ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη

    Ρουβάς: Θα σας τα πάρω ...αφιλοκερδώς

    jorge
    28.11.2005, 15:32
    Αποσπάσματα από την Ελευθεροτυπία

    Quote:

    Ο Σάκης Ρουβάς είναι ο καλλιτέχνης, που επέλεξε ο Δήμος Θεσσαλονίκης, για να κηρύξει την έναρξη της χριστουγεννιάτικης περιόδου. Θα δώσει μια μεγάλη συναυλία, αύριο το βράδυ, στην πλατεία Αριστοτέλους, στη «Γιορτή των Αγγέλων».

    Ο τραγουδιστής, όπως ανακοινώθηκε, ναι μεν θα εμφανιστεί αφιλοκερδώς, αλλά η εταιρεία παραγωγής που διαθέτει, με την επωνυμία «Σάκης Ρουβάς Μονοπρόσωπη ΕΠΕ», θα πάρει ως αμοιβή για την παραγωγή το ποσό των 70.000, συν ΦΠΑ. Συνολικά περίπου 83.000 ευρώ.



    Το θέμα είναι πως όχι μόνο δε θα τον κράξει κανείς (πέρα από εμένα και όσους άλλους ασχοληθούν) για αυτή την κοροϊδία , αλλά θα αποθεωθεί κιόλας! Γιατί είναι "καλό και όμορφο παιδί"... Εδώ σε θέλω Τζιμάκο μου...
    Panos_a
    28.11.2005, 15:42
    Deinw apoluto dikio fi;e kai to krazw kai egw to gegonos.

    Imagine there is no heaven..
    XeniaRodo
    28.11.2005, 16:11
    Δεν πόσο είναι αλήθεια όλα αυτά αλλά για το Pουβά δεν έχω ακούσει ποτέ κακά λόγια... Ίσα ίσα...
    thank
    28.11.2005, 16:23
    Και πούσαι ακόμα jorge ... Λίγο με το καλό και ωραίο παιδί, λίγο με τη eurovision, το να κράζει κανείς, ή απλά να οριοθετείται, θα θεωρείται εθνικό παράπτωμα, επιεικώς δε κουλτουριάρικο ξέσπασμα. Δες λίγο τι γίνεται στις μικρές ηλικίες με τον Σάκη. Ειναι παντού, στα σπίτια,στους τοίχους των δωματίων, στις γιορτές, στα σχολεία, στις εκδρομές, στις disco του καλοκαιριού. Ανευ όρων !!!!
    KIT_KAT
    28.11.2005, 16:26
    Και σε μας που του κάνουμε και support δε δίνουν δραχμή
    Α! Η Αριστοτέλους από τις 3.00 είχε ρουβίτσες
    antreas_dr
    28.11.2005, 16:51
    Δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που κάνει κάτι τέτοιο.
    Το 'ιδιο ακριβώς ¨κόλπο¨ κάνει εδω καί χρόνια "μεγάλος" και Τραγουδιστής μας και ακόμα χειρότερα..... το κάνει δίνοντας συναυλίες για Εθνικά μας Θεματα........!!!!

    Σάκη μαζί σου!!
    beatlus
    28.11.2005, 16:52
    Παιδιά το γνωρίζω το ζήτημα εδώ και κάποιες ημέρες. Εκανα διάφορες σκέψεις, θα μπορούσα -με να κάνουμε αρκετές αφοριστικές, όμως επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας έναν προβληματισμό μου. Ο Ρουβάς ποτέ -απ' όσα λίγα γνωρίζω γι' αυτόν- δεν υπαινίχθηκε πως είναι κάτι διαφορετικό... Είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό δημιούργημα του χώρου του μάρκετινγκ, κινείται στον ...ελαφρό χώρο της ποπ -αν ορίσουμε ότι στην Ελλάδα υπάρχει τέτοιος- και βγάζει -πολλά- χρήματα από αυτή την ιστορία, ενώ δύσκολα μπορούμε να φέρουμε αντίλογο και να πούμε πως όλον αυτό τον ρόλο δεν τον παίζει καλά και άκρως επαγγελματικά... Λοιπόν, εμένα δεν μου έρχεται καλά να ρίξω ανάθεμα στον ίδιο, παρά να αναλογιστώ πώς φτάνουμε σε αυτό το σημείο -θεωρητικός πληθυντικός- και αναγάγουμε ένα τέτοιο παιδί ως φαινόμενο και εκπρόσωπο των όσων ονειρεύεται η νεολαία -έστω η πολύ ...νεαρή νεολαία, γιατί κι αυτό ένα ζήτημα είναι-... Αρα λοιπόν το θέμα είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που συντηρούν αυτή την κατάσταση, που τον προσκαλούν και τον χρυσοπληρώνουν και που το επαναλαμβάνουν... Ο ίδιος σε τί από όλα αυτά φταίει? Μου φαίνεται ότι θα ήταν δίλημμα για πολλούς από εμάς να αρνηθούμε μια τέτοια ζωή αν κάποιος μας την πρόσφερε ή είχαμε γενικώς την ευκαιρία... Η' μήπως κάνω λάθος??? Πείτε μου... (ή μάλλον γράψτε μου¨-))
    jorge
    28.11.2005, 16:52
    Quote:

