ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.840 μέλη

    Είναι η αυτοκτονία επιλογή;

    avgi
    14.11.2005, 22:17
    simera ixame mia sizitisi sto panepistimio k tethike to thema an i aftoktonia ine epilogi gia enan anthropo. esis ti nomizete?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-11-2005 22:36 ]
    ph
    14.11.2005, 22:28

    Είναι δυνατόν να διερωτάται κανείς το αυτονόητο? Φυσικά και είναι επιλογή.
    avgi
    14.11.2005, 22:33
    iparxun merikoi p theorun oti i aftoxtonia den prepi na ine mesa stis epiloges mas. ego prosopika pistevo oti ama exis ti dinami na valis telos sti zoi s giati na mi xrisimopiisis ti dinami afti gia na zisis? an k stin teliki ine epilogi t kathenos
    houlina
    14.11.2005, 22:48
    gia na thelei kapios na aftoktonisei paei na pei oti yparxei kapoios logos...kati poly sygkekrimeno...p.x apogoitevseis zwis...den pistevw omws oti i aftoktonia ine o katallilos tropos antimetwpisis aftwn...simfwnw me tin avgi pws an eixe tosi dynami na thesei terma sti zwi tu tha mporuse na exei ti dynami k na tin antimetwpisi...sigura einai epilogi tu kathe an8rwpou omws...
    TomTraubert
    14.11.2005, 22:51
    Μουσική: Johnny Mandel / Στίχοι: (ο τεράστιος) Mike Altman

    Ταινία: Το υπέροχο MASH...
    Τραγούδι: Suicide is Painless



    Through early morning fog I see

    visions of the things to be

    the pains that are withheld for me

    I realize and I can see...

    that suicide is painless

    It brings on many changes

    and I can take or leave it if I please.


    I try to find a way to make

    all our little joys relate

    without that ever-present hate

    but now I know that it's too late, and...

    suicide is painless

    It brings on many changes

    and I can take or leave it if I please.


    The game of life is hard to play

    I'm gonna lose it anyway

    The losing card I'll someday lay

    so this is all I have to say

    that suicide is painless

    It brings on many changes

    and I can take or leave it if I please.


    The only way to win is cheat

    And lay it down before I'm beat

    and to another give my seat

    for that's the only painless feat

    that suicide is painless

    It brings on many changes

    and I can take or leave it if I please.


    The sword of time will pierce our skins

    It doesn't hurt when it begins

    But as it works its way on in

    The pain grows stronger...watch it grin, but...

    suicide is painless

    It brings on many changes

    and I can take or leave it if I please.


    A brave man once requested me

    to answer questions that are key

    is it to be or not to be

    and I replied 'oh why ask me?'

    'Cause suicide is painless

    it brings on many changes

    and I can take or leave it if I please.

    ...and you can do the same thing if you please.

    Red-Rose
    14.11.2005, 23:44
    απο μια αποψη θα μπορουσε κανεις να πει πως ειναι καθαρα επιλογη του ατομου αν θα αυτοκτονησει η οχι, ομως πως ειναι δυνατον να θεωρηθει πως αυτο το ατομα πραττει αναλογα με αυτο που θελει? για να φτασει ενας ανθρωπος σε αυτο το σημειο, σημαινει πως ειναι πολυ πιεσμενος, εχει αρκετα προβληματα, πιο πολλα απο αυτα που αντεχει... αρα κατι τον σπρωχνει να αυτοκτονησει... αρα δεν ειναι καθαρη επιλογη.... αλλα αποτελεσμα πιεσης και απογνωσης!
    avgi
    14.11.2005, 23:49
    ναι αλλα σημαίνει ευτό ότι όλοι αυτοκτονούν χωρίς να έχουν επίγνωση τι κανουν; πολλί ενώ είναι πολύ λογικά άτομα αυτοκτονούν επειδή το θεωρούν κάτι το λογικό έχοντας επίγνωση τι κάνουν όπως μερικοί φιλόσοφοι.
    jorge
    14.11.2005, 23:57
    Quote:

    Το μέλος TomTraubert στις 14-11-2005 στις 22:51 έγραψε:

    Τραγούδι: Suicide is Painless




    Τι γίνεται όμως με τους άλλους που αφήνεις; Γι' αυτούς δεν είναι "painless"...
    AT
    15.11.2005, 00:19
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 14-11-2005 στις 23:57 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος TomTraubert στις 14-11-2005 στις 22:51 έγραψε:
    [i]
    Τραγούδι: Suicide is Painless



    Τι γίνεται όμως με τους άλλους που αφήνεις; Γι' αυτούς δεν είναι "painless"...

