ελληνική μουσική
    885 online   ·  210.833 μέλη
    eua
    02.12.2005, 01:12
    2ος Πίνακας

    Περιέχει όλα τα χρώματα εκτός του μαύρου (και μη διανοηθεί κανείς να το προσθέσει ) απεικονίζεται ένα παζλ...ένα χρωματικό παζλ..τα κομμάτια ειναι συναρμολογημένα και κάποια απο αυτά λάμπουν...
    Ένα κομμάτι ανοίγει σαν πορτάκι και βγαίνει μια κοπέλα που σχεδον γελάει (αν έλεγα γελάει χωρις το σχεδόν θα πρεπε να σας επισυνάψω και ηχητικο ντοκουμέντο...ξέρει αυτή )
    κοιτάζει λοξά με νόημα και μοιάζει σα ναχει ήδη ξεκινήσει για κάπου
    Ελπίζω και να μαι και γω κάπου εκει στο κάπου σου Παναγιωτούλα (mirrors)
    α στο καλό συγκινήθηκα...
    mirrors
    02.12.2005, 01:56
    Και γω να πάρει συγκινήθηκα!!! Με πήραν τα ζουμιά νυχτιάτικα!
    Θα είσαι καλό μου και στο κάπου αλλά και στο πουθενά αν τύχει!
    Θα απαντούσα κι εγώ με μια εικόνα που σκέφτομαι εδώ και κάτι μέρες αλλά θα φανεί πολύ στημένο! Θα αφήσω λοιπόν τους θαυμαστές μου να περιμένουν λίγο ακόμα....
    mirrors
    02.12.2005, 11:58
    Καθώς προσπαθώ να βγάλω την πρωινή νύστα από πάνω μου, μία εικόνα μου έρχεται στο μυαλό:
    Ένα τοπίο φθινοπωρινό, ψιλή βροχή πέφτει. Τα δέντρα στα χρυσά και τα κόκκινά τους! Και στο κέντρο του πίνακα ένας άντρας. Στέκεται και σε κοιτάει μ 'ένα βλέμμα διαπεραστικό! Έχεις την εντύπωση ότι ξέρει κάτι που εσένα συνεχώς σου διαφεύγει! Φοράει μακριά καπαρτίνα που φουσκώνει στο φθινοπωρινό αέρα.
    Υπάρχει μια ασάφεια στην απεικόνισή του, κάτι το ακαθόριστο.Οι γραμμές, τα χρώματα δεν ξεχωρίζουν απόλυτα. Έχει κάτι το αυστηρό η μορφή του, ελεγκτικό μεν πατρικό δε!!!!! Οι γραμμές είναι αδρές, δυνατές, σε γεμίζουν ασφάλεια!
    Ωστόσο εδώ κι εκεί ξεφεύγουν κάτι πινελιές κόκκινες, αλλά το κόκκινο το ζωηρό, το έντονο, και δίνουν έναν παιχνιδιάρικο τόνο στην εικόνα! Μάλιστα αυτές οι πινελιές τείνουν να πρωταγωνιστήσουν στον πίνακα. Και ζεσταίνουν το τοπίο! Και δίνουν μια αναπάντεχη γλύκα στη φιγούρα του yianni(2)!!!!




    Είμαστε όλοι άδεια σπίτια...
    Περιμένουμε κάποιον ν' ανοίξει την πόρτα και να μας δώσει ΖΩΗ...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mirrors στις 02-12-2005 12:34 ]
    beatlus
    02.12.2005, 12:54
    Faltsoo, μου επιτρέπεις μια δεύτερη εκδοχή?
    Λοιπόν, παίρνω την άδεια μόνος μου και...
    Bogart, Sinatra, Jagger, Morrison-Manzarek, Dean, εκεί και η Garbo. Ολοι σε κύκλο απλωμένοι, δίνουν του χώρου τη διάσταση. Βαθύ καφέ, σε ξύλο βουτηγμένο και σκοτεινωπά ...φώτα. Η φιγούρα όμως γερμένη θαρρείς πάνω στην ομίχλη του τσιγάρου, στο κέντρο του κύκλου, έχει καθαρές τις γραμμές της. Τα χαρακτηριστικά του προσώπου καλοσχηματισμένα, μα κρύβονται από καλά κουμπομένο δερμάτινο, σηκωμένοι γιακάδες και ριγμένα μαλλιά... Δεν φαίνονται περισσότερα… Βράδυ, περασμένο απόγευμα είναι και τα γύρω-γύρω έχουν ησυχάσει… Ο πίνακας λαλιά δεν έχει, μα σαν μια μελωδία να ακούγεται … «break on through…» Δεν φαίνονται περισσότερα, μα είναι αυτός…
    Orfeus…

