ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.844 μέλη
    vilma
    24.06.2003, 22:36
    Παρακολουθώντας ταινίες (ειδικά του hollywood) μαθαίνουμε πάρα πολλά για τους υπολογιστές. Για λόγους όμως οικονομίας και προχειρότητας τα μαθαίνουμε λάθος. Ας δούμε κάποια απο τα στάνταρντ, τώρα πια, "λάθη"...

    Όσο μεγάλη κι αν είναι η πρόταση που θέλετε να γράψετε, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε το spacebar.

    Όλες οι οθόνες δείχνουν τα γράμματα από 18άρια και πάνω.

    Μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση σε οποιαδήποτε πληροφορία θέλετε πληκτρολογώντας την εντολή «Access All of the Secret Files" .

    Όλοι οι υπολογιστές συνδέονται μεταξύ τους. Ο 'καλός' μπορεί να έχει πρόσβαση στον υπολογιστή του 'κακού' ακόμη κι αν αυτός είναι κλειστός.

    Δεν χρειάζεται ποτέ να σώσεις αυτό που έχεις γράψει.

    Μπορείς να μαντέψεις σωστά κάθε password στην τρίτη το πολύ προσπάθεια.

    Πολύπλοκοι υπολογισμοί και μεταφορά τεραστίων όγκων δεδομένων επιτυγχάνονται σε λιγότερο από τρία δευτερόλεπτα. Η ταχύτητα είναι γύρω στα δύο giga το δευτερόλεπτο.

    Όποτε κάποιος ηθοποιός κοιτάζει την οθόνη του υπολογιστή, η εικόνα είναι τόσο φωτεινή που προβάλλεται στο πρόσωπό του.

    Οι υπολογιστές ποτέ δεν κρασάρουν κατά τη διάρκεια σημαντικών διαδικασιών.

    Οι άνθρωποι που χειρίζονται τους υπολογιστές δεν κάνουν ποτέ λάθη, ακόμη κι όταν βρίσκονται υπό πίεση.

    Όλες οι εφαρμογές τρέχουν πάντα άψογα και σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.

    Αν μια δισκέτα περιέχει κωδικοποιημένα αρχεία, αυτόματα σου ζητείται το password.

    Η μοναδική εταιρία που κατασκευάζει υπολογιστές σ'αυτόν τον κόσμο είναι η Apple. Όλοι ανεξαιρέτως οι ήρωες χρησιμοποιούν macintosh

    vilma
    24.06.2003, 22:42
    και ένα άλλο σχετικό.Πράγματα που δεν θα ξέραμε, εάν δεν υπήρχε ο κινηματογράφος... Όχι ακριβώς ανέκδοτο αλλά νομίζω ότι αξίζει.

    1. Πάντα ένας από δύο πανομοιότυπους δίδυμους είναι σατανικός.

    2. Εάν πρόκειται να απασφαλίσεις μια βόμβα, όποιο καλώδιο και να κόψεις είναι το σωστό.

    3. Σε σκηνή καράτε, εάν οι αντίπαλοι είναι πολλοί μη νοιάζεσαι γιατί θα περιμένουν καρτερικά να σου επιτεθούν ένας-ένας.

    4. Όταν σβήσεις το φως της κρεβατοκάμαρας, τα πάντα θα είναι ακόμη ορατά και λίγο μπλε.

    5. Οι ξανθές και όμορφες μπορεί να είναι και διάσημες νευροχειρούργοι σε ηλικία 22 ετών.

    6. Αντί για σφαίρες, οι μεγαλομανείς κακοί προτιμούν πολύπλοκους μηχανισμούς για να σκοτώνουν (π.χ λέιζερ που λιώνει πάγους που μετακινούν βράχους που πιέζουν λεβιέδες προς απελευθέρωση καρχαριών).

    7. Όλες οι σακούλες από ψώνια έχουν ένα γαλλικό ψωμί και μια ντουζίνα καρότα με πράσινα φουντωτά κοτσάνια.

