ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.851 μέλη
    Har--rY
    15.11.2005, 13:12
    Τελευταία έχω πορωθεί τρελλά με τα Blues που έχει κατα καιρούς γράψει ο Eric Clapton. Πιστεύετε ότι αν και λευκός μπορεί να σταθεί αντάξια δίπλα σε μεγάλους μπλουζίστες και να συγκριθεί μαζί τους? Έχω ακούσει διάφορες απόψεις για το θέμα και θα ήθελα και τη δική σας.


    lemonc
    15.11.2005, 13:20
    Μπορείς να πεις σίγουρα ότι ο Eric Clapton έκανε τους λευκούς
    να εκτιμήσουν τα Blues (κατά δήλωση του BB King).
    kalouka
    15.11.2005, 14:00
    ελπίζω να είδες την προηγούμενη εβδομάδα την βιογραφία του στην ετ1
    ελάχιστοι λευκοί έπαιξαν και παίζουν Blues το ότι είναι αποδεκτός απο τα ιερά τέρατα του Blues τα λέει όλα φιλικά θα σου πρότεινα να ακούσεις το John Mayall & The Blues Breakers: Blues Breakers With Eric Clapton ειναι η ιστορία του λευκού Blues στην αγγλία
    lemonc
    15.11.2005, 14:09
    Στην ιστορία του λευκού Blues στην Αγγλία να προσθέσω τον
    Alexis Korner.
    Har--rY
    15.11.2005, 16:07
    Έχω δει το ντοκυμανταιρ για το οποίο μιλάς. Πάρα πολύ καλό. Έχει όντως αναγνωριστεί απο ιερά τέρατα της μπλούζ. Παρόλα αυτά εχω ακούσει διάφορα και γιαυτό ήθελα και την δική σας γνώμη... Οφείλω να ομολογήσω ότι με χαροποιεί.

    Τα είδωλαα...

    Οι προτάσεις εισακούστηκαν και θα το ψάξω. Στην υγειά σας
    kalouka
    16.11.2005, 09:14
    μου αρέσει πολύ αν και κολλημένος με τα νέγρικα Blues o clapton μαζί με τους mayal,paul butterfield,corner,Stevie Ray Vaughan με οδήγησαν και στην άλλη πλευρα ομολογώ ότι ειμαι οπαδός΄εκτος αυτού είχα και τη τύχη να παω στη συναυλία του το 1984 στο σπόρτιγκ κομβικός δίσκος του το unplugged.

    lemonc
    16.11.2005, 09:26
    Να σημειώσω πως απ’το Unpluged (ίσως και το Journeyman) και μετά ο Clapton παίζει καλύτερα απ’ότι έπαιζε στα νιάτα του.
    antonLOrd
    16.11.2005, 14:27
    Πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρουμε και τονGary Moore... Μουσικοί που έχουν γράψει κομματάρες όπως: "Still got the Blues" και "Parisian Walkways" , δεν αρμόζει να τους αφήνουμε έξω από <> συζητήσεις...