ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.833 μέλη
    bluemoon
    12.11.2007, 10:35
    τελικά είμαστε πολλοί στο club της τενοντίτιδας...
    εγώ ακόμα υποφέρω απο δαύτη, για γιατρό ούτε λόγος με το σήμερα και το αύριο και το έχω δέσει προκειμένου να το κρατάω στην ευθεία μια και η κίνηση προς τα κατω ή πάνω, κάτι που καταπονεί τον τένοντα με πονά.
    Ξεκούραση θέλει αλλα και πάλι ανα πάσα στιγμή θα ξαναρθει, είναι να μην το πάθεις που λένε.
    deathminor88
    12.11.2007, 10:46
    Περαστικά σε όλους. Εύχομαι να μην βρεθώ σε αυτή τη θέση ποτέ αν και είναι λίγο πιο δύσκολο απ τον περισσότερο κόσμο καθώς είμαι αμφίχειρας και έχω μοιρασμένες τις δραστηριότητες που εκτελώ με τα χέρια μου...
    analystis
    12.11.2007, 12:22
    Όχι υπερβολές και πάρα πολλές ώρες εξάσκηση χωρίς διάλειμμα. Καλή ξεκούραση. Προσοχή, η τενοντίτιδα είναι ύπουλη αν εξελιχθεί.
    Μέτρον Άριστον για να μην σας απαγορευτεί τίποτα.
    Dhmhtrula
    14.11.2007, 00:45
    ase...mas exei apagoreutei hdh..
    paidia ontws einai na mhn to pa8eis auto to pragma.
    to 8ema einai ti kaneis an to pa8eis kai eisai kai mhxanikos upologistwn kai prepei na eisai sto pc olh mera...e?etoimazomai hdh na parw laptop gia na glutwsw to pontiki,den uparxei xeirotero pragma gia thn tenontitida apo to pontiki!!!xrhsimopoiei kaneis apo sas laptop na mas pei an einai pio ksekourasto sth xrhsh kai an eunoei thn kaluterh stash ston upologisth?
    gia piano,oute logos akoma..
    epishs anafer8hke kati prin gia velonismo.kserei kaneis kati parapanw na mas pei?



    demyyy

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dhmhtrula στις 14-11-2007 00:49 ]


