ελληνική μουσική
    616 online   ·  210.844 μέλη

    Είναι η αυτοκτονία επιλογή;

    analogion
    03.12.2005, 02:39
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 03-12-2005 στις 02:19 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος analogion στις 16-11-2005 στις 07:16 έγραψε:
    [i]
    ...και να κοιτάξετε να βρείτε Πνευματικό...






    Quote:

    Το μέλος analogion στις 01-12-2005 στις 18:54 έγραψε:


    ...Εγώ αν συναντήσω τέτοιον φίλο, θα τον πάω (εφόσον φυσικά θελήσει) σε Πνευματικό Ιερέα ή Ιερομόναχο (με το "Π" κεφαλαίο)...





    Quote:

    Το μέλος analogion στις 02-12-2005 στις 21:24 έγραψε:

    ... ο οποιοσδήποτε διάλογος, έχει και τις προϋποθέσεις του. Δεν μπορεί να γίνει διάλογος με τους πάντες, για τα πάντα...





    Aν ο "πνευματικός" της θρησκείας που πιστεύεις, analogion, έχει παρόμοιες πεποιθήσεις, τότε τον ...έσωσες τον υποψήφιο αυτόχειρα.


    Τέλος πάντων, πέρα από την πλάκα... Αν και μη ειδικός, με αφορμή κάποια σχόλια που διάβασα, ας μου επιτραπεί μια μικρή off-topic παρέμβαση.

    Η επενέργεια της θρησκείας στις αυτοκτονίες είναι ανασταλτική και αυτό δεν οφείλεται τόσο στην ηθική διδασκαλία της, όσο στη δημιουργία ατμόσφαιρας ιδεολογικής κοινοπραξίας.

    Ανάμεσα στους χριστιανούς, οι Προτεστάντες παρουσιάζουν πολύ περισσότερες αυτοκτονίες από τους Καθολικούς, επειδή οι δεσμοί ανάμεσα στα μέλη των προτεσταντικών εκκλησιών είναι χαλαροί.
    Οι Ορθόδοξοι είναι ακόμα λιγότερο επιρρεπείς στην αυτοκτονία.

    Οι Μωαμεθανοί έχουν επίσης χαμηλό ποσοστό αυτοκτονιών, ενώ εκεί που η ροπή για αυτοκτονία είναι εξαιρετικά χαμηλή, είναι στους Εβραίους.

    Τέλος, οι οπαδοί των Ανατολικών θρησκειών, Βραχμανιστές, Βουδιστές, δεν αυτοκτονούν συχνά.

    .........................................................................................................

    Φιλίππου Φ., Ιδανικοί αυτόχειρες, εκδ. Νεφέλη, Αθήνα 1984

    Kanita Dervic, M.D., Maria A. Oquendo, M.D., Michael F. Grunebaum, M.D., Steve Ellis, Ph.D., Ainsley K. Burke, Ph.D., and J. John Mann, M.D., Religious Affiliation and Suicide Attempt , The American Journal of Psychiatry, Δεκέμβριος 2004

    Bertolote J.M., Fleischmann A., A global perspective in the epidemiology of suicide, 2002







    [/I]



    Το έσβησα αυτό που έγραψα αρχικά, γιατί θέλω να πιστεύω ότι το παραπάνω χιούμορ ήταν αθώο. Δεν δέχομαι πάντως χιούμορ σε τέτοιο θέμα.

    Παναγιώτης.






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : analogion στις 03-12-2005 08:53 ]
    thank
    03.12.2005, 03:01
    Παλι η ιστορία με το τι κατέχουμε και τι όχι. Λοιπόν εγώ ως floor manager μπουζουκτίσδικου δικαιούμαι να ομιλώ επι θεμάτων ιστορίας, φιλοσοφίας κλπ ? η να αρκούμαι σε κανένα "πες τα μεγάλε" , "διαφωνώ", κλπ ? Για να ξέρω. Αλλά αν γίνει θα απαιτήσω τα πτυχία των όσων γράφουν πάνω απο 10 σειρές σε ειδική στήλη. Ετοιμάστε τα σκάνερ σας.

    Λοιπόν Παναγιώτη, η αναφορά σου στη τελευταία φράση των όσων σου έγραψα, μάλλον δεν επαρκεί. Αν δεν απατώμαι, η φράση που αναφέρεις, ειναι απάντηση σε μια αναφορά σου περί του ότι "δεν υπάρχουν κενα ώς προς την ερμηνεία της ανθρώπινης ψυχής, η θρησκεία έχει δώσει λύσεις και όλα τα άλλα ειναι δημιουργήματα των δήθεν προοδευτικών" ... Λοιπον, επι του συγκεκριμένου θέματος πάντα και του τρόπου που το προσέγγισες , επαναλαμβάνω πως οι χαρακτηρισμοί και τα άλλα σχετικά, δείχνουν κάτι. Τώρα για το αν αγαπάς ή οχι και υπό ποία ιδιότητα δεν ειναι της παρούσης κατά τη γνώμη. μου. Δεκτές όμως οι καλές σου προθέσεις και η αγάπη σου. Τελεία. Να εισαι καλα.

    Xiozil, astron και άλλοι, μαλλον... to the point... Αναρωτήθηκα και εγω τι θα κάναμε σε τέτοιες περιπτώσεις, Xiozil το έθεσες παλι .. Λοιπον .. σε καποιον που δεν εχει πολύ χρόνο, δεν "τρωει κουτόχορτο", υποφέρει ... τι θα του πώ ώστε να μην αυτοκτονήσει ??? Απάντηση δεν έχω ... Ανάλογα πάντως με τι σχέση που ειχα, το πόσο επικοινωνούσαμε, κλπ... φαντάζομαι .. πως θα έκανα τα πάντα. Οτι μπορώ να φανταστώ. Κυρίως στην έκφραση αγάπης, πως δεν θέλω να φύγει. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο...

