ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.832 μέλη

    Είναι η αυτοκτονία επιλογή;

    andnowwhat
    01.12.2009, 16:11

    Σήμερα είναι μια μέρα δύσκολη..Βασικά εδώ και 2 μήνες η κάθε μέρα που έρχεται είναι πιο δύσκολη απο τις προηγούμενες. Γράφω εδώ γιατί είμαι ένα άτομο το οποίο έχει φτάσει αρκετά κοντά σε αυτό που λέγεται αυτοκτονία. Δεν είναι θέμα επιλογής..αλλά είναι το οτι δεν αντέχεις να ζεις άλλο. Αν δεν ήμουν τόσο δειλή θα το είχα κάνει. Δυστυχώς για'μένα και ευτυχώς για τους γονείς μου είμαι δειλή. Θα συνεχίσω να ζω μόνο και μόνο για να μην πληγώσω τους ανθρώπους που με αγαπάνε που αυτοί φυσικά είναι οι γονείς μου άλλωστε το πρώην αγόρι μου απέδειξε περίτρανα οτι δεν σήμαινα και πολλά αλλά θα ζω περιμένοντας να έρθει η στιγμή που θα πεθάνω . Ξέρω οτι ακούγεται χαζό όλο αυτό σίγουρα όλοι θα αναρωτιέστε ''μα καλά θα χάσεις την ζωή σου για μια αγάπη που χάθηκε ; '' και εγώ θα σας απαντήσω με μία ερώτηση..'' όταν αυτή η αγάπη είναι όλη σου η ζωή τότε τι κάνεις ;''. Όταν λοιπόν κάποιος σου έχει καταστρέψει τον κόσμο σου όλο και ξαφνικά βλέπεις οτι 5 χρόνια είχες συνηθίσει μια συγκεκριμένη ζωή πως να συνηθίσεις μια άλλη; Ξέρετε πως είναι όταν όλοι βλέπουν πχ τα δέντρα πράσινα εσύ να τα βλέπεις άχρωμα; Να ξέρεις πως τίποτα δεν είναι πια το ίδιο και ποτέ δε θα γίνει το ίδιο όσο και να το θέλεις. Οπότε η αυτοκτονία δεν είναι επιλογή κάποιες καταστάσεις δεν σου δίνουν το δικαίωμα να επιλέξεις...λες απλά θέλω να πεθάνω. Και για να μην μπερδευόμαστε δεν έχω σκοπό πλέον να κάνω κάτι τέτοιο. Ξέρετε τι είναι επιλογή; Επιλογή είναι απλά να ζεις και να περιμένεις να πεθάνεις...Άρα ουσιαστικά είναι επιλογή αυτών που σε αγαπάνε αύτοι σε κρατάνε στην ζωή...


    Alkemist
    03.12.2009, 06:33

    andnowwhat αυτά που λες δεν ακούγονται καθόλου χαζά. Καταλαβαίνω απόλυτα τον πόνο σου. Μπορώ να νιώσω τα συναισθήματα σου. Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι σημαίνεις πάρα πολλά! Ένας άνθρωπος που έχει τη δύναμη να αγαπήσει τόσο ώστε να φτάσει στο σημείο να τολμήσει τις σκέψεις σου δεν μπορεί να είναι ασήμαντος! Αυτό μου έμεινε από το προηγούμενο σου μήνυμα!

    Όσο για την αυτοκτονία γενικότερα απλώς θα επισημάνω πως πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποια νοητή γραμμή που μπορούμε να πούμε ότι όσοι είναι από τη μια είναι καλοί και οι υπόλοιποι κακοί. Κάθε κατάσταση είναι διαφορετική και κάθε άνθρωπος ιδιαίτερος, αλλά σίγουρα το να βάζουμε τον εαυτό μας στην θέση του άλλου βοηθάει στο να αναπτύξουμε πιο ολοκληρωμένες απόψεις.

    Καλή σας μέρα!


    Selton
    04.12.2009, 22:07

    Παράθεση:

    Το μέλος avgi στις 14-11-2005 στις 22:17 έγραψε...

    simera ixame mia sizitisi sto panepistimio k tethike to thema an i aftoktonia ine epilogi gia enan anthropo. esis ti nomizete?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 14-11-2005 22:36 ]

     

    Κατ'αρχάς, είναι θαραλλέα απόφαση...θαραλλέος=βλάκας...προτού κάνεις τη θαραλλέα πράξη, έχεις κάνει βλακεία, εξού και το συμπέρασμα...

    Διαβάζοντας μερικές απαντήσεις, κατάλαβα πως οι περισσότεροι απάντησαν επιδερμικά και επιφανειακά...

    Για να μας λέει η φίλη μας πως ειπώθηκε σε ένα Α.Ε.Ι κάτι τέτοιο, δεν έχει πρώτη ανάγνωση...έχει και δεύτερη...

