ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.822 μέλη
    rompa
    02.12.2007, 13:18
    Ωραίο το κουίζ των Duran Duran
    CHE
    04.12.2007, 13:03
    Έχω ήδη παραπονεθεί στο παρελθόν για ανακρίβειες που αφορούν τα quiz (και για τις οποίες ευθύνονται οι συντάκτες τους) και, δυστυχώς, επανέρχομαι διότι στο quiz των Duran Duran υπάρχουν δύο λάθος ερωτήσεις/απαντήσεις.
    Συγκεκριμένα, σχετικά με το ποια ηθοποιός έπαιζε στο Union Of The Snake. Η σωστή απάντηση (σύμφωνα με το quiz) είναι η Jennifer Connely.
    Όμως, η πραγματικότητα είναι διαφορετική:

    ‘‘Despite persistent rumours to the contrary, actress Jennifer Connelly was not featured in this video. However, she did appear in the band's 1984 long-form concert film Arena, during the song "The Seventh Stranger".’’.
    Με λίγα λόγια η συμμετοχή της Jennifer Connely στο Union Of The Snake δεν υπήρξε ποτέ.
    Πάμε παρακάτω. Υπάρχει μια ερώτηση που λέει ποιος δίσκος των Duran Duran κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία. Σωστή απάντηση (σύμφωνα με το quiz): Medazzaland.
    Αν πράγματι είναι η σωστή απάντηση τότε παρακαλώ να μου δώσετε μία εξήγηση στην απορία μου: γιατί ο δίσκος μπήκε στο Top των ΗΠΑ και του Καναδά αφού κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία;

    Κατόπιν των ανωτέρω, καλό είναι αυτός που βάζει quiz να διασταυρώνει τις πληροφορίες του και τις απαντήσεις που δίνει ως σωστές γιατί σε ένα μουσικό φόρουμ της ποιότητας του Musicheaven η σωστή πληροφόρηση πρέπει να είναι αυτονόητη.
    fantasma
    04.12.2007, 13:16
    Παράθεση:

    Το μέλος CHE στις 04-12-2007 στις 13:03 έγραψε...

    Έχω ήδη παραπονεθεί στο παρελθόν για ανακρίβειες που αφορούν τα quiz (και για τις οποίες ευθύνονται οι συντάκτες τους) και, δυστυχώς, επανέρχομαι διότι στο quiz των Duran Duran υπάρχουν δύο λάθος ερωτήσεις/απαντήσεις.
    Συγκεκριμένα, σχετικά με το ποια ηθοποιός έπαιζε στο Union Of The Snake. Η σωστή απάντηση (σύμφωνα με το quiz) είναι η Jennifer Connely.
    Όμως, η πραγματικότητα είναι διαφορετική:

    ‘‘Despite persistent rumours to the contrary, actress Jennifer Connelly was not featured in this video. However, she did appear in the band's 1984 long-form concert film Arena, during the song "The Seventh Stranger".’’.
    Με λίγα λόγια η συμμετοχή της Jennifer Connely στο Union Of The Snake δεν υπήρξε ποτέ.
    Πάμε παρακάτω. Υπάρχει μια ερώτηση που λέει ποιος δίσκος των Duran Duran κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία. Σωστή απάντηση (σύμφωνα με το quiz): Medazzaland.
    Αν πράγματι είναι η σωστή απάντηση τότε παρακαλώ να μου δώσετε μία εξήγηση στην απορία μου: γιατί ο δίσκος μπήκε στο Top των ΗΠΑ και του Καναδά αφού κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία;

    Κατόπιν των ανωτέρω, καλό είναι αυτός που βάζει quiz να διασταυρώνει τις πληροφορίες του και τις απαντήσεις που δίνει ως σωστές γιατί σε ένα μουσικό φόρουμ της ποιότητας του Musicheaven η σωστή πληροφόρηση πρέπει να είναι αυτονόητη.