    yiannisyiannis
    02.12.2005, 13:33
    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 02-12-2005 στις 11:58 έγραψε:

    Καθώς προσπαθώ να βγάλω την πρωινή νύστα από πάνω μου, μία εικόνα μου έρχεται στο μυαλό:
    Ένα τοπίο φθινοπωρινό, ψιλή βροχή πέφτει. Τα δέντρα στα χρυσά και τα κόκκινά τους! Και στο κέντρο του πίνακα ένας άντρας. Στέκεται και σε κοιτάει μ 'ένα βλέμμα διαπεραστικό! Έχεις την εντύπωση ότι ξέρει κάτι που εσένα συνεχώς σου διαφεύγει! Φοράει μακριά καπαρτίνα που φουσκώνει στο φθινοπωρινό αέρα.
    Υπάρχει μια ασάφεια στην απεικόνισή του, κάτι το ακαθόριστο.Οι γραμμές, τα χρώματα δεν ξεχωρίζουν απόλυτα. Έχει κάτι το αυστηρό η μορφή του, ελεγκτικό μεν πατρικό δε!!!!! Οι γραμμές είναι αδρές, δυνατές, σε γεμίζουν ασφάλεια!
    Ωστόσο εδώ κι εκεί ξεφεύγουν κάτι πινελιές κόκκινες, αλλά το κόκκινο το ζωηρό, το έντονο, και δίνουν έναν παιχνιδιάρικο τόνο στην εικόνα! Μάλιστα αυτές οι πινελιές τείνουν να πρωταγωνιστήσουν στον πίνακα. Και ζεσταίνουν το τοπίο! Και δίνουν μια αναπάντεχη γλύκα στη φιγούρα του yianni(2)!!!!




    Παναγιώτα σ’ ευχαριστώ για τις πινελιές σου. Με εξευγένισες αρκετά θα έλεγα, αφού από διουρητικός γέρος που είμαι έγινα διορατικός κι από τέρας.......πατέρας.
    beatlus
    02.12.2005, 13:42
    Quote:

    Το μέλος gate στις 30-11-2005 στις 13:31 έγραψε:

    Εικόνα για τον Beatlus (Σωτήρη):

    "Καιρός έτοιμος να βρέξει σε ένα τόπο, που κατά πολύ περίργο τρόπο συνδυάζει το ίδιο φυσικά και άγριο βουνό και θάλασσα (αλλά όχι και τόσο ήρεμη...Έχει αρχίζει να "εξαγριώνεται"). Ο beatlus βρίσκεται στο κέντρο του πίνακα, με γυρισμένη την πλάτη στο θεατή και περπατάει σε ένα δρόμο που φτιάχνει ο ίδιος βήμα - βήμα (δε φαίνεται επομένως η προοπτική του δρόμου μπροστά του. Ο δρόμος φαίνεται μόνο πίσω απ' τα βήματά του), διαχωρίζοντας το βουνό απ' τα δεξιά και τη θάλασσα απ' τ' αριστερά του...Τα χρώματα που κυριαρχούν, γαλάζιο προς γρκι και άσπρο προς γκρι επίσης...Ακόμη και το λιγοστό πράσινο του βουνού, φέρνει προς το γαλάζιο... Ένα μικρό αστεράκι στο μουντό ουρανό, αχνοφέγγει έτοιμο να πέσει....
    Το πιο δυνατό σημείο του πίνακα: η στάση του σώματός του: ελαφρώς γερμένος, με δεμένα μπροστά τα χέρια του, σα να προστατεύεται από κρύο αέρα..."
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 30-11-2005 13:33 ]





