ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη

    Για ποιο ψωμί; Ποια παιδεία και ποια ελευθερία;

    AlienP
    16.11.2005, 19:28
    τόσο άγουρο αίμα τότε;

    Στα μάτια μου δεν έχω εκείνους τους ήρωες... δεν ήμουν παρών...
    Στα μάτια μου έχω ορφανά στο Μητερα, στο Πικπα και αλλού σε χειρότερη μοίρα...
    Παρατημένα παιδάκια...

    Κάποτε θα έπρεπε στη μνήμη των ηρώων, να κοιτάξουμε μπροστά! Να βοηθήσουμε τα παιδιά που είναι το μέλλον... Ή κάνω λάθος;
    semplice
    16.11.2005, 20:54
    Δεν πιστεύω πως κάνεις λάθος Alien_P (στο ότι πρέπει και άμεσα μάλιστα να
    ενεργοποιηθούμε (εμπρακτα) ως κοινότητα για τα παιδάκια που υποφέρουν)
    ΟΜΩΣ θα ήταν λάθος αυτές τις μέρες ,πάντα κατά την άποψη μου να μπερδέψουμε ΑΝΟΜΟΙΑ πράγματα.
    Αντίθετα θα ήταν πολύ χρήσιμο και όμορφο να γράψουμε όποιος και όσο μπορεί περισσότερο για αυτά τα παιδιά που χάθηκαν τόσο άδικα.
    Και να τα τιμήσουμε και να μην ασχοληθούμε καθόλου με την "φτηνή" πάντα κατ'εμέ, πολιτική χροιά των γεγονότων.
    Ειναι η ζωντανή ιστορία μας το Πολυτεχνείο,είναι ένας φάρος που πρέπει να
    τον βλέπουμε ,να παίρνουμε τα μυνήματα του, γιατί είναι ΤΩΡΑ ,όσο ποτέ
    άλλοτε ΕΠΙΚΑΙΡΑ!
    Και εγώ δεν είμουν παρών στα γεγονότα Alien_P όμως από τόσες
    αναφορές από τους γονείς μου τα "'εχω βάλει πολύ μέσα μου"
    Δεν είναι κάτι θεωρητικό ,κάθε φορά που ερχεται αυτή η μέρα συγκινούμαι
    και πιο μικρός ....τα βράδυα προσπαθούσα να ζωγραφίσω με το μυαλό μου
    όλη την εικόνα στην Πατησίων εκείνες τις μέρες.Η πασίγνωστη φωτογραφία με το
    τεθωρακισμένο να ρίχνει την κεντρική πύλη του πολυτεχνείου και να καταπλάκώνει
    ανθρώπινα κορμιά δεν σβήνει ούτε θέλω να σβήσει.

    Alien_P Σε παρακαλώ να με καταλάβεις και να μη νομίσεις ότι έχω κάτι μαζί σου.



    Υ.Γ 1.Δεν κοιτάμε πίσω συζητώντας για το μύνημα του Πολυτεχνείου -μπροστά κοιτάμε


    istoxastis
    16.11.2005, 22:40
    Ας μη γελιώμαστε, Πηγούλα, οι ίδιοι, ή της ίδιας πάστας , είναι οι άνθρωποι που θα ευαισθητοποιηθούν και θα σκύψουν πάνω απ' το πρόβλημα αυτών των παιδιών αλλά και πάνω απ' τα προβλήματα άλλων παιδιών -που ξέρεις κι αναλίσκεσαι- οι άλλοι και τότε και τώρα και πάντα , βολεμένοι στη μακαριότητα του δερμάτινο καναπέ του καλοψημένου μπιφτεκιού και της τηλεκανιβαλικής αιθαλομίχλης...
    AlienP
    17.11.2005, 09:12
    Quote:

    Το μέλος semplice στις 16-11-2005 στις 20:54 έγραψε:

    Δεν πιστεύω πως κάνεις λάθος Alien_P (στο ότι πρέπει και άμεσα μάλιστα να
    ενεργοποιηθούμε (εμπρακτα) ως κοινότητα για τα παιδάκια που υποφέρουν)
    ΟΜΩΣ θα ήταν λάθος αυτές τις μέρες ,πάντα κατά την άποψη μου να μπερδέψουμε ΑΝΟΜΟΙΑ πράγματα.
    Αντίθετα θα ήταν πολύ χρήσιμο και όμορφο να γράψουμε όποιος και όσο μπορεί περισσότερο για αυτά τα παιδιά που χάθηκαν τόσο άδικα.
    Και να τα τιμήσουμε και να μην ασχοληθούμε καθόλου με την "φτηνή" πάντα κατ'εμέ, πολιτική χροιά των γεγονότων.
    Ειναι η ζωντανή ιστορία μας το Πολυτεχνείο,είναι ένας φάρος που πρέπει να
    τον βλέπουμε ,να παίρνουμε τα μυνήματα του, γιατί είναι ΤΩΡΑ ,όσο ποτέ
    άλλοτε ΕΠΙΚΑΙΡΑ!
    Και εγώ δεν είμουν παρών στα γεγονότα Alien_P όμως από τόσες
    αναφορές από τους γονείς μου τα "'εχω βάλει πολύ μέσα μου"
    Δεν είναι κάτι θεωρητικό ,κάθε φορά που ερχεται αυτή η μέρα συγκινούμαι
    και πιο μικρός ....τα βράδυα προσπαθούσα να ζωγραφίσω με το μυαλό μου
    όλη την εικόνα στην Πατησίων εκείνες τις μέρες.Η πασίγνωστη φωτογραφία με το
    τεθωρακισμένο να ρίχνει την κεντρική πύλη του πολυτεχνείου και να καταπλάκώνει
    ανθρώπινα κορμιά δεν σβήνει ούτε θέλω να σβήσει.

    Alien_P Σε παρακαλώ να με καταλάβεις και να μη νομίσεις ότι έχω κάτι μαζί σου.



    Υ.Γ 1.Δεν κοιτάμε πίσω συζητώντας για το μύνημα του Πολυτεχνείου -μπροστά κοιτάμε







    Σε κατάλαβα μα και να μην μπορούσα να σε καταλάβω δεν θα νόμιζα πως έχεις κάτι μαζί μου... Σέβομαι τον διάλογο για αυτό και γράφω...

    Δεν είπα να μην τιμήσουμε τα παιδιά απλά πρότεινα τρόπο να τα τιμήσουμε έμπρακτα. Όλοι λίγο πολύ τα έχουμε στην καρδιά μας, δεν φτάνει μόνο αυτό όμως...
    Δεν διαφωνώ μαζί σου σε τίποτα.