    1ον πριν γραψουμε μια απαντηση καλο θα ηταν να ψαχνουμε λιγο το θεματα που θα τη γραψουμε

    οποτε καλο θα ηταν να την εγραφες εδώ:
    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=11368

    για την Jennifer Connely το βρηκα κι εγ αυτό... αλλά σκάλωσα κι εγω... στο επομενο που παρουσιαζεις ως λαθος...

    και σκεφτηκα δυο λαθη μαζί .... παει πολυ....

    οποτε σιώπησα...

    απο κει και πέρα σκέφτηκα.... άλλο το που κυκλοφορεί ενας δίσκος ... και άλλο που τον ακουνε... τι εννοω? μπορει να κυκλοφορησε εκει... δε σημαινει ομως πως μονο αυτοι τον ακουγαν.....

    οπως και να εχει εδωσες δυο απο τις δυσκολοτερες απαντησεις.. του quiz.....

    θα μπορουσς να αναφερεις το προβλημα συο (στη σωστη σελιδα) χωρις όμως να λες την απάντηση τουλάχιστον ευθέως......

    φιλικα παντα.....
    CHE
    04.12.2007, 15:32
    Είναι αλήθεια ότι δεν το σκέφτηκα ότι έπρεπε να γράψω αλλού τα παράπονα (μην βαράς ντε).
    Επί της ουσίας, το θέμα είναι ότι και στις δύο ερωτήσεις οι απαντήσεις είναι λάθος. Ακόμα και στη δεύτερη περίπτωση δεν μπορεί ένας δίσκος να μπει στο Top 100 μιας χώρας χωρίς να έχει κυκλοφορήσει (απλούστατα γιατί αν είχε κυκλοφορήσει μόνο στην Ιαπωνία είναι αδύνατον να μπει στο ... top του Καναδά ή των Η.Π.Α. καθώς οι πωλήσεις βγαίνουν από τα δισκάδικα κάθε χώρας).

    Τέλος πάντων, sorry για το δικό μου λάθος (το ποστ μου σε λάθος τόπικ). Βρήκα κι άλλα λάθη (π.χ. στην κλασική μουσική) αλλά άντε κομμάτια να γίνει, μη θεωρηθώ και γραφικός...
    jorge
    04.12.2007, 16:06
    Μόνο γραφικός δεν θεωρείσαι CHE
    Είναι πολύτιμες οι διορθώσεις σας.

    Στην κλασική μουσική τι λάθος εντόπισες;
    SKINDIVERS
    05.12.2007, 07:48
    Φίλε CHE εγώ έστειλα το Quiz των Duran duran. Πρώτον θα σου πω ότι στα περισσότερα φανατικά site των duran duran και forum γράφουν ότι στο unioun of the snake ήταν μικρή η jennifer connely. Πραγματικά δεν ξέρω αν ήταν ή όχι αλλά οι περισσότεροι αυτό λένε. Τώρα όσο για το Medazzaland επειδή το έκανα ο ίδιος παραγγελία απο δισκάδικο η εταιρεία που το έβγαλε αυτή την στιγμή το κυκλοφορεί μόνο στην Ιαπωνία (απο εκεί μου ήρθε και το cd) και πουθενά αλλού. Πάντως σίγουρα το Meddazaland δεν κυκλοφόρησε στην ευρώπη!
    jorge
    05.12.2007, 10:56
    Skindivers, για να αποφύγουμε περαιτέρω σύγχυση, μπορείς να μου στείλεις από την φόρμα Επικοινωνίας 2 ακόμα ερωτήσεις, ώστε να αντικαταστήσουμε τις αμφιλεγόμενες;
    CHE
    05.12.2007, 15:08
    Α, για να μην το ξεχάσω, το κείμενο που λέει ότι δεν ήταν η J.C. στο video των Duran Duran προέρχεται από τη Wikipedia. Επιπλέον, σε ότι αφορά το άλμπουμ που κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία, κάνοντας αναζήτηση θα δείτε ότι τελικά ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε άλλες χώρες.
    Συγκεκριμένα: M... is the ninth album by British pop group Duran Duran. It was released by Capitol Records October 14, 1997 (1997-10-14) in the US where it reached #58 on the Billboard album chart. It was never officially released in Europe.

