ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη
    Oceanborn
    26.04.2008, 15:14

    Εγώ μουσικός δεν είμαι αλλα απο την τενοντίτιδα δεν γλύτωσα! Πέρυσι όταν έδινα πανελλαδικές, το έπαθα στο δεξί χέρι σε 4 τένοντες, μιλάμε για φρίκη η κατάσταση, είχα φτάσει σε σημείο ούτε ένα ποτήρι νερό να μην μπορώ να σηκώσω. Το θέμα ήταν ότι μόνο γράφοντας μπορούσα να αποστηθίσω καλά τα κείμενα και αυτό μου το απαγόρεψαν (φυσικά)!

    Απο τον Νοέμβριο μέχρι τον Απρίλιο δεν έγραφα τίποτα και δεν καλυτέρευε ισα-ισα το αντίθετο. Κάποια στιγμή μέσα στο Πάσχα είπα ότι δεν παέι άλλο και άρχισα να γράφω κατεβατά ολόκληρα. Με πονούσε μία μέρα, με πονούσε δυο αλλα την τρίτη ήμουν μια χαρα!

    Και πλέον με πονάει μόνο αν έχω καιρό να γράψω ή να κάνω κάποια βαρυά δουλειά και μόνο τα πρώτα λεπτά

    Ξέρω ότι δεν ήταν τεχνίκη για να γίνω καλά και ότι το ριψοκινδύνεψα, αλλά δεν μπορούσα να κάνω και αλλιώς. Και φυσικά δεν την συστήνω σε κανένα που έχει τενοντίτιδα!!!!

     Περαστικά σε όλους!!!!!!


    gioreta
    04.05.2008, 11:27

    Εγω μεχρι τωρα την εχω γλυτωσει.......αλλα απ οτι ακουω απο εσας θα πρεπει να ειναι οτι χειροτερο......


    panosbousalis
    13.05.2008, 04:00

    Μετά από απανωτά live και επειδή ξεκινούσα χωρίς ζέσταμα την πάτησα πριν λίγο καιρό.

    Χρειάστηκαν 15 φυσιοθεραπείες, αλοιφή και ένας μήνας αποχής για να ξαναπιάσω κιθάρα.

    Θέλει όμως προσοχή γιατί η τενοντίτιδα επιστρέφει εύκολα αν δεν προσέξει κάποιος.

    Με λίγα λόγια, πάντα ζέσταμα!!!! κλίμακες, διατάσεις τενόντων κ.λ.π πριν και μετά το live ή την εξάσκηση..

    Επίσης προσοχή στο mouse, αν σας κουράζει το χέρι, αλλάξτε το και επίσης τοποθετήστε μαλακό mousepad σιλικόνης.


    BilloukosGR
    16.05.2008, 20:45

    [ τροποποιήθηκε από τον/την BilloukosGR, 31-10-2020 14:09 ]


    PHILIPPOSSM
    18.05.2008, 02:16

    Εγω Δυστιχος πασχω απο Συνδρομο Καρπιαιου Σωληνα και θελει επεμβαση...{#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.crying}


    gianniskorg
    18.05.2008, 21:52

     

    Παιδιά, με την τενοντίτιδα, έχω φάει  ταλαιπώρια , ουκ ολίγες  φορές!!

    Το μυστικό μου το είπε ένας φίλος φυσιοθεραπευτής, που είχε βαρεθεί να με βλέπει!!

    Συγκεκριμένα, μου είχε πει τα εξής: Όταν σε πιάνει αυτός ο ανυπόφορος πόνος, προσωρινά θα βάζεις στο σημείο,  επίμονα  πάγο!! Και θα περάσει!! Παιδιά εγώ το έχω κάνει 3 φορές, και όχι μόνο πέρασε, αλλά δεν με έχει ξανα πιάσει ακόμα!!!

    Μακάρι να βοήθησα λιγουλάκι!!! Φιλικά, Γιάννης!!!!!


    emmanuella
    29.06.2008, 19:47

    Παράθεση:

    Το μέλος anisie στις 17-11-2005 στις 00:08 έγραψε...

    ΟΚ, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...!

    Αν υπάρχει και κάποιος ομοιοπαθής αν θέλει ας μοιραστεί τον πόνο του να κλάψουμε παρέα....(με την καλή έννοια.....)

