ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.826 μέλη

    Τι είναι για εσάς μια ουτοπία...

    picachu8
    25.11.2005, 00:01
    Αναφέρω πώς αποκλείονται απαντήσεις τύπου...."ο λαχανούλης" από τη φρουτοπία.......ααααχ ωραίες εποχές......δε ξέρω αλλά έχω αυτή τη βλαμμένη διάθεση φιλοσοφίας....τώρα που βρίσκω όρεξη για αστεία....τέλος πάντων....

    Τι είναι μια ουτοπία;;;

    Ουτοπία με το λοιπόν είναι κάτι το οποίο δε το φτάνεις που να χωλοσκάς..

    όταν εσυ κάνεις ενα βήμα...αυτή κάνει δύο....

    όταν εσύ κάνεις δύο....αυτη κάνει τρία...

    όταν εσύ κάνεις 15 αυτή κάνει 26...και πάει λέγοντας...

    Ποιό το νόημα μιας ουτοπίας τότε;;;;;

    Σε κάνει να προχωράς...........!!!!!!!!!!!!!!

    Αν αξίζει να το πιστεύετε εξαρτάται απο εσάς και μόνο........
    MichPah
    25.11.2005, 01:43
    Εγώ η μοναδική ουτοπία που ξέρω είναι μια καφετέρια στο Ηράκλειο η οποία έχει την ωραιότερη Σοκολάτα που έχω πιει ποτέ......

    Υ.Γ Σόρρυ αν σε ξενέρωσε η απάντησή μου....!!!!!
    semplice
    25.11.2005, 02:06
    Quote:

    Το μέλος picachu8 στις 25-11-2005 στις 00:01 έγραψε:

    Αναφέρω πώς αποκλείονται απαντήσεις τύπου...."ο λαχανούλης" από τη φρουτοπία.......ααααχ ωραίες εποχές......δε ξέρω αλλά έχω αυτή τη βλαμμένη διάθεση φιλοσοφίας....τώρα που βρίσκω όρεξη για αστεία....τέλος πάντων....

    Τι είναι μια ουτοπία;;;

    Ουτοπία με το λοιπόν είναι κάτι το οποίο δε το φτάνεις που να χωλοσκάς..

    όταν εσυ κάνεις ενα βήμα...αυτή κάνει δύο....

    όταν εσύ κάνεις δύο....αυτη κάνει τρία...

    όταν εσύ κάνεις 15 αυτή κάνει 26...και πάει λέγοντας...

    Ποιό το νόημα μιας ουτοπίας τότε;;;;;

    Σε κάνει να προχωράς...........!!!!!!!!!!!!!!

    Αν αξίζει να το πιστεύετε εξαρτάται απο εσάς και μόνο........






    Quote:

    Το μέλος MichPah στις 25-11-2005 στις 01:43 έγραψε:

    Εγώ η μοναδική ουτοπία που ξέρω είναι μια καφετέρια στο Ηράκλειο η οποία έχει την ωραιότερη Σοκολάτα που έχω πιει ποτέ......

    Υ.Γ Σόρρυ αν σε ξενέρωσε η απάντησή μου....!!!!!






    Φίλε picachu8
    αυτό ακριβώς είναι και για μένα + τα έγραψες και ωραία!

    Φίλε MichPach πρέπει να σου πω πως είναι στα σπάργανα ...δηλαδή γεννιέται
    αυτές τις μέρες και φαίνεται πολύ δυνατό ένα club μελών του ΜΗ που το έχουν κάνει ΤΑΜΑ στη Μεγαλόχαρη να κόβουν τη φόρα όσων με έμπνευση( και όσο ταλέντο έχει ο καθένας ) ξεκινούν ένα καινούργιο θέμα.

    Μετά λοιπόν τη σοκολάτα στο καφέ "ουτοπία" μπορείς να περάσεις από εκεί!
    Θα σε κεράσουν σίγουρα μπυρίτσα για αυτο που έγραψες!

    Επειδή όμως πιστεύω πως απλά παρασύρθηκες (και από το ανωτέρω club εκτιμώ πως θα πιεις το ποτό σου και θα χαιρετήσεις) να και μια μπύρα από μένα

    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-11-2005 09:45 ]
    picachu8
    25.11.2005, 02:12
    Μη το μαλώνεις το παιδί το humor είναι το αλάτι(βλ. νοστιμιά) της ζωής μας......