    [/I]



    Αυτό λειτουργεί διπλά... από τη μία μπορεί αυτός ακριβώς να είναι ο στόχος κάποιου αυτόχειρα, από την άλλη αυτό μπορεί να αποτελεί μια καθαρή δικαιολογία (και μόνο!!!) για κάποιον που σκέφτεται το ενδεχόμενο να....

    Για εμένα είναι καθαρά θέμα επιλογής.... αλλά όχι ελαφριά τη καρδία φυσικά.... το θέμα (κατά τη γνώμη μου πάντα...) είναι η διέξοδος... αν είναι η μόνη διέξοδος που μπορείς να βρεις στο τέλμα σου, επιλέγεις τη φυγή...Εφόσον και ο χαρακτήρας είναι: "γιατί δε μου χαρίζουν...." (το οτιδήποτε) μη το συζητάμε..."την κάνει" με χαλαρά πηδηματάκια.... Αλλά, αν έχεις χαρακτήρα, πεισματάρη.... και υπάρχει το ελάχιστο ενδεχόμενο να υπάρξει άλλη διέξοδος... όταν φτάνει η κρίσιμη στιγμή της απόφασης, βουτάς στην εναλλακτική σου κι αρχίζεις να πολεμάς!!!!! Βέβαια, δύσκολα....

    Ωστόσο, υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο της απόφασης αυτής, για την... εμπειρία!!!! Ω, ναι!!! η διαστροφή μπορεί να έχει πολλά πρόσωπα...

    KicKAnGeL
    15.11.2005, 03:04
    i apantisi se afti tin erotisi ine ka8ara tu atomou pu vriskete stin psixologiki katastasi na mpeni se afti ti diadikasia skepsis.... kapote vre8ika k go s'afti ti psixologiki katastasi... to skeftika alla telika den to ekana (profanos).... akoma den ime siguri an fanika dili pu den ekana pra3is tis skepsis mu k emina vasika sta logia, i an fanika dinati k palepsa enantia stin kata8lipsi pu me prokaluse na doso telos... tora sigura den metaniono pu den to ekana. k ema8a pos oso api8ano k na mas fenete, idika se teties stigmes, toulaxisto ena atomo 8a stenaxorietun an diname telos stin zoi mas...
    Desmar
    15.11.2005, 05:31
    ... η ζωή είναι δώρο και θα πρέπει να το σεβόμαστε και να μην το καταστρέφουμε από αδυναμία ... να μην το σπαταλάμε άσκοπα ... είναι και όλοι αυτοί που θα πληγώσουμε ... που μας νοιάζονται ... που μας αγαπάνε ... που μπορούμε να τους προσφέρουμε την βοήθειά μας ... να τους αγαπήσουμε και να τους νοιαστούμε με την σειρά μας ... να τους στηρίξουμε ...

    δεν ξέρω ... όταν βλέπω ανθρώπους να παλεύουν με πάθος για την ζωή ... έχοντας να αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα υγείας ...με αναπηρίες ... σκέφτομαι ακόμα πιο έντονα ότι για να το προσπαθούν τόσο η ζωή είναι κάτι ξεχωριστό και πολύτιμο ... και το κυριότερο ... την ζεις μόνο μία φορά ...

    σε κάθε περίπτωση είναι επιλογή του ατόμου για το τι θα κάνει ... άν και προσωπικά κρίνω εγωιστική την απόφαση της αυτοκτονίας...


    maria21
    15.11.2005, 06:32
    Quote:

    Το μέλος avgi στις 14-11-2005 στις 22:33 έγραψε:

    iparxun merikoi p theorun oti i aftoxtonia den prepi na ine mesa stis epiloges mas. ego prosopika pistevo oti ama exis ti dinami na valis telos sti zoi s giati na mi xrisimopiisis ti dinami afti gia na zisis? an k stin teliki ine epilogi t kathenos






    den pistevo oti einai 8ema dinamis. i aftoktonia einai i Efkoli die3odos sta provlimata twn an8rwpwn...
    xriazete polli perisoteri dinami na antimetopisis tis dyskolies sou, na antimetopisis pano apo ola ton idio sou ton eafto., tin zoi kai tous an8ropous pou noiazonte gia sena.
    i aftoktonia ginete se 8ema devteroleptou , i epiviosi omws krataei mia olokliri zoi.