    Και πάλι ευχαριστώ....

    Άστο φίλε !! Το έχω ψάξει το θέμα !!!! Δεν παίζει τίποτα.

    "Υποτροπίαση φλεγμονής στον αριστερό τένοντα και ελαφράς στον δεξιό", είπε μια μέρα ο χερούργος. " Καλείται σε πλήρη απομάκρυνση από το πιάνο " είπε !

    Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι ένιωσα εκείνη τη στιγμή που το είπε...!!!

    Κι όμως το πάλεψα !! 2 χρόνια με το χέρι σε τεχνητό νάρθηκα. Τον έβγαζα, έπαιζα πιάνο, υπέφερα ενώ έπαιζα και μετά τον ξαναέβαζα.

    Αντιφλεγμονώδη χάπια για 3 μήνες, 15 χρονών! Μου κάναν το στομάχι...άσε...!!!

    Ίσα ίσα...έδωσα εξετάσεις πιάνου για να περάσω στην ανωτέρα. Ήθελα να παίξω τρομάρα μου την τρικυμία του Beethoven !! Δινοπάθησα για να τελειώσω. Δεν κρύβω ότι ψιλόδάκρυσα από τον πόνο. Στο θεαματικό φινάλε που έχει το κομμάτι, 10 μέτρα πριν το τέλος, τα χέρια μου ξαφνικά σταμάτησαν. Δεν έπαιξα το φινάλε ! ΈΛεος !!!Όπως καταλαβαίνεις, με λυπήθηκαν, και επειδή ήξεραν ότι ήξερα το κομμάτι με πέρασαν. Αλλά εγώ από τότε δεν ήθελα να ξαναδώ το πιάνο. Και δεν το ξαναγγιξα για 6 μήνες!!!


    PsychoKeys
    02.07.2008, 17:46

    Διαβαζοντας αρκετα μηνυματα σας ως προς την εμπειρια της τενοντιτιδας (αλλα και pm's της emmanuellas) ειπα να το παμε λιγο παραπερα το θεμα. Ειναι γεγονος οτι ολοι οι μουσικοι ειμαστε εκτεθειμενοι σε πολλες ασθενιες που προκαλουντε (κυριως) απο τον τροπο με τον οποιο προπονουμαστε/διαβαζουμε. Μια υγειη τεχνικη μπορει να αφησει πισω της ολα αυτα τα εμποδια και να μας επιτρεψει να αναπτυξουμε τις ικανοτητες μας ωστε να γινουμε ολοκληρωμενοι μουσικοι. Ακουγεται ενδιαφερον? Διαβαστε παρακατω!

    Οι μοντερνες παθησεις στο πιανο ειναι κυριως το λεγομενο Carpal Tunnel Syndrome (Συνδρομο Καρπιαιου Σωληνα οπως ειπε ο φιλος PHILIPPOSSM) και η Τενοντιτιδα.

    Το πρωτο εχει να κανει με την περιοχη του καρπου μας το οποιο αποτελειται απο αρκετα μικρα κοκκαλα τα οποια και τον σχηματιζουν. Απο εκει μεσα περνανε τενοτνες καθως και αιματοφορα αγγεια. Αναγκαζοντας τον καρπο μας να τον εχουμε πολυ χαμηλα, να τον τοποθετουμε σε ακραιες γωνιες (δεξια ή αριστερα) ή να τον εχουμε κλειδωμενο σε μια θεση για ολα τα δαχτυλα φερνουμε το σωμα μας σε μια αρκετα δυσκολη θεση. Η αποκλειστικη χρησιμοποιηση του χεριου για το παιξιμο μας φορτωνει υπερβολικα την περιοχη με αποτελεσμα να μας στελνει μηνυματα οτι δεν αντεχει το φορτιο αυτο. Ο πονος ειναι η καθαρη ενδειξη οτι κατι δε παει καλα, το χειροτερο που κανουν καποιοι ειναι οτι το αγνοουν. Οσο γινεται χειροτερα ομως αρχιζουν και τα προβληματα. Μουδιασμα των δακτυλων, ανεπαρκεια στο να κανουμε γροθια και να μπορουμε να κρατησουμε αντικειμενα. Το χειροτερο ειναι οτι τελικα καταληγουμε στο χειρουργειο.

