ελληνική μουσική
    692 online   ·  210.833 μέλη

    VST όργανα - ήχοι απ το συνθεσάιζερ

    ntadis
    24.11.2005, 02:46
    Α]
    απορια: μπορω να κανω ενα προγραμμα (π.χ sibelious3) na ηχει με τους ηχους
    του synthesizer (korg triton Le)? . αλλα οχι με τους ηχους GM που εχει το συνθι μου, γιατι οι GM ηχοι δεν απεχουν και παρα πολυ απ αυτους που εχουν τα προγραμματα. Δηλαδη, αν εχω μια παρτιτουρα με 10 πενταγραμ στο sibelious, το καθε πενταγραμ να ακουγετε απο οποιο ηχο του συνθεσαιζερ θελω[απ το sequencer του] . (στο Cubase καπου γραφει "output" και στο Sibelious "play using this device" και εχει κατι τετοια:MIDΙ IO ,Synth Α, SW Synth κα )αλλα οτι και να δοκιμασα δε γινετε.αν και μια φορα νομιζω το καταφερα στη τυχη

    επειδη δεν μπορω να λυσω αυτην την απορια μου, επιμενω να δουλευω πανω στο συνθι[που εχει μερικους καταπληκτικης πιστοτητας ηχους] και μετα αφου ολοκληρωσω το κομματι να κανω μια audio ηχογραφηση στο pc..
    Συνηθως γραφω ορχηστρικα-συμφωνικα κομματια[πολλα εγχορδα κτλ],και οι ηχοι του συνθ. με ικανοποιουν 100% .

    Β]
    Μεχρι τωρα εκανα τη σκεψη ,γιατι να χρησιμοποιησω τα προγραμματα στο pc, που οι ηχοι τους ειναι απελπιστικοι?(και τι παραπανω θα μου προσφερε)
    Φανταζομε μια λυση ειναι τα VST οργανα, που ακουω συνεχεια. Μπορει να μου πει καποιος αν υπαρχουν VST που ειναι καλυτερα ή εστω του ιδιου επιπεδου με τους ηχους του συνθ?και καποιες αλλες πληροφοριες:
    -μπορω να βρω στο ιντερνετ δωρεαν τετοια?
    -απο ποσα μεχρι ποσα VST εχει ενα πακετο συνηθως[τιμες]
    -ειναι πολυπλοκη η διαδικασια εγκαταστασεις[περιπτωσεις ασυμβοτητας ή αλλων προβλ?]
    -υπαρχουν συγκεκριμενα VST για καθε προγραμμα ή τα εγκαθιστας οπου θες

    ευχαριστω για την υπομονη




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 25-11-2005 23:57 ]
    Vasx
    25.11.2005, 01:52

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 01-04-2012 08:25 ]


    Vasx
    25.11.2005, 02:01

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 01-04-2012 08:26 ]


    ntadis
    25.11.2005, 03:38
    Quote:
    εκει που σου λεει output(midi) η using this device....θα πρεπει να επιλεξεις την midi εξοδο στην οποια εχει συνδεσει το Input του synth

    .

    καταρχην ευχαριστω και παλι για το χρονο σου..
    μου φαινεται λιγο πιο περιπλοκο απ οτι περιμενα [ή μαλλον ειμαι πιο στοκος απ οτι περιμενα]
    στο Sibelious στο "playing using this device" εχει τισ εξης επιλογες
    -SB Audigy 2 Synth A [B800]
    -SB Audigy 2 Sw Synth [B800]
    -SB Audigy 2 Synth B [B800]
    -SB Audigy 2 MIDIO IO [B800]
    -Microsoft GS Wavetable SW Synth.

    Μηπως υποψιαζεσε ποια μπορει να ειναι η σωστη επιλογη?,γιατι αυτο με την "MIDI εξοδο" και "Input" δεν ξερω αν το καταλαβα....αν υποθεσουμε οτι βαζω σωστα αυτη την ρυθμιση απο και και περα η αλλη ρυθμιση θα γινει απο το synth?
    Παντως στο Sibelious στο "DEVICES" στα "SOUND SETS" εχει μια τεραστια λιστα με κατι μαρκες και αναμεσα τους εχει και το KORG TRITON. Μηπως εχει σχεση?

    Για το αλλο με το COMPI που ειπες μηπως ειναι πρεπει-μπορει να γινει μεσω toy "SEQUENS" του synth. μιας και το COMPI εχει 8 καναλια [ενω το SEQ εχει 16]

    [για τα vst με διαφωτισες πληρως]
    Vasx
    25.11.2005, 03:56

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 01-04-2012 08:26 ]


    ntadis
    25.11.2005, 22:32
    Υποκλινομαι στο μεγαλειο σου..
    Το καταφερα τελικα H πλακα ειναι οτι τα ειχα δοκιμασει ολα αυτα απειρες φορες
    Αλλα οχι τον συνδιασμο τους. Μπορει να γινει και μεσω SEQUEN [καλυτερα]
    kαι μεσω COMPI..
    Ελπιζω να σου φανω κι εγω χρησιμος καποια στιγμη..cu

    VassilisVassilakis
    09.09.2023, 12:30

    Κατεβάστε απο εδω (https://audiotools.in/2018/03/23/miroslav-philharmonik-exe-vsti-aax-au-win-osx-x64/ ) το miroslav-philharmonik. Κατεβάστε και τα δύο. Είναι εξερετικό.

    Αν παρ΄ελπιδα, δεν σας ικανοποιήσει κατεβάστε το Kontakt7 από εδώ (https://4download.net/155-3-native-instruments-kontakt-full-version.html) και ψάξτε να βρείτε συμφωνικά όργανα της αρεσκείας σας.

    Καλή επιτυχία.