    ...και βέβαια δεν έμεινα απαθής ή αδιάφορος απέναντι σ' αυτή την περιγραφή. Μα, έρχεσαι σε αμηχανία όταν αντιλαμβάνεσαι πόσο εντός σου -σπάνιο και ουχί εύκολο- μπορεί να εισέλθει κάποιος. Προϋποθέτει ματιά καθαρή, διεισδυτική... Ευχαριστώ πολύ Νεκταρία για όλη αυτή την διαδικασία...
    Ειλικρινά, βρίσκω πολύ ενδιαφέρον αυτό που συμβαίνει σε αυτό το τόπικ... Για να δούμε τί μας επιφυλάσσει η συνέχεια
    hamenos
    02.12.2005, 15:57
    Quote:

    Το μέλος AlienP στις 01-12-2005 στις 14:19 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος hamenos στις 01-12-2005 στις 08:45 έγραψε:
    [i]
    Τα μάτια πράσινα μελιά γεμάτα αγάπη κατανόηση κι ένα γελαστό παιχνίδισμα.
    Η φωνή από την ψυχή πορτοκαλί γαργαρη σαν να ακους τη φωνή της μάνας όσο ακόμα είσαι στην κοιλιά της

    Κίτρινα χαρτάκια με μουτζουρίτσες και λογάκια! Λαμπερά sms!

    Τα χέρια μια θάλασσα γεμάτη χάδια! Πορτοκαλί για την ψυχή, γαλάζιο για την καρδιά και πράσινο βελούδο για την ιαματική ικανότητα της Alien Πηγούλας.





    Γεια σου ρε lost body!


    hamenos:
    μαύρο και μπλου. Πάντα άντε και λίγο καφέ από το χαρτάκι γλυκόριζας του στριφτού...

    [/I]



    Πόσο πολύ σ' αγάπησα ποτέ δε θα το μάθεις...
    Soulessome
    02.12.2005, 16:12
    ΕΙΚΟΝΑ 2

    Κάθομαι μπροστά στον πίνακα κι αρχίζω να ζωγραφίζω:

    Είναι νύχτα Καλοκαιριού, στενα πλακόστρωτα σοκάκια οδηγούν στην πλατεια του χωριού (η πλατεια μικρή στρογγυλή με χορταράκια να πετάγονται ανάμεσα στις πέτρες )και 2 κολόνες σαν φαναράκια να φέγγουν αχνά στο σκοτάδι. Δίπλα στη πλατεια δεξιά της ένα μικρό παραδοσιακό καφενεδάκι με 3 τραπεζακια όλα και όλα και με αναριχώμενα λουλούδια και φυτά στον αριστερό του τοίχο. Ενας νεαρός κάθεται σκεφτηκός, χωμένος στα χαρτιά του,μια ρακί πιο πέρα στο τραπέζι μισοαδειανή και δυο τρία τσαλακωμένα χαρτια κατω στο πόδι του τραπεζιού!

    Είναι ο michpach που γράφει μαντινάδες και μας γλυκαινει όλους!!!
    Sofia
    02.12.2005, 16:16
    Μέρες τώρα έχω στο μυαλό μου μια εικόνα, μα φοβόμουν να την περιγράψω για να μην τη χαλάσω..Τα λόγια βλέπετε πολύ φτωχά για να περιγράψουν μια εικόνα, ιδιαιτερα αν δεν ξερεις να τα χειρίζεσαι καλά και τα σκορπάς αδέξια.
    Αλλά θα προσπαθήσω να σας πω τι έχω στο μυαλό μου..