    Δεν κατάλαβα τίποτα απο τις τοποθετήσεις για "ξερόλες" "τεχνοκράτες" "ειδικούς" κλπ. Για τους ξερόλες, δεν το συζητώ, ο καθένας μπορεί να γράφει οπως γουστάρει και με οποιον τρόπο θέλει και επι όσων θεμάτων θέλει επίσης, υπό την προϋπόθεση του σεβασμού των άλλων και της μη παραποίησης (γεγονότων, ιδεών, καταστάσεων κλπ). Το τελευταίο ειναι λιγο υποκειμενικό βέβαια αλλα καταλαβαίνουμε τι εννοώ. Για τους τενχοκράτες, ειδικούς, νομίζω όλοι γράψαμε λίγο πολύ πως τελικά σημασία έχει η ανθρώπινη στάση. Και για να το πάμε λίγο πιο πέρα, δεν έχει σημασία το αν ειναι κανείς ψυχαναλυτής, κοινωνιολόγος, ιερωμένος, κλπ κλπ (το "μείγμα" των ιδιοτήτων παρατίθεται για λόγους διευκόλυνσης της συζήτησης), αλλα το πως χρησιμοποιεί αυτές τις ιδιότητές του .. και εν τέλει, πως τις εκφράζει σε αρμονία με τη "ψυχή του" (με τη σημασία που δινει ο καθένας στον όρο "ψυχή")

    Και βέβαια υπάρχουν πολλοι ανθρωποι απλοί, μη ειδικοί που η ψυχή τους και μόνο, η ενόραση του κόσμου μεσα απο άλλες ματιές, κάνουν κάνουν θαύματα στην στήριξη των άλλων. Αλλα απο την άλλη, δεν μπορούμε να αρνηθούμε τη χρησιμότητα της έρευνας, της γνώσης, της συστηματικής καταγραφής της ανθρώπινης συμπεριφοράς. Κοινώς "επιστήμη" με τις αντιφάσεις της, τις γκρίζες ζώνες της, τις αλλοιώσεις της και πάντα υπό την αίρεση του πως χρησιμοποιείται και κάποιας εσωτερικής ηθικής, που τουλάχιστον πολλοί απο τους "ειδικούς" προσπαθούν να θεσπίσουν (ενώ άλλοι εξ' ίσου καλοί "ειδικοί" επιδιώκουν να λεηλατούν τα πάντα) Και προφανέστατα (πάντα κατά τη γνώμη μου) δε μπορούμε να την αποκόψουμε από τις κοινωνικές συνθήκες, τις οικονομικές κλπ, που επηράζουν την ανθρώπινη συμπεριφορά, τον τρόπο που οι άνθρωποι σκέφτονται και δημιουργούν.

    Εχω ένα προβληματάκι με τους χαρακτηρισμούς "σωας τας φρένας, δειλια κλπ" .. Καταλαβαίνω πως το χρησιμοποιούν όσοι το έγραψαν .. αλλα απο την άλλη, ισως αυτό να οδηγεί σε χαρακτηρισμό πολλών ανθρώπων και κοινωνικών ομάδων, με αποτέλεσμα να ανοίγουν το έδαφος σε συγκεκριμένες πρακτικές αποκλεισμού. Εντάξει, ολοι το χρησιμοποιούμε .. απλα το επισημαίνω. Πάντως, πχ δεν ξέρω αν, ειδικά στην Ελλάδα, όσο και αν εχουν βελτιωθεί τα πράγματα, το να χαρακτηρίσουμε κάποιον τρελλο, δεν σημαίνει κάποιας μορφής καταδίκη (κοινωνικά, ιατρικά κλπ).

    fairies - wear - the boots εδωσες κάποια σκαμπίλια (πέρα απο το ότι έβαλες ένα πλαίσιο που λιγο - πολύ, με απλά λόγια μπορεί να καλύψει αρκετούς).. Πχ. στο ερώτημα για τη γνωστή σου. Σιωπώ. Ομως, αυτό ειναι που λέμε καμμια φορά "δεν μπορούμε να ξέρουμε" .. Πχ, τη στιγμή εκείνη, ίσως ο πατέρας της να νόμιζε πως της κάνει καλο. αλλα και πάλι... δεν μπορεί να πει κανείς κάτι.
    Επίσης αναφέρθηκες στο ότι και εσύ το σκέφτηκες ... (προσωπικές αναφορές δύσκολα βρίσκονται και πράγματι αξίζει να το επισημάνει κανείς. Εσύ και η ΚickAnglel απότι βλέπω το επιχειρήσατε). Επειδη και εγώ το έχω σκεφτεί, ναι όντως, απότι θυμάμαι, έπαθα σοκ οταν σκέφτηκα τους γονείς μου ... Αλλα δεν με απέτρεψε μόνο αυτό. Φοβήθηκα, κατ αρχήν πολύ, την ιδέα του θανάτου που μάλιστα θα προκαλούσα εγώ. Και άλλα ... Οπως και κάποιες καλές σκέψεις. Πάντως, εκείνη την περίοδο, ειχαμε μια απόπειρα (ένας φίλος με χάπια). Πολλοί είπαν πως ηταν επίτηδες. Για να κινήσει το ενδιαφέρον. Ενας νοσοκομειακός γιατρός απλά μας ειπε, "παιδιά μην ειστε τόσο απόλυτοι στα θέματα αυτά" ... Για την ιστορία και μόνο. Αυτοκτόνησε όμως ένας άλλος. Ο πιο cool απ όλους. Υπεράνω πάσης υποψίας.

    έγινε κάποια μικρή αλλαγή στο κείμενο ξαναδιαβάζοντας ολα τα κείμενα, επειδή είχα ξεχάσει κάποιον πού έγραψαν στην αρχή (kickangel ειχε γράψει πρώτη πως το ειχε σκεφτεί και οι άλλοι ξεπερνώντας το, το ρίξαμε στη θεωρία. (ενδεικτικό του πόσο πολλές φορές μας ξεφεύγουν κάποια, και μας παρασύρουν κάποια άλλα).



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 04-12-2005 13:11 ]
    fairies_wear_boots
    03.12.2005, 03:18
    Θα ήθελα μόνο να απαντήσω ως προς το σωας τας φρένας και ως προς την κοινωνική καταδίκη. Και μόνο λόγω φύσεως του επαγγέλματος που έχω επιλέξει να κάνω οφείλω να διευκρυνήσω οτι ήταν σαρκασμός και τίποτα παραπάνω. Είναι όμως φράσεις τις οποίες οι περισσότεροι χρησιμοποιούν μη γνωρίζοντας λεπτομέρειες για αυτο που λένε. Είναι εύκολο να αποκαλέσουμε κάποιον τρελό. Γιαυτό και μόνο χρησιμοποίησα τις συγκεκριμένες φρασεις.
    analogion
    03.12.2005, 03:46
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 03-12-2005 στις 02:19 έγραψε:

    Αν και μη ειδικός, με αφορμή κάποια σχόλια που διάβασα, ας μου επιτραπεί μια μικρή off-topic παρέμβαση.