    Άρα δεν ισχύει ότι κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία. Απλά η ερώτηση θα μπορούσε να ήταν ‘‘Ποιο από τα παρακάτω άλμπουμ των Duran Duran δεν κυκλοφόρησε στην Ευρώπη’’. Τότε θα ήταν σωστή και η ερώτηση και η απάντηση.

    Για την κλασική μουσική έχω μια αμφιβολία για την ηλικία του Μότσαρτ γιατί έχω την εντύπωση ότι στην ηλικία που δίνεται ως σωστή απάντηση δεν έχει επιβεβαιωθεί ότι έπαιξε δικό του έργο (ενώ είναι σίγουρο ότι ένα χρόνο μετά πράγματι συνέβη).
    Δεν είμαι όμως σίγουρος 100% οπότε μπορεί και να κάνω λάθος. Σήμερα που είναι και η επέτειος του θανάτου του Μότσαρτ το έψαξα λίγο αλλά πάλι μπερδεύτηκα καθώς οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες. Τελικά βρήκα μία έκδοση από το Λονδίνο που μεταφράστηκε στα ελληνικά και που προλογίζει ο Γιώργος Μονεμβασίτης όπου λέει:
    ‘‘Ο Μότσαρτ συνέθετε μουσική την εποχή που έδωσε το πρώτο του δημόσιο κοντσέρτο, δηλαδή όταν ήταν (η σωστή απάντηση)μιση χρονών’’! Με λίγα λόγια η σωστή απάντηση είναι... στη μέση!!! Επιπλέον δεν διευκρινίζει τι έπαιξε στην πρώτη του εμφάνιση (αν ήταν δική του σύνθεση ή όχι) αφού απλά λέει ότι την ίδια εποχή συνέθετε.

    Τέλος, ο Μπιζέ γράφεται Bizet και όχι Biget.


    jorge
    06.12.2007, 17:33
    Στο κουίζ των Duran Duran προστέθηκαν 2 νέες ερωτήσεις, που αντικατέστησαν τις 2 αμφιλεγόμενες
    jorge
    16.01.2008, 21:26
    Νέο Κουίζ: ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ
    Αποστολέας: Fantasma

    Μουσικά Κουίζ


    ΥΓ. Δεν είναι όμορφο να συμμετέχετε σε κουίζ που έχετε στείλει εσείς. Μέχρι να φτιάξω το software, θα παρακαλούσα να μην παίζετε στα δικά σας κουίζ οκ;
    fantasma
    17.01.2008, 06:56
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 16-01-2008 στις 21:26 έγραψε...

    Νέο Κουίζ: ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ
    Αποστολέας: Fantasma

    Μουσικά Κουίζ


    ΥΓ. Δεν είναι όμορφο να συμμετέχετε σε κουίζ που έχετε στείλει εσείς. Μέχρι να φτιάξω το software, θα παρακαλούσα να μην παίζετε στα δικά σας κουίζ οκ;



    Εγω το έκανα για να δω αν υπαρχει καποιο λαθος απο την αντιγραφη... νόμιζα πως η συμμετοχή μας δε μετράει στους πόντους και πως ηταν ενας τροπος να το τσεκαρω.
    (αν ειναι εφικτο αφαιρεσε μου τους προηγουμενους ποντους... απο το κουιζ με τους κορε-υδρο)
    Ηθελα να στο πω απλα το αμέλησα.....

    καλημέρα...



    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....? ,My blog , my job

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 17-01-2008 07:01 ]


    THEOG
    17.01.2008, 09:38
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 17-01-2008 στις 06:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 16-01-2008 στις 21:26 έγραψε...