    8. Είναι εύκολο να προσγειώσεις ένα αεροπλάνο αν σου δίνουν οδηγίες από τον πύργο ελέγχου.

    9. Το σύστημα εξαερισμού ενός κτηρίου είναι το τέλειο μέσο διαφυγής. Ποτέ δεν σε ψάχνουν εκεί, και μπορείς πάντα να χωράς και να μετακινείσαι με ευκολία.. ακόμη και σε απέναντι κτήριο.

    10. Είναι πολύ πιο πιθανό να σωθείς σε μια μάχη αν δεν κάνεις το λάθος να δείξεις φωτογραφία της αναπημένης σου που σε περιμένει.

    11. Αν πρέπει να υποδυθείς γερμανό αξιωματικό, δεν χρειάζεται να μιλάς καμιά γλώσσα. Οτιδήποτε με γερμανική προφορά είναι αρκετό.

    12. Ο ήρωας δεν δείχνει μεγάλο πόνο όταν τρωει το ξύλο της αρκούδας, αλλά στραβομουτσουνιάζει όταν η γυναίκα του καθαρίζει τις πληγές.

    13. Όλες οι βόμβες έχουν χρονοδιακόπτες με μεγάλα κόκκινα ψηφία.

    14. Ένας αστυνομικός μπορεί να λύσει ένα μυστήριο φόνο, μόνο μετά από την αποπομπή του από το αστυνομικό σώμα
    KIT_KAT
    25.06.2003, 00:03
    Ωχ εμένα τώρα αυτά μου φαίνονται τελείως ξένα!
    Μήπως δε βλέπω αρκετές ταινίες? Τις σωστές ταινίες? Μήπως έχω απροσδιόριστα γούστα? Για πες Giorgo
    Mariagoros
    25.06.2003, 11:39
    Vilma, όπως τα λες και άλλα πολλά...

    Για να καταλάβουν κάποιοι ότι το Hollywood δεν είναι πλέον τόσο φοβερό όσο υπήρξε κάποτε αλλά πουλάει αναμασημένες συνταγές ξανά και ξανά και ξανά!!! Βέβαια, χωρίς να τα ισοπεδώνω όλα, ακόμα και πρόσφατα έχουν βγ3ει πολύ καλές ταινίες και υπάρχουν αξιόλογοι σκηνοθέτες, σεναριογράφοι, ηθοποιοί κ. α. των οποίων η δουλειά αναγνωρίστηκε μέσα από το Hollywood. Αλλά ας το παραδεχτούμε παιδιά! Το Hollywood έχει χάσει κάτι από την παλιά του λάμψη...
    Γενικά δηλαδή η ζωή έχει χάσει κάτι απ'την παλιά της λάμψη!
    ZOI
    25.06.2003, 12:02
    vilma πολυ πετυχημενο!οντως ετσι παρουσιαζονται τα πραγματα
    hollywood ειναι αυτο!
    παντως εμενα μ'αρεσουν οι ταινιες....
    ουαι αυτοις που τους καηκε το dvd-player!!!!!!!! εγω!
    κλαψ,σνιφ ποτε θα ξαναδω access all secret files!!!

    δεν εχω δει και το heat και θα με παρεξηγησουν καποιοι.......
    Giorgos
    25.06.2003, 14:48
    Διπλή πρόσκληση βλέπω, οπότε δεν μπορώ να μην απαντήσω...

    Κατερίνα, απλά το σινεμά δεν σε πάει και δεν το πας -μέχρι στιγμής. So simple. Τα ανωτέρω είναι must και έχουν εφαρμογή από τα χειρότερα σκουπίδια μέχρι και τις καλύτερες ταινίες του Hollywood και λίγο-πολύ όλοι μπορουν να βρουν από μια (τουλάχιστον) αντιπροσωπευτική ταινία που κάθε ένα από τα παραπάνω λαμβάνει χώρα. Επειδή το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο να μην σου αρέσει το σινεμά, όταν σε ψυχολογήσω καλύτερα, θα σου προτείνω μερικές ταινίες για να μυηθείς στον μαγικό κόσμο του κινηματογράφου

