ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.849 μέλη

    Δίσκοι Ορόσημα για το ελληνικό Ροκ

    antonLOrd
    13.11.2005, 21:57
    Γράψτε τρεις δίσκους(κατά σειρά προτίμησης), που πιστεύετε ότι αποτελούν "σήμα κατατεθέν" για το ελληνικό ροκ...
    Αρχίζω εγώ...

    1) ΦΛΟΥ (Παύλος Σιδηρόπουλος)
    2) ΧΟΡΕΥΩ (Βασίλης Παπακωνσταντίνου)
    3) ΖΕΣΤΑ ΠΟΤΑ (Χάρης&Πάνος Κατσιμίχας)


    vouliakis
    14.11.2005, 01:54


    Socrates, Phos




    Poll, Άνθρωπε (ταγάρι)




    Πελόμα Μποκιού, Πελόμα Μποκιού


    (Μάλλον, γύρω από αυτούς "ξεκίνησαν" όλα... )

    kalouka
    14.11.2005, 08:42
    φλου(σιδηρόπουλος)
    phos(socrates)
    μεταφοραί εκδρομαί ο μήτσος(πουλικάκος)
    disko tsoutsouni (μουσικές ταξιαρχίες) η κασσέτα
    πάρτυ στον 13ο όροφο(τρύπες)


    Orfeus
    14.11.2005, 11:13
    - Φλου

    - Poll

    - Πελόμα


    Αυτά!!!!


    Anthos
    14.11.2005, 12:08
    "Εν πλω" κανείς παιδια??

    "Φλου" σίγουρα.

    Το "χορεύω" φίλε antonLOrd?? Από όλους τους δίσκους του αγαπημένου σου Βασίλη θεωρείς το "χορεύω" ως ορόσημο στην Ελληνική ροκ?? Λίγο περίεργο...
    yiannisyiannis
    14.11.2005, 12:12
    Φλου
    Phos
    Poll
    Dark_kronos
    14.11.2005, 19:31
    Φλου-Σιδιροπουλος
    Διερεση-ΠΑπακωνσταντινου
    Πες Μου Ενα Ψεμα Να Αποκιμιθω- Παπακωνσταντινου
    Hastaroth
    14.11.2005, 23:00
    "ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΣΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟ"

    Ο πρώτος (ίσως και μοναδικός;) δίσκος ζωντανά ηχογραφημένος,

    και μάλιστα στόν πάλαι ποτέ "ναό" τής Ελληνικής ρόκ σκηνής (καί δή επί χούντας...)

    Η πρώτη του έκδοση,ώς γνωστόν,περιείχε και το δισκάκι μέ τά τραγούδια "ΓΕΡΟ-ΜΑΘΙΟΣ" και "ΑΝΕΠΡΟΚΟΠΟΣ" τού αξέχαστου Παύλου....
    lemonc
    15.11.2005, 08:59
    Μιά μικρή διόρθωση (όντως καταπληκτικό με βάση τα δεδομένα της εποχής το Ζωντανοί στο Κύτταρο), ο ΑΝΕΠΡΟΚΟΠΟΣ ήταν του Πουλικάκου.
    Hastaroth
    15.11.2005, 09:12
    Είσαι σίγουρος γι'αυτό,Λεμόνιε;Γιατί στο δισκάκι ακούγεται η φωνή τού Παύλου (ο οποίος το συμπεριλάμβανε άλλωστε και στο ρεπερτόριό του πάντοτε,όπως κάνουν ακόμη και τώρα οι ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΙ)>

    Εγώ το είχα το δισκάκι (μαζί μέ το LP φυσικά),αλλά δέν είχα προσέξει τί έγραφε επάνω.Θά ψάξω νά βρώ πού το έχω κρύψει γιά να δώ.


    lemonc
    15.11.2005, 09:22
    Ναι είμαι σίγουρος.Το γκρουπ ήταν ΕΞΑΔΑΚΤΥΛΟΣ.
    dimitrapan
    15.11.2005, 09:45
    Θα πρωτοτυπήσω... Φλου!
    faltsoo
    15.11.2005, 17:58
    τελικα....


    Poll (ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΩΣ ΤΑΓΑΡΙ)
    TASTE THE CONIUM (SOCRATES)
    ΒΡΩΜΙΚΟ ΨΩΜΙ (ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟΣ)

    Ολα αυτα μεταξυ 1968-1972


    αυτα ηταν τα πιο γνωστα και αγαπημενα τοτε
    χωρις να σημαινει οτι ηταν και τα καλυτερα.
    Αλλα επειδη ακουστηκαν περισοτερο απο οτιδηποτε αλλο , σιγουρα επηρεασαν την ελληνικη ποπ και ποκ σκηνη.




    Hastaroth
    15.11.2005, 22:35
    Νά προσθέσω οτι το Βρώμικο Ψωμί υπήρξε -κατά την γνώμη μου- η πρώτη δισκογραφική δουλειά που "πάντρευε" τό rock στοιχείο μέ τα ελληνικά ακούσματα.


    Anthos
    16.11.2005, 07:47
    Παιδιά,

    αυτά τα albums που αναφέρεστε είναι διαθέσιμα πουθενά??

    ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΣΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟ
    Poll
    Πελόμα Μποκιού
    Socrates
    μεταφοραί εκδρομαί ο μήτσος(πουλικάκος)

    Θυμάμαι που ξαναγύρεψα τον Πουλικάκο αλλά μάταια...
    lemonc
    16.11.2005, 08:47
    Τα άλμπουμ των SOCRATES έχουν βγει σε cd σίγουρα,επομένως
    εύκολα ή δύσκολα θα τα βρεις.
    Γιά το ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΣΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟ δες εδώ http://www.mic.gr/cds.asp?id=30625
    Νομίζω πως Poll θα βρεις πιό δύσκολο είναι το Μεταφοραί εκδρομαί... αν και
    πριν κάποια χρόνια είχε βγει μαζί με το Δίφωνο.
    Αν σ’ενδιαφέρουν οι δίσκοι βινυλίου στο ΩΧ ΑΜΑΝ ΜΑΡΚΕΤ Μοναστηράκι θα τα βρεις όλα σε τέλεια κατάσταση.

    antonLOrd
    16.11.2005, 14:18
    Quote:

    Το μέλος Anthos στις 14-11-2005 στις 12:08 έγραψε:

    "Εν πλω" κανείς παιδια??

    "Φλου" σίγουρα.

    Το "χορεύω" φίλε antonLOrd?? Από όλους τους δίσκους του αγαπημένου σου Βασίλη θεωρείς το "χορεύω" ως ορόσημο στην Ελληνική ροκ?? Λίγο περίεργο...





    Ίσως να είναι περίεργο.. ίσως και όχι αν σκεφτείς ότι το "Χορεύω" ήταν η αρχή της συνεργασίας του Βασίλη με τον Κροκίδη..
    Όλα μου αρέσουν από Βασίλη(ξέρω,ξέρω....το έχετε πάρει χαμπάρι...)... Για αυτό το λόγο μάλλον βρήκες παράξενη την επιλογή μου.. Δεν μπορώ να διαλέξω ποιο είναι το καλύτερο.. Οπότε λειτουργώ κάθε φορά ενστικτωδώς..
    Άντε να κεράσω...

    lemonc
    16.11.2005, 14:26
    Πάντως αν θες τη γνώμη μου πιό σημαντικός δίσκος είναι τα Χαιρετίσματα απ’το
    Χορεύω γιατί ουσιαστικά σύστησε τον Άσιμο σ’ένα πιό πλατύ κοινό - και μάλλον πιό καλά κομμάτια έχει μέσα.
    Μπορεί να μην είμαι αρκετά αντικειμενικός γιατί πιστεύω ότι ο Παπακωνσταντίνου ξοδεύεται άσκοπα εδώ και χρόνια.
    ViPeR
    16.11.2005, 17:53
    ΦΛΟΥ
    Μεταφοραί Εκδρομαί Ο Μήτσος
    Πελομα Μποκιου



    Anthos
    17.11.2005, 07:59
    Το "Χορεύω" ήταν ένας δίσκος που πολλοί θεώρησαν ότι τελείωσε ο "παλιός" ΒΠ. Τουλάχιστον η δική μου φουρνιά (1972-73) μείναμε το πολύ μέχρι το "Χορεύω"...Διότι κάπου εκέι ο ΒΠ άρχισε να γράφει και "κομματάκια" για όλα τα γούστα, ενώ εμέις τον μάθαμε με Μάνο Λοϊζου, Καβαδία, Άσιμο...

    Αλλά anyway θεωρώ τα "Χαιρετίσματα" (όπως και το "Φοβάμαι") κατά πολύ ανώτερο δίσκο. Ένας λόγος είναι και αυτός που ανάφερε ο φίλος lemonc για τον Άσιμο. Ο μισός σχεδόν δίσκος ήταν τραγούδια του Άσιμου. Άλλωστε δεν είναι καθόλου τυχαίο που τα "Χαιρετίσματα" είναι ο πιο επιτυχημένος δίσκος σε πωλήσεις...

    Και χωρίς να έχω κάτι με τον ΒΠ (αντιθέτως ήταν ο μόνος Έλληνας καλιτέχνης που άκουγα για μία δεκαετία), όταν ακούσεις τα τραγούδια του Άσιμου από τον ίδιο τον Άσιμο (έστω και ηχογραφημένα στο κασεττόφωνο του σπιτιού του!) δεν μπορείς να ακούσεις τα ίδια τραγούδια από τον ΒΠ. Η μαγεία και δυναμισμός (αυτών που βίωνε ο Άσιμος) της ατμόσφαιρας χάνεται μέσα στις μελόδιοποιήσεις και τα πιάνα.

    Τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ

    Δίσκος του Άσιμου δεν θα προταθεί σε αυτό το thread διότι τα διαμάντια του Άσιμου ήταν σκορπισμένα αλλά αν κάνουμε επιλογή τραγουδιών σίγουρα θα είναι στις πρώτες 3 θέσεις...

    ΥΓ Ο υποφαιμόνεμος άκουγε Άσιμο καθοδόν στην δουλειά και πιθανόν η κρίση του να έχει επηρεαστεί καθώς ο καφές δεν έχει ακόμα καταναλωθεί πλήρως!