    Το μέλος thank στις 28-11-2005 στις 16:23 έγραψε:

    Δες λίγο τι γίνεται στις μικρές ηλικίες με τον Σάκη. Ειναι παντού, στα σπίτια,στους τοίχους των δωματίων, στις γιορτές, στα σχολεία, στις εκδρομές, στις disco του καλοκαιριού. Ανευ όρων !!!!





    Αυτό δεν το βρίσκω κακό Θάνο. Ο άνθρωπος είναι καλός σε αυτό που κάνει και εγώ προσωπικά εκτιμώ τα show του και τις δεξιότητές του. Μπορεί να μην αντέχω την όλη φάση για πάνω από 5 λεπτά, όμως γενικά τον παραδέχομαι ως showman.

    Το οτι είναι "παντού" δεν είναι κατακριτέο. Κατακριτέα είναι η συμπεριφορά του στη συγκεκριμένη περίπτωση.
    thank
    28.11.2005, 17:10
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 28-11-2005 στις 16:52 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος thank στις 28-11-2005 στις 16:23 έγραψε:
    [i]
    Δες λίγο τι γίνεται στις μικρές ηλικίες με τον Σάκη. Ειναι παντού, στα σπίτια,στους τοίχους των δωματίων, στις γιορτές, στα σχολεία, στις εκδρομές, στις disco του καλοκαιριού. Ανευ όρων !!!!





    Αυτό δεν το βρίσκω κακό Θάνο. Ο άνθρωπος είναι καλός σε αυτό που κάνει και εγώ προσωπικά εκτιμώ τα show του και τις δεξιότητές του. Μπορεί να μην αντέχω την όλη φάση για πάνω από 5 λεπτά, όμως γενικά τον παραδέχομαι ως showman.

    Το οτι είναι "παντού" δεν είναι κατακριτέο. Κατακριτέα είναι η συμπεριφορά του στη συγκεκριμένη περίπτωση.

    [/I]


    Γιώργο ότι ειναι παντού, από μόνο του, ούτε κι εγώ το βρίσκω κακό. Ούτε ο ίδιος ειναι κακός, μια χαρα ίσως ειναι ο άνθρωπος και κανει τη δουλειά του. Και προφανώς την κάνει καλά. Και ως show και ως κίνηση και φωνή έχει και δημιουργεί ατμόσφαιρα. Αλλα δεν μου αρκεί, για να δικαιολογήσω τέτοια θεοποίηση. Εξ άλλου, πολλές φορές, οριοθετούμαστε απέναντι σε αυτό που κάνει κάποιος, έστω και αν το κάνει "καλα". Κατανοητό πως αναφέρθηκες στη συγκεκριμένη στάση του, και εγώ αρπάχτηκα και το πηγα λιγουλάκι παραπέρα :). Αλλά τελικά μήπως το δικαίωμα (όχι μονο αυτός, αλλα και άλλοι) του να φέρονται έτσι, το αντλούν, σε ένα βαθμό από αυτήν την άνευ όρων αποδοχή τους ??? Τέλος πάντων .. το ανοίγω πάλι. :)
    andreas_f330
    28.11.2005, 18:53
    εχει παραλισει ολοκληρο το κεντρο της θεσσαλονικης....
    για το ρουβα!!!δε λεω καλος ειναι,ομορφος ειναι.. αλλα...
    εμεις οι υπολοιποι τι φταιμε να τραβηξουμε τοση ταλαιπωρια!
    δρομους δεν εχουμε(στο χωριο μου εινα καλυτεροι!!) ο ρουβας μας μαρανε..
    γεια σου ρε νεοελληνα!!