    χωρίς humor θα κυνηγούσαμε ίσως λάθος ουτοπίες και δε θα σιγουρεύαμε το βήμα μας με αποτέλεσμα να πέφταμε.....


    semplice
    25.11.2005, 02:17
    Μια ουτοπία λοιπον για μένα είναι να γίνει αυτό το forum χώρος όπου θα ανταλάσονται απόψεις καταρχήν με humor, με σοβαρότητα που δεν θα παίρνονται τα κεφάλια όσων εκφράζουν μια διάθεση της στιγμής η μια σκέψη τους.
    Ομως αξίζει ως ουτοπία να την κυνηγήσουμε όπως το έθεσε o picacu8
    semplice
    25.11.2005, 02:23
    Quote:

    Το μέλος picachu8 στις 25-11-2005 στις 02:12 έγραψε:

    Μη το μαλώνεις το παιδί το humor είναι το αλάτι(βλ. νοστιμιά) της ζωής μας......

    χωρίς humor θα κυνηγούσαμε ίσως λάθος ουτοπίες και δε θα σιγουρεύαμε το βήμα μας με αποτέλεσμα να πέφταμε.....






    Φίλε picachu δεν τον μαλώνω τον MichPach μάλιστα ρακές πίνω συνηθως στο τοπικό ΜΗ καφέ μαζί του και με όλη τη διαλεχτή παρέα!

    Αει γεια μας!
    nefos
    25.11.2005, 02:26
    @ Μιχαλιό πάμε παρέα στην Ουτοπία σου . . . άλλωστε ο καθένας την φτιάχνει όπως θέλει . . . πάρε μία λοιπόν!
    MichPah
    25.11.2005, 02:31
    Πάμε...ναι
    Δυστυχώς ο φίλος Κώστας δεν κατάλαβε την ουτοπία μου(μάλλον δεν το έθεσα καλά για να το καταλάβει) και μου κόλλησε και μια ταμπέλα για κάποιο club(δεν πειράζει)

    δεχτή η Μπύρα σου.....και ανταποδίδω
    AT
    25.11.2005, 02:48
    Νεφέλη........ Τί φωτογρφία είναι αυτή με τον καφέ?????????? Πώωωωπώωωω
    Ζημιά μας έκανες βρε κορίτσι.... λαχταριστός μέχρι θανάσιμος!!!!
    Μου επιτρέπεις να την αφιερώσω αυτή την φωτογραφία, κάπου????


    Επί του προκειμένου...

    Είναι ένα σημείο.... όπως άλλωστε είπε και ο παππούς....
    Other_side
    25.11.2005, 03:02
    Outopia, arxika sugnwmh gia tous agglikous xarakthres alla den exei ellhnika o upologisths ths sxolhs.

    Basika isws uparxoun duo outopies, h akoma perissoteres, dhladh gia mena uparxei h proswpikh outopia pou periorizetai se mikres stigmoules pou isws den aggizoun allous - opws h sokolata ths fwtografias gia paradeigma - kai meta isws uparxei mia sunolikh outopia gia thn koinwnia h akoma kai gia ton kosmo ston opoio zoume.

    Proswpikh outopia: Duskola. Isws na zw ka8e mera auta pou oneireuomai (se fwtisa twra).

    Sunolikh outopia: Na uparxei perissoterh agaph sto kosmo kai ligotero (ews kai ka8olou) misos kai kakia. Skeftomai pws an o Sadam, o Bush, h o Hitler htan pragmati erwteumenoi, an zousan me thn agaph, tote den 8a dialegan toses katastaseis pou dimiourgoune to pono se allous. Kai auto isxuei kai gia alla merh tou planhth, isws kuriws n'anaferomai sthn Afrikh alla kai sth Mesh Anatolh. Outopia gia mena 8a htan na eixan autoi ligo perissotera apo osa exoume emeis kai klaigomaste diarkws...

    Wra gia filosofies e?
    semplice
    25.11.2005, 03:16
    Quote:

    Το μέλος MichPah στις 25-11-2005 στις 02:31 έγραψε:

    Πάμε...ναι
    Δυστυχώς ο φίλος Κώστας δεν κατάλαβε την ουτοπία μου(μάλλον δεν το έθεσα καλά για να το καταλάβει) και μου κόλλησε και μια ταμπέλα για κάποιο club(δεν πειράζει)

    δεχτή η Μπύρα σου.....και ανταποδίδω






    Μιχάλη φίλε μου το club που ανέφερα είναι υπαρκτό και δεν είναι
    δημιούργημα της φαντασίας μου.Να με συγχωρείς αλλα...
    φοβήθηκα κάποια στιγμη μήπως την έκανες για εκει ,όμως οκ!

    Δεκτή και η δική σου μπύρα.
    Και ένα γύρο ακομα παρακαλώ!


    Other_side ---Πολυ όμορφα αυτα που έγραψες!--->


    alexia-vicky
    25.11.2005, 12:33
    Οταν θελεις κατι πολυ ολo το συμπαν συνομωτει για να το εχεις ή καπως ετσι....