    Ares
    15.11.2007, 20:44
    Δεν διάβασα όλες τις συμβουλές όπου σου εγραψαν οι προηγούμενοι και πάιζει να σου πω κάτι που ίσως το ακουσες ήδη, συγχώρα με :Ρ . Καταρχήν συμβουλές γενικές δεν υπάρχουν, το κάθε άτομο και η κάθε τενοντιτιδα ειναι διαφορετική. Κάποια όμως πραγματάκια που μπορείς να δοκιμασεις υπάρχουν. Το σήμείο του χεριού σου όπου νιωθεις τον πόνο δεν το ανέφερες, έτσι θα σου πω καποια πράγματα γενικά για τα πιο συνηθισμένα.
    Ξεκίνα με ενδυναμωση των δακτύλων χωρις όμως να τα κουνάς (ισομετρική συστολή), δηλαδή πάρε ένα ποτηρι και κράτα το οσο πιο γερα μπορέις στα όρια του πόνου. Οσο παει δηλαδή χώρις όμως να αισθάνεσαι έντονο πόνο παρα μονο μια μικρη ενοχληση. Το ίδιο κάνε για την αντίθετη κίνηση. Θα βάζεις δύναμη για 5 sec και μετα αλλα 5 sec ξεκουραση. Ολο αυτο καμία 15αρια φόρες για 3 set. (χρησιμοποίησε ένα λεπτο ποτύρι για αρχη και μέτα πάρε μεγαλύτερο)
    Συνέχισε με τον κάρπό σου και κάνε το ίδιο, δηλαδή, βάζεις το χέρι σου σε θεση όπου η παλάμη κοιτάζει προς τα κάτω και απο αυτη τη θέση κρατας ένα βαράκι εναντια στη βαρύτητα, 5 sec το κρατάς και αλλα 5 το υποστιριζεις με το άλλο ή το ακουμπας καπου. Το ίδιο με την παλάμη να κοιτάζει το νταβάνι.
    Κάνεις το ίδιο και στον αγκώνα με το χέρι να είναι μισοκλεισμένο όπως το έχεις όταν γράφεις στον υπολογιστη, μονο που τώρα δεν θα ακουμπάει πουθενα και θα κρατας πάλι βαράκι, μια η παλάμη προ τα πανω, μίαπρος τα κάτω και μία προς τα μέσα.
    Μέτα απο τις ασκήσεις πάντα θα βάζεις πάγο στο σημείο που πονάς για 15 λεπτά.
    Μόλις κάνεις αυτές τις ασκήσεις και δεν προκαλείτε πόνος συνεχίζεις αυξάνοντας βάρος και κάνοντας μικρή κίνηση μέχρι να φθάσεις να κάνεις ολόκληρη την κίνηση χώρις πόνο. Πάρε και ένα μπαλάκι antistress να πιέζεις όταν δεν έχεις τι να κάνεις.
    Κάλο έιναι να κάνεις ήπιες διατάσεις στα δάκτυλα, τον κάρπο και τον αγκώνα παράλληλα με τις ασκήσεις σου, πάντα σε σημείο όπου δεν έχεις πόνο πάρα μικρές ενοχλήσεις.
    Αύτές οι απλές ασκήσεις σε συνδιασμό με αποχή απο του παράγοντες πρόκλησης του κάκου (πιάνο, υπολογιστής), επίσης η αναδιοργάνωση του χώρου σου ώστε να κάνεις τις δουλείες σου χώρις όμως να επιβαρύνεις το χέρι σου, δηλάδη, σωστη θέση ποντικιού, πληκτρολογίου, πιάνου και οτιδήποτε άλλο καταλαβαίνεις οτι σε κουράζει όταν το κάνεις.
    Αύτα τα λίγα από εμένα, σου εύχομαι περαστίκα, να ξέρεις οτι μπόρεις να γίνεις όπως πρίν και να ξανα-οργώνεις το πιάνο σου έστω και μέτα απο μία χρόνια πάθηση όπως είναι η τενοντίτιδα, θέλει χρόνο και προσπάθεία. Υπάρχουν δεκάδες ασκήσεις που μπορούν να σε βοηθήσουν αρκεί να βρείς το κατάλληλο άτομο να στις δείξει. Μία ακόμη συμβούλη, last but not least, ίσα ίσα θα έλεγα οτι είναι η ιδανική για έσενα που αναμφίβολλα θα σε βοηθήσει... Πήγαινε σε έναν γιάτρο ορθοπεδικό ή αθλίατρο να σου δώσει τις κατάλληλες συμβουλες και να σε στείλει για φυσικοθεραπέιες.

