια πράγματα μεχρι να πειτε φτάνει μας κούρασες. Δηλαδή εάν ο Πλιάτσικας ειναι ο φοβερος συνθέτης-τροβάδουρος-ερμηνευτής τότε ο Ιωαννίδης τι είναι;;; Σας αρέσει δεν σας αρέσει κάπου κάποια πράγματα πρέπει να είναι αντικειμενικά. Για να είμαστε αντικειμενικοί πρέπει να ανοίξουμε και λίγο τα αυτάκια μας να ακούσουμε και κάτι άλλο. Εάν δεν έχουμε να συγκρίνουμε τότε πως θα βγάλουμε συμπέρασμα.

    Πριν δε με κατηγορήσετε οτι ειμαι απλά αρνητικός για να είμαι αρνητικός σας λέω ότι του Πυξ Λαξ τους έχω δει τρεις φορές ζωντανα. Δεν κρίνω χωρίς να ακούσω.

    Επίσης όταν λέω οτι θεωρώ πχ τον Ιωανίδη χιλιάδες φορές ανωτερο, προσπαθώ να είμαι πληρως αντικειμενικός. Δεν έχω κανένα κόλλημα με τον Ιωαννίδη, ούτε είναι του προσωπικού & υποκειμενικού μου γούστου αλλα έχω δει και τους δυό, έχω ακούσει / δει και άλλα πράγματα (εξωτερικού) για κρίνω.

    Επίσης για να μην νομίζετε οτι κάνω προσωπική επίθεση σε κάποιον, αναγνωρίζω οτι κάποιος μπορεί να είναι συναισθηματικάς δεμένος με κάποια κομματια του Πλιατσικα και οποιουδήποτε Πλιάτσικα και είναι απολύτος φυσιολογικό. Με την μουσική και τα τραγούδια μπορείς να δεθείς λόγω καταστάσεων, εμπειριών συμπτώσεων κτλ. Καλό είναι αυτό δεν είναι κακό. Αλλά να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

    Όσο για το προσγειωμένος χαμηλών τόνων κτλ, αυτά αφήστε τα καλύτερα. Δεν τον ξέρετε προσωπικά τον τύπο.
    Ο κ. Πλιάτσικας και κάποιοι άλλοι των ΠΛ, έχουν κατα καιρούς δείξει συμπεριφορές παρα πολυ ανάρμοστες. Γνωρίζω προσωπικά συμβάντα που οι κύριοι βρισκοτανε στον ίδιο χώρο με άλλους μουσικούς που εμφανιζόντανε πριν απο αυτούς και δεν γυρνούσανε καν να τους μιλήσουνε. Έιχανε ένα τουπέ χιλίων καρδιναλίων. Εγώ ειχα την τύχη να μιλήσω με μουσικούς του εξωτερικού που θεωρούνται θρύλοι στο παγκόσμιο στερέωμα, μέσω συνεντευξεων κτλ είτε ακόμα και μουσικών που για τα δεδομένα τα ελληνικά είναι πολύ μακρία, και είδα ανθρώπους που όταν τους λές είμαι φαν σε αγκαλιάζουν. Οταν λες είμαι συνάδελφος (οχι εγώ) σε παίρνουν απο δίπλα και συζητάνε κτλ κτλ λες και σε ξέρουν απο εχθές.

    Αλλά η παραπανω συμπεριφορά του κ Πλιάτσικα δεν είναι τυχαία. Σε αυτήν την χώρα έχουμε μάθει να ανεχομαστε τους μέτριους και να τους θεοποιούμε. Γιατι το μονο πράγμα που μετράει για το πόσο ψηλά θα φτάσεις ειναι το μέσο, και όχι η αξία σου. Μην τρελαθούμε τώρα, αυτό με την συμφωνική και τον Πλιάτσικα είναι πιο γελοιο και απο τα τραγούδια της μπεζεντάκου. Ολόκληρη συμφωνική και εκπομπή στην τηλεόραση για να συνοδέψουνε τα είμαστε ολα μι-μινορε τραγούδια του Πλιάτσικα;....

