ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    Πως να τραγουδησω καλα αυριο?Λιγη βοηθεια παρακαλώ...?

    Giorgos_arazei
    17.11.2005, 21:47
    Αυριο πιανω δουλεια ως κιθαροπαιχτης και τραγουδιστης σε ενα μαγαζακι...τι μου προτεινετε να πιω πριν αλλα και κατα τη διαρκεια του τραγουδιου για να μην κλεισει η φωνή μου?Βοηθηστε ρε παιδια....Να στε ολοι καλα!!
    vouliakis
    17.11.2005, 21:50
    Νερό... (Το λιγότερο 8 ποτήρια κάθε μέρα.)
    Giorgos_arazei
    17.11.2005, 21:53
    σ'ευχαριστώ...αλλα το νερο το χα ετσι κ αλλιως υπ'οψιν μου....κατι αλλο?
    houlina
    17.11.2005, 21:53
    ...kai oxi poli tsigaro (an kapnizeis)
    gate
    17.11.2005, 22:29
    Άμα είναι να κλείσει η φωνή σου Γιώργο, θα κλείσει, ό,τι κι αν κάνεις...., δυστυχώς...

    Αν πάντως θες να νιώθεις όσο το δυνατόν καλύτερα φωνητικά σου προτείνω τα εξής:

    - αν δεν είσαι κρυωμένος ή μπουκωμένος ή οτιδήποτε άλλο, αλλά απλά θες κάτι που θα σε κάνει ψυχολογικά να νιώσεις καλύτερα, πιες ένα calcevita (είναι οι αναβράζουσες βιταμίνες C) μισή ώρα πριν ξεκινήσεις να τραγουδάς

    - επίσης κανόνισε το μεσημεριανό σου φαγητό να είναι ελαφρύ και μέχρι να τραγουδήσεις να μη φας, εκτός κι αν πεινάς πολύ...(αλλά κι αυτό να είναι λίγο). Με βαρύ στομάχι δεν μπορείς να τραγουδήσεις. Η παροιμία, μην ξεχνάς, αναφέρεται μόνο σε "αρκούδες" και μόνο για "χορό".... ("νηστικό αρκούδι δεν χορεύει"), αλλά εσύ δεν πας για να χορέψεις, σωστά ;

    - λίγο πριν βγεις στη σκηνή, λίγη ψύχα ψωμιού είναι καλή γιατί μαζεύει τα υγρά απ' το λαιμό (Έχω μάθει ότι το κάνει ο Νταλάρας, αν σου λεει κάτι..)

    - ΟΧΙ ΚΡΑΣΙ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΟ..!!!! ΟΥΤΕ ΓΟΥΛΙΑ, κυρίως αν είναι ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ. Άσε να λένε περί του ουίσκι ότι κάνει καλό. Μπορεί να σου αιματώνει λίγο την περιοχή και να χαλαρώνουν οι χορδές, αλλά αυτό είναι προσωρινό και μόνο, ενώ μακροπρόθεσμα σε καταστρέφει

    - ΟΧΙ ΞΗΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ. Μ Ε Τ Ι Π Ο Τ Α!!!

    - Αν είσαι κρυωμένος, μπουκωμένος ή ό,τι άλλο παρόμοιο, κάποιες μερες πριν κάνε γαργάρες με χαμομήλι και σόδα! Θαυματουργές.

    - Τέλος καλό είναι να παίρνεις βιταμίνη B (στα φαρμακεία τη δίνουν από τη LANES, ως "B COMPLEX". Κάνει καλό γενικότερα σε όλη την περιοχή των φωνητικών χορδών.

    gate
    17.11.2005, 22:32
    α...και...Καλή επιτυχία!!
    Οι ευχές πάντα είναι το καλύτερο γιατροσόφι.... Οι ευχές και η καλή διάθεση των ανθρώπων γύρω σου, που θα σε ακούσουν...!
    vouliakis
    17.11.2005, 22:53
    Η σωστή διατροφή είναι σημαντική για κάποιον που τραγουδάει. Προσοχή, όμως στις βιταμίνες. Δεν είναι και τόσο ...αθώες. Η υπερβιταμίνωση μπορεί να προκαλέσει αρκετές ανεπιθύμητες "καταστάσεις": από ναυτία και εμετό, μέχρι προδιάθεση για καρκίνο ή νεφρική ανεπάρκεια.

    (Εδώ μπορείτε να διαβάσετε για τις βιταμίνες: www.eof.gr)