    Τώρα για μερικούς (μερικές) που -ισχυρίζονται ότι- θαυμάζουν τον Al και δεν έχουν δει το Heat (ταινία-σταθμός, καθώς πέραν από τη μοναδική σκηνοθεσία του Mann που ακριβώς επειδή είναι σκοτεινή και ηθογραφική με έντονα στοιχεία θεατρικότητας διαχωρίζεται από τις Χολλυγουντιανές ταινίες, συναντώνται για πρώτη φορα ταυτόχρονα* δύο ιερά τέρατα της 7ης τέχνης), να επιδιορθώσουν το DVD τους και να την δουν το συντομότερο δυνατό

    *Θυμίζω ότι στον Νονό ΙΙ, ο De Niro είχε υποδηθεί τον πατέρα Νονό (Marlon Brando) στα νιάτα του, κι ως εκ τούτου δεν ήταν δυνατόν να βρίσκεται στην ίδια σκηνή με τον -σύμφωνα με το σενάριο- γιο του, Al Pacino, για καθαρά πρακτικούς λόγους.
    vilma
    25.06.2003, 15:37
    Αυτά τα είχα βρει πριν καιρό καπου στο internet -δεν θυμαμαι ακριβώς που... . Βλέποντας ομως μία ταινία πριν μία εβδομάδα περίπου, μαζί με μία φίλη μου πρόσεξε κάτι που όντως ισχύει σε πολλές ταινίες του hollywood. Όσο μακριά και να πηγαίνουν ταξίδι, οι πρωταγωνιστές δεν παίρνουν ποτέ βαλίτσες μαζί τους.
    Και κάτι άλλο... το οποίο δεν θυμάμαι τώρα...
    Elen
    25.06.2003, 15:44
    Giorgo, όσο κι αν προσπαθήσεις να μας πείσεις εμάς τους αντιρρησίες απέναντι στις υπερπαραγωγές του Hollywood, σ'αυτήν τη περίπτωση, νομίζω ότι δε θα τα καταφέρεις!

    vilma, κι εγώ μαζί σου! Διότι, πώς νομίζεις ότι μαγεύτηκα εγώ από τους υπολογιστές και αποφάσισα να ασχοληθώ με την Πληροφορική; Στη χολυγουντιανή βιομηχανία παραγωγής ταινιών το χρωστάω, βέβαια!!
    Κι αυτές τις πολύτιμες συμβουλές για την καθημερινή μου ζωή: π.χ., πώς να απασφαλίζω μια βόμβα(λέω τώρα) από πού αλλού θα τα μάθαινα; Διότι στις εποχές τις δύσκολες που ζούμε, που η τρομοκρατία οργιάζει, το να ξέρεις να απασφαλίζεις μια βόμβα είναι γνώση βασική!!!

    Αλλά, για να μη γενικεύω κιόλας, πέρα απο τις ταινίες εντυπωσιασμού, η βιομηχανία του Χόλυγουντ παράγει και πραγματικά αξιόλογες ταινίες(σοβαρά το λέω)!Καμία αντίρρηση επ'αυτού!
    Αλλά τελικά κάθε ταινία έχει τη χρησιμότητά της! Αλλιώς τί, θα μένανε άδειοι οι σκουπιδοτενεκέδες; Χρειάζεται κι αυτοί να γεμίζουν κάποια στιγμή!!
    Όλα χρειάζονται, τελικά!

    ZOI
    25.06.2003, 16:58
    δε νομιζω οτι ο γιωργος υπερασπιζεται το hollywood αλλα τον καλο κινηματογραφο.αλλα θα τα πει και μονος του,δε θελει δικηγορο.καλα που εχω video.........το συντομοτερο θα δω την ταινια γιατι οντως δε γινεται να μου αρεσει ο αλ κ να μην εχω δει την ταινια!ντροπη!

