ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη

    Καλλιτέχνες και συγκροτήματα που σημάδεψαν τη ζωή σας...

    geordan
    25.04.2006, 00:46
    Tolaruba, θα ήθελα να σου εκμυστερευθώ κάτι.

    Διάβασα όλες σου τις απαντήσεις για τον Θαλασσινό και αρχικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ηλικία σου. Μου φαινόταν αδιανόητο για την εποχή μας ένα παδί δεκαπέντε χρόνων, αν είσαι όντως τόσο, να έχει τέτοια λατρεία και να γνωρίζει (;) τόσο καλά έναν καλλιτέχνη σαν τον Παντελή Θαλασσινό. Κάτι δε μου φαινότανε λογικό. Τελικά ο πολύς συλλογισμός με οδήγησε σε ένα πολύ αστείο συμπέρασμα. Θυμήθηκα ότι κι εγώ πρωτοάκουσα Θαλασσινό στα δεκαπέντε και τον "συνηδητοποίησα" στα δεκαέξι (το 1996). Ή εγώ ήμουν παράξενο παιδί (που ήμουν και είμαι δηλαδή), ή δεν έχω καταλάβει καλά την εποχή μας. Σήμερα πάντως, αν και δεν τον ακούω όσο κάποτε, δηλώνω με νόημα ότι ο θαλασσινός είναι ένας από τους τρεις σημερινούς καλλιτέχνες που μου διαμόρφωσαν χαρακτήρα και αισθητική στην πιο κρίσιμη ηλικία και ναι, σιγουρα με έχει επηρεάσει πολύ και τον ευχαριστώ ειλικρινά γι' αυτό.

    Αυτά ήθελα να σου πω. Σε καμιά δεκαριά χρόνια έλα να μου πεις αν είχα δίκιο ή άδικο...
    Marianthi24
    25.04.2006, 01:32
    Βασίλης Παπακωνσταντίνου

    Nick Cave

    Τάνια Τσανακλίδου
    tolaruba
    25.04.2006, 13:08
    Quote:

    Το μέλος geordan στις 25-04-2006 στις 00:46 έγραψε:

    Tolaruba, θα ήθελα να σου εκμυστερευθώ κάτι.

    Διάβασα όλες σου τις απαντήσεις για τον Θαλασσινό και αρχικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ηλικία σου. Μου φαινόταν αδιανόητο για την εποχή μας ένα παδί δεκαπέντε χρόνων, αν είσαι όντως τόσο, να έχει τέτοια λατρεία και να γνωρίζει (;) τόσο καλά έναν καλλιτέχνη σαν τον Παντελή Θαλασσινό. Κάτι δε μου φαινότανε λογικό. Τελικά ο πολύς συλλογισμός με οδήγησε σε ένα πολύ αστείο συμπέρασμα. Θυμήθηκα ότι κι εγώ πρωτοάκουσα Θαλασσινό στα δεκαπέντε και τον "συνηδητοποίησα" στα δεκαέξι (το 1996). Ή εγώ ήμουν παράξενο παιδί (που ήμουν και είμαι δηλαδή), ή δεν έχω καταλάβει καλά την εποχή μας. Σήμερα πάντως, αν και δεν τον ακούω όσο κάποτε, δηλώνω με νόημα ότι ο θαλασσινός είναι ένας από τους τρεις σημερινούς καλλιτέχνες που μου διαμόρφωσαν χαρακτήρα και αισθητική στην πιο κρίσιμη ηλικία και ναι, σιγουρα με έχει επηρεάσει πολύ και τον ευχαριστώ ειλικρινά γι' αυτό.

    Αυτά ήθελα να σου πω. Σε καμιά δεκαριά χρόνια έλα να μου πεις αν είχα δίκιο ή άδικο...



    μαζι με εσενα ευχαριστω και εγω τον θαλασσινο γιατι αν και σε μικρη ηλικια μου χαρισε ομορφες στιγμες και με εκανε να λατρεψω την ποιοτικη και εντεχνη μουσικη..οπως και εσυ ειμαι παραξενο παιδι..δεν θεωρω μιζερη την εντεχνη μουσικη..πιστευω πως προοριζεται για ολους μα λιγοι μονο μπρουν να την ακουσουν και ακομα λιγοτεροι να την νιωσουν.οσο για τον θαλασσινο προκειται για υπεροχο ανθρωπο και καλλιτεχνη και δεν βρισκω λογο να μην το θαυμαζω..ναι δεν μου αρεσουν οι ξενερωτοι και οι αταλαντοι τσαλικιδες κτλ.και επισης ειμαι 15 γινομαι τον δεκεμβριο ευχαριστω για το ενδιαφερον σου
    Blackmore
    25.04.2006, 19:10
    Βασίλης Παπακωνσταντίνου και Deep Purple, οι κυριότεροι
    STR
    29.04.2006, 18:15
    Scorpions
    Deep Purple
    Dream Theater
    Pink Floyd
    Queen

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου
    Σιδηρόπουλος
    Τρύπες
    Πυξ-Λαξ
    Ξύλινα Σπαθια


    STR
    29.04.2006, 18:19
    Scorpions
    Deep Purple
    Dream Theater
    Pink Floyd
    Queen
    Metallica
    Iron Maiden
    Led Zeppelin