    Νέο Κουίζ: ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ
    Αποστολέας: Fantasma

    Μουσικά Κουίζ


    ΥΓ. Δεν είναι όμορφο να συμμετέχετε σε κουίζ που έχετε στείλει εσείς. Μέχρι να φτιάξω το software, θα παρακαλούσα να μην παίζετε στα δικά σας κουίζ οκ;



    Εγω το έκανα για να δω αν υπαρχει καποιο λαθος απο την αντιγραφη... νόμιζα πως η συμμετοχή μας δε μετράει στους πόντους και πως ηταν ενας τροπος να το τσεκαρω.
    (αν ειναι εφικτο αφαιρεσε μου τους προηγουμενους ποντους... απο το κουιζ με τους κορε-υδρο)
    Ηθελα να στο πω απλα το αμέλησα.....

    καλημέρα...



    my slog ....γιατί φοράς κλουβί....? ,My blog , my job

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fantasma στις 17-01-2008 07:01 ]






    Γιαυτό δεν μπορούσα να σε περάσω στη βαθμολογία. Έτσι εξηγούνται όλα!!!!
    fantasma
    17.01.2008, 09:59


    ΤΗΕΟG σε παραδέχομαι....!!!!!!!
    jorge
    07.12.2008, 04:19

    Δοκιμάστε τις γνώσεις σας στο ρεμπέτικο τραγούδι, στο ρεμπέτικο κουίζ που μας έστειλε ο Vouliakis :)


    jorge
    30.09.2009, 23:25

    Κι άλλο μουσικό κουίζ με θέμα τη Νέα Γενιά στο Ελληνικό Τραγούδι.

    Αποστολέας ο Aiolos_m

    Θα το βρείτε από το κεντρικό μενού πάνω, κατηγορία Κουίζ (ή βέβαια απο την αρχικη σελίδα κάτω από το post it)


    jorge
    06.03.2010, 02:31

    Νέο μουσικό κουίζ: Lynyrd Skynyrd

    παίξτε τώρα


    jorge
    19.04.2010, 22:15

    Νέο μουσικό κουίζ Deep Purple που μας έστειλε ο Rollingstone :)

    παίξτε τώρα

     

    Η βαθμολογία ως τώρα στα κουίζ:

    1 CHE 345
    2 mmm 287
    3 Aiolos_m 287
    4 TRAVELOGUE 274
    5 xristos 266
    6 theog 258
    7 casual 246
    8 Dalarofili 238
    9 geordan 233
    10 panosbousalis 229
    11 fantasma 226
    12 dimitris1965 217
    13 parateristas 216
    14 bgrksd 203
    15 elenoua 195
    16 soloffor7 193
    17 Lansetris 191
    18 faltsoo 187
    19 Peace18 186
    20 Fler 173

    jorge
    09.06.2010, 00:26

    Νέο μουσικό κουίζ που μας έστειλε ο AlfaWolf

    και έχει θέμα τον 2ο Διαγωνισμό Τραγουδιού MusicHeaven.

     

    Παίξτε τώρα και καλή επιτυχία :)


    alkyoni
    09.06.2010, 14:28

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-06-2010 στις 00:26 έγραψε...

    Νέο μουσικό κουίζ που μας έστειλε ο AlfaWolf

    και έχει θέμα τον 2ο Διαγωνισμό Τραγουδιού MusicHeaven.

     

    Παίξτε τώρα και καλή επιτυχία :)




    {#emotions_dlg.oops}Στην 8η ερωτηση.... σε μια απο τις πιθανες απαντησεις , νομιζω πρεπει να γινει καποια διορθωση (σε καποια παρενθεση ....) {#emotions_dlg.whistling} Wink


    AlfaWolf
    09.06.2010, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 09-06-2010 στις 14:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09-06-2010 στις 00:26 έγραψε...

    Νέο μουσικό κουίζ που μας έστειλε ο AlfaWolf

    και έχει θέμα τον 2ο Διαγωνισμό Τραγουδιού MusicHeaven.

     

    Παίξτε τώρα και καλή επιτυχία :)




    {#emotions_dlg.oops}Στην 8η ερωτηση.... σε μια απο τις πιθανες απαντησεις , νομιζω πρεπει να γινει καποια διορθωση (σε καποια παρενθεση ....) {#emotions_dlg.whistling} Wink

     



     

    Σωστα !!!{#emotions_dlg.oops}

    Έχει δίκιο η  Alkyoni {#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.biggrin}