    Η επενέργεια της θρησκείας στις αυτοκτονίες είναι ανασταλτική και αυτό δεν οφείλεται τόσο στην ηθική διδασκαλία της, όσο στη δημιουργία ατμόσφαιρας ιδεολογικής κοινοπραξίας.

    Ανάμεσα στους χριστιανούς, οι Προτεστάντες παρουσιάζουν πολύ περισσότερες αυτοκτονίες από τους Καθολικούς, επειδή οι δεσμοί ανάμεσα στα μέλη των προτεσταντικών εκκλησιών είναι χαλαροί.
    Οι Ορθόδοξοι είναι ακόμα λιγότερο επιρρεπείς στην αυτοκτονία.

    Οι Μωαμεθανοί έχουν επίσης χαμηλό ποσοστό αυτοκτονιών, ενώ εκεί που η ροπή για αυτοκτονία είναι εξαιρετικά χαμηλή, είναι στους Εβραίους.

    Τέλος, οι οπαδοί των Ανατολικών θρησκειών, Βραχμανιστές, Βουδιστές, δεν αυτοκτονούν συχνά.

    .........................................................................................................

    Φιλίππου Φ., Ιδανικοί αυτόχειρες, εκδ. Νεφέλη, Αθήνα 1984

    Kanita Dervic, M.D., Maria A. Oquendo, M.D., Michael F. Grunebaum, M.D., Steve Ellis, Ph.D., Ainsley K. Burke, Ph.D., and J. John Mann, M.D., Religious Affiliation and Suicide Attempt , The American Journal of Psychiatry, Δεκέμβριος 2004

    Bertolote J.M., Fleischmann A., A global perspective in the epidemiology of suicide, 2002





    Ως προς τις επιστημονικές αναφορές, υπάρχει μια παράμετρος η οποία κατά κύριο λόγο επηρρεάζει τις διάφορες "στατιστικές" (δημιουργώντας και παραπάνω κατηγορίες), και δεν αναφέρθηκε. Η παράμετρος είναι η πίστη.

    Υπάρχουν Ορθόδοξοι κατ' όνομα, όπως και εγώ παλιά, υπάρχουν και Ορθόδοξοι κατά συνείδηση. Οι τελευταίοι δεν πράττουν αυτήν την ακατονόμαστη πράξη.

    Παναγιώτης.

    Υ.Γ. Γνωρίζει κανείς που βρίσκονται οι άθεοι στις σχετικές επιστημονικές αναλύσεις;
    Astron
    03.12.2005, 11:20
    Quote:

    Το μέλος analogion στις 02-12-2005 στις 19:48 έγραψε:

    έξω από τον χορό, όλοι χορεύουν, έλεγαν οι σοφοί πρόγονοί μας.

    είναι δυνατόν να μιλήσω π.χ. για το μπουζούκι; αφού δεν το κατέχω το αντικείμενο, ούτε ποτέ το έχω πιάσει στα χέρια μου. από την υπερηφάνειά μου όμως θα μιλήσω, αλλά θα καταντήσω γελοίος σε αυτόν που γνωρίζει από μπουζούκι, και όχι μόνον αυτό αλλά θα διαστρεβλώσω και το μπουζούκι στον αρχάριο.

    να εκφράζουμε θεωρίες, αλλά να έχουμε ιδία πείρα του αντικειμένου, αλλιώς καλύτερα να σωπαίνουμε. αλλά δημοκρατία έχουμε...
    br>




    Πώς ακριβώς μπορεί να έχει κανείς πείρα του αντικειμένου και να ζει ακόμα;
    Γνωστούς που βρέθηκαν σε τέτοια κατάσταση όλοι έχουμε, και οι περισσότεροι από μας έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο με το θέμα. Μάλιστα κάποιο μέλος μοιράστηκε μαζί μας το γεγονός ότι είχε βρεθεί η ίδια σε αυτήν την θέση.

    Αλλά ακόμα και να μην έχει κανείς σχετική εμπειρία μπορεί κάλλιστα να εκφράζει την γνώμη του σχετικά με την αυτοκτονία. Αν παρατήρησες το topic βρίσκεται στην ευρύτερη κατηγορία "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" που υπάρχει για αυτόν ακριβώς τον λόγο, για να κουβεντιάζουμε φιλοσοφικά ζητήματα.
    Για αυτό θεωρώ πολύ προσβλητικό το παράδειγμά σου για το μπουζούκι για όσους έχουμε γράψει εδώ.

    Μάλιστα παρακάτω έγραψες "Δεν μπορεί να γίνει διάλογος με τους πάντες, για τα πάντα...".
    Αν θεωρείς ότι ο διάλογος που γίνεται δεν σε ικανοποιεί μπορείς κάλλιστα να μην συμμετέχεις, πράγμα πολύ πιο παραγωγικό απ' το να προσβάλλεις τους συνομιλητές σου.

    avgi
    03.12.2005, 13:15
    an k exasa merika minimata apo afto to topik tha ithela k ego na po tin gnomi m..
    mono 5% apo tus aftoxires ine apodedigmena 4ixologika diataragmenoi..
    k kati allo p ithela na po ine oti ime men xristiani, isos k fenomenika mono kata allus, alla den pistevo oti o theos exi oles tis lisis gia mena, to mono p prepi na kano ine na ton plisiaso k meta ola kala... k to theoro apolitos fisiologiko na exume aftes tis ske4is, opos ixa k go, opos k alloi filoi m.. afto elpizo na min me kani 4ixologika diataragmeni, tulaxiston prosorina afu exo dio3i aftes tis ske4is apo to mialo m.. to mono p tha ithela na se rotiso analogion ine an tha mporuses na agapisis pragmatika os sinanthropo s k na theorisis kapion iso me sena ean s omologuse oti skeftotan tin aftoktonia...

    If I could just see you Everything would be alright If I had to see you This darkness would turn to light And I would walk on water And you will catch me if I fall And I will get lost into your eyes And everything will be alright...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : avgi στις 03-12-2005 13:18 ]
    semplice
    03.12.2005, 15:13
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-12-2005 στις 11:20 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος analogion στις 02-12-2005 στις 19:48 έγραψε:
    [i]
    έξω από τον χορό, όλοι χορεύουν, έλεγαν οι σοφοί πρόγονοί μας.