    Η τενοτνιτιδα απο την αλλη εχει να κανει και αυτη με το φορτιο παιξιματος ,το οποιο πρεπει παντα να μοιραζεται με το να συμμετεχει και το υπολοιπο σωμα σε αυτο. Φανταστειτε εναν μυ σαν μια λεπτη γραμμη. Οταν καλειται να πραγματοποιησει μια δουλεια, μικραινει και χοντραινει. Τελειωνοντας την εργασια του ξανα-επιστρεφει στην ιδια λεπτη γραμμη που ηταν. Στην περιπτωση ομως που η δουλεια που καλειται να κανει δεν εχει τελειωσει και μενει σε αυτη την μαζεμενει κατασταση για παραπανω ωρα, ειναι φυσιολογικο οτι θα αρχισει να διαμαρτυρεται. Παλι ο τροπος που μας ειδοποιει το σωμα μας δεν ειναι αλλος απο τον πονο. Το αποτελεσμα οι γνωστες φλεγμονες.

    Ο μονος τροπος για να μοιρασουμε αυτο το φορτιο ειναι να χρησιμοποιησουμε τους λεγομενους "ανταγωνιστικους μυς" για να μπορεσουμε να αποφυγουμε αυτα τα προβληματα. Αυτο δεν γινεται συνειδητα, αλλα μονο με το να εμπνευσουμε να χρησιμοποιουμε ολο το σωμα μας οταν παιζουμε. Για παραδειγμα δεν υπαρχει αυτο που λενε οτι παιζουμε αποκλειστικα με τα δακτυλα μας. Εξαλλου εχετε δει ποτε κανενα σφαιροβολο να πεταει την σφαιρα μονο με τον καρπο του χεριου του?

    Μαθετε να ακουτε το σωμα σας, μιληστε για οποια προβληματα εχετε με τους δασκαλους σας (τους πληρωνετε δικα σας λεφτα, ειναι εκει για να σας ακουσουν!) και πειτε τους να σας αιτιολογισουν αυτα που σας προτεινουν και σας λενε. Ολα αυτα βεβαια ειναι η κορυφη του παγοβουνου, ελπιζω ομως να βοηθησα στο να καταλαβεται γιατι τοσο σημαντικο ΠΡΩΤΑ να ειμαστε υγιεις και ΥΣΤΕΡΑ να κατακτησουμε την μουσικη που θελουμε.
    -----------------
    Pianists - We do it in 88 positions.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PsychoKeys στις 02-07-2008 17:48 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PsychoKeys στις 02-07-2008 17:54 ]


    merina
    23.07.2008, 12:15

    Παράθεση:

    Το μέλος anisie στις 15-11-2005 στις 21:43 έγραψε...

    Καλησπέρα κατ' αρχήν και καλώς σας βρήκα....

    Όπως προδίδει και ο τίτλος του θρεντ το ένα μου το χεράκι, το δεξί συγκεκριμένα, υποφέρει εδώ και δύο χρόνια από τενοντίτιδα την οποία απέκτησα από το πιάνο....

    Έπαιζα οκτώ χρόνια σταμάτησα για τρία και μόλις το ξανάπιασα συνέβη το μοιραίο...
    Πλέον δεν μπορώ να παίξω...Στα δύο λεπτά έχω κουραστεί ....

    Εγώ όμως θέλω να ξαναπαίξω.....

    Αν υπάρχει κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα ας μου πει πώς το αντιμετώπισε και γενικά τί γίνεται σαυτές τις περιπτώσεις....Αν δηλαδή θα μπορέσω να ξαναπαίξω ή μήπως θαταν καλύτερα να αρχίσω το τραγούδι....(λέμε τώρα...)

    Αυτά.......

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...!

    φιλε μου το εχω παθει κ εγο απο ενα κομματι με οκταβες.συνιστω επισκεψη στο  γιατρο για να σου δωσει καποιο αναλγητικο,ξεκουραση.μη σκεφτεσαι απο τωρα το τραγουδι,περιορισε απλως τις ωρες που παιζεις πιανο και κατ εμε μη διακοπτεις για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα...


    rifi
    15.09.2008, 16:39

    Γειά σας παιδιά, κι εγώ από κακή χρήση πληκτρολογίου και μάους έχω τενοντίτιδα έντονη στο αριαστερό και εξελισσόμενη στο δεξύ χέρι,. η Σύσταση του ορθοπεδικού λόγω ισχυρών πόνων είναι μικροεπέμβαση, την οποία και θα κάνω , διότι δεν μπορώ πλέον να χρησιμοποιήσω τα χέρια μου σωστά ούθτε και για το κράτημα βαριών σχετικά αντικειμένων.