    nikos_music
    18.11.2005, 00:27
    Συμφωνω με τα παιδιά
    Επίσης μην φας γλυκό παρά μόνο αν τρως τις κλασσικές κρέμες που τρωγαμε μικροί οι οποίες δεν κάνουν κακό αλλά ίσως βοηθήσουν κιολας
    Πολύ κακό κάνουν τα αναψυκτικά και γενικά ότι πίνεις(νερό βασικά) να είναι χλιαρό.
    Αν είσαι κουρασμένος φωνητικά μην μιλάς πολύ και όταν μιλάς να μιλάς σαν να ψιθυρίζεις.
    Αυτό περί μέθοδου Νταλάρα με την ψύχα δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχει εκτός του Νταλάρα. Άλλωστε ο καθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό διότι ναι μεν μπορεί να μαζεύει τα υγρα αλλά από την άλλη οι χορδές πρέπει να μην ξεραίνονται...
    Το βασικό πάντως φάρμακο είναι να κάνεις μαθήματα φωνητικής αν σε ενδιαφέρει επαγγελματικά και θα δεις πως ούτε θα κλείνεις ούτε τίποτε. Μονο τα κρυολογήματα θα σε προβληματίζουν κάποιες φορές.Αν προσέχεις την φωνή σου γενικότερα θα έχεις ωραία αποτελέσματα
    Και όχι άγχος! Το χειρότερο πράγμα! Για όλα!
    Καλή επιτυχία
    elissavet
    18.11.2005, 01:13
    συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά αλλα το χαμομήλι προσπάθησε να μην το πολυχρησιμοποιείς πριν τραγουδίσεις γιατί απο δική μου εμπειρία, χαλαρώνει γενικά και χαλαρώνουν και οι χορδές.Δεν τις θες χαλαρές πολύ οταν ειναι να τραγουδήσεις!
    Εγω οταν είναι να κοιμηθώ και έχω βραχνάδα, βράζω νερακι και αφού το βγάλω απο τη φωτιά, ριχνω μια κουταλιά της σούπας ματζουράνα(βότανο απο το super market) , το αφήνω σκεπασμένο 10 λεπτάκια, το σουρώνω, προσθέτω μια κουταλιά μέλι και το πίνω χλιαρό.
    ΟΧΙ πριν τραγουδήσω, το βραδυ πριν το κάνω αυτό.
    το πίνανε οι αρχαίοι ραψωδοί αυτό και ειναι πολύ καλό.
    τελος, όχι ξηρούς καρπούς όταν είναι να τραγουδήσεις και καλό θα ήταν να πάρεις απο ενα φαρμακείο που έχει και ομοιοπαθητικά προιόντα, μια calendula tictura, βαμμα καλεντουλας(βότανο) .
    Με αυτό θα κανεις κανα 3ώρο με 2ωρο πριν τραγοουδήσεις βαθειές γαργάρες.Μην κανεις ακριβώς πριν τραγουδήσεις γιατί μπορεί να σου ξεράνει το στόμα, οποως και η ματζουράνα.
    το βαμμα βαζεις ενα μικρό καπακι σε λιγο νερο, καπου αναλογία 1 καλέντουλα και 7 νερό.Καλό θα ήταν επίσης να μήν καπνίσεις μετά τις γαργάρες για λιγη ωρα, να αφήσεισ να δράσει το βάμμα.
    καλή επιτυχία

    αα, το αυγο εχει τη βιταμίνη που χρειαζεται ο λαιμος και η ασπιρίνη(με μέτρο) παντα ανοιγει το λαιμό.μασα την και φαγωμένος.

    joepass
    18.11.2005, 03:17
    Να μην τραγουδας δυνατα,να μην τα δωσεις ολα με την μια να εχεις Θρασος...να σκεφτεσε εκει που τραγουδας οτι εισε ο καλυτερος..
    Το ποτο για εμενα δεν ειναι λυση αλλα ,ενα ουισκακι στην αρχη μπορεις να πιεις βοηθαει ,αλλα μονο ενα...

    joe..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : joepass στις 18-11-2005 03:23 ]
    EffieKakaflika
    18.11.2005, 10:06
    Καλή επιτυχία και ηρεμία! Όλα θα γίνουν πολύ γρήγορα. Αν σε αγχώνει η κριτική του κόσμου, σκέψου ότι ό,τι κι αν γίνει, αυτοί φεύγοντας θα πληρώσουν, ενώ εσύ φεύγοντας θα πληρωθείς!
    Δοκίμασε να διαβασεις και το topic "Tips για τη φωνή"



    giorgostm
    18.11.2005, 12:10
    που τραγουδάς;

    EffieKakaflika
    18.11.2005, 12:46
    Στη Μποέμισσα στα Εξάρχεια. Εσύ;
    Vasx
    26.11.2005, 08:24

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 01-04-2012 08:24 ]


    XeniaRodo
    26.11.2005, 10:11
    Προσωπικά οι lysopaine δε με βοηθούν καθόλου....
    sakisarabatzis
    17.08.2007, 18:35
    Mε καλυψαν στα περισσοτερα τα παραπάνω μελη με τις απαντήσεις τους.Εγω θα προτεινα και το φαγητο να ειναι αρκετες ωρες πρίν αλλα και να εχεις ξεκουρασθεί γιατι η νυχτα ειναι δυσκολη και ειδικα για τους επαγγελματιες μουσικους και τραγουδιστες.
    iwanna-sing
    23.02.2014, 17:06
    μην ψυθηριζεις..!Γενικα δεν πρεπει γιατι πιεζονται οι φωνητικες χορδες!
    takissimoudis
    23.02.2014, 17:28
    Η καλη φωνη προερχεται επισης απο ενα δυνατο εγκεφαλο ,μια δυνατη πρωσοπικοτητα εχει πιο δυνατη πιο καθαρη φωνη. Προτυνο διαβασμα μελετη αξιολογων βιβλιων(βιβλος π,χ)με σκυμενο κεφαλι 2 ωρες την ημερα, καντο για λιγο διαστημα και θα δεις!
    iwanna-sing
    25.02.2014, 15:14
    takissimoudis σωστο κι αυτο αλλα καποιοι μπορει να μην εχουν την οικονομικη δυνατοτητα