    alexia-vicky
    15.11.2005, 10:20
    δε ξερω αν θα φανει σκληρο, αλλα η αυτοκτονια δεν ειναι επιλογη!ειναι βλακεια!!οποιος λογος και να υπαρχει, οποια απογοητευση η ζωη μπορει να μας προσφερει τοσα πολλα . αρκει να εχουμε τη δυναμη να προχωρησουμε! τιποτα δεν ειναι ευκολο και αν ηταν, δε θα ηταν ωραιο...οι δυσκολες στιγμες στη ζωη, υπαρχουν για να μας κανουν πιο δυνατους!πώς ειναι δυνατον να αναλογιζεσαι το αυριο με βαση τον πονο του χτες???
    Red-Rose
    15.11.2005, 10:39
    Quote:

    Το μέλος avgi στις 14-11-2005 στις 23:49 έγραψε:

    ναι αλλα σημαίνει ευτό ότι όλοι αυτοκτονούν χωρίς να έχουν επίγνωση τι κανουν; πολλί ενώ είναι πολύ λογικά άτομα αυτοκτονούν επειδή το θεωρούν κάτι το λογικό έχοντας επίγνωση τι κάνουν όπως μερικοί φιλόσοφοι.





    την αποφαση να αυτοκτονησει καποιος κατα τη γνωμη μου δεν την παιρνει οταν ειναι νοημων ανθρωπος και εχων σωας τας φρενας, ναι μπορει πριν καταληξει στην αυτοκτονια να ηταν, ομως για να οδηγηθει σε μια τετοια πραξη σκεψου λιγο οτι πρεπει να ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση. κατα τη γνωμη μου ειναι πραξη εγωιστικη και κρυβει σαδομαζοχιστικες τασεις... [θα πεθανω, θα ησυχασω(?) δε σκεφτομαι τους γυρω μου, τι πονο θα προκαλεσω η το ακομη χειροτερο "ας πονεσουν δεν πειραζει,να δουν ποσο υποφερω κι εγω"] αυτα που σου εγραψα ειναι λογια καποιου γνωστου μου που ηθελε να αυτοκτονησει... οπως βλεπεις δεν υπαρχει λογικη ουτε νιωθουν τι πανε να κανουν και τι κακο θα προκαλεσουν, το χειροτερο ειναι οταν ξερουν και το γουσταρουν...

    οσο για τους φιλοσοφους ειναι κατι το τελειως διαφορετικο... δηλαδη η κοινωνια θα το εκλαβει ως αυτοκτονια ομως αυτοι δεν το κανουν απο απογνωση, το κανουν επειδη ηθελαν να αποδειξουν οτι εχουν συμφιλιωθει με το θανατο, η για να αποδειξουν κατι στον κοσμο η να τον ταρακουνησουν... στην τελικη, μη νομιζεις πως κι αυτοι ειχαν τα λογικα τους.... ηταν τελειως σε ενα δικο τους κοσμο, εμενα τουλαχιστον αυτη την εντυπωση μου εχει δημιουργησει η φιλοσοφια αν και δεν εχω ασχοληθει περα απο τα μαθηματα που καναμε στο λυκειο.
    odos_oveirwv
    15.11.2005, 11:11
    ...dev einai epilogn, einai apla mia EYKOLH lusn... otidnpote eukolo sigoura dev einai oti to pio elkustiko ston kathena. :)
    odos_oveirwv
    15.11.2005, 11:26
    Tha suvnstousa na psakseis to thema ektos twv bibliwn pou diabazeis. Na milnseis se pente anthrwpous kai na akouseis ta giati kai pws...prwtou apofasiseis pws o opoiosdnpote pou dev sumfwnei me tnv dikn sou filosofia ..... einai paralogos, n' trelos opws esy to theteis. :) exeis polla na matheis akoma mikrn mou kai to kyriotero na mn biazesai na bgazeis sumperasmata gi'anthrwpous me basn to ena atomo pou ksereis.
    odos_oveirwv
    15.11.2005, 11:28
    ola auta...entelws filika.... panta. :)
    yiannisyiannis
    15.11.2005, 11:58
    Δεν πιστεύω ότι η αυτοκτονία αποτελεί την πιο εύκολη λύση, για να ξεφύγει ένας άνθρωπος από τα προβλήματά του.