    αν εχετε προσεξει επισης οι ηρωες στις ταινιες δεν πανε ποτε στην...τουαλετα!περιεργα πραγματα.....
    Elen
    25.06.2003, 17:32
    ΖΟΙ, ξεκαθάρισα ότι το Χόλυγουντ έχει παράγει και πολύ καλές ταινίες, ταινίες αριστουργήματα, όπως και σκουπίδια, μα πάρα πολλά σκουπίδια!
    Ευτυχώς, που αυτά τα must στοιχεία ,που όπως λεει κι ο Γιώργος, υπάρχουν μέχρι και στην καλύτερη ταινία, δεν είναι υπερβολικά και δεν επηρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα στις αξιόλογες ταινίες. Εντάξει, μερικά απ'αυτά είναι αμελητέας σημασίας,για να λέμε την αλήθεια! Τόσο πια, που τα θεωρούμε πλέον δεδομένα και δε μας παραξενεύουν καθόλου!
    Αλλά αυτή η συζήτηση για τη βιομηχανία του Χόλυγουντ, είναι μεγάλη. Και εμένα προσωπικά, αν με έβαζε κανείς να επιλέξω ανάμεσα σε Χόλυγουντ ή παγκόσμιο κινηματογράφο(όλες τις άλλες κινηματογραφικές παραγωγές παγκοσμίως), θα διάλεγα το δεύτερο τώρα πλέον. Το Χολυγουντ(εννοώ όλο αυτό το σύστημα παραγωγής ταινιών) έχει πλέον αποκτήσει τόσο πλούτο και ισχύ που δεν μπορεί να προβάλλει την ποιότητα και την τέχνη του κινηματογράφου! Εστιάζει στο εμπορικό κομμάτι της ιστορίας, τις περισσότερες φορές!! Η συσσώρευση πλούτου, σχεδόν πάντα δημιουργεί απληστεία και αλαζονία!!



    Giorgos
    25.06.2003, 21:55
    Quote:

    25-06-2003 στις 16:58, ZOI wrote:
    δε νομιζω οτι ο γιωργος υπερασπιζεται το hollywood αλλα τον καλο κινηματογραφο.




    Η Ζωή με κάλυψε πλήρως (πώς με καταλαβαίνει αυτό το κορίτσι ). Είμαι 100% ενάντια στις χολλυγουντιανές παραγωγές -κι όταν λέω χολλυγουντιανές, δεν εννοώ αυτές που κατ' ανάγκη έχουν γυριστεί στο Ηοllywood, αλλά αυτές που προορίζονται για τους μέσους Αμερικανούς, με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό- ακριβώς επειδή εμπεριέχουν το στοιχείο της ηλίθιας υπερβολής, του άσκοπου εντυπωσιασμού αλλά και της τυποποίησης. Ένας λόγος για τον οποίο π.χ. θεωρώ εξαιρετική ταινία την Ένταση είναι το ότι δεν θυμίζει σε τίποτα Hollywood, παρόλο που είναι γεμάτη με αστυνομικές σκηνές και πυροβολισμούς (όσοι την έχουν δει, καταλαβαίνουν ακριβώς τι εννοώ). Ο χειρισμός του σκηνοθέτη είναι αυτός που καθορίζει το ύφος της ταινίας, γι' αυτό και είναι μαγκιά (sic) του Michael Mann, που συν τοις άλλοις έχει γράψει και το σενάριο. Έχουμε συνηθίσει να πιστεύουμε ότι η βία, η ανταλλαγή πυροβολισμών, το αίμα, οι ληστείες, οι υπερπαραγωγές και τα ακριβά σκηνικά είναι στοιχεία που μετατρέπουν μια ταινία σε σκουπίδι. Μέγα σφάλμα. Ο χειρισμός και η παρουσίαση των ανωτέρω στοιχείων έχει σημασία. Μπορώ να παραθέσω άπειρες ταινίες που έχουν ένα ή περισσότερα από τα παραπάνω και είναι αριστουργήματα (Heat, Saving Private Ryan, Schindler's List, Donnie Brasco, Cape Fear, La haine, Les rivieres pourpres, Το πείραμα...η λίστα είναι τεράστια).