    Υ.Γ. πιστευω πως η συναυλια του ΣΑΚΗ ταιριαζει απολυτα με το κλεισιμο του φεστιβαλ κινηματογραφου...
    ViPeR
    28.11.2005, 19:32
    Μια λέξη μόνο: Αίσχος
    ph
    28.11.2005, 19:37

    Που είναι το κακό? Που θα πληρωθεί η παραγωγή και όχι ο Σάκης? Πως μπορεί να πάρει και ο Σάκης το μερίδιό του? Που δεν επελέγη κάποιος ''έντεχνος'' να τα πάρει? Που υπάρχουν κοριτσάκια που τρώνε τσίχλες, κρατάνε όλη μέρα το κινητό στο χέρι και λατρεύουν το Σάκη και την κορμάρα του? Εγώ μια χαρά τα βρίσκω όλα αυτά. Δόξα τω θεώ...
    Hastaroth
    28.11.2005, 23:01
    Κατά την γνώμη μου ο εν λόγω κύριος θα ήταν κατάλληλος γιά να ανοίξη τίς εορταστικές εκδηλώσεις τού Τριωδίου και όχι τών Χριστουγέννων...

    Ελπίζω πάντως οτι,τουλάχιστον,το κράτος θά πάρη και αυτό "αφιλοκερδώς" το μερίδιό του (ο Ρουβάς είχε στο παρελθόν κάτι προβληματάκια με την εφορία διότι θεωρούσε οτι οι φόροι είναι γιά να τους πληρώνουν οι άλλοι...) από τόν "μονοπρόσωπο" (πλήν...διμούτσουνο) εθνικό μας πίθηκο...


    GL
    29.11.2005, 01:09
    Στενές επαφές τρίτου τύπου-Πανούσης Τζίμης


    Αγόρασα δυο κόκκινα μποτάκια
    και μια πρασινοκίτρινη γραβάτα
    ένα πουκάμισο ριγέ, ένα φουλάρι Πιερ Καρντέν
    ένα κοστούμι εμπριμέ χωρίς ρεβέρ

    Σου ξύρισα τις τρίχες στη μασχάλη
    μ' αγόρασες το δίσκο του Πασχάλη
    Πήραμε το τελεφερίκ να πάμε στο Λυκαβηττό
    στο δρόμο ρίχτηκες μωρή στον οδηγό

    Ντίσκο, ντίσκο, ντίσκο τσ..........


    Αφιερωμενο το ασμα απο μενα σε ολους εκει πανω που πηραν αυτη την αποφαση......



    Και του χρονου Σπιτια μας!!!!
    grammophone
    29.11.2005, 01:32
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 28-11-2005 στις 15:32 έγραψε:
    ... Εδώ σε θέλω Τζιμάκο μου...



    Όπως είπε και ο Τζιμάκος στο "με λένε Πόπη",

    "...πρέπει να πώ ότι, όταν λέμε αφιλοκερδώς, και τώρα για τούς Κούρδους που θα παίξουμε, βγαίνουν τα έξοδα πρώτα, προσέξτε! Είπαμε να βοηθήσουμε αλλά όχι και να βάλουμε απ΄την τσέπη μας! Έτσι; Βγαίνουνε τα έξοδα και μέσα στα έξοδα είμαι και γω!"
    dimitrapan
    29.11.2005, 09:15
    Καταρχήν επρόκειτο για μία απλή Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα -που καλώς γίνεται αν δίνει χαρά στον κόσμο- και όχι για κανένα κοσμοϊστορικό γεγονός και δεν μπορώ να κατανοήσω τις κατακραυγές κατά του Ρουβά ότι δήθεν υποβιβάζει πολιτιστικά το γεγονός αλλά και την κουλτούρα των Θεσσαλονικιών.