    Το θέμα δεν είναι η αυτοκτονία, αλλά το νόημα που κρύβεται στη λέξη επιλογή...

    Επιλογές έχουμε ανάλογα με τα αποτέλεσματα των πράξεων μας, οι οποίες είναι επιλογές-επιλογών...

    Σας είπαν απλά, να παίρνετε με ωριμότητα και σοβαρότητα τη κάθε σας επιλογή...

    Ελληνικό αθάνατο εκπαιδευτικό σύστημα, πρέπει να είσαι 21 και φοιτητής πανεπιστημίου, για να σου μάθουν αρχές...στο μεταπτυχιακό θα σας κάνουν και εμένα μαζί, για αποφάσεις...


    eurika
    30.04.2011, 19:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Desmar στις 30-11-2005 στις 19:22 έγραψε...

    Quote: Η δυνατότητα να πάμε σε ειδικούς για να απαλύνουμε τα προβλήματά μας, λειτουργεί βραχυπρόθεσμα, σαν ηρεμιστικό χαπάκι, ειδικά για ανθρώπους που έχουν περάσει  τα είκοσι εδώ και πολύ καιρό. Γνώμη μου είναι να μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα και να είμαστε πιο διεισδυτικοί στην αξιολόγησή μας. Η αυτοκτονία πρέπει να είναι επιλογή. Δεν συμφωνώ με την παρορμητική απόφαση ενός νέου ανθρώπου να θέσει τέρμα στη ζωή του, γιατί δεν ξέρει ακόμα τι του επιφυλάσσει το μέλλον. Γενικά θα μπορούσα να πω ότι όταν κάποιος με διαύγεια πνεύματος και αφού τα προβλήματα που συνάντησε είναι αξεπέραστα, αφού υποφέρει, δεν μπορεί κανένας να του πει "κάτσε να υποφέρεις κι άλλο, για να αποδείξεις ότι έχεις αντοχή στον πόνο". Η αγάπη για τη ζωή είναι δεδομένη σε όλο τον κόσμο, δε γεννιέται κανένας αυτοκτονικός, ούτε παραιτημένος. Υπάρχει όμως ένα όριο στην προσπάθεια, για να μη φανεί κανείς σαν ηλίθιος, σαν κάποιον που σπρώχνει έναν βράχο στο βουνό και μετά απορεί γιατί ο βράχος κατρακυλάει στην κατηφόρα και τον πλακώνει. Αν η ζωή για κάποιον είναι μόνον αγώνας, χωρίς διεξόδους, η ζωή χάνει την ομορφιά της.  Κανένας δεν μπορεί να αξιολογήσει πότε ένας άνθρωπος νιώθει ότι έχουν σωθεί οι δυνάμεις του. Σε συνδυασμό με την ηλικία του και τις γενικότερες συνθήκες της ζωής του, είναι δικαίωμα του καθενός να αποφασίσει την "έξοδο" ή την "παραμονή".  

    Το μέλος analogion στις 22-11-2005 στις 01:36 έγραψε:

    Αυτός που γνωρίζει ότι πάσχει, θεραπεύεται όταν πάει στον κατάλληλο γιατρό.
    Αυτός που ενώ πάσχει λέει ότι δεν πάσχει ή δεν γνωρίζει ότι πάσχει, μένει αθεράπευτος και η κατάστασή του επιδεινώνεται.

    br>




    Συμφωνώ ... και για τα σύνθετα της ψυχής μας προβλήματα υπάρχουν οι κατάλληλα εκπαιδευμένοι άνθρωποι που μπορούν να μας βοηθήσουν αν φυσικά οι ίδιοι πρώτα από όλα θελήσουμε να βοηθήσουμε τους εαυτούς μας ...




    skordalis21
    30.04.2011, 19:46

    Ειναι ασεβεια προς τον δημιουργο μας. Αυτος αποφασιζει ποτε και ποσο θα ζησουμε. Δεν εχουμε αυτο το δικαιωμα εμεις.


    eurika
    30.04.2011, 20:22
    Ο δημιουργός μας, αγαπητέ μου, είναι ο ......περίγυρος.
    skordalis21
    30.04.2011, 20:27
    Καταλαβες τι θελω να πω, αλλα επειδη καταλαβαινω οτι δε θα συμφωνησουμε και θα μακρυγορησουμε σε μια θεολογικη υπαρξιακη συζητηση , δε θα συνεχισω τη κουβεντα σ αυτο το θεμα , αλλα θα πω μονο οτι ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει οτι γουσταρει.
    cobal
    30.04.2011, 22:37
    H Αυτοκτονια ειναι δειλια και αδυναμια... Δε νομιζω παντως οτι ειναι καλη ιδεα να ανοιγουν τετοια θεματα σε ενα δημοφιλες σαιτ οπως το ΜΗ..........
    ilias-nekt
    30.04.2011, 23:16

     

    Παράθεση:

    Το μέλος eurika στις 30-04-2011 στις 20:22 έγραψε...

    Ο δημιουργός μας, αγαπητέ μου, είναι ο ......περίγυρος.

    O περιγυρος σου εδωσε τη ζωη;....

    Μονο Αυτος που σου την εδωσε,μπορει και να στην παρει....Wink

    Η αυτοκτονια ειναι δειλια και αδυναμια....


    eurika
    30.04.2011, 23:32
    Δε θα το ρίξουμε στα Θεία ρε παιδιά!! Μια άποψη γράψαμε!! Δεν ξαναγράφω δηλαδή.!!
    ilias-nekt
    01.05.2011, 00:40

    ''....Δε θα το ρίξουμε στα Θεία ρε παιδιά!! Μια άποψη γράψαμε!! Δεν ξαναγράφω δηλαδή.!!...''


    Φυσικα και κανουμε συζητηση....Γιατι ενοχληθηκες;{#emotions_dlg.sad}

    sven
    01.05.2011, 11:11

    «H Αυτοκτονια ειναι δειλια και αδυναμια... Δε νομιζω παντως οτι ειναι καλη ιδεα να ανοιγουν τετοια θεματα σε ενα δημοφιλες σαιτ οπως το ΜΗ........»

    «Μονο Αυτος που σου την εδωσε μπορει και να στην παρει....»

    Τι βαρύγδουπες και εκ του ασφαλούς εκφράσεις!!!  

    Τέτοια θέματα θα πρέπει να τα κρύβουμε στα αζήτητα, για να μη χαλούν την καλή μας διάθεση σε τέτοια «δημοφιλή σάϊτ», όπως το ΜΗ. Να κάνουμε το ίδιο και για κάθε άλλο ανάλογο θέμα, όπως, για παράδειγμα, το ότι πεθαίνουν από απλές ασθένειες και πείνα εκατομμύρια παιδιά κ.τ.λ. Αντίθετα, μπορούμε να συζητούμε για βδομάδες με τον πιο χυδαίο και φτηνό τρόπο για το που και αν πρέπει να έχει τρύπα η κάσα των ντραμς ή ανάλογες «υψηλού» επιπέδου  «συζητήσεις».

    Είναι, λοιπόν, αδυναμία και δειλία να βάλει κάποιος  τέλος στη ζωή του, όταν οι περισσότεροι από εμάς τρέμουμε ακόμα και στην ιδέα -και εξαιτίας κάποιου μεμονωμένου συμπτώματος- πως μπορεί να έχουμε κάτι σοβαρό;

    Αν θεωρήσουμε πως μόνο αυτός που μας έδωσε τη ζωή είναι αυτός που μπορεί και να μας την πάρει, τότε γιατί να τρέχουμε στους γιατρούς για να θεραπευθούμε, όταν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα υγείας; Γιατί να μεταγγιζόμαστε, όταν αιμορραγούμε και δεν αφήνουμε αυτόν μας έδωσε τη ζωή να αποφασίσει αν θα ζήσουμε ή όχι;

    Αν είχαμε τη δυνατότητα να βιώσουμε έστω και για μία μόνον ώρα τη φρίκη όσων σκέφτονται ή κάνουν πράξη την αυτοκτονία ή όσων έχουν αφόρητα φρικτούς πόνους από ανίατες ασθένειες και είναι καθηλωμένοι, παντελώς ανήμποροι και χωρίς την παραμικρή ελπίδα σε ένα κρεβάτι για μήνες ή και για χρόνια, ζητώντας ευθανασία, τότε ΙΣΩΣ να μπορούσαμε να αντιληφθούμε γιατί η «επιλογή» τους αυτή ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ούτε δειλίας, ούτε αδυναμίας, αλλά μιας ασύλληπτης απόγνωσης, μιας ζωής ενός ζωντανού νεκρού και αποτέλεσμα αφόρητου σωματικού ή/και ψυχικού πόνου.

    Η αυτοκτονία, όπως και η επιθυμία ευθανασίας, ΔΕΝ αποτελούν επιλογή. Είναι μονόδρομος γι΄αυτούς που τις «επιλέγουν». Έτσι τουλάχιστον το βιώνουν. Κάποιος επιλέγει όταν, αβίαστα και νηφάλια, μπορεί να επιλέξει ανάμεσα σε πολλές και διαφορετικές εκδοχές και εκβάσεις. ΔΕΝ επιλέγεις όταν βρίσκεσαι σε ένα απόλυτο αδιέξοδο.

    Και κάτι ακόμα. Αυτός που βάζει ή επιχειρεί να βάλει  τέλος στη ζωή του ΔΕΝ θέλει στην ουσία να πεθάνει. Απλά, ΔΕΝ αντέχει να ζει ένα μαρτύριο…


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sven στις 01-05-2011 11:12 ]


    cobal
    01.05.2011, 12:10
    Sven επειδη μου ριχνεις τις μπηχτες σου. (και τα λεμε κι' αλλη φορα αμα θελεις)Δεν ειναι το ιδιο η ευθανασια και η αυτοκτονια βεβαιως.... Και ο λογος που εγραψα οτι καλο ειναι τουλαχιστον να μην ανοιγουν με τιτλους σαν και αυτον τετοια θεματα, ειναι επειδη καποιοι που εχουν την "μεντα", να ενθαρυνονται και μαλιστα ηρθες εσυ να το επιβεβαιωσεις καθως βρισκω το κειμενο σου ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ενθαρυντικο για τετοια ατομα...., ειδικα εκει που λες "Η αυτοκτονία, όπως και η επιθυμία ευθανασίας, ΔΕΝ αποτελούν επιλογή. Είναι μονόδρομος γι΄αυτούς που τις «επιλέγουν»"....... Σαφως και η αυτοκτονια ειναι ΔΕΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ αντιμετωπισης των προκλησεων που παρουσιαζει η ζωη......
    ilias-nekt
    01.05.2011, 12:20

    ''....Και κάτι ακόμα. Αυτός που βάζει ή επιχειρεί να βάλει  τέλος στη ζωή του ΔΕΝ θέλει στην ουσία να πεθάνει. Απλά, ΔΕΝ αντέχει να ζει ένα μαρτύριο…''

     

    Δεν ξερω αν το καταλαβες...αλλα,με το να αφαιρεσεις τη ζωη σου,δεν αφαιρεις το προβλημα,αλλα τη ζωη σου... Η παλικαρια θα ειναι,να αφαιρεσεις το προβλημα απο πανω σου,χωρις να αφαιρεσεις τη ζωη σου....

    Τοτε το προβλημα σου,το φορτωνεται η οικογενεια σου....Wink Αν αυτο σ'αρεσει,παω πασο.....

    Η αυτοκτονια ως λυση,δειχνει δειλια(αυτο τουλαχιστον εννοω εγω),ως αποφυγη απο τα προβληματα σου....

    Γιατι αν υποθεσουμε,οτι εχεις τα κοτσια να φτασεις ως εκει,τοτε,ποιος ο λογος να μην εχεις και τη δυναμη να αντιμετωπισεις και τις δυσκολες καταστασεις που σου φερνει η ζωη....Wink

    Κοτσια χρειαζονται και για τη μια και για την αλλη περιπτωση...

     

    ''Αν θεωρήσουμε πως μόνο αυτός που μας έδωσε τη ζωή είναι αυτός που μπορεί και να μας την πάρει, τότε γιατί να τρέχουμε στους γιατρούς για να θεραπευθούμε, όταν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα υγείας; Γιατί να μεταγγιζόμαστε, όταν αιμορραγούμε και δεν αφήνουμε αυτόν μας έδωσε τη ζωή να αποφασίσει αν θα ζήσουμε ή όχι;...''

    Δεν καταλαβαινεις,οτι τοτε γινεσαι συναργος στην αυτοκτονια,με το να αφησεις το σωμα σου,χωρις προσπαθεια,να πεθανει;

    ''Αν είχαμε τη δυνατότητα να βιώσουμε έστω και για μία μόνον ώρα τη φρίκη όσων σκέφτονται ή κάνουν πράξη την αυτοκτονία ή όσων έχουν αφόρητα φρικτούς πόνους από ανίατες ασθένειες και είναι καθηλωμένοι, παντελώς ανήμποροι και χωρίς την παραμικρή ελπίδα σε ένα κρεβάτι για μήνες ή και για χρόνια, ζητώντας ευθανασία, τότε ΙΣΩΣ να μπορούσαμε να αντιληφθούμε γιατί η «επιλογή» τους αυτή ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ούτε δειλίας, ούτε αδυναμίας, αλλά μιας ασύλληπτης απόγνωσης, μιας ζωής ενός ζωντανού νεκρού και αποτέλεσμα αφόρητου σωματικού ή/και ψυχικού πόνου....''

    Να παρεις καλυτερα παραδειγμα απο τους καρκινοπαθεις,να μαθεις τι συμαινει θεληση για ζωη,ενω ξερουν,οτι θα χασουν απο στιγμη σε στιγμη τη ζωη τους... ""Φευγουν'' με ψηλα το κεφαλι γιατι γνωριζουν πως αγωνιστηκαν...Αλλωστε,η πορεια του ανθρωπου,ως σημερα,αυτο δειχνει...Συνεχεις αγωνας.