    είναι δυνατόν να μιλήσω π.χ. για το μπουζούκι; αφού δεν το κατέχω το αντικείμενο, ούτε ποτέ το έχω πιάσει στα χέρια μου. από την υπερηφάνειά μου όμως θα μιλήσω, αλλά θα καταντήσω γελοίος σε αυτόν που γνωρίζει από μπουζούκι, και όχι μόνον αυτό αλλά θα διαστρεβλώσω και το μπουζούκι στον αρχάριο.

    να εκφράζουμε θεωρίες, αλλά να έχουμε ιδία πείρα του αντικειμένου, αλλιώς καλύτερα να σωπαίνουμε. αλλά δημοκρατία έχουμε...
    br>




    Πώς ακριβώς μπορεί να έχει κανείς πείρα του αντικειμένου και να ζει ακόμα;
    Γνωστούς που βρέθηκαν σε τέτοια κατάσταση όλοι έχουμε, και οι περισσότεροι από μας έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο με το θέμα. Μάλιστα κάποιο μέλος μοιράστηκε μαζί μας το γεγονός ότι είχε βρεθεί η ίδια σε αυτήν την θέση.

    Αλλά ακόμα και να μην έχει κανείς σχετική εμπειρία μπορεί κάλλιστα να εκφράζει την γνώμη του σχετικά με την αυτοκτονία. Αν παρατήρησες το topic βρίσκεται στην ευρύτερη κατηγορία "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" που υπάρχει για αυτόν ακριβώς τον λόγο, για να κουβεντιάζουμε φιλοσοφικά ζητήματα.
    Για αυτό θεωρώ πολύ προσβλητικό το παράδειγμά σου για το μπουζούκι για όσους έχουμε γράψει εδώ.

    Μάλιστα παρακάτω έγραψες "Δεν μπορεί να γίνει διάλογος με τους πάντες, για τα πάντα...".
    Αν θεωρείς ότι ο διάλογος που γίνεται δεν σε ικανοποιεί μπορείς κάλλιστα να μην συμμετέχεις, πράγμα πολύ πιο παραγωγικό απ' το να προσβάλλεις τους συνομιλητές σου.


    [/I]



    Φίλε Παύλο είσαι (δίκαια κατά την άποψη μου) συντονιστής του forum και εκτός από αυτό έχω διαβάσει αρκετά από αυτά που έχεις γράψει που τα χαρακτηρίζουν ψυχραιμία ,ήθος(το σημαντικότερο),ποιότητα και βάθος σκέψης.
    Ομως σε αυτά που έγραψες για το μέλος analogion δεν πιστεύω πως έχεις δίκαιο.

    Και εξηγούμαι..(όχι σε ύφος απολογητικό ούτε υπερασπιστικό δίοτι δεν το έχει
    ανάγκη ο Παναγιώτης(analogion).

    Επίσης να πω πως με τοn Παναγιώτη δεν γνωρίζομαι προσωπικά,διαβάζω μόνο
    αυτά που γράφει σε αυτό το θέμα που είναι κατά τη γνώμη μου πολύ σοβαρό.

    Πιστεύω λοιπόν πως ο Παναγιώτης δεν γράφει ούτε από κάποιου είδους έπαρση,
    ούτε τον διακατέχει οποιοσδήποτε φανατισμός.Διαφωνώ μαζί του σε αυτό που έγραψε για το μπουζούκι ,διαφωνώ πολλές με το ύφος του (μπορεί να βρει και πιο ΣΩΚΡΑΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ)αλλάΔΕΝ δέχομαι πως πρόσβαλλε κανέναν.

    ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα ΑΧΡΩΜΟ ΚΑΙ ΑΟΣΜΟ για μπορούμε να κάνουμε
    τα στραβά μάτια όταν διαστρεβλωνονται τα πάντα και να επιτρέπουμε την κάθε
    ασυδοσία για χάρη καποιου ανούσιου αποπροσανατολιστικού κλιματος διαλόγου.

    Ο analogion, μόνο σε αυτούς που ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ να διαστρεβλώνουν απάντησε πως δεν μπορεί να κουβεντιάσει μαζί τους και αυτό ΔΕΝ είναι κατά τη γνώμη μου προσβολή αλλά συνεισφορά σε αυτό που ονομάζουμε ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

    Κάθε άλλου τύπου συζήτηση σε αυτό το τόσο ευαίσθητο θέμα είναι για μένα
    όχι μόνο άχρηστη αλλά και επικίνδυνη.
    Είχα προβλέψει σε παλαιότερο post μου πως θα δημιουργηθεί κλιμα αντιπαράθεσης και είχα αποφασίσει να αποσυρθώ.Ομως εδώ ένιωσα υποχρεώση μου να πω αυτά που είπα και ελπίζω να κατανοήσετε και τα κεφαλαία όπου τα χρησιμοποιήσα και τα θαυμαστικά όπου έβαλα!!

    Κατάθεση ψυχής είναι και όχι φιλοσοφική διατριβή όλα τα παραπάνω!!

    Χαιρετισμούς σε όλους ,συμφωνούντες και διαφωνούντες!
    Την άκρη θα τη βρούμε κρύβοντας τον εγωισμό μας και δείχνοντας κατανόηση..
    Και ίσως αν τελικά βγει κάτι καλό ...βοηθήσουμε και κάποιους ..λέω ίσως.


    fairies_wear_boots
    03.12.2005, 15:22
    Quote:

    Το μέλος analogion στις 02-12-2005 στις 21:24 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος fairies_wear_boots στις 02-12-2005 στις 20:14 έγραψε:
    [i]

    Auti einai i omorfia tou dialogou filtate....To na min presbebeis afthenties kai na eisai anoixtos se otidipote akous. To na mporeis akribws na sizitas epeidi den pisteveis se afthenties....Giati otan i afthentia kiriarxei ston tropo skepsis sou den akous....Mono prospatheis na peiseis....Kai einai asximo auto





    Αυθεντία δεν είμαι, ούτε προσπαθώ να πείσω. Απλά ο οποιοσδήποτε διάλογος, έχει και τις προϋποθέσεις του. Δεν μπορεί να γίνει διάλογος με τους πάντες, για τα πάντα...