    Σχετικά με το θέμα των χρημάτων, κατά τη γνώμη μου πάντα, το μεμπτό βρίσκεται στο ότι ο Ρουβάς δεν ζήτησε χρήματα εξ αρχής! Έτσι κανείς δεν θα είχε να πει κάτι, αντιθέτως μάλιστα όλοι θα έλεγαν ότι ως επαγγελματίας καλά έκανε και τα πήρε...

    mirrors
    29.11.2005, 10:55
    Quote:

    Το μέλος dimitrapan στις 29-11-2005 στις 09:15 έγραψε:

    Καταρχήν επρόκειτο για μία απλή Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα -που καλώς γίνεται αν δίνει χαρά στον κόσμο- και όχι για κανένα κοσμοϊστορικό γεγονός και δεν μπορώ να κατανοήσω τις κατακραυγές κατά του Ρουβά ότι δήθεν υποβιβάζει πολιτιστικά το γεγονός αλλά και την κουλτούρα των Θεσσαλονικιών.

    Σχετικά με το θέμα των χρημάτων, κατά τη γνώμη μου πάντα, το μεμπτό βρίσκεται στο ότι ο Ρουβάς δεν ζήτησε χρήματα εξ αρχής! Έτσι κανείς δεν θα είχε να πει κάτι, αντιθέτως μάλιστα όλοι θα έλεγαν ότι ως επαγγελματίας καλά έκανε και τα πήρε...






    Μόνο απλή Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα δεν ήταν Δήμητρα! Πρέπει να ήμουν από τους ελάχιστους που δεν πήγε! Αν άκουγες και τις ομιλίες των επισήμων, πρόκειται για μέγα πολιτιστικό δρώμενο της πόλης μας! Τεσπα, εγώ νευριάζω πολύ με γιορτές αγγέλων και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο για τον εξής απλούστατο λόγο: υπάρχουν πολλά σχολεία στη Θεσ/νίκη που χρωστάνε άπειρα ευρώπουλα για το πετρέλαιο γιατί οι δήμοι ισχυρίζονται ότι το ταμείο είναι μείον! Τα περισσότερα δε από αυτά τα σχολεία βρίσκονται στο νομό Θεσ/νίκης! Τα καημένα τα παιδάκια κάνουν μάθημα με παλτά αλλά το σόου σόου!!! Προσωπικά και αντιπρόσωποι του "έντεχνου" τραγουδιού να έρχονταν πάλι δε θα πήγαινα!!!
    Βρε παιδί μου στο τζέρτζελο να είμαστε πρώτοι και στα πιο ουσιαστικά μονίμως καθυστερημένοι (και με τις 2 έννοιες!)!!!!
    Soapbox Pulling My Hair Out

    KIT_KAT
    29.11.2005, 11:00
    Όμως Παναγιώτα στο δήμο δε στοίχισε δραχμή η εκδήλωση, αφού όλα τα λεφτά πληρώθηκαν από τους χορηγούς. Και προφανώς δεν περιμένει κανείς από τους μεγάλους χορηγούς να πληρώσουν το πετρέλαιο στα σχολεία και να "ακουστούν" εκεί...
    dimitrapan
    29.11.2005, 11:12
    Quote:

    Το μέλος mirrors στις 29-11-2005 στις 10:55 έγραψε:

    Μόνο απλή Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα δεν ήταν Δήμητρα! Πρέπει να ήμουν από τους ελάχιστους που δεν πήγε! Αν άκουγες και τις ομιλίες των επισήμων, πρόκειται για μέγα πολιτιστικό δρώμενο της πόλης μας!




    Οι επίσημοι πάντα παρουσιάζουν το μυρμύγκι σαν ελέφαντα ότι κάνουν κάτι ευχάριστο και το αεροπλάνο σαν πορτοκάλι όταν έχουν υποπέσει σε σφάλματα... Στην πραγματική της διάσταση όμως τι είναι η γιορτή των Αγγέλων αλλά και κάθε είδους τέτοια εκδήλωση σε κάθε Δήμο της Ελλάδας;
    mirrors
    29.11.2005, 11:17
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 29-11-2005 στις 11:00 έγραψε:

    Όμως Παναγιώτα στο δήμο δε στοίχισε δραχμή η εκδήλωση, αφού όλα τα λεφτά πληρώθηκαν από τους χορηγούς. Και προφανώς δεν περιμένει κανείς από τους μεγάλους χορηγούς να πληρώσουν το πετρέλαιο στα σχολεία και να "ακουστούν" εκεί...





    Είσαι σίγουρη ότι δε στοίχισε δραχμή? Γιατί στους διευθυντές μας αυτό έφερναν σαν δικαιολογία της έλλειψης χρημάτων! Αλλά αυτό πάλι γινόταν στα δικά μου τα χρόνια, τώρα μπορεί να άλλαξαν τα πράγματα!