    Ξέρετε πόσοι μουσικοί στην Ελλάδα υπαρχουνε που έχουνε διπλώματα, που έχουν ταλέντο που εχουν φωνάρες και θα τους φάει η αφάνεια; Κάποιοι απο εσας αυτο χρησιμοποιήσανε σαν παράδειγμα πρι;(κρίνετε τον Πλιάτσικα αλλα οι άλλοι τι κατάφερανα; ) Σκεφτήκατε ποτε γιατί ίσως δεν τα καταφέρανε; Οτι πολλοι παίζουν στα μπουζούκια ή θα γίνουν γκαρσόνια; Οτι δεν θα βγάλουν ποτέ δίσκο γιατι οι εταιρίες τους λένε καλός είσαι αλλά αυτή η μουσική δεν πουλάει. Θέλετε να σας πω για μουσικό επαγγελματία διπλωματούχο (ξέρετε τι θα πει δίπλωμα στην μουσικη;) στο όργανο του που πήγε το cd που έφτιαξε με δικά του λεφτά στην εταιρία (έτοιμη παραγωγή!!) και του είπε ο διευθηντής Φίλε αυτό στην Ελλάδα δεν πρόκειτε να κυκλοφορήσει ποτέ, αλλα μην μου το παιρνεις άστο γιατι το ακούω εγώ είναι φοβερό.

    Τέλος πάντων για να τελειώνουμε με τον Πλιάτσικα ο τύπος είναι μέτριος. Μέτριος αντικειμενικά. Σας αρέσει; Γούστο σας και καπέλο σας. Σίγουρα και εμένα μου αρέσουν μέτριοι δίσκοι και μουσικοί για διαφορους λογους. Αλλά φτάνει και με αυτην την κατάντια της Ελληνικής μουσικής. Δεν είναι κακό να λέμε την αλήθεια. Ας ανοίξουμε και λίγο τα αυτάκια μας και τα ματάκια μας να δούμε και τι παίζει μπας και ξεστραβωθουμε σαν χώρα.

    Πρωτού αρχίσετε να με βρίζετε, τουλάχιστον κάντε το εξής. Πάρτε και ακούστε ένα κορυφαίο παγκοσμίως δίσκο σε αυτο το στύλ. Ακούστε τον λιώστε τον και μετά βάλτε έναν του Πλιατσικα. Σας διαβεβαιώ πως η διάθεση να με βρίσετε θα σας περάσει. Το death of a ladie's man το έχετε ακούσει;

    Τελειώντας μια διευκρήνηση. Δεν το παίζω έξυπνος. Δεν είμαι ούτε πιο έξυπνος ούτε πιο "μορφωμένος" ούτε πιο οτιδήποτε. Δεν γράφω τα παραπάνω για να την πω σε κανέναν. (Εκτός του Πλιάτσικα ) απλά σε κάποια πράγματα είμουν πιο τυχερός και καταφερανα δω κάποια πράγματα κυρίως λογω της συναναστροφής μου με κάποιους ανθρώπους. Αυτό και τίποτα παραπάνω. Μακάρι να είχανε όλοι τις ευκαιρίες που είχα εγώ.







    null
    DIMI25-
    05.07.2007, 20:48
    pesta xrisostomi.aniparktos ine!

    maspa
    06.07.2007, 03:46
    Δε θα διαφωνησω με τους προλαλήσαντες όσον αφορά τις φωνητικές δυνατότητες του Φ.Πλιάτσικα. Προσωπικά τον εκτιμώ περισσότερο ως δημιουργό, γνωρίζοντας πως οι συνθέσεις του είναι απλές.(Δικαιολογώ όμως την απλότητα των συνθέσεών του επειδή είναι αυτοδίδακτος μουσικός). Ειδικά με τα τραγούδια εποχής Πυξ Λαξ ειμαι συναισθηματικά συνδεδεμένη, οπότε δε μπορώ να εκφράσω κάτι αρνητικό ως προς αυτό.