     


    Ai8erobamwn
    01.10.2008, 01:47

    Έχω πάθει κι εγώ τενοντίτιδα και στα δυο χέρια 2 φορές, ευτυχώς τίποτα πολύ σοβαρό. Αυτά που με βοήθησαν ήταν πάγος τις πρώτες μέρες, χρήση νάρθηκα και αντιφλεγμονώδης αλοιφή (ο γιατρός συνέστησε και αντιφλεγμονώδη χάπια σε περίπτωση που δεν υποχωρούσε). Η πρώτη μου τενοντίτιδα είχε κρατήσει γύρω στον ένα μήνα στο δεξί χέρι, κατά τη διάρκεια του οποίου δυστυχώς δε μπορούσα να ξεκουράσω τα χέρια μου όπως έπρεπε. Αυτό που με βοήθησε ήταν, μετά τις 2 πρώτες εβδομάδες, να βάζω τα χέρια μου κάτω από ζεστό νερό πριν πληκτρολογήσω/γράψω/παίξω πιάνο και γενικά να προσπαθώ να τα κρατάω ζεστά στην περιοχή του καρπού. Αυτό μάλλον δεν είχε καμιά θεραπευτική επίδραση, αλλά βοηθούσε στο να μην πονάω, τις ώρες που αναγκαστικά καταπονούσα τα χέρια μου. Πάντως το καλύτερο είναι η πρόληψη, ζέσταμα δηλαδή και ασκήσεις για τα δάχτυλα.


    pliktras1234
    03.10.2008, 02:34
    Παιδιά ας είναι ότι είναι μόνο περαστικά να είναι και όχι χρόνια. Εγώ έχω τραυματισμό αριστερού ωλένιου νεύρου με αποτέλεσμα το μικρό δάκτυλο και ο παράμεσος να είναι συνεχώς μουδιασμένα και να μην έχουν καν την αίσθηση ότι πατάς πλήκτρα. Το αποτέλεσμα αγκαλιά με τα αντιφλεγμονώδες και nebrobion στο full όπως επίσης 3 μηνες αποχη από οπιαδηποτε εργασια που εχει σχεση με χειρισμο των δακτύλων στο αριστερό χέρι δηλαδή ούτε πλήκτρο φρίκηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη παιδιά
    taksidiwths
    07.03.2009, 12:41

    ο καθενας εχει τα προβληματα του.. και εγω οταν ξεκινησα πριν απο εναμιση χρονο κιθαρα "επιτεθηκα" στο οργανο και επαιζα ολοκληρηρ την μερα... αποτελεσμα να παθω τενοντιτιδα στο δεξι μου χερι...ειχα παει σε γιατρο μου ειπε να παρω ενα ναρθηκακι και μου δωσε καποια χαπια.μπορω να πω οτι μου ειχε περασει αλλα μετα απο λιγο καιρο παλια τα ιδια... απο οτι εχω καταλαβει αν παθεις τενοντιτιδα δεν σου φευγει.παντα καποια στιγμη θα σε ξαναπιανει αλλοτε πιο πολυ αλλοτε πιο λιγο.το λεω και απο δικη μου πειρα και απο πολλων φιλων και γνωστων μου..τωρα αναγκαστικα θα ξαναπαω στον γιατρο για να μου γραψει τα φαρμακα γιατι ο πονος ειναι αφορητος και μεστην επομενη βδομαδα ξεκιναω πιανο.. ατυχια αλλα τι να κανουμε.. ζουμε με αυτα που εχουμε ...