    Φιλικά,
    Παναγιώτης

    [/I]




    Σεμπλις αυτο ακριβώς γράφτηκε. Δεν ξέρω αν θεωρείς οτι εγώ διαστρεβλώνω κάτι αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ τον πάσα τυχαίο τυπάκο του φόρουμ να μου λέει οτι δεν μπορεί να γίνεται διάλογος με τους πάντες για τα πάντα....Αν εσένα δεν σε προσβάλλει αυτό τι να πω.....Εμένα προσωπικά οχί απλώς με προσβάλλει αλλά με ψιλοαηδιάζει κι όλας το γεγονός ότι κάποιοι περιμένουν να έχεις μαστερ και ντοκτορά σε κάποιο θέμα για να κάνουν τον κόπο να σου μιλήσουν......Και το λέω αυτό γιατί έχω δει το συγκεκριμένο αναλόγιο να ρωτάει άλλο χρήστη τι γνώσεις και το πεδίο σπουδών που έχει προκειμένου να συνεχίσει την κουβέντα μαζί του!!!!! (στο θέμα με την εξέλιξη των ειδών λεω....)
    Sofia
    03.12.2005, 15:35
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 03-12-2005 στις 15:13 έγραψε:



    Ο analogion, μόνο σε αυτούς που ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ να διαστρεβλώνουν απάντησε πως δεν μπορεί να κουβεντιάσει μαζί τους και αυτό ΔΕΝ είναι κατά τη γνώμη μου προσβολή αλλά συνεισφορά σε αυτό που ονομάζουμε ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.





    Συγνώμη Κωνσταντίνε, μα ποιος επιμένει να διαστρεβλώνει, και τι?? Δεν το κατάλαβα..Υπάρχει αντικειμενική αλήθεια και κάποιος δεν την αποδέχεται και τη διαστρεβλώνει? Μπορούμε σε τέτοια θέματα να μιλάμε για πράγματα αντικειμενικά?
    Προσωπικές απόψεις καταθέτουν όλοι, και όλοι έχουν δικαίωμα να το κάνουν. Αν δεν είναι προσβολή να αρνείσαι να συζητήσεις με κάποιον για ένα αντικείμενο επειδή δεν το έχει σπουδάσει ίσως (ή μάλλον επειδή δε συμφωνεί μαζί σου..!) τότε τι είναι? Αυτή είναι η εποικοδομητική συζήτηση..?


    semplice
    03.12.2005, 17:17
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 03-12-2005 στις 15:35 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος semplice στις 03-12-2005 στις 15:13 έγραψε:
    [i]


    Ο analogion, μόνο σε αυτούς που ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ να διαστρεβλώνουν απάντησε πως δεν μπορεί να κουβεντιάσει μαζί τους και αυτό ΔΕΝ είναι κατά τη γνώμη μου προσβολή αλλά συνεισφορά σε αυτό που ονομάζουμε ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.





    Συγνώμη Κωνσταντίνε, μα ποιος επιμένει να διαστρεβλώνει, και τι?? Δεν το κατάλαβα..Υπάρχει αντικειμενική αλήθεια και κάποιος δεν την αποδέχεται και τη διαστρεβλώνει? Μπορούμε σε τέτοια θέματα να μιλάμε για πράγματα αντικειμενικά?
    Προσωπικές απόψεις καταθέτουν όλοι, και όλοι έχουν δικαίωμα να το κάνουν. Αν δεν είναι προσβολή να αρνείσαι να συζητήσεις με κάποιον για ένα αντικείμενο επειδή δεν το έχει σπουδάσει ίσως (ή μάλλον επειδή δε συμφωνεί μαζί σου..!) τότε τι είναι? Αυτή είναι η εποικοδομητική συζήτηση..?



    [/I]


    Σοφία μου ναι ,υπάρχει αλήθεια (και κάθε Αλήθεια αντικειμενική είναι ..)και αυτήν (πρέπει να) προσπαθουμε να αναδείξουμε .Αν δεν υπήρχε θα είμασταν όλοι τελειωμένοι από χέρι..
    "Κάψαλα" κατά τη λαική έκφραση.
    Ο καθένας έχει φυσικά και την άποψη του και το στυλ που γράφει ΟΜΩΣ,
    η δική μου προσέγγιση είναι πως υπάρχουν κάποια όρια σε τόσο σοβαρά θέματα
    -αυτό σημαίνει πραγματική ελευθερία στο διάλογο.Εκτός αν αρεσκόμαστε σε σοφιστείες..
    Οσο για το ποιος διαστρεβλώνει ,ποιος έχει αγαθές προθέσεις ,ποιος είναι
    τυφλωμένος απο διάφορα στερεότυπα της (Νεας) εποχής μαςκαι (αρα) επιθετικός εγώ δεν μπορώ να το πω..Αρκεί μια καλοπροαίρετηανάγνωση όλων αυτών που γράφτηκαν.
    Και λέω και πάλι...αν συζητήσουμε για το Ρουβά π.χ δεν θα με πειράξει αν κάποιος
    παρουσίασει ότι του κατέβει καιυποστηρίξει πως είναι Κινέζος καλλιτέχνης με Αργεντίνους γονείς και παίζει βιολί σε συμφωνική ορχήστρα.
    Δεν μπορώ όμως να συζητήσω με κάποιον που εκφράζεται ανάλογα στο θεμα πίστη.
    (ανεξάρτητα αν είναι Ορθόδοξη η άλλη-με άθεους δεν μπορώ να συζητήσω τέτοιο
    θέμα πραγματικά,δεν το θέλω κιόλας)
    Το θέμα με τις σπουδές το έχουμε συζητήσει σε άλλο τόπικ και η εκτίμηση
    μου είναι πως δεν υφίσταται καν τέτοιο θέμα(αν θυμάσαι έχει ξαναγίνει λόγος σε άλλο τοπικ)
    Ξέρω πως κοιτας το δάσος και όχι το δένδρο άρα μπορείς να γράψεις κάτι επί της
    ουσίας και όχι να ασχολείσαι με κάποια ..φάουλ κάποιου μέλους με το οποίο
    κάτι μου λεει πως έχετε κοινό τόπο.