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου
    Σιδηρόπουλος
    Τρύπες
    Πυξ-Λαξ
    Ξύλινα Σπαθια


    koini_maria
    07.05.2006, 00:32
    Ο Αλκίνοος Ιωαννίδης...
    Ακόμα θυμάμαι το σοκ που είχα πάθει πριν 6 χρόνια περίπου , όταν άκουσα για πρώτη φορά το ''Μισό φεγγάρι''...
    Θυμάμαι , έκανα να βγω από το σπίτι μου πάνω από εβδομάδα...
    Επίσης δεν αντέχω πλέον να ακούω το ''Μέσα στον ίδιο ουρανό'' , για προσωπικούς λόγους...
    Αυτά.
    johnny_b
    09.05.2006, 12:57
    Χάρης & Πάνος Κατσιμίχας (Οι Καλύτεροι Τραγουδοποιοί μετά το Σαββόπουλο,αλλά πρώτοι για μένα)...
    pastella
    09.05.2006, 13:30
    Σίγουρα οι Scorpions.
    Όταν πρωτοπηρα μια συλλογή τους στα χέρια μου, άρχισα να αγαπώ τη ρόκ και να ξεφευγω από το κατεστημένο. Και φυσικά με κοιτούσαν με απορία οι υπόλοιποι συμμαθητές, τότε που μεσουρανούσε η εκκολαπτόμενη ελληνικη φαστ φουντ μουσική.

    Μετά ήρθαν οι Πυξ Λαξ και τα τραγουδάκια, που μέκαναν να θέλω τόσο πολυ να μάθω κιθάρα. Ασχετα αν δεν ειμαι πια τοσο φαν.

    Τέλος η Ελευθερία Αρβανιτάκη. Με τις δύο ζωντανές ηχογραφήσεις που όλοι έχουμε αγαπήσει, το "Η νύχτα κατεβαίνει" & τον απερίγραπτο δίσκο του 1998.

    yokor
    09.05.2006, 14:36
    Scorpions
    Rainbow
    Styx
    Police

    Μιλτιάδης Πασχαλίδης
    Μιχάλης Χατζηγιάννης
    ΛΟΥΔΟΒΙΚΟΣ ΤΩΝ ΑΝΩΓΕΙΩΝ κλπ. κλπ. κλπ.

    Shu_Ji
    09.05.2006, 22:08
    με αλφαβητικη...αλκινοος ιωαννιδης,
    γιωτα νεγκα,
    ευανθια ρεμπουτσικα,
    λιζετα καλημερη,
    λουδοβικος των ανωγειων(με τα παραμυθια του...),
    παναγιωτης καλαντζοπουλος,
    σταματης κραουνακης(με τη σπειρα σπειρα του ιδιαιτερα)
    τανια τσανακλιδου


    ..........
    (για πολλους λογους οι παραπανω)

    rory166
    09.05.2006, 23:22
    αν με σημαδεψε (σημαδεψε με ολη την εννοια της λεξης..οχι απλα μου αρεσε) ενα συγκροτημα σε μια φαση
    της ζωης μου,αυτο ειναι οι Anathema...
    σιγουρα αμα κατσω και σκεφτω θα βρω και αλλους..
    αλλα τωρα μου ηρθε η συγκεκριμενη φαση
    assasinos
    09.05.2006, 23:28
    oi Virgin Steel kai oi Boney M ws sygkrothmata...ekproswpoi o ka8neas tou dikou tou eidous mousikhs,isws oxi oi best, alla epaksioi

    gia kallitexnh exw para pollous opote ama ksedialeksw 8a sas pw
    Vangelis86
    11.05.2006, 03:59
    Οι Maiden και οι zeppelin που με έκαναν να αγαπήσω τη μουσική και πιο πρόσφατα ο Piazzolla που με έκανε να την ερωτευτώ ξανά, σε μια φάση που είχα αρχίσει να βαριέμαι.
    earthpain
    11.05.2006, 09:15

    anathema, fates warning, porcupine tree, Μαλαμας...
    louvainlln
    12.06.2006, 22:05
    Manos Loizos kai Stavros Kougioumtzis...
    oi pio triferoi anthrwpoi, oi pio triferoi mousikoi,oi pio triferoi synthetes...
    miloun kateftheian sti psixi...
    aggeliki
    12.06.2006, 22:21
    Κυρίως η Αλεξίου

    Μετά Πρωτοψάλτη,Αρβανιτάκη,Γαλάνη,Τσιτσάνης,Σαββόπουλος,Τσανακλίδου
    evonni
    14.06.2006, 00:28
    Από αγγλόφωνα συγκροτήματα, οπωσδήποτε οι Smiths, οι James, οι Pet Shop Boys και οι Raining Pleasure.
    Από καλλιτέχνες γενικότερα, ο George Michael. Απλά μοναδικός!
    prochatz
    14.06.2006, 00:57
    Ο καλλιτέχνης που με σημάδεψε είναι αναμφίβολα ο Αλκίνοος Ιωαννίδης!!! Πρώτη φορά άκουσα το "Θα 'μαι κοντά σου (όταν με θες)" και μαγεύτηκα. Από τότε που γνώρισα ολόκληρο το έργο του, τον θεωρώ ως τον καλύτερο εκφραστή του σύγχρονου έντεχνου τραγουδιού.
    kerkyraia
    19.06.2006, 01:37
    Στην κορυφη της πυραμιδας βρισκεται εδω και περιπου 10 χρονια ο Βασιλης Παπακωνσταντινου μιας και τα ατομα που μεγαλωσα μαζι τους δεν ακουγαν τιποτε αλλο..ετσι μου εμεινε συνηθεια και εν τελη εγινε η λατρεια μου...μετα ερχεται η κυρια Βοσσου που το ''Φιλαρακι'' σημαδεψε την ζωη μου εδω καποιους μηνες αφου χαρη στο τραγουδι της αυτο με επελεξαν για να τραγουδησω στο θεατρο..μετα απο αυτο εχει αλλαξει η ζωη μου...προς το καλυτερο ευτυχως...