    alexDii
    01.09.2009, 19:53

    lpn egww paizww polla xroniaa k ka8e xrono eidikaa stm periodo p etoimazomn g exetaseis o ponos st aristero m xeri htan aforitos (eimai aristeroxeiras) ekei p epaiza eprepe n stamathsw opsdhpote g n xekourasw t xeri mm.phga s or8opediko k m eipe pws exw tenontitida k n stamathsw t piano t eipa vevaia pws auto apokleietai..eee exw ma8eii n zw me auto m alla fetos egine kati tragiko etoimazomoun kanonika g exetaseis 1h anwtera g tn akriveia k eixa ftasei s shmeio n adunatw kounisw t xeri m k o or8opedikos m evale nar8hka g 20 meres k m eipee n mn paizww ka8olou oute n grafw g 1 mhna.fusika exasa ts e3etaseis k trexww g n prolavw twra{#emotions_dlg.sad}dn 8elww oute n skeftomaii t 8 akolou8hsei sts epomenes taxeis p xreiazetai perissoterh meleth =/  aaa epishs nomizw pws epeidh eimai aristerh vazww pollh perissoterh dunamh st aristero xeri otn paizww m apotelesma merikes fores o hxos n einai kapws antiais8htikos dn 3erw omws an isxuei{#emotions_dlg.confused1}eseis t lete??


    Atsallica
    02.09.2009, 19:39

    Παιδια και εγω την εχω παθει οπως εσεις απο κιθαρα και πηγαινα στα δημοσια νοσοκομεια και μου συνιστουσαν ασπιρινες...Τελος παντων εκανα φυσικοθεραπειες οταν βρηκα εναν σοβαρο γιατρο και αποχη 3 μηνες απο το οργανο+γενικη ξεκουραση. Το χερι εγινε καλα αλλα με ξαναπιασε. Οποτε το θεμα ειναι να ξεκινας σιγα σιγα μετα απο την φυσικοθεραπεια και να μην προσπαθεις να αναπληρωσεις τον χαμενο χρονο,καθως το χερι ειναι αποδυναμωμενο.Επισης η φυσικοθεραπευτρια μου μου ειχε πει πως και λιγη γυμναστικη βοηθαει.Οχι τρομερα πραγματα,μερικες ασκησουλες καθως και υποχρεωτικο ζεσταμα πριν την μελετη+διαλειμματα.Τελος μου ειχε προτεινει να αγορασω εναν σαν επιδεσμο για να φοραω στον δεξι αγκωνα οπου και ειχα το προβλημα αλλα δεν με βολεψε προσωπικα,καθως και να βαζω παγο μετα απο την μελετη για κανα 20λεπτο.
    Παντως για να μας δωσω κουραγιο και οι δυο φυσικοθεραπευτριες που ειχα εως τωρα μου εχουν πει πως ειναι κατι το οποιο καταπολεμαται και καλο ειναι ακομα και στην περιπτωση που βλεπεις πως εισαι καλυτερα να κανεις μια-δυο φορες τον χρονο απο ενα σετ φυσικοθεραπειες.


    Περαστικα μας!!!{#emotions_dlg.yes}


    jimaraska
    29.11.2009, 01:03

    Παράθεση:

    Το μέλος PHILIPPOSSM στις 18-05-2008 στις 02:16 έγραψε...

    Εγω Δυστιχος πασχω απο Συνδρομο Καρπιαιου Σωληνα και θελει επεμβαση...{#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.crying}



     

    φιλε εγω εχω το εξης..λογω εντατικης δουλειας που επρεπε να ριξω για το πτυχιο καθως ηθελα να δωσω σε αυτο το εξαμηνο..ξεσκιστηκα μερικες μερες με αποτελεσμα να με ποναει ο πηχης..οχι ομως κατι αφοριτο..οποτε προσπαθησα να το μειωσω λιγο..ο πονος εφυγε αλλα βλεπω να ψιλομουδιαζουν τα τρια πρωτα δαχτυλα του αριστερου(ειμαι αμφιδεξιος αλλα αυτη τη περιοδο ειχα μαρανει το αριστερο στις ασκησεις να ειναι καλα ο Μπετοβεν) και φορεσα εναν επιδεσμος στον καρπο(μου το συστησε η γιατρος αδερφη μου)...ελπιζω να πιασει..

    εσυ philippossm  τι συμπτωματα εχεις ωστε να χρειαζεσαι επεμβαση??