    P.S. Δεν θα σου συνιστούσα αντιφλεγμονώδη /παυσίπονα γιατι η ανακούφηση είναι μόνο προσωρινή ένω η αιτία παραμένει... άλλα ας το αφήσουμε αυτο να το κρίνει ο θεράπων ιατρός σου.
    stella17
    15.11.2007, 23:43
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ
    ΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ, ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΑ ΣΑΚΑΛΑΚ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΑΚΑΣ. ΙΣΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ,
    ΚΥΡΙΩΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΣΠΑΝΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΑΛΩΒΗΤΟΣ ΑΠΟ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ...
    ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΑΠΟ ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΕ ΩΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΣΗ....
    ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ
    maloxa
    16.11.2007, 12:10
    Άσε φίλε/η μέγαλο πρόβλημα. Εμένα μου ξεκίνησε μια δήθεν τενοντίτιδα και στο τέλος ανακάλυψα, βασικα ο φυσιοθεραπευτής μου, πως είναι αυχενικό. Και θα το κουβαλάω για πάντα αν δεν χαλαρωσω!
    Με άλλα λόγια δεν θα μου περάσει ποτέ. Προσεχτικά διότι σε εμάνα έγινε αιτία να σταματήσω να παίζω πιανο για μεγάλο χρονικό διάστημα και μου στοίχισε πάρα πολύ!! Και ακόμα μου στοιχίζει!
    Dhmhtrula
    20.11.2007, 01:33
    Α βρε παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση,πραγματικά μου δίνετε κουραγιο!!
    Εύχομαι σε όσους έχουν αντίστοιχο πρόβλημα να το ξεπεράσετε γρήγορα!
    Ares: To πρόβλημα μου είναι στους αγκώνες και στα δύο χέρια αλλά καμιά φορά με πονάνε και οι καρποί (μετά απο πολύωρη χρήση ποντικιού,πληκτρολογίου κλπ..)Τώρα κάνω φυσικοθεραπείες για 2η χρονιά και ταυτόχρονα προσπαθώ να δουλεύω. Η όλη ιστορία ξεκίνησε απο την κακή στάση στον υπολογιστή και άργησα πολύ να το καταλάβω και να το διορθώσω..Γι αυτό η ενημέρωση είναι πολύ σημαντικη!
    Γι αυτό προσοχή:
    -Προσοχή στη στάση στον υπολογιστή(καρπός και αγκώνες να στηρίζονται,ίσια πλάτη και η οθόνη στο ίδιο ύψος με τα μάτια)
    -MHN παίρνετε εύκολα αντιφλεγμονώδη και μυοχαλαρωτικά φάρμακα παρά μόνο αν πονάτε όσο ποτέ!!(τις τελευτάιες εξεταστικές τις έβγαλα με depon)
    -Κοψτε οτιδήποτε προκαλεί πόνο τουλάχιστον για ένα μικρό διάστημα (πιστευα οτι δεν μπορώ να ζήσω αν δεν παίζω πιάνο αλλά τώρα το πήρα απόφαση μέχρι να γίνω καλα!)
    Ελπίζω πραγματικά αυτό που λές οτι δηλαδή μπορέι να γίνουν όλα όπως πρίν,να πραγματοποιηθεί,αν και το βλέπω πολύ δύσκολο..Μου αρκεί να ξέρω οτι υπάρχει πιθανότητα να γίνει


    maloxa
    22.11.2007, 00:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Dhmhtrula στις 20-11-2007 στις 01:33 έγραψε...

    Α βρε παιδιά ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση,πραγματικά μου δίνετε κουραγιο!!
    Εύχομαι σε όσους έχουν αντίστοιχο πρόβλημα να το ξεπεράσετε γρήγορα!
    Ares: To πρόβλημα μου είναι στους αγκώνες και στα δύο χέρια αλλά καμιά φορά με πονάνε και οι καρποί (μετά απο πολύωρη χρήση ποντικιού,πληκτρολογίου κλπ..)Τώρα κάνω φυσικοθεραπείες για 2η χρονιά και ταυτόχρονα προσπαθώ να δουλεύω. Η όλη ιστορία ξεκίνησε απο την κακή στάση στον υπολογιστή και άργησα πολύ να το καταλάβω και να το διορθώσω..Γι αυτό η ενημέρωση είναι πολύ σημαντικη!
    Γι αυτό προσοχή:
    -Προσοχή στη στάση στον υπολογιστή(καρπός και αγκώνες να στηρίζονται,ίσια πλάτη και η οθόνη στο ίδιο ύψος με τα μάτια)
    -MHN παίρνετε εύκολα αντιφλεγμονώδη και μυοχαλαρωτικά φάρμακα παρά μόνο αν πονάτε όσο ποτέ!!(τις τελευτάιες εξεταστικές τις έβγαλα με depon)
    -Κοψτε οτιδήποτε προκαλεί πόνο τουλάχιστον για ένα μικρό διάστημα (πιστευα οτι δεν μπορώ να ζήσω αν δεν παίζω πιάνο αλλά τώρα το πήρα απόφαση μέχρι να γίνω καλα!)
    Ελπίζω πραγματικά αυτό που λές οτι δηλαδή μπορέι να γίνουν όλα όπως πρίν,να πραγματοποιηθεί,αν και το βλέπω πολύ δύσκολο..Μου αρκεί να ξέρω οτι υπάρχει πιθανότητα να γίνει