    Παρόλα αυτά και οι μετ' επειτα προσωπικοί του δίσκοι μ' άρεσαν πολύ.

    Η κριτική είναι πάντοτε δεκτή. Όμως κάθε φορά που ακούς ένα τραγούδι που σε ευχαριστεί/σε εκφράζει σε... σε... σε.... δε θα βάλεις τη λογική μπροστά να σκεφτείς "αυτό το κομμάτι δεν είναι καλό για αυτόν και για εκείνον το λόγο" και έπειτα θα αλλάξεις σταθμό.

    Δεν είμαι μουσικός. Απλά κρίνω σύμφωνα με την επιρροή που ασκεί η μουσική σε μένα, ως ακροάτρια.
    Και ως απλή ακροάτρια κρίνω πως τα περισσότερα τραγούδια του Χατζηγιάννη εν έχουν τίποτα παραπάνω, παρόλες τις σπουδές που έχει κάνει στη μουσική. Και αυτό αποτελεί επιλογή του Χ. Λογικά οι επιλογές έπρεπε να κρίνονται κυρίως κι όχι τόσο οι δυνατότητες.
    dessypris
    06.07.2007, 11:00
    Ο Πλιάτσικας σίγουρα είναι ένα φαινόμενο προς διερεύνηση...Γιατί όντως διατηρείται και εξακολουθεί να συγκεντρώνει γύρω του την προσοχή...Και οπαδών, αλλά και την υποστήριξη μιας μεγάλης Δισκογραφικής...
    Τραγουδάει? Όχι...Ψιθυρίζει... (Προσωπικά δεν μπορώ να τον αντέξω σαν τραγουδιστή- νομίζω ότι έχει γίνει λάθος κάθε φορά που πέφτω "επάνω" του)...
    Ερμηνεύει? Όχι...Αποδίδει επίπεδα...
    Γράφει? Σίγουρα...
    Τότε?
    Συγκυρία ίσως καλών στίχων και καλών μελωδικών γραμμών...Καλά τραγούδια μ άλλα λόγια...
    Ο Μπάμπης Στόκας ήταν και θα είναι ο -πολύ καλός- τραγουδιστής των Πυξ-Λαξ, η φωνή και ο ερμηνευτής...
    Τότε?
    ΟΙ παροιμίες είναι πάντα σοφές και κάποια λέει "περί ορέξεως κολοκυθόπιτα".
    Αλλά αυτό με το Μέγαρο και ολόκληρη συμφωνική ορχήστρα να τον συνοδεύει, ήταν το κερασάκι στην πίττα! Η αποθέωση του marketing!
    Πάντως σαν άτομο είναι ένα πολύ καλό παιδί κι εύχομαι να παραμείνει έτσι...
    Γρηγόρης Δεσύπρης.-
    gerasimosmanol
    17.08.2010, 11:19

    Παράθεση:

    Το μέλος vaia στις 07-11-2005 στις 16:09 έγραψε...

    Δε μπορώ να καταλάβω βρε παιδιά τι ακριβώς έχει συμβεί σ'αυτόν τον άνθρωπο και συνεχίζει και τραγουδάει ακόμα...Απο πού αντλεί τέτοια αυτοπεποίθηση?Μήπως η ιστορία του στους Πυξ-Λαξ?Το κοινό του που απαρτίζεται από μέσο όρο ηλικίας 13?(δεν υπονοώ κάτι και φυσικά δε θέλω να θίξω κανένα δεκατριάχρονο φίλο-φίλη).Δε με απασχόλησε ποτέ ο Φ.Πλιάτσικας παρά μόνο αρνητικά.Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας.ευχαριστώ...

    κοπελια κατηγορεις ανοιχτα καποιον που ειναι πλειοψηφικα αναγνωρησιμος στην Ελλαδα , ζημιονωντας ετσι μονο τον εαυτο σου...............