    Ζωή, μια ένσταση μόνο...Οι ήρωες πηγαίνουν στην τουαλέττα, ειδικά όταν είναι αστυνομικοί ή εγκληματίες ή επιχειρηματίες -και πάντως, άντρες. Και μάλιστα, συνήθως πηγαίνουν δυο-δυο -κλασσική σκηνή, κοινή σε άπειρες ταινίες (από το Wolf μέχρι το δικό μας Βίος και πολιτεία)- σε όρθιες τουαλέττες και συνεχίζουν τον διάλογο που είχαν προηγουμένως. Για πρακτικούς καθαρά λόγους, δεν συμβαίνει το ίδιο με τις ηρωίδες, οι οποίες, ως φαίνεται, είναι περισσότερο "εγκρατείς" από τους άντρες συναδέλφους τους.
    KIT_KAT
    26.06.2003, 08:37
    Quote:

    25-06-2003 στις 14:48, Giorgos wrote:
    Κατερίνα, απλά το σινεμά δεν σε πάει και δεν το πας -μέχρι στιγμής. So simple. Τα ανωτέρω είναι must και έχουν εφαρμογή από τα χειρότερα σκουπίδια μέχρι και τις καλύτερες ταινίες του Hollywood και λίγο-πολύ όλοι μπορουν να βρουν από μια (τουλάχιστον) αντιπροσωπευτική ταινία που κάθε ένα από τα παραπάνω λαμβάνει χώρα. Επειδή το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο να μην σου αρέσει το σινεμά, όταν σε ψυχολογήσω καλύτερα, θα σου προτείνω μερικές ταινίες για να μυηθείς στον μαγικό κόσμο του κινηματογράφου



    Mmmm.... Μα δεν είπα ότι δεν μου αρέσει το σινεμά. Μ'αρέσει πάρα πολύ, σκοτεινές αιθουσες, ποπ κορν, παρέα... για χειμώνα είναι ό,τι πρέπει. Και το καλοκαίρι επίσης, τα θερινά, μαγεία.... Μόνο αυτό που βλέπω στην οθόνη με χαλάει
    Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν ταινίες που μου έχουν αρέσει και δεν μετάνιωσα που τις είδα. Συνήθως εγώ τραβάω τους άλλους για σινεμά, κι ας καταλήξουμε να δούμε μία ανούσια εκνευριστική σαχλή περιπέτεια (τύπου Matrix κλπ). Δηλαδή πραγματικά τρελαίνομαι για τον κινηματογράφο, μ'αρέσει και μόνο η αίσθηση της μεγάλης οθόνης... Παρόλα αυτά δεν θα κάτσω με τίποτα να δω ταινία (μόνη) στο σπίτι, γιατί μου φαίνεται αντικοινωνική πράξη (δεν είναι το σωστό, είναι όμως η δική μου αίσθηση). Αυτά....

    Παρεμπιπτόντως για όσους παίρνουν DVD σπίτι προτείνω το "Η πόλη του θεού" (αν δεν κάνω λάθος έτσι λέγεται) το είχα δει πρίν λίγους μήνες σε μία προβολή στον κινηματογράφο (βεβαίως) και μ'άρεσε πολύ... Βγήκε τώρα σε DVD.
    Ξέρω άλλο είναι το topic αλλά να δείξω κι εγώ ότι μου έχουν αρέσει ταινίες (ουάου), αυτή είναι μία πρόσφατη που μου ήρθε.
    Mariagoros
    27.06.2003, 13:16
    Πιστεύω ότι όλοι το ίδιο λέμε! Ότι το Hollywood πασάρει την αηδία με την δοκιμασμένη συνταγή (άντε, να έχει αλλάξει κανένα μπαχαρικό) αλλά πασάρει και αριστουργήματα. Υπάρχουν 2 όψεις στο νόμισμα πάντα. Εγώ που είμαι 29 και έχω δει πολύ σινεμά πιστεύω ότι η τεχνολογία, όσο καλό έχει κάνει από πλευράς επεξεργασίας κλπ, τόσο κακό μπορεί να κάνει στην ταινία γιατί πλέον κάνει εφικτές κάποιες εικόνες κατά τη διάρκεια του έργου που στην ουσία είναι εξωπραγματικές. Και δε μιλαώ για ταινίες science fiction...