    αυτη,τοσο περιεκτικα και τοσο απεριττα,θαηταν η 'ενσαρκωση'της δικης μου ΟΥΤΟΠΙΑΣ

    μη στοχαστεις πως ηρθα αργα κοντα σου.ειναι κρυφος ο δρομος μου και δεν τον ξερουν οι αλλοι.και χρονια τωρα ανηξερα σου, ειμαι αυτη που σου σιαζει μυστικα το προσκεφαλι...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alexia-vicky στις 25-11-2005 20:03 ]
    Ajax
    25.11.2005, 19:04
    Το...θηλυκό του "ούτω πως". ίσως ;
    thank
    22.12.2005, 01:12
    Quote:

    Το μέλος picachu8 στις 25-11-2005 στις 00:01 έγραψε:

    ......
    Ουτοπία με το λοιπόν είναι κάτι το οποίο δε το φτάνεις που να χωλοσκάς..

    όταν εσυ κάνεις ενα βήμα...αυτή κάνει δύο....

    όταν εσύ κάνεις δύο....αυτη κάνει τρία...

    όταν εσύ κάνεις 15 αυτή κάνει 26...και πάει λέγοντας...

    Ποιό το νόημα μιας ουτοπίας τότε;;;;;

    Σε κάνει να προχωράς...........!!!!!!!!!!!!!!

    Αν αξίζει να το πιστεύετε εξαρτάται απο εσάς και μόνο........




    Πίκατσου, εμπνεόμενος απο τον πανέξυπνο και τόσο αληθινό ορισμό σου, συμπληρώνω πως,

    ουτοπία ειναι ...

    - Ειναι ενα πολύ καλό θέμα για να κλείνει ενας χρόνος και να ξεκινάει ενας αλλος ... :):)

    - έιναι αυτό που ενώ το βλέπεις στα 100 χλμ .. σαν μικρό σημαδάκι, το πλάθεις με το μυαλό σου και τις προσδοκίες σου, σε κανει να προχωράς, ακόμα και με τον τόσο εξαίρετο τρόπο του Πίκατσου. Mπορει και να σε παραπλανήσει. Σε αφηνει να τη πλησιαζεις και μετα τρεχει μακρυα, άρον - άρον. Ριχνει και σφαλιάρες καποιες φορές.

    - Sαν τη πλησιάζεις, βλέπεις πως το μακρυνό σημαδάκι δεν ειναι αυτό που νόμιζες, αλλα .. σκασίλα σου .. Καμμια φορά, κουράζεσαι, πας να ξαποστάσεις ... - εκει ειναι κάτι σαν ζαριά ... μπορει και να τη χάσεις τελείως ... Αλλες φορές σου κανει δώρα αναπάντεχα, δελεαστικα που μπορει να σε διώξουν μακρυά της.

    - Και το χειρότερο, σαν τη βλέπεις να εκτελείται εν ψυχρώ, ειτε απο κάτι φρικαλέους τύπους άσχετους, κακούς και απαίσιους, είτε απο άλλους, σαν κι εσενα που τη κυνηγούσατε μαζι .. (αυτοί ειχαν βρει τρόπο να κόψουν δρόμο εννοείται). Εκεί ... τοπικ .. περι μοναξίας .. :):) (κάπου το ειδα).

    - Ειναι λοιπον παιχνιδιάρα, ναζιάρα, γλυκειά, κακιά .. Αλλα σε κανει να προχωράς. Μόνο μη ξεχάστεις και στο δρόμο δεν γεννήσεις κάτι δικό σου. ....

    Στην "αντίπερα όχθη" μια άλλη φίλη μας ειπε για την προσωπική ουτοπία και γι' αυτή του συνόλου ... Για να μη ξεχνιόμαστε - χρειάζεται που και που - :):)



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 22-12-2005 01:28 ]
    kalouka
    22.12.2005, 09:07
    αυτο που δεν μπορώ να σου εξηγήσω
    Aiolos_m
    22.12.2005, 12:45
    Να θες δυο άνθρωποι να είναι ίδιοι...
    Soulessome
    22.12.2005, 13:00
    Oυτοπία είναι να πλάθεις στο μυαλό σου μια εικόνα και να ψάχνεις να τη βρεις όπως ακριβώς τη φαντάστηκες μεσα στον κόσμο!
    TwoIslands
    22.12.2005, 14:04
    Quote:

    Το μέλος Soulessome στις 22-12-2005 στις 13:00 έγραψε:

    Oυτοπία είναι να πλάθεις στο μυαλό σου μια εικόνα και να ψάχνεις να τη βρεις όπως ακριβώς τη φαντάστηκες μεσα στον κόσμο!




    2 Εσύ....5 εγώ....ΣΥΜΦΩΝΩ!!
    Ev-Ger
    22.12.2005, 21:32
    Ο Έρωτας με διάρκεια...
    AlienP
    23.12.2005, 09:17
    ουτοπία είναι το καύσιμό μου... βρρμμμ βρρρμμμμ!