ελληνική μουσική
    359 online   ·  210.815 μέλη

    Πώς θα παίξω Κλασική κιθάρα με σπασμένο νύχι

    Brokenchord
    29.11.2005, 23:35
    Πως θα πάιξω ρε παιδιά το κομάτι μου το επόμενο Σάββατο στην εκδήλωση του ωδείου μου.¨Εσπασε το νύχι του δικτη . Και έτσι αναγκάστικα να κόψω οτι είχε απομέινει μιας και ειχε χωριστεί στα δύο. Εβελπιστώ να έχει μεγαλώσει αρκετά μέχρι το επόμενο Σάββατο ωστε τουλάχιστον ισα ισα να σκαλώνει, αν και δεν πιστέβω . Ειπάρχει κανα κολπάκι η θα ρεζιλευτώ στην εκδήλοση . Είναι και το κομάτι γεμάτο αρπισμούς pimaim. Κάποιος φίλος είπε να βάλω πλαστικό χε χε .Εγω λέω να βάλω απο εκέινα τα μεταλικά που είναι για το σαντούρι .
    polydoroslouca
    30.11.2005, 00:33

    Θα εισηγηθώ να κόψεις όλα τα νύχια. Θα σου φύγει
    το άγχος που θα σπάζουν τα νύχια σου κάθε λίγο και
    λιγάκι και θα έχεις πιο γλυκύ ήχο.

    picachu8
    30.11.2005, 05:01
    Πιάσε μελωδία..........


    Πέννα ίσως......
    stipiothliptis
    30.11.2005, 13:35
    polydoroslouca,
    πιο γλυκό ήχο θα έχει από την άποψη πως το χαμηλόφωνο παίξιμο στην κλασική σχεδόν δεν έχει ήχο?
    Δεν παίζεται η κλασική χωρίς νύχια. Ο ήχος είναι μουντός, κακός...

    picachu8,
    επίσης η κλασική δεν παίζεται με πέννα . Εκτός κι αν βρει τρόπο να προσαρμώσει στο χέρι του 4 πέννες, μια στο κάθε δάχτυλο!!!

    Brokenchord,
    από εδώ και πέρα να ξέρεις πως όταν ένα νύχι σπάει-ανοίγει στη μέση ( όχι αν σπάσει κάποιο κομμάτι του), τότε μπορείς επάνω του να κολήσεις με κόλα στιγμής ένα μικρό κομματάκι φίλτρου καφέ και στη συνέχεια να το κόψεις στο μέγεθος-μήκος που έχει το νύχι σου. Το αποτέλεμα θα είναι το ίδιο.
    Στην προκειμένη (όπου το ξεπάστρεψες τελικά ), το μόνο που σε σώζει είναι ένα ψεύτικο. Το κάνουν πολλοί, θέλουν δεν θέλου γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση.
    Λυπάμαι που στο λέω αλλά όσο κι αν σκαλώνει, δεν θα μπορείς να παίξεις. Τα υπόλοιπα θα "σκαλώνουν" περισσότερο και δεν θα έχεις τον έλεγχο του χεριού σου.

    Όπως και να 'χει, καλή επιτυχία για το Σάββατο.

    Brokenchord
    30.11.2005, 14:55
    Οπότε με βλέπω για μανικιούρ στο κωμοτήρειο της γειτονιάς μου σύμφωνα με τα λεγόμενα σας.... !!!! Ευχαριστώ για τις συμβουλές τις ευχές και το ενδιαφέρον. Α και φοβερό το κόλπο με το χαρτι φίλτρου καφέ το οποίο φαντάζομαι λόγο τις υγρής κόλλας θα γίνετε διαφενές (σχεδόν)
    Senious
    19.01.2006, 09:44
    stipiothliptis

    picachu8,
    επίσης η κλασική δεν παίζεται με πέννα . Εκτός κι αν βρει τρόπο να προσαρμώσει στο χέρι του 4 πέννες, μια στο κάθε δάχτυλο!!!

    Καλό! +1


    nightwalker
    03.02.2006, 16:16
    Κλασσικη κιθαρα χωρις νυχι δεν νοειται!

    P.S:κουραγιο Brokenchord!!
    stivas
    04.02.2006, 13:57
    ψευτικο,η μονη λυση!!!
    Rifle
    12.02.2006, 11:21
    κοψε ολα τα νυχια και παιξε με πενα