    Υ.Γ Τα caps θα τα κόψω τελείως αφού κατάλαβα πως ενοχλούν ακόμα και το Σοφάκι -παντως τα έβαζα μόνο για να υπογραμμίσω αυτά που θεωρώ σημαντικά (και να μη χάνονται στο υπόλοιπο κείμενο)και όχι για φωνάξω κάτι.

    Sofia
    03.12.2005, 18:19
    H Αλήθεια για εμένα Κωνσταντινε είναι αντικειμενική μόνο όταν έχουμε να κάνουμε με πράγματα απτά, και όχι οταν αναφερόμαστε σε θέματα ψυχής...
    Το θεμα είναι κατα πόσο η Αυτοκτονία είναι επιλογή ή οχι..(και έχει ανοιχτει στην κατηγορία Φιλοσοφικές Συζητήσεις). Υπάρχει αλήθεια σε αυτό? Μπορεί καποιος να πει πως ναι είναι ή όχι δεν είναι επιλογη και αυτή ειναι η αληθεια?! Ο καθένας λεει το τι πιστευει συμφωνα με τις δικες του εμπειρίες και τη δική του ψυχοσύνθεση...Και εκεί είναι η ομορφία της συζήτησης, να μπορείς να δείς ενα θέμα απο πολλές οπτικές γωνίες, απο γωνίες που ισως ουτε είχες φανταστεί πως μπορεί να υπάρχουν.
    Τη συζήτηση την παρακολουθω απο την αρχή. Δεν έγραψα κάτι γιατι με έχουν καλύψει απόλυτα τα ποστς άλλων μελων (όπως του thank πχ) και έτσι δε νομιζω πως θα είχα να προσθέσω κάτι καινούριο. Το οτι ασχολήθηκα με τα 'φαουλ' όπως λες κάποιου μέλους, δεν καταλαβαίνω γιατι δε θα έπρεπε να το κανω..? Απο τη στιγμή που κάτι δε μου αρέσει και το βρίσκω προσβλητικό τόσο για εμένα όσο και για τους υπόλοιπους γιατί να μην το πω? Ουτε τον 'χωροφύλακα' κάνω ούτε έχω τίποτα προσωπικό με κανενα μέλος.

    Υ.Γ.Και όσο για τα caps..λάθος κατάλαβες..Δε με ενόχλησε καθόλου το πως γράφεις. Η ενστασή μου ήταν επι της ουσιας των όσων έγραψες.
    PITSIKOYLIS_NEKTARIOS
    03.12.2005, 18:55
    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΛΛΑ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΛΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΟΙ ΑΥΤΟΚΤΩΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ
    analogion
    03.12.2005, 18:56
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-12-2005 στις 11:20 έγραψε:

    Πώς ακριβώς μπορεί να έχει κανείς πείρα του αντικειμένου και να ζει ακόμα;



    Ένα μέλος έγραψε στην αρχή, και ένα μέλος σου γράφει τώρα... Πως να ζει ακόμη; Εγώ το ξεπέρασα με την βοήθεια του Θεού, του Γέροντα και της Ορθοδοξίας, και όλα αυτά που γράφω όπως είπα, αλλά σκόπιμα παραλείφθηκε από σχεδόν όλους, δεν τα γράφω ως φιλοσοφών, αλλά ως παθών.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-12-2005 στις 11:20 έγραψε:

    Αλλά ακόμα και να μην έχει κανείς σχετική εμπειρία μπορεί κάλλιστα να εκφράζει την γνώμη του σχετικά με την αυτοκτονία. Αν παρατήρησες το topic βρίσκεται στην ευρύτερη κατηγορία "Φιλοσοφικές Συζητήσεις" που υπάρχει για αυτόν ακριβώς τον λόγο, για να κουβεντιάζουμε φιλοσοφικά ζητήματα.



    Αυτό το θέμα, δεν διαπραγματεύεται φιλοσοφικές συζητήσεις, αλλά αυτή την ίδια την ζωή και τον θάνατο, και σε αυτά τα θέματα είμαι υπερευαίσθητος.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-12-2005 στις 11:20 έγραψε:

    Για αυτό θεωρώ πολύ προσβλητικό το παράδειγμά σου για το μπουζούκι για όσους έχουμε γράψει εδώ.



    Όσους πρόσβαλλα, ζητώ συγγνώμη. Αν χρειαστεί και το κεφάλι μου πείτε τό μου.

    Quote:

    Το μέλος Astron στις 03-12-2005 στις 11:20 έγραψε:

    Μάλιστα παρακάτω έγραψες "Δεν μπορεί να γίνει διάλογος με τους πάντες, για τα πάντα...".



    Μπορώ να συζητήσω με τους πάντες π.χ. για το κάτω όριο της ετεροσυσχέτισης των κωδικολέξεων ενός μιγαδικού κώδικα καναλιού (lower bound of cross-correlation between the codewords of a complex channel code);

    Φιλικά,
    Παναγιώτης.
    Bruce_Dicki13
    03.12.2005, 19:09
    Δεν πιστευω πως η αυτοκτονια ειναι επιλογη....συμφωνω μ 'αυτους που υποστηριζουν οτι αυτοι που την αυτοκτονια την βλεπουν σαν επιλογη ειναι δειλοι...!
    semplice
    03.12.2005, 20:10
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 03-12-2005 στις 18:19 έγραψε:
    [I]
    ..Ο καθένας λεει το τι πιστευει συμφωνα με τις δικες του εμπειρίες και τη δική του ψυχοσύνθεση...Και εκεί είναι η ομορφία της συζήτησης, να μπορείς να δείς ενα θέμα απο πολλές οπτικές γωνίες, απο γωνίες που ισως ουτε είχες φανταστεί πως μπορεί να υπάρχουν.
    Τη συζήτηση την παρακολουθω απο την αρχή. Δεν έγραψα κάτι γιατι με έχουν καλύψει απόλυτα τα ποστς άλλων μελων (όπως του thank πχ) και έτσι δε νομιζω πως θα είχα να προσθέσω κάτι καινούριο.



    Διαφωνούμε λοιπόν Σοφία όπως φαίνεται επί της ουσίας .
    Προσωπικά ...και σύμφωνα με τη δική μου ψυχοσύνθεση (όπως πολύ σωστά το είπες ) με βρίσκουν κάθετα αντίθετο τα γραφόμενα του thank ο οποίος
    με εντυπωσιακά Ελληνικά και εκφραστική δεινότητα εκθέτει τις σκέψεις του....


    Εσένα πάλι σε καλύπτουν όπως λες ,απόλυτα μαλιστα.
    Αφου έτσι τα νιώθεις τα πράγματα ,οκ.

    Δεν ήθελα όμως να εμπλακώ σε αντιπαράθεση για αυτό το θέμα
    για αυτό και δεν συνεχίζω....αυτή ήταν άλλωστε εξαρχής η επιθυμία μου.
    Ηθελα μόνο να μην υπάρχουν άδικες κατηγορίες η συστάσεις αν θες
    σε κάποιους, που, ενώ "η ψυχοσύνθεση " τους υπαγορεύει να γράφουν ωραία πράγματα ,αποτελούν τη μειοψηφία τελικά...

    semplice
    03.12.2005, 21:24
    Ενα απαραίτητο συμπλήρωμα σε αυτα που έγραψα πιο πριν
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 01-12-2005 στις 11:50 έγραψε:

    Διάβασα με προσοχή όλα τα σχόλια για αυτό το πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα.

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα με τα παρακάτω που έγραψε ο Γιάννης:

    Quote:
    Δεν πιστεύω ότι η αυτοκτονία αποτελεί την πιο εύκολη λύση, για να ξεφύγει ένας άνθρωπος από τα προβλήματά του.
    Χρειάζεται θάρρος για να αυτοκτονήσει κανείς, διαφορετικό βέβαια από εκείνο που απαιτείται για να παλέψει με τη ζωή. Όταν όμως αντικρίζεις το θάνατο κατάματα και κουβεντιάζεις μαζί του, δεν μπορεί να είσαι δειλός.
    Το ότι η αυτοκτονία είναι επιλογή, αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων.






    Παύλο δηλώνεις πως "σε γενικές γραμμές συμφωνείς απόλυτα με το Γιάννη"(yiannisyiannis) όμως στην "ειδική γραμμή" που γράφει πιο κάτω και κρύβει την ΟΥΣΙΑ του θέματος δεν τη μεταφέρεις και δεν λες αν και σε αυτην συμφωνείς.


    Κάνω εγώ λοιπόν την παράθεση ολοκλήρου του κειμένου (μη φοβάστε ,μικρό είναι
    αλλά Περιεκτικότατο) του Γιάννη(yiannisyannis).


    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 15-11-2005 στις 11:58 έγραψε:
    [I]
    Δεν πιστεύω ότι η αυτοκτονία αποτελεί την πιο εύκολη λύση, για να ξεφύγει ένας άνθρωπος από τα προβλήματά του.

    Χρειάζεται θάρρος για να αυτοκτονήσει κανείς, διαφορετικό βέβαια από εκείνο που απαιτείται για να παλέψει με τη ζωή. Όταν όμως αντικρίζεις το θάνατο κατάματα και κουβεντιάζεις μαζί του, δεν μπορεί να είσαι δειλός.

    Το ότι η αυτοκτονία είναι επιλογή, αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων. Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι η πλέον λανθασμένη επιλογή, που μπορεί κάποιος ποτέ να κάνει.Είναι η επιλογή του τέλους, ενός τέλους όμως που δεν μας ανήκει.





    Προσωπικά με καλύπτει και σε γενικές και σε ειδικές γραμμές (τελευταία )
    αυτό το παραπάνω post όπως και αυτά που έγραψε ο Παναγιώτης επι της ουσίας.

    Αν θέλετε πιο ακριβή έκφραση ..βρισκουν σύμφωνη την ψυχοσύνθεση μου.
    Με λίγα λόγια δεν πιστευω πως μας ανήκει το τέλος άρα και δεν μπορώ να το συζητήσω ως "φιλοσοφικό" θέμα γιατί απλά δεν το θεωρώ(ούτε εγώ) φιλοσοφικό.
    Είναι θέμα ζωής και θανάτου και εκεί ...,θεωρίες, σοφιστείες και πόσο μάλλον αντιπαραθέσεις που δημιουργούν αναπόφευκτα σύγχυση .....δεν χωράνε.

    Να στε όλοι καλά!




    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 03-12-2005 21:26 ]
    alexia-vicky
    03.12.2005, 22:34
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 03-12-2005 στις 21:24 έγραψε:

    Ενα απαραίτητο συμπλήρωμα σε αυτα που έγραψα πιο πριν
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 01-12-2005 στις 11:50 έγραψε:
    [i]
    Διάβασα με προσοχή όλα τα σχόλια για αυτό το πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα.

    Σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα με τα παρακάτω που έγραψε ο Γιάννης:

    Quote:
    Δεν πιστεύω ότι η αυτοκτονία αποτελεί την πιο εύκολη λύση, για να ξεφύγει ένας άνθρωπος από τα προβλήματά του.
    Χρειάζεται θάρρος για να αυτοκτονήσει κανείς, διαφορετικό βέβαια από εκείνο που απαιτείται για να παλέψει με τη ζωή. Όταν όμως αντικρίζεις το θάνατο κατάματα και κουβεντιάζεις μαζί του, δεν μπορεί να είσαι δειλός.
    Το ότι η αυτοκτονία είναι επιλογή, αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων.






    Παύλο δηλώνεις πως "σε γενικές γραμμές συμφωνείς απόλυτα με το Γιάννη"(yiannisyiannis) όμως στην "ειδική γραμμή" που γράφει πιο κάτω και κρύβει την ΟΥΣΙΑ του θέματος δεν τη μεταφέρεις και δεν λες αν και σε αυτην συμφωνείς.


    Κάνω εγώ λοιπόν την παράθεση ολοκλήρου του κειμένου (μη φοβάστε ,μικρό είναι
    αλλά Περιεκτικότατο) του Γιάννη(yiannisyannis).


    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 15-11-2005 στις 11:58 έγραψε:
    [I]
    Δεν πιστεύω ότι η αυτοκτονία αποτελεί την πιο εύκολη λύση, για να ξεφύγει ένας άνθρωπος από τα προβλήματά του.

    Χρειάζεται θάρρος για να αυτοκτονήσει κανείς, διαφορετικό βέβαια από εκείνο που απαιτείται για να παλέψει με τη ζωή. Όταν όμως αντικρίζεις το θάνατο κατάματα και κουβεντιάζεις μαζί του, δεν μπορεί να είσαι δειλός.

    Το ότι η αυτοκτονία είναι επιλογή, αποδεικνύεται εκ των πραγμάτων. Κατά τη γνώμη μου όμως, είναι η πλέον λανθασμένη επιλογή, που μπορεί κάποιος ποτέ να κάνει.Είναι η επιλογή του τέλους, ενός τέλους όμως που δεν μας ανήκει.





    Προσωπικά με καλύπτει και σε γενικές και σε ειδικές γραμμές (τελευταία )
    αυτό το παραπάνω post όπως και αυτά που έγραψε ο Παναγιώτης επι της ουσίας.

    Αν θέλετε πιο ακριβή έκφραση ..βρισκουν σύμφωνη την ψυχοσύνθεση μου.
    Με λίγα λόγια δεν πιστευω πως μας ανήκει το τέλος άρα και δεν μπορώ να το συζητήσω ως "φιλοσοφικό" θέμα γιατί απλά δεν το θεωρώ(ούτε εγώ) φιλοσοφικό.
    Είναι θέμα ζωής και θανάτου και εκεί ...,θεωρίες, σοφιστείες και πόσο μάλλον αντιπαραθέσεις που δημιουργούν αναπόφευκτα σύγχυση .....δεν χωράνε.

    Να στε όλοι καλά!




    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 03-12-2005 21:26 ]

    [/I]



    συμφωνω απολυτα!!!!με ολα!!!απολυτα-απολυτα!!!!
    Astron
    04.12.2005, 01:01
    Semplice, παρακαλώ ξαναδιάβασε. Έγραψα "Σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα με τα παρακάτω που έγραψε ο Γιάννης". Και έγραψα το απόσπασμα που με έβρισκε σύμφωνο.
    Δεν συμφωνώ λοιπόν σε οτιδήποτε γράφει ο Γιάννης ούτε ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο.
    Τί ακριβώς ψάχνεις λοιπόν;
    gazakas
    04.12.2005, 02:11
    Παρακολουθώ βδομάδες τώρα τη συγκεκριμένη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον και ομολογώ ότι είμαι ενθουσιασμένος με τον πνευματικό οργασμό και ποικιλία των απόψεων που συναντώ σ'αυτήν. Όμως έχω την αίσθηση ότι ξεχνάμε όλοι σχεδόν κάτι πολύ βασικό: το σημαντικότερο σε ένα πρόβλημα δεν είναι να ψάξουμε τις σωστές απαντήσεις αλλά να διατυπώσουμε τις (περισσότερο) σωστές ερωτήσεις. Προφανώς λοιπόν, και με βάση τα μέχρι τώρα post, η ερώτηση που αποτελεί τον τίτλο του παρόντος topic θα έπρεπε να τεθεί ως εξής:"Είναι σωστό να αυτοκτονεί κάποιος;", διότι, όπως είναι διατυπωμένη τώρα, η απάντηση σε αυτή είναι εκ των πραγμάτων καταφατική, αφού είναι δεδομένο ότι πολλοί άνθρωποι αυτοκτονούν κάθε χρόνο στον κόσμο (αν και διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις εμπνευσμένες από το Σπινόζα σχετικά με το αν έχουμε στην πραγματικότητα δυνατότητα επιλογής για ο,τιδήποτε κάνουμε στη ζωή μας).
    Η νέα ερώτηση μεταφέρει το πρόβλημα από το χώρο της δυνατότητας στο χώρο της ηθικής και της μεταφυσικής. Προσέξτε όμως τώρα τι γίνεται:οι πιθανές απαντήσεις στην ερώτηση αυτή μπορούν να συνοψιστούν στις εξής τέσσερις: ναι, όχι, εξαρτάται, δεν ξέρω(αγνωστικισμός). Οι τρεις πρώτες έχουν ένα κοινό στοιχείο, ότι δεν προκύπτουν ως λογικό συμπέρασμα αλλά αποτελούν πεποίθηση, προσωπικό "πιστεύω" του καθενός που δίνει την απάντηση (εγώ πιστεύω ότι...). ¶λλος πιστεύει στην απόλυτη ελευθερία του ατόμου, άλλος ότι η ζωή είναι ένα δώρο του Θεού ή της φύσης που δεν έχουμε το δικαίωμα να το σπαταλήσουμε και άλλος ότι θα πρέπει να συμφωνούμε ή όχι με την αυτοκτονία ανάλογα με τις περιστάσεις κάθε φορά. Όλοι μπορεί να έχουν εξίσου δίκιο και εξίσου άδικο, καθώς δε μπορεί να επαληθευθεί με βάση τη Λογική (ή την επιστήμη) τίποτα από τα δύο.
    Η τελευταία απάντηση ("δεν ξέρω") νομίζω ότι είναι η πιο τίμια από φιλοσοφικής -το τονίζω- σκοπιάς...αλλά επειδή νυστάζω αφόρητα θα συνεχίσω αύριο!

    Papillon
    04.12.2005, 02:40
    αυτοκτονια???βαρια λεξη ωρε παιδες.και δυσκολη να υλοποιηθει.θελει.....κατι πολυ ιδιαιτερο.και σημειωση αμα πετυχει δεν εχει δεν μου αρεσε/το μετανιωσα.δεν ξερω ποιος/ποια αρχισε το θεμα και γιατι.θαρω πως η αντιμετωπιση της αιτιας που οδηγει καποιον σε μια τετοια σκεψη ισως να τον πονεσει περισσοτερο,να τον φθυρει σημαντικα,να του προκαλεσει κατι πολυ ασχημο.κατι τετοιο θελει ψυχη και δυναμη ,κουραγιο και επιμονη.νομιζω οτι αξιζει να διαλεξεις αυτο το δρομο.ως επιλογη???στο νου μου ερχεται η εικονα του παπα στο σουλι που τιναζει τη μπαρουταποθηκη μαζι με μπολικους τουρκους.αυτοκτονισε.αυτο επελεξε.ειχε αλλη επιλογη?μαλλον ναι.ηταν λαθος η αποφαση του??δεν θα το πω εγω.ισως καπου να παιζει σαν επιλογη η αυτοκτονια......μπορει καποιος να την επιλεξει με καθαρο νου??δυσκολα.αλλα δεν παυει να υπαρχει σαν επιλογη.το γιατι να αυτοκτονισει καποιος εχει σημασια.