    Demy αυτες οι συμβουλές είναι οι πιο σωστές κυρίως αυτή που αφορά τα χαπια. Και εμέναν αυτά μου πρότεινε ο φυσιοθεραπευτής μου. Χάπια ποτέ. Δεν θα προσφέρουν καμιά λύση. Χαλάρωση το πιο βασικό και προσπάθεια εξάλειψης του άγχους ,οσο γίνεται!!
    FORTE
    29.01.2008, 12:07
    Πραγματικα λυπαμαι ! Περαστικουλια.
    doltsonidis
    12.02.2008, 17:04
    ego ta teleytea 5 xronia eimai sinexos se pliktra i tou ipologisti i tou pianou..
    den eixa pathei pote tipota alla tora arxise na me enoxlei to xeri mou..vazo mioxalarotikes alifes..elpizo na min patho kati analogo me tous poio pano filous giati meta tha me diskolepsei stin douleia mou
    STR
    13.02.2008, 10:16
    Κοίτα, εξαρτάται από το πόσο άσχημη είναι!
    Μια γνωστή μου έχει εδώ και τέσσερα περίπου χρόνια βαρεία τενοντίτιδα και ο γοιατρόσ της είπε ότι μόνο με εγχείρηση θα γίνει καλά. Εγώ την πέρασα πιο ελαφριά και δεν μου έχει ξαναδημιουργηθεί πρόβλημα από τότε. Απλώς για 10 μέρες έβαζα πάγο, έπαιρνα χάπια και δυστυχώς δεν μπορούσα να παίξω πιάνο και βόλλευ..! Αν το προλάβεις νωρίς πάντως και ακολουθήσεις σωστή θεραπεία θα έχεισ πολύ θετικά αποτελέσματα!
    sotirisgate7s
    13.02.2008, 17:04
    ειχα το ιδιο προβλημα αλα στο ποδι μου με αναγκασε να παρατησω τη γυμνατικη για ενα χρονικο διαστημα πηγα σε φυσικοθεραπευτη και μου περασε διαπαντος
    πρεπει ομως να εχει συχρονα μηχανηματα γιατι πολλοι κανουν με τα χερια και χειρομαλαξεις μαλακιες αμα δεν εχει μηχανηματα δε κανεις τιποτα μου περασε απο τη πρωτη εβδομαδα
    verrakoussoulakou
    19.02.2008, 20:09
    Καλησπερα ειχα για σχεδον ενα χρονο τενοντιτιδα και πραγματικα ειναι βασανο.Υπομονη θελει συμβουλη απο γιατρο οπωσδηποτε!οτι θα ξανα παιξεις ειναι σιγουρο αλλα θελει πολυ χρονο..
    DRUMMER70s
    20.02.2008, 14:45
    Το χειρότερο παιδιά ειναι..να έχεις τενοντίτιδα στις περισσότερες αρθρώσεις του σώματος..ρωτήστε κι εμένα..αριστερός αστράγαλος,αριστερός καρπός και αγκώνας(ο συνδυασμός των 2 αυτών ΣΚΟΤΩΝΕΙ),δεξιός ώμος(ούτε ο ROBOCOP να ήμουν)..και όσο παίζεις,τόσο να φθείρεσαι..και το όνειρο σιγά σιγά σβήνει..η συμβουλή μου..γυμναστική για αντοχή στην κούραση,καλή διατροφή και αρκετός ύπνος για αποκατάσταση..ελπίζω αυτά που ανέφερα να τα λάβετε υπ'όψιν..keep on rockin!!!
    thalia24
    03.03.2008, 19:44
    dhmhtroula μετά από πολλά χρόνια πιάνου κάποια στιγμή ετοιαζόμουν να δώσω εξετάσεις για μια υποτροφία στο κολλέγιο του trinity.ο χρόνος που είχα μπροστά μου σε σχέση με τα κομμάτια που έπρεπε να βγάλω ήταν πολυ μικρός και το πολύ παίξιμο μου έκανε τενοντίτιδα στο δεξί μου χέρι.Επειδη λοιπόν απογοητεύτηκα επειδή όποως καταλαβένεις δεν μπορεσα τελικα να παίξω τα ψιλοπαράτησα.κάθε φορά που έπαιζα πονούσα πολυ.με βοήθησε όμως πολύ ένα πράγμα.το ζέσταμα και οπι ασκήσεις.πριν πιάσω να παίξω το οποιοδήποτε κομμάτι έπαιζα ασκήσεις για τα δάχτυλα και μετά συνέχιζα.όσο μεγαλύτερη εξάσκηση κάνεις τόσο καλύτερα είναι.ποτέ ομως δε πιεζεσαι αν νιώθεις οτι πονάς πολύ γιατιί μπορεί να χειροτερέψεις το πρόβλημα.