    Που είναι οι φοβεροί stuntmen που έλεγες μέσα σου αποκλείεται να το κάνει αυτό τώρα? Δεν ήταν όλα φτιαγμένα... Τώρα βλέπεις τους τέλειους άντρες, τις τέλειες γυναίκες και επίμενω να λέω ότι δεν μιλάω για ταινίες science fiction. Εκεί λίγο πολύ όλα επιτρέπονται και ξέρεις ότι τα περισσότερα είναι εφέ. Μιλάω για ταινίες άλλου είδους, όπως πχ το Chicago που η μια από τις πρωταγωνίστριες έχει δηλώσει δημοσίως ότι είναι άσχετη όσον αφορά τον χορό και μέσω τεχνολογίας γίνεται το θαύμα.

    Θα μου πείτε και που δε γίνεται αυτό! Εδώ τόσοι και τόσοι δεν μπορούν ούτε να παίξουν, ούτε να τραγουδήσουν και τα στούντιο κάνουν θαύματα!! Αρκεί να έχεις τα φράγκα φυσικά...

    Να θίξω κι εγώ ένα θεματάκι? Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει πώς γίνεται μετά από μια ολόκληρη νύχτα ύπνου (στο έργο υποτίθεται έτσι?) πώς αυτοί οι σταρ ξυπνάνε ολόφρεσκοι? Χωρίς να είναι ζαρωμένοι καθόλου απ'τον ύπνο με το ελαφρύ διακριτικό make-up τους και είναι μες στα λουλουδάκια και μες στις φραουλίτσες???
    vilma
    27.06.2003, 20:31
    Quote:
    Να θίξω κι εγώ ένα θεματάκι? Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει πώς γίνεται μετά από μια ολόκληρη νύχτα ύπνου (στο έργο υποτίθεται έτσι?) πώς αυτοί οι σταρ ξυπνάνε ολόφρεσκοι? Χωρίς να είναι ζαρωμένοι καθόλου απ'τον ύπνο με το ελαφρύ διακριτικό make-up τους και είναι μες στα λουλουδάκια και μες στις φραουλίτσες???



    Kai ta mallia apsoga xtenismena.... Poios tha mou dosei to shampoo pou xrisimopoioun giati kathe fora pou ksipnao mou pairnei misi ora na ta ksemplekso? An kai ayto de symvainei mono kathe fora pou ksypnane alla kai meta apo misi ora treksimo kai kinigito h meta apo mia ekriksi klp klp. Atsalakotoi...
    Witchking
    27.06.2003, 21:05
    Ase pou oi perissoteroi einai poly tyxeroi. Panta glitwnoun apo ta xeria tou ex8rou ki as einai pio polloi oi alloi. Alla fysika den exoun anagkh giati ektos apo tyxeroi, omorfoi, stylatoi ktl ktl einai kai eksypnoi.

    Egw pantws ayto pou den mporw na xwnepsw einai tis gunaikes episthmones pou voh8an ton hrwa kai einai kati kommatoi.... Siga mhn asxolh8hkan me thn episthmh. Toso kairo pou spoudazw tetoia paidia den eida! Aisxos!

    Kolamerikh



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 28-06-2003 05:06 ]
    stefke
    27.06.2003, 23:15
    Quote:

    27-06-2003 στις 21:05, Witchking wrote:
    Kolamerikh

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Witchking στις 27-06-2003 21:06 ]



    xaxaxaxa
    vilma
    29.06.2003, 15:33
    Telika to thimithika ayto to kati allo pou elega pio prin... To thimithika giati evlepa xthes mia tainia, klassiko paradeigma amerikanikhs paragogis.
    Pote ma pote den kleidonoun ta aytokinita tous (sixna malista afinoun kai ta kleidia sti mixani...)
    Mariagoros
    30.06.2003, 10:38

    ΧΑ ΧΑ ΧΑ Vilma, ατσαλάκωτοι.... Πολύ καλό με τα μαλλιά, μου άρεσε! Ειδικά όταν καταδιώκονται!

