ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη

    Καινούρια Μαρινέλλα!

    Tropaiatissa
    08.11.2005, 14:52
    To καινούριο τραγούδι της Μαρινέλλας!


    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ
    [Μουσική - Στίχοι: Γιώργος Θεοφάνους]

    Μαρινέλλα

    Αφού οι αγάπες είναι σαν ψυχές
    Δεν γεννιούνται, δεν πεθαίνουν
    Αλλάζουν μόνο με τις ενοχές
    Και τη σειρά τους περιμένουν

    Αγφού οι αγάπες είναι προσευχές
    Σαν τελειώνουν τότε αρχίζουν
    Και εύκολες και δύσκολες στιγμές
    Οι αγάπες, όλες τις ορίζουν

    Τίποτα δεν γίνεται τυχαία
    Ούτε τα άσχημα, ούτε τα ωραία

    Κάθε τί από μόνο του
    Για να βρεί τον δρόμο του
    Θέλει απλά τον χρόνο του

    Και όλα όσα γεύτηκα
    Αληθινά ή ψεύτικα
    Μαζί σου τα ονειρεύτηκα...

    (αποκλειστικά στο Radio - Sfera 102,2)
    nikos_music
    08.11.2005, 15:11
    Mε πρόλαβε η Νταλαρόφιλη!
    Πολύ όμορφο τραγούδι! Και η Μαρινέλλα παρόλα τα 68 της χρόνια παραμένει
    πρώτη ΦΩΝΗ! Απίστευτη!
    Και ο Γ.Θεοφάνους φαίνεται πως έδειξε σεβασμό στην πρώτη κυρία του τραγουδιού γράφοντας για πρώτο δείγμα ένα πολύ όμορφο τραγούδι.
    Ελπίζω και τα υπόλοιπα να έίναι όμορφα! Και να δούμε πάλι την Μαρινέλλα live γιατί μας έλειψε!
    Soiram
    08.11.2005, 15:16
    Τώρα ο Θεοφάνους γράφει και για την Μαρινέλλα;

    Να δούμε τι θα δούμε ακόμα! Δεν το έχω ακούσει, αλλά οι στίχοι φαίνονται συμπαθητικοί. Αυτό σημαίνει ότι επίκειται καινούριος δίσκος Μαρινέλλας-Θεοφάνους ή απλά ένα από τα τραγούδια θα είναι του Θεοφάνους και τα άλλα άλλων;

    Πάντως είναι κρίμα που ο τελευταίος δίσκος με τέτοια συνεργασία (νικολακοπούλου-αντύπας) να μην πετύχει...
    nikos_music
    08.11.2005, 16:09
    Quote:

    Το μέλος Soiram στις 08-11-2005 στις 15:16 έγραψε:

    Τώρα ο Θεοφάνους γράφει και για την Μαρινέλλα;

    Να δούμε τι θα δούμε ακόμα! Δεν το έχω ακούσει, αλλά οι στίχοι φαίνονται συμπαθητικοί. Αυτό σημαίνει ότι επίκειται καινούριος δίσκος Μαρινέλλας-Θεοφάνους ή απλά ένα από τα τραγούδια θα είναι του Θεοφάνους και τα άλλα άλλων;

    Πάντως είναι κρίμα που ο τελευταίος δίσκος με τέτοια συνεργασία (νικολακοπούλου-αντύπας) να μην πετύχει...





    Mάλλον ο δίσκος θα είναι με τον Γ.Θεοφάνους. Το τραγούδι είναι πολύ όμορφο που άκουσα. Ελπίζω να είναι και τα άλλα τραγούδια όμορφα.
    Όσο αφορά τον προηγούμενο δίσκο πιστεύω πως έφταιξε το κακό promotion του δίσκου καθώς και το ότι θα μπορούσε να προσεχτεί περισσότερο σαν δουλειά και να υποστηριχτεί και από την ίδια την εταιρεία.
    Η Μαρινέλλα στην περσινή περιοδεία της τραγουδούσε πχ το "Μεσημέρι" και το έλεγε καταπληκτικά-πολυ καλύτερα από τον δίσκο. Όπως και το ομώνυμο του δίσκου.
    Το "άμμος ήτανε" είχε κομμάτια όπως το "Λούλούδι", την "Μεσοτοιχεία" και το "Υπάρχουν δρόμοι" που είναι καταπληκτικά τραγούδια και δεν ακούστηκαν.
    Οι ευθύνες σε παραγωγούς ραδιοφώνων και εταιρειών...Και πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πως δεν ήταν και "εύκολα" τραγούδια...
    ageras
    08.11.2005, 20:33
    O δίσκος θα είναι όντως του θεοφάνους και θα κυκλοφορήσει περι τα μέσα Δεκέμβριού αν δεν κάνω λάθος.
    Έχω ακούσει και μπορώ να πω οτι είναι πολύ αξιόλογη δουλειά.Ευτυχώς που ο Θεοφάνους γράφει καλύτερα πράγματα από τους "ομοιδεάτες" του φοίβο,καρβέλα κ.τ.λ
    και μπορούμε να πούμε οτι υπάρχει κι ένας αξιόλογος εμπορικός συνθέτης.
    Επίσης κατα πάσα πιθανότητα θα υπάρχει κι ένα ντουέτο με τον Ρέμο.

    Soiram
    08.11.2005, 22:06
    Πρέπει να πώ ότι έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για κίνηση ανάγκης από πλευράς της Μαρινέλλας και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί την κάνει; Δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχει ανάγκη από χρήματα ή από αναγνώρηση..μετά άπό όλα αυτά που έχει κάνει και πει...