    Πολύ καλό ζέσταμα πάντα πριν παίξεις το οποιοδήποτε κομμάτι πιστεύω οτι θα δεις μεγάλη διαφορά
    Bosey
    04.03.2008, 01:47
    Παράθεση:

    Το μέλος thalia24 στις 03-03-2008 στις 19:44 έγραψε...

    Πολύ καλό ζέσταμα πάντα πριν παίξεις το οποιοδήποτε κομμάτι πιστεύω οτι θα δεις μεγάλη διαφορά



    Όταν λές "πολύ καλό ζέσταμα" τι εννοείς ακριβώς?

    Ποιές τεχνικές-ασκήσεις "ζεστάματος" θεωρούνται καλές και ασφαλείς για την αποφυγή παρόμοιων προβλημάτων?
    thalia24
    04.03.2008, 21:27
    Όταν ξεκινάς να μάθεις πιάνο όπως και οποιοδήποτε πιστεύω όργανο μαθαίνεις κάποιοες κλίμακες κάποια αρπισματα και κάνεις και ασκήσεις για τα δάχτυλα ένα από αυτά τα βιβλία ειναι και το βιβλίο HANON .Πέρα από το ότι εξασκείς τα δάχτυλα σου στη ταχύτητα εξασκείς και τα νεύρα και τους μυες σου.Αν πας να παίξεις απευθείας για παράδειγμα μια γρήγορη σονάτα θα δεις οτι μπορεί να νιώσεις πόνους στα δάχτυλα και στο βραχίονα.το μόνο που μπορώ να πω σαν τεχνική και αυτό γιατί μου το έχουν μάθει και το διαπίστωσα και εγώ είναι οτι τα χέρια στο πιάνο ποτέ δε πρέπει να είναι παράλληλα με το τα πλήκτρα ούτε κάτω από αυτά αλλά οι αγκώνες να είναι σηκωμένοι για να κυκλοφορεί σωστά το αίμα και για να μη κουράζεσαι.
    oulion
    05.03.2008, 00:24
    Ειναι το μονο πραγμα που φοβαμαι ως οργανοπαικτρια...Μην παθουν γενικως τιποτα τα χερια μου!Κι οταν ακουω καποιους που σταματουν το οργανο τους γι'αυτο το λογο, στεναχωριεμαι παρα πολυ!
    dirtylook
    26.04.2008, 07:48

    αγαπητη anisie

    Το γεγονος οτι παρ οτι σταματησες για 3 χρονια και το προβλημα επανηλθε,σημαινει οτι αυτο που πρεπει να προσεξεις(το Α και το Ω για εναν καλο δεξιοτεχνη) ειναι να εισαι χαλαρη οταν παιζεις. Αν χρειαστει κανε συχνα διαλημματα στη μελετη σου(καθε 15 λεπτα) και να δωσεις ιδιαιτερη προσοχη και στη σταση του σωματος σου. Πολλα  προβληματα ξεκινουν  απο την πλατη και τον αυχενα. Δυστηχως περα απο την φαρμακευτικη θεραπεια που σου μπορει να σου προτεινει καποιος γιατρος(αντιφλεγμονωδη συνηθως) δυστηχως δεν μπορει να σε βοηθησει να ξεπερασεις το προβλημα.(στην ελλαδα δεν υπαρχει γιατρος που να εξιδεικευεται στους μουσικους εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις).Πρεπει λοιπον να δουλεψεις πολυ μονη σου για να το ξεπερασεις καθως οι λογοι μπορει να ειναι ακομα και καθαρα ψυχολογικοι.

    μιλαω ως ομοιοπαθουσα,ελπιζω να σε βοηθησα......