    Vhen
    17.03.2012, 23:56
    • Βλέπω πολλούς να συνιστούν ζέσταμα με ειδικές ασκήσεις.
      Καταλαβαίνω ότι εφόσον γίνονται σωστά αυτές δεν επιβαρύνουν το χέρι, αλλά το  προετοιμάζουν. Σωστά;

    • Πώς ακριβώς εννοείται "σωστά" η ενδυνάμωση του χεριού ή των δακτύλων; Υπάρχουν π.χ. ασκήσεις (στο πιάνο ή γυμναστικές) που μπορούν να κάνουν το χέρι πιο ''ανθεκτικό'' εκτός από την σωστή τεχνική;
      Δηλαδή η μόνη διαφορά ανάμεσα σε αυτούς που παθαίνουν και σε αυτούς που δεν παθαίνουν τα προβλήματα που συζητήθηκαν, είναι διαφορά τεχνικής;

    Εγώ ευαισθητοποιήθηκα στο θέμα, γιατί έχω αρχίσει να νιώθω κουρασμένο (μόνο -χωρίς πόνο) το δεξί χέρι στο τέλος της μέρας ή/και κάθε φοράς που παίζω για 1.5 ώρα περίπου.
    Βασικά, παίζω από μόνος μου, χωρίς δάσκαλο, και υποψιάζομαι ότι το ζορίζω γιατί όλο αρέσκομαι να κάνω τρίλιες γρήγορες (βλ. Χατζιδάκις .. Νυχτερινός περίπατος.. ).

    Ψάχνομαι, λοιπόν, τώρα να προλάβω κάτι κακό..

     

    anisie Πολλά περαστικά και καλή έμπνευση!


    jimaraska
    18.03.2012, 02:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Vhen στις 17-03-2012 στις 23:56 έγραψε...

    • Βλέπω πολλούς να συνιστούν ζέσταμα με ειδικές ασκήσεις.
      Καταλαβαίνω ότι εφόσον γίνονται σωστά αυτές δεν επιβαρύνουν το χέρι, αλλά το  προετοιμάζουν. Σωστά;

    • Πώς ακριβώς εννοείται "σωστά" η ενδυνάμωση του χεριού ή των δακτύλων; Υπάρχουν π.χ. ασκήσεις (στο πιάνο ή γυμναστικές) που μπορούν να κάνουν το χέρι πιο ''ανθεκτικό'' εκτός από την σωστή τεχνική;
      Δηλαδή η μόνη διαφορά ανάμεσα σε αυτούς που παθαίνουν και σε αυτούς που δεν παθαίνουν τα προβλήματα που συζητήθηκαν, είναι διαφορά τεχνικής;

    Εγώ ευαισθητοποιήθηκα στο θέμα, γιατί έχω αρχίσει να νιώθω κουρασμένο (μόνο -χωρίς πόνο) το δεξί χέρι στο τέλος της μέρας ή/και κάθε φοράς που παίζω για 1.5 ώρα περίπου.
    Βασικά, παίζω από μόνος μου, χωρίς δάσκαλο, και υποψιάζομαι ότι το ζορίζω γιατί όλο αρέσκομαι να κάνω τρίλιες γρήγορες (βλ. Χατζιδάκις .. Νυχτερινός περίπατος.. ).

    Ψάχνομαι, λοιπόν, τώρα να προλάβω κάτι κακό..

     

    anisie Πολλά περαστικά και καλή έμπνευση!



     

     

    φίλε έχουν περάσει 3 χρόνια:P αλλά ποτέ δεν είναι αργά.....για μία τενοντίτιδα:P


    musicloverpiano123
    22.03.2012, 22:21
    εγω παντως που πηγα σε αλλον ορθοπεδικο εξετασε τα χερια μου και ειπε οτι δεν εχω τενοντιτιδα. εγω ομως συχνα αισθανομαι κουρασμενα τα χερια μου συνηθως το αριστερο τωρα τελευταια. ο γιατρος μου ειπε να ΜΗΝ βαζω παγο και εγω του ειπα οτι το ζεστο νερο ξεκουραζει τα χερια μου και ειπε οτι μπορω να τα βαζω σε ζεστο νερο.επισης φοραω τη νυχτα κατι ειδικα ναρθηκακια κ ο γιατρος μου ειπε να κανω ασκησεις στο πιανο για τα δαχτυλα για να δυναμωσουν. εγω προσωπικα κανω τις ασκησεις HANNON και ολες τις κλιμακες. καθε φορα πριν αρχισω να παιζω κανω ζεσταμα με τις συγκεκριμενες ασκ. ελπιζω να βοηθησει! περαστικα σε ολους!!!