    Δεν ξέρω, ελπίζω να διαψευστώ και να είναι μια πραγματικά εμπνευσμένη δουλειά και όχι επειδή την πιέζει η εταιρία της ή ξέρω κι εγώ τι άλλο...!
    Tropaiatissa
    09.11.2005, 13:20
    Quote:

    Επίσης κατα πάσα πιθανότητα θα υπάρχει κι ένα ντουέτο με τον Ρέμο.


    Ένα ντουέτο με τον Ρέμο υπάρχει στον καινούριο δίσκο του Ρέμου "Σαν άνεμος", στο ομότιτλο τραγούδι, όπου η Μαρινέλλα τραγουδάει Β' φωνή.
    Tropaiatissa
    09.11.2005, 14:04
    Μόλις πληροφορήθηκα ότι όντως υπάρχει κι ένα ντουέτο της Μαρινέλλας με τον Ρέμο στον καινούριο δίσκο της Μαρινέλλας!
    doritsa78
    09.11.2005, 14:16
    Oντως το κομματι ειναι πολυ ωραιο,το ακουσα.Το παιζει ο sfera.Ελπιζω και ο υπολοιπος δισκος να ειναι εξισου καλος.
    nikos_music
    07.12.2005, 04:10
    Έχω τη χαρά να ακούω την νέα δουλειά της Μαρινέλλας με τον Γ.Θεοφάνους που μόλις κυκλοφόρησε και ομολογώ πως είμαι συγκλονισμένος . Το πρώτο τραγούδι στο cd λέγεται "¶ναψε φώτα". Είναι ένα τραγούδι έκπληξη από πλευράς δημιουργίας .Δεν περίμενα πως ο Γ.Θεοφάνους θα είχε μελετήσει τόσο την Μαρινέλλα και θα της έγραφε αυτό το υπέροχο τραγούδι.
    Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Ο. Η Μαρινέλλα μετά απο 50 χρόνια στο τραγούδι συνεχίζει τον μύθο της με μια φωνή που δεν λέει να γεράσει και με τραγούδια που ο Γ.Θεοφάνους φρόντισε να είναι αυτά που θα δώσουν ένα νέο υλικό στην Μαρινέλλα που θα μείνει και δεν θα ξεχαστεί.
    Χάρηκα γιατί πολλοί βιάστηκαν να μιλήσουν πάλι για λανθασμένη επιλογή της κυρίας περί ρεπερτορίου...
    Ο δίσκος περιέχει 11 τραγούδια. Οι ενορχηστρώσεις είναι πολύ καλές και οι στίχοι του Γ.Θεοφάνους είναι έκπληξη σε μερικά κομμάτια.
    Ξεχωρίζω με διαφορά το πρώτο και το τελευταίο τραγούδι του cd που είναι το ίδιο μουσικά και αλλάζουν οι στίχοι. Εξαιρετικά
    Ακολουθούν 2 όμορφα ζειμπέκικα ("Τίποτε δεν γίνεται τυχαία" και "Ποιος θα μου πει το σ'αγαπώ" ντουέτο με την Γλυκερία) που είναι πολύ καλά καθώς και ένα χασάπικο με τίτλο "Πάντα κάτι μας λείπει" που το λέει με τον Κ.Μακεδόνα
    Το ντουέτο της με τον Α.Ρέμο καθώς και 2 ακόμη τραγούδια ( "Ξύπνα", "Αυτός το ξέρει") είναι πιο γνώριμα ακούσματα από τον Θεοφάνους που όμως δεν στερούνται σε δύναμη
    Η Μαρινέλλα έχει να βγάλει μια τέτοια δουλειά πολλά χρόνια από άποψη παραγωγής,υλικού και διάθεσης. Μαζί με το cd κυκλοφορεί για τους συλλέκτες και ενα dvd με σκηνές από το στούντιο και την φωτογράφηση της Μαρινέλλας καθώς και τα τραγουδια του cd σε ήχο stereo PCM24/48 & SURROUND 5.1

    Περιμένω εντυπώσεις από άλλους φίλους που θα ακούσουν αυτή τη δουλειά


    dimitrapan
    07.12.2005, 11:57
    Με το "τίποτα δεν γίνεται τυχαία" δεν ξετρελάθηκα...

    Περιμένω με αγωνία να ακούσω όλο το cd και ελπίζω να συγκλονιστώ κι εγώ όπως ο Νίκος, γιατί εννοείται πώς έχουμε αδυναμία στη Μαρινέλλα και θέλουμε για αυτήν μόνο τα καλύτερα...
    nikos_music
    07.12.2005, 12:47
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 07-12-2005 στις 11:57 έγραψε:

    Με το "τίποτα δεν γίνεται τυχαία" δεν ξετρελάθηκα...

    Περιμένω με αγωνία να ακούσω όλο το cd και ελπίζω να συγκλονιστώ κι εγώ όπως ο Νίκος, γιατί εννοείται πώς έχουμε αδυναμία στη Μαρινέλλα και θέλουμε για αυτήν μόνο τα καλύτερα...






    Εγω συγκλονίστηκα με το πρώτο και το τελευταίο τραγούδι του cd-όχι γενικώς. Απλώς βρήκα τελικά πολύ καλή αυτή τη δουλειά και είναι ένα cd που ακούγεται όλο χωρίς να ΄χανει το ενδιαφέρον ο ακροατής.
    Προσωπικά το τραγούδι "Τίποτα δεν γίνεται τυχαία" μου άρεσε από την αρχή. Ωραίος στίχος και μουσική. Είναι λίγο περίεργο στον ρυθμό, ίσως αυτό ξενίζει.
    Και η έκπληξη του δίσκου είναι ο Γ.Θεοφάνους που έφτιαξε αυτή τη δουλειά για τη Μαρινέλλα δίνοντας της από τα καλύτερα που έχει! Μπράβο του