    Πρόσεξε! Θα πέσουν από αεροπλάνο πρώτη φορά, θα τους πατήσει αυτοκίνητο, θα πηδήξουν από τρένο (ΠΑΛΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ) ... Θα τους πυροβολήσει ο 'κακός' από ελικόπτερο (ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΥΧΕΙ), θα πηδήξουν με μηχανή ή με τα πόδια από πολύ ψηλό κτίριο σε άλλο (ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΛΙ)
    θα πέσουν σε ποτάμι με κροκόδειλους θα πάρουν φωτιά ΑΛΛΑ το μαλλί ΜΑΛΛΙ! Θυμάσαι τη διαφήμιση "και σου'κανε ένα μαλλίίίίίίίί"΄
    Κάπως έτσι λοιπόν!

    Αμ το άλλο? Σε κάποιο μουσείο ή γκαλερί, όπου τα μέτρα ασφαλείας είναι πλέον τα πιο υψηλά και σύγχρονα, κάποιος μάγκας πάντα καταφέρνει να τα περάσει... Τι θα γίνει επιτέλους????
    stefke
    10.07.2003, 11:32
    Οδηγός κινηματογράφου

    1. Κατά τη διάρκεια αστυνομικών ερευνών επιβάλλετε τουλάχιστον μια επίσκεψη σε στριπτηζάδικο.

    2. Όλοι οι αεραγωγοί εξαερισμού οποιουδήποτε κτηρίου είναι τέλειες κρυψώνες. Κανείς δεν θα σκεφτεί να κοιτάξει για σένα εκεί και επίσης μπορείς να ταξιδέψεις σε οποιοδήποτε μέρος του κτηρίου.

    3. Όταν πληρώνεις τον ταξιτζή μην κοιτάξεις το πορτοφόλι σου, απλός πάρε ένα χαρτονόμισμα στη τύχη και δώσε το. Πάντα είναι το σωστό ποσόν.

    4. Οι κουζίνες δεν έχουν διακόπτη για το φως. Όταν μπεις στη κουζίνα το βράδυ άνοιξε τη πόρτα του ψυγείου και χρησιμοποίησε το για φωτισμό.

    5. Οι ειδήσεις στη τηλεόραση συνήθως περιέχουν κάποια ιστορία που σε επηρεάζει άμεσα την κατάλληλη στιγμή.

    6. Ένα και μόνο σπίρτο είναι αρκετό για να φωτίσει ένα δωμάτιο στο μέγεθος του σταδίου Wembley.

    7. Πάντα υπάρχει ελεύθερος χώρος στάθμευσης έξω από το κτήριο που πρέπει να επισκεφτείς.

    8. Ένας ντετέκτιβ μπορεί να λύσει μια υπόθεση μόνο αφού τεθεί σε διαθεσιμότητα.

    9. Δεν έχει σημασία πόσοι είναι οι εχθροί σε μια μάχη πολεμικών τεχνών. Οι εχθροί θα περιμένουν ένας ένας χορεύοντας απειλητικά γύρω σου μέχρι να έρθει η σειρά τους.

    10. Αν μένεις σε στοιχειωμένο σπίτι οι γυναίκες πρέπει να διερευνήσουν τυχών παράξενους θορύβους ντυμένες με τα πιο προκλητικά εσώρουχα.

    11. Αν θέλεις να περάσεις για Γερμανός δεν χρειάζεται να μιλάς τη γλώσσα απλά χρησιμοποίησε γερμανική προφορά.

    12. Ο πύργος του ¶ιφελ φαίνεται από οποιοδήποτε παράθυρο στο Παρίσι.