    Βρισκόμαστε στην άκρη μιας προβλήτας. Δεν τη βλέπουμε όμως. Το μόνο που μπορουμε να δούμε τριγύρω είναι η θάλασσα και ο ουράνός. Δύσκολο να ξεχωρίσεις που σταματα το ενα και που ξεκινά το αλλο. Μπλε παντού..σκούρο, καθάριο μπλε. Και μερικές άσπρες πινελιες : κάποιες στον ουρανό (4-5 γλάροι που σαν να πλησιαζουν απο μακριά) και κάποιες στη θαλασσα (ο αφρός απο το ελαφρύ κυμματακι που εχει σηκώσει το φθινοπωρινό αεράκι.)
    Μολίς που αρχίζει να σουρουπώνει, μα ο ηλιος είναι ακομη εκει, δεν εχει δυσει. Δεν τον βλέπουμε ωστόσο, βρίσκεται μπροστά απο τον πίνακα (στη θέση του θεατη). Το φως του όμως φωτίζει έντονα μια φιγούρα, στην κάτω αριστερή γωνία. Μια φιγούρα γυναικία. Τη βλεπουμε απο τη μεση και πάνω. Είναι γυρισμένη προς τη θάλασσα. Θα μπορούσαμε να δούμε το προφίλ του προσώπου της, αν δεν το κάλυπταν τα καστανόξανθα μαλλιά της που ανεμίζουν στον αέρα. Φορά ένα σκούρο γκρίζο παλτό και έχει στο λαιμό δεμένο ένα πολύχρωμο, μακρύ κασκόλ.Το κασκόλ αυτό, σαν να 'χει όλα τα χρώματα της παλέτας μου, μοιάζει να ξεπηδά απο την εικόνα. Παντού μπλε, κι αυτό ξεχωρίζει, τη φωτίζει θα έλεγα.
    Τα χέρια της είναι τεντωμένα μπροστά με μια κλίση προς τα πάνω. Και πάνω τους έρχεται ένας κατάλευκος γλάρος με τα φτερά του ολάνοιχτα..

    Έτσι είδα εγώ το Νεφελάκι (nefos)...
    Κάπως έτσι τουλάχιστον..γιατί τωρα που ξαναδιαβαζω τι έγραψα, δεν ξέρω κατά πόσο αντιπροσωπεύει την εικόνα που έχω στο μυαλό μου.
    Προσπάθησα πάντως..


    Soulessome
    02.12.2005, 16:43
    EΙΚΟΝΑ 3

    Βρήσκονται σε ένα δωμάτιο παλιό μα καθόλου απεριποιητο!Το πάτωμα από παλίο ακριβό ξύλο, μία πολυθρόνα παλιά, με βελουδινο κάθισμα (κόκκινο βαθύ) και ψηλή πλάτη και ακουμπισμένα πάνω της υφάσματα ροζ σατέν (δεν μπορουν να καθοριστούν τι είναι) Στο κέντρο του δωματίου ένας ολόσωμος καθρέφτης, σε οβάλ σχήμα. Γυρω από τον καθρέφτη όμοιο ξυλο σαν της καρεκλας χοντρό με σχέδιο όμορφο! Μπροστά στον καθρέπτη μια κοριτσίστικη μορφή μελαχρινή λιγνή γυρισμένη πλάτη, κοιτά την μορφή της μέσα στον καθρέφτη, απλώνοντας το χέρι της προς τα μπροστά....Το ειδωλο της είναι επισης μια κοριτσιστικη μορφη με την ιδια ακριβώς κίνηση ξανθιά με ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη...καθώς εννόνωνται τα χερια τους, το τζάμι του καθρέπτη αρχίζει και κάνει νερά λες και ξαφνικά υγροποιείται....

    Είναι η Eua και η mirrors...
    nefos
    02.12.2005, 18:29
    @ Άννα (eua) είναι μέχρι να με δεις από κοντά! (αμήχανο σχόλιο) ...με συγκίνησες.

    @ Σοφία (Sofia) βρήκα το κασκόλ . . .