    Χρειάζεται θάρρος για να αυτοκτονήσει κανείς, διαφορετικό βέβαια από εκείνο που απαιτείται για να παλέψει με τη ζωή. Όταν όμως αντικρίζεις το θάνατο κατάματα και κουβεντιάζεις μαζί του, δεν μπορεί να είσαι δειλός.

    Το ότι η αυτοκτονία είναι επιλογή, αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων. Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι η πλέον λανθασμένη επιλογή, που μπορεί κάποιος ποτέ να κάνει. Είναι η επιλογή του τέλους, ενός τέλους όμως που δεν μας ανήκει.
    Red-Rose
    15.11.2005, 12:09
    Quote:

    Το μέλος odos_oveirwv στις 15-11-2005 στις 11:26 έγραψε:

    Tha suvnstousa na psakseis to thema ektos twv bibliwn pou diabazeis. Na milnseis se pente anthrwpous kai na akouseis ta giati kai pws...prwtou apofasiseis pws o opoiosdnpote pou dev sumfwnei me tnv dikn sou filosofia ..... einai paralogos, n' trelos opws esy to theteis. :) exeis polla na matheis akoma mikrn mou kai to kyriotero na mn biazesai na bgazeis sumperasmata gi'anthrwpous me basn to ena atomo pou ksereis.





    εχω μαθει να σεβομαι τις αποψεις των αλλων και ποτε δεν ειμαι απολυτη, γι αυτο και ανεφερα πως δεν εχω ασχοληθει περετερω... απλα ειπα την αποψη μου... δε σημαινει πως ειναι και σωστη, απλα ειχα μονο μια εμπειρια με ενα συγκεκριμενο ατομο και φανταζομαι πως εκπροσωπει μια ομαδα ατομων... δεν τους κατατασσω ολους μαζι... επισης το οτι δεν εχουν σωας τας φρενας δε σημαινει πως ειναι τρελοι... απλα παραλογοι... απογοητευμενοι...
    δηλαδη δε σκεφτονται με "καθαρο" μυαλο... οπως ειπες κι εσυ, το θεωρουν ευκολη λυση, αν ολα τους πηγαιναν καλα δε σκεφτοντουσαν ετσι και δε θα το θεωρουσαν ευκολη λυση :)


    semplice
    15.11.2005, 14:22
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 15-11-2005 στις 11:58 έγραψε:

    Δεν πιστεύω ότι η αυτοκτονία αποτελεί την πιο εύκολη λύση, για να ξεφύγει ένας άνθρωπος από τα προβλήματά του.

    Χρειάζεται θάρρος για να αυτοκτονήσει κανείς, διαφορετικό βέβαια από εκείνο που απαιτείται για να παλέψει με τη ζωή. Όταν όμως αντικρίζεις το θάνατο κατάματα και κουβεντιάζεις μαζί του, δεν μπορεί να είσαι δειλός.

    Το ότι η αυτοκτονία είναι επιλογή, αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων. Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι η πλέον λανθασμένη επιλογή, που μπορεί κάποιος ποτέ να κάνει. Είναι η επιλογή του τέλους, ενός τέλους όμως που δεν μας ανήκει.





    o yannisyannis με κάλυψε ειδικά με την τελευταία φράση του"..ΔΕΝ μας ανήκει"

    Θα με ρωτήσετε τώρα .."Γιατί έστειλες αυτό το μύνημα τότε?"..
    Το έστειλα απλά για να προσπαθήσουμε όλοι μέσα από όλα αυτά που
    γράφονται και διαβάζονται να κρατάμε και αναδυκνείουμε όσο μπορούμε
    τα πιο ουσιαστικά και αληθινά..

    Παράλληλα να προσθέσω πως με μια τέτοια "επιλογή"...χάνει
    κάποιος τη δυνατότητα να απολαύσει το ΧΑΜΟΓΕΛΟ των ανθρώπων
    που είναι ότι πιο ωραίο υπάρχει....