    13. Πιθανός να επιζήσεις σε μια μάχη κατά τη διάρκεια πολέμου εκτός αν κάνεις το λάθος να δείξεις σε κάποιο τη φωτογραφεία αυτής που σε περιμένει σπίτι.

    14. Ένας άντρας δεν θα δείξει το παραμικρό σημάδι πόνου καθώς των χτυπούν αλύπητα αλλά θα σπαράζει όταν μια γυναίκα του καθαρίζει τις πληγές.

    15. Είναι εύκολο να προγειώσεις αεροπλάνο εφόσον υπάρχει κάποιος στο πύργο ελέγχου να σου μιλά.

    16. Το κοκκινάδι δεν βγαίνει ποτέ ακόμα και μετά από κατάδυση.

    17. Τα τρακαρισμένα αυτοκίνητα σχεδόν πάντα ανατινάζονται.

    18. Οι μεσαιωνικοί αγρότες διάθεταν άψογα δόντια.

    19. Όλες οι ελεύθερες γυναίκες έχουν κατοικίδια γάτα.

    20. Όταν ξυπνάς από ένα εφιάλτη θα βρεθείς καθιστός στο κρεβάτι και θα αγκομαχάς.

    21. Όταν ένας άντρας πυροβολεί εναντίων άλλων 20 έχει περισσότερες πιθανότητες να τους σκοτώσει όλους μαζί παρά αυτοί εκείνον.

    22. Όταν σβήσεις τα φώτα και πάς για ύπνο όλα στο δωμάτιο θα είναι ακόμη καθαρά ορατά στις αποχρώσεις του μπλε.

    23. Οι ήρωες ταινιών δράσεως ποτέ δεν αντιμετωπίζουν κατηγορίες για ανθρωποκτονία η ζημιές ασχέτως του ότι ισοπεδώνουν ολόκληρες πόλεις.

    24. Όση ζημιά και να πάθει ένα διαστημόπλοιο το σύστημα εσωτερικής βαρύτητας ποτέ δεν σταματά να δουλεύει.

    25. Όλες οι βόμβες έχουν ηλεκτρονικό χρονόμετρο με μεγάλη κόκκινη ένδειξη για το πότε θα εκραγούν.

    26. Όλοι οι ηθοποιοί είναι υπεράνθρωποι και δεν χρειάζονται ποτέ να χρησιμοποιήσουν το αποχωρητήριο.

    27. Οποιοσδήποτε υπολογιστής ακόμα και στη μέση της ερήμου είναι ικανός να μπει παράνομα σε κυβερνητικά συστήματα.

    28. Αν συναντήσεις εξωγήινους σίγουρα θα μιλούν την ίδια γλώσσα με εσένα.

    29. Όλες οι χειροπέδες μπορούν να ξεκλειδωθούν εύκολα με ένα κλιπ.

    30. Τα ψώνια από την υπεραγορά είναι πάντα σε καφέ χαρτοσακούλες και πάντα αρκετά για να γεμίσουν δυο σακούλες ακριβώς.

    31. Οι περισσότεροι φορητοί υπολογιστές είναι αρκετά δυνατοί για να μπουν στα συστήματα επικοινωνιών οποιαδήποτε εξωγήινου εισβολέα.

    32. Αν χρειαστείς να εξουδετερώσεις μια βόμβα μην ανησυχείς πιο καλώδιο να κόψεις διότι πάντα θα διαλέξεις το σωστό.

    33. Αν είσαι ξανθιά και όμορφη είναι πιθανό να γίνεις ειδικός στην πυρηνική φυσική στα 22 σου.

    Mariagoros
    10.07.2003, 16:16
    Stefke, πολύ καλό... Αν και μερικά έχουν ειπωθεί ήδη πιο πάνω! Μ'έκανες να γελάσω πάλι!


    Α!!! Βρήκα την απάντηση στην πιο πάνω ερώτησή μου πώς οι ηθοποιοί όταν ξυπνάνε, είναι σαν μοντέλα...

    MAX FACTOR παιδιά! ΧΑΧΑΧΑ