    (κι η πλάκα είναι πως έχω ένα κασκόλ τέτοιο, θα το δεις από κοντά)
    gate
    02.12.2005, 21:27
    Ο πίνακας είναι γεμάτος από πρόσωπα. Δεν υπάρχει ούτε φόντο, ούτε προοπτική. Είναι σα λαϊκή ζωγραφική που το ένα κεφάλι είναι λες κάι έχει φυτρώσει πάνω στο άλλο, τελείως αφύσικα και παράλογα. Τα πρόσωπα είναι περισσότερα παιδικά, αλλά και ορισμένα μεγαλύτερων ηλικιών. Έχουν όλα ένα χαμόγελο ικανοποίησης και κόκκινα ροδαλά μάγουλα. Στη μέση ακριβώς του πίνακα βρίσκεται ένα πρόσωπο που έχει ακριβώς το ίδιο χαμόγελο και τα ίδια μαγουλάκια. Έχει ωστόσο και κάτι που το κάνει να διαφέρει από τις υπόλοιπες μορφές, ...κάτι που είναι και το πιο δυνατό σημείο του πίνακα. Έχει δύο μεγάλα διαπεραστικά μάτια που σπινθιρίζουν κίτρινες ακτίνες, σαν τον ήλιο, με τρόπο τέτοιο ώστε καθεμιά ακτίνα να φτάνει ώς τις άκρες του πίνακα και να καλύπτει - με ένα πολύ διακριτικό τρόπο !! - κάθε μορφή.
    Χρώματα που κυριαρχούν: άσπρο, ροδί, κίτρινο

    Το κεντρικό πρόσωπο δεν είναι παρά η Πηγή μας, η AlienP



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 02-12-2005 21:28 ]
    semplice
    02.12.2005, 21:46
    Σκέτη ΑΠΟΛΑΥΣΗ ειστε όλοι!!!

    Περιηγήθηκα(μονορούφι εννοείται)πριν λίγο σε αυτήν τη νέα πινακοθηκη του ΜΗ και το ταλέντο ξεχειλιζει!

    Νεκταρία απίστευτα γλυκιά η ιδέα σου!!!!


    Σε λιγο καιρό το μουσείο του Λούβρου θα έχει μικρότερη επισκεψιμότητα!



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 02-12-2005 21:53 ]
    MichPah
    03.12.2005, 07:56
    Προσπάθησα και γω να ζωγραφίσω μια εικόνα αλλά όσες φορές κι αν το προσπάθησα
    δεν βγήκε παρα μια μουτζούρα.....(μαλλον δεν είναι δουλειά μου ). Ζήτησα λοιπόν
    και απο άλλον να μου ζωγραφίσει την συγκεκριμένη εικόνα αλλά και σ'αυτόν το αποτέλεσμα ήταν η ίδια μουτζούρα....Οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα ότι:

    Ήντα ζωγράφος να βρεθεί
    ποιος νους να ζωγραφήσει
    Φως μου την ώρα που γελάς
    να μην παραλογίσει.....!

    (όπως καταλάβατε η ζωγραφιά ήταν ένα χαμόγελο(όχι της ΤΖΟΚΟΝΤΑ).....αλλά της Νεφέλης)

    gate
    11.12.2005, 17:16
    Το πράσινο χρώμα κυριαρχεί...Παίζουν κυρίως οι αποχρώσεις του, πέραν από ελάχιστες εξαιρέσεις....

    Το κεντρικό πρόσωπο βρίσκεται στα δεξιά καθισμένο σε μεγάλη πέτρα, ελαφρώς γερμένο μπροστά, με τα χέρια να ακουμπούν στα γόνατα και οι καρποί να κρέμονται χαλαρά. Κοιτάει αφηρημένα, ελαφρώς χαμογελώντας και λοξά προς το βάθος του πίνακα, όπου απλώνεται ένα υπέροχο ελληνικό τοπίο, με ελιές, ακανόνιστες κορυφογραμμές, άγριες πέτρες, βάτα κι ένας ουρανός με βαθύ μουντό γαλαζοπράσινο χρώμα, χωρίς ούτε ένα συννεφάκι.

    Είναι πολύ πρωί - ...μόλις που αρχίζει να χαράζει - το χώμα είναι νοτισμένο, ίσως από κάποια νεροποντή της προηγούμενης νύχτας και στα φύλλα διακρίνονται κρυστάλλινες δροσοσταλίδες. Όλ' αυτά τα ...ωραία... συνοδεύονται από ένα ελαφρύ δροσερό αεράκι.

    Πίσω απ' το κεντρικό πρόσωπο, που βρίσκεται καθισμένο στα δεξιά, διακρίνονται απομεινάρια από αρχαίες κολώνες, με περίτεχνα ιωνικά κιονόκρανα, ενώ στα πόδια του είναι αφημένες μερικές φθαρμένες σελίδες με νότες βυζαντινές, γραμμένες σε κόκκινο χρώμα (το ένα από τα δύο έντονα - πέραν του πράσινου και των αποχρώσεών του - χρώματα του πίνακα) κι απο κάτω τους: στίχους για το "βασίλεμα του ήλιου" και για τ' "αηδόνια της ανατολής".

    Στ' αριστερά του πίνακα, σε πρώτο πλάνο, ένα μικρό χρυσό (εδώ βρίσκεται το άλλο έντονο χρώμα...) αηδονάκι είναι φανερό πως κελαηδά με όρεξη, βλέποντας τον ήλιο ν' ανατέλλει...(ο οποίος ωστόσο δε διακρίνεται στον πίνακα ο ίδιος, παρά μόνο κάποιες μικρές λάμψεις - σχεδόν χρυσοπορτοκαλί - στον ουρανό, ανάμεσα στα βουνά, που τον προμηνύουν...)

    Το πιο δυνατό σημείο: το χαμόγελο ικανοποίησης στα χείλη του κεντρικού μου προσώπου και τα μάτια του που - έστω κι αν τα παρατηρουμε λοξά - φαίνονται γεμάτα σοφία και γαλήνη.

    Κάπως έτσι ζωγραφίζω τον Χρόνη Αηδονίδη
    AlienP
    13.12.2005, 08:49
    Quote:

    Το μέλος gate στις 02-12-2005 στις 21:27 έγραψε:

    Ο πίνακας είναι γεμάτος από πρόσωπα. Δεν υπάρχει ούτε φόντο, ούτε προοπτική. Είναι σα λαϊκή ζωγραφική που το ένα κεφάλι είναι λες κάι έχει φυτρώσει πάνω στο άλλο, τελείως αφύσικα και παράλογα. Τα πρόσωπα είναι περισσότερα παιδικά, αλλά και ορισμένα μεγαλύτερων ηλικιών. Έχουν όλα ένα χαμόγελο ικανοποίησης και κόκκινα ροδαλά μάγουλα. Στη μέση ακριβώς του πίνακα βρίσκεται ένα πρόσωπο που έχει ακριβώς το ίδιο χαμόγελο και τα ίδια μαγουλάκια. Έχει ωστόσο και κάτι που το κάνει να διαφέρει από τις υπόλοιπες μορφές, ...κάτι που είναι και το πιο δυνατό σημείο του πίνακα. Έχει δύο μεγάλα διαπεραστικά μάτια που σπινθιρίζουν κίτρινες ακτίνες, σαν τον ήλιο, με τρόπο τέτοιο ώστε καθεμιά ακτίνα να φτάνει ώς τις άκρες του πίνακα και να καλύπτει - με ένα πολύ διακριτικό τρόπο !! - κάθε μορφή.
    Χρώματα που κυριαρχούν: άσπρο, ροδί, κίτρινο

    Το κεντρικό πρόσωπο δεν είναι παρά η Πηγή μας, η AlienP

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 02-12-2005 21:28 ]





    Merci maitre!
    mirmigaki
    13.12.2005, 11:22
    ki omws oso perissotero ti gnwrizw toso pio poli mou thimizei floga!!!
    Pou kaiei glika!!! H alienp!
    gate
    23.09.2006, 16:58
    Είναι μεσημεράκι τέλους του Αυγουστου. Τραπεζάκι κοντά στη θάλασσα απ' αυτά των παλιών ουζερί, σε χρώμα βαθύ μπλε. Δυο καρέκλες επίσης από εκείνες των παλιών καφενείων. Μεζεδάκι στο τραπέζι με ούζο που μερικές σταγόνες του φαίνονται να χουν μόλις στάξει από το ποτήρι σε μερικά απλωμένα χαρτιά... και το πηρουνι αφημένο πάνω σε ένα χταποδάκι...
    Η μια καρέκλα αδειανή. Στην άλλη το μοναδικό πρόσωπο της ζωγραφιάς μου. Γερμένος και ακουμπισμένος πάνω στο τραπέζι. Κρατά ένα μολύβι καλοξυσμένο αλλά δε γράφει. Το κρατά σφιχτά κάτω απ' το πηγούνι του, καθώς στηρίζει το κεφάλι του που είναι στραμένο προς την θάλασσα. Σκεπτικός αλλά και ήρεμος, με ένα αμυδρό χαμόγελο ικανοποίησης και νοσταλγίας και με βλέμμα που έχει ξεχάσει τόσο τα χαρτιά και το μολύβι όσο και το πηρούνι με το χταποδάκι ...

    Χρώμα που κυριαρχεί: το γαλάζιο του ουρανού και της θάλασσας
    Το πιο δυνατό κομμάτι του πίνακα: το χαμόγελο του ποιητή...

    Έτσι ζωγράφισα τον καλό μου Χρυσόστομο..., τον istoxastis...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 23-09-2006 16:59 ]


    Emilia_
    27.09.2006, 16:05
    Λοιπόν....το θέμα αυτό είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον...ας κάνω μια προσπάθεια και γω...... χμμμμμμ
    theotita
    29.09.2006, 00:52
    1) Σκούρα χρώματα, όπως το καφέ, το μωβ και το μαύρο, θα κυριαρχούν στα 2/3 του πίνακα που ως θέμα του θα έχει μια λεπτή φιγούρα με μακρυά μαλιά και καπέλο, να κάθετε σκημένη σε μια κηθάρα απέναντι από ένα παράθυρο. Το πιο έντονο χρώμα σε αυτή τη μεριά θα είναι το κόκκινο απ' την κάφτρα του τσιγάρου στο χέρι, και ένα όσο πιο σκούρο κίτρινο γίνετε στο βάθος που θα έρχετε από μια λάμπα. Ακόμα και οι περαστικοί που κοιτάζουν τον μουσικό του πίνακα θα φοράνε σκουρόχρωμα πανοφόρια και τα μόνα έντονα και ανοιχτά χρώματα στο 1/3 του πίνακα (που θα δείχνει έξω απ το παράθυρο) θα είναι το άσπρο του χιονιού και το κίτρινο απ' τα φώτατου δρόμου.

    2) Γαλαζοπράσινη γαλήνια θάλλασα, μια βάρκα μέσα στην οπόια βρήσκετε ένας μεγαλόσωμος άνδρας με μακρυά μαλιά, που ανεμίζουν ελαφρά από ένα αεράκι, και ψαρεύει. Έχει πλάτη σε όποιον κοιτάει τον πίνακα, αλλά το κεφάλι του είναι γυρισμένο ώστε να βλε΄πουμε το προφίλ του. Μέσα στη βάρκα διακρίνεται μια κιθάρα (άσχετο το ξέρω) και το μόνο που θα κόβει την χρωματική μονοτονία του μπλε της θάλασσας εκεί που συναντάε το γαλάζιο τ' ουρανού θα είνα η (και πάλι) η καύτρα (περισσότερο προς το πορτοκαλί αυτή τη φορά) απ' το τσιγάρο στο στόμα του άντρα και το κόκκινο πανοφόρι του.


    Κάπως έτσι θα ζωγράφιζα τον Orfeus μας - ίσως επιρεασμένη από τον χώρο που τον γνώρισα, αλλά και απ' την γενικότερη αίσθηση που μου δείνει - και τον ένα και μοναδικό uNick!

    Πολύ ωραίο θέμα Νεκταρία!

    Έν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : theotita